دختر ۱۶ساله هلندی و کمپینی متفاوت برای توقف آزار و اذیت خیابانی

0
207

بیدارزنی:‌ «هی خوشگله، میخوام باهات سکس کنم»، «مال من میشی؟»، «چه سینه‌های … داری»، «هی دختر! میذاری باسنت رو ببینیم؟». امبرین مونیرالارم می‌گوید بسیاری از این دست جملات را هر روز هنگام رفتن به مدرسه یا قدم زدن در خیابان‌های آمستردام، از سوی مردان مختلف می‌شنود که به شدت آزارش می‌دهند.

امبرین مونیرالارم تنها ۱۶سال دارد و اهل آمستردام است. او با وجود سن کم، تجربیات خود را از مواجهه با مزاحمت‌ها، آزار و اذیت‌ها و خشونت‌های کلامی در خیابان‌های شهرش ناراحت کننده توصیف می‌کند. مزاحمت‌های مستمر و روزانه توسط مردانی که در خیابان‌ها پشت سر دختران و زن‌ها راه می‌روند و با جملات جنسی برای آنان مزاحمت ایجاد می‌کنند، امبرین را واداشت به تنهایی عزمش را برای مقابله با این آزار و اذیت‌ها جزم کند.

او این روزها با راه‌اندازی کمپینی به نام (Cat Calls of Amsterdam (Cat Calls اصطلاحی است در زبان انگلیسی برای مزاحمت‌های کلامی مردان در خیابان نسبت به زنان در اینستاگرام، بار دیگر توجهات زیادی را در کشور هلند به بحث آزار و اذیت‌های کلامی در خیابان‌ها، جلب کرده است. او از تمام دختران و زنانی که در خیابان‌های آمستردام مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند خواست تا سکوتشان را بشکنند و در مورد تجربیاتشان صحبت کنند. همچنین اعلام کنند در چه مکانی (خیابان/کوچه/محله) مورد مزاحمت‌های کلامی قرار گرفته‌اند.

سپس او به محل مورد نظر می‌رود، جملاتی که توسط مردان استفاده شده را با هشتگ Stop Street Harassment (آزار و اذیت خیابانی را متوقف کنید) بر روی زمین می‌نویسند، از آن عکس می‌گیرد و در اینستاگرام منتشر می‌کند تا همگان ببیند و آگاهی پیدا کنند که در آن مسیر مردانی که باعث ایجاد مزاحمت برای زنان هستند، حضور دارند. او در این باره می‌گوید: «همگی باید بدانند این رفتارها قابل قبول نیست».

اینستاگرام او تبدیل به مکانی شده که در آنجا زنان تجربیاتشان را در مورد آزار و اذیت‌های خیابانی ابراز می‌کنند و خواهان پایان این روند هستند.

امبرین یکی از تجربیات ناخوشیندش در مورد آزارهای کلامی در خیابان را این گونه بیان می‌کند:

امتحان پایان ترم درس اقتصاد را داده بودم و با دوچرخه داشتم از مدرسه به سمت خانه میرفتم. امتحان بسیار خوب پیش رفته بود و من هم خوشحال بودم. تا این که مرد مستی را دیدم که به من گفت: «هی دخترک، میشه باسنت رو ببینم؟»، من هم شوکه شدم و نمی‌توانستم چیزی بگویم. احساس بسیار بدی به من دست داد و فقط سعی کردم سریع با دوچرخه از آنجا دور شوم.

امبرین می‌گوید با این کار از طریق اینستاگرام علاوه بر مقابله با این آزار و اذیت‌ها، می‌خواهد بفهمد چرا باید چنین جملات و عباراتی خطاب به دختران و زنان گفته شود و علت این برخوردها از کجا سرچشمه می‌گیرد. او معتقد است بسیاری اوقات مردان مانند یک حیوان خانگی با زنان برخورد می‌کنند، برایشان سوت می‌زنند یا آنها را با عبارات‌ نامناسبی که اغلب برای حیوانات خانگی به کار می‌رود، صدا می‌زنند. برای همین تأکید می‌کند تاکنون چندین بار در مواجهه با چنین برخوردهایی به مردان تذکر داده که حیوانات خانگی نیستند، بلکه زن هستند و باید با آنها احترام برخورد کنید.

او امیدوار است این کار باعث شود توجه بیشتری از سوی مردم نسبت به مزاحت و آزار و اذیت‌های کلامی نسبت به زنان و دختران شود. همچنین امیدوار است که مردان با دیدن این واکنش‌ها احساس شرمساری کنند و به رفتارهای آزارگرایانه در خیابان‌ها پایان دهند.

آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/catcallsofams/