کمپینی متفاوت برای توقف آزار و اذیت خیابانی

دختر ۱۶ساله هلندی و کمپینی متفاوت برای توقف آزار و اذیت خیابانی

ترجمه: فرزاد صیفیکاران

بیدارزنی:‌ «هی خوشگله، میخوام باهات سکس کنم»، «مال من میشی؟»، «چه سینه‌های … داری»، «هی دختر! میذاری باسنت رو ببینیم؟». امبرین مونیرالارم می‌گوید بسیاری از این دست جملات را هر روز هنگام رفتن به مدرسه یا قدم زدن در خیابان‌های آمستردام، از سوی مردان مختلف می‌شنود که به شدت آزارش می‌دهند.

امبرین مونیرالارم تنها ۱۶سال دارد و اهل آمستردام است. او با وجود سن کم، تجربیات خود را از مواجهه با مزاحمت‌ها، آزار و اذیت‌ها و خشونت‌های کلامی در خیابان‌های شهرش ناراحت کننده توصیف می‌کند. مزاحمت‌های مستمر و روزانه توسط مردانی که در خیابان‌ها پشت سر دختران و زن‌ها راه می‌روند و با جملات جنسی برای آنان مزاحمت ایجاد می‌کنند، امبرین را واداشت به تنهایی عزمش را برای مقابله با این آزار و اذیت‌ها جزم کند.

او این روزها با راه‌اندازی کمپینی به نام (Cat Calls of Amsterdam (Cat Calls اصطلاحی است در زبان انگلیسی برای مزاحمت‌های کلامی مردان در خیابان نسبت به زنان در اینستاگرام، بار دیگر توجهات زیادی را در کشور هلند به بحث آزار و اذیت‌های کلامی در خیابان‌ها، جلب کرده است. او از تمام دختران و زنانی که در خیابان‌های آمستردام مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند خواست تا سکوتشان را بشکنند و در مورد تجربیاتشان صحبت کنند. همچنین اعلام کنند در چه مکانی (خیابان/کوچه/محله) مورد مزاحمت‌های کلامی قرار گرفته‌اند.

سپس او به محل مورد نظر می‌رود، جملاتی که توسط مردان استفاده شده را با هشتگ Stop Street Harassment (آزار و اذیت خیابانی را متوقف کنید) بر روی زمین می‌نویسند، از آن عکس می‌گیرد و در اینستاگرام منتشر می‌کند تا همگان ببیند و آگاهی پیدا کنند که در آن مسیر مردانی که باعث ایجاد مزاحمت برای زنان هستند، حضور دارند. او در این باره می‌گوید: «همگی باید بدانند این رفتارها قابل قبول نیست».

اینستاگرام او تبدیل به مکانی شده که در آنجا زنان تجربیاتشان را در مورد آزار و اذیت‌های خیابانی ابراز می‌کنند و خواهان پایان این روند هستند.

امبرین یکی از تجربیات ناخوشیندش در مورد آزارهای کلامی در خیابان را این گونه بیان می‌کند:

امتحان پایان ترم درس اقتصاد را داده بودم و با دوچرخه داشتم از مدرسه به سمت خانه میرفتم. امتحان بسیار خوب پیش رفته بود و من هم خوشحال بودم. تا این که مرد مستی را دیدم که به من گفت: «هی دخترک، میشه باسنت رو ببینم؟»، من هم شوکه شدم و نمی‌توانستم چیزی بگویم. احساس بسیار بدی به من دست داد و فقط سعی کردم سریع با دوچرخه از آنجا دور شوم.

امبرین می‌گوید با این کار از طریق اینستاگرام علاوه بر مقابله با این آزار و اذیت‌ها، می‌خواهد بفهمد چرا باید چنین جملات و عباراتی خطاب به دختران و زنان گفته شود و علت این برخوردها از کجا سرچشمه می‌گیرد. او معتقد است بسیاری اوقات مردان مانند یک حیوان خانگی با زنان برخورد می‌کنند، برایشان سوت می‌زنند یا آنها را با عبارات‌ نامناسبی که اغلب برای حیوانات خانگی به کار می‌رود، صدا می‌زنند. برای همین تأکید می‌کند تاکنون چندین بار در مواجهه با چنین برخوردهایی به مردان تذکر داده که حیوانات خانگی نیستند، بلکه زن هستند و باید با آنها احترام برخورد کنید.

او امیدوار است این کار باعث شود توجه بیشتری از سوی مردم نسبت به مزاحت و آزار و اذیت‌های کلامی نسبت به زنان و دختران شود. همچنین امیدوار است که مردان با دیدن این واکنش‌ها احساس شرمساری کنند و به رفتارهای آزارگرایانه در خیابان‌ها پایان دهند.

آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/catcallsofams/

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

منشور زنان آفريقای جنوبی

بیدارزنی: مبارزات آفریقای جنوبی برای برابری جنسیتی را می‌توان در دو منشور تهیه شده توسط گروه‌های پیشروی زنان در این کشور، مشاهده کرد. اولین...

نظری بر «مطالبات زنان؛ از حق مشارکت سیاسی تا حق اشتغال و دستمزد برابر»

انوشه گلشن
تنها یک برنامه جامع و باز است که با حضور فعال تمامی اقشار و طبقات، شهری و روستایی، پیر و جوان و … می‌تواند مطالبات زنان را پاسخ دهد، که در «مطالبات زنان»ِ موردِ بحث  فقدان حضور  زنان کارگر، روستایی عشایر و اقلیت‌ها و زنان مهاجر افغان  به شدت احساس می‌شود.

نظری در مورد بیانیه‌ی «مطالبات زنان»

شیلا فراهانی
بیدارزنی:  «مطالبات زنان» عنوان متنی است که توسط جمعی از فعالان زن در داخل ایران تدوین و برای انتشار در اختیار سایت بیدارزنی قرار...

نوشته‌های مرتبط

خواهان رفع تبعیض و آزادی اجتماعات در دانشگاه‌ها هستیم

بیانیه بیدارزنی به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو
بیدازنی: به نام زن زندگی آزادی و به نام خدای رنگین‌کمان با شروع اعتراضات سراسری درپی کشته‌شدن ژینا (مهسا) امینی با شعار محوری «زن، زندگی، آزادی»،...

زن زندگی آزادی یعنی …

پرونده بیدارزنی به مناسبت ۲۵ نوامبر
بیدارزنی: قریب به دو ماه است که قیام «زن زندگی آزادی» در پیوندی ناگسستنی با تاریخ خیرش‌ها و اعتراضات مردمی طی دهه‌های گذشته در...

از «مشکلی بدون نام» به یک نوع معلولیت

جودی سینگر / مطالعات انتقادی معلولیت - ۱
بیدارزنی: جودی سینگر و مادر و دخترش هرسه اوتیستیک هستند. او در نیمه دوم دهه ۱۹۹۰ میلادی پایان‌نامه دوره کارشناسی خود را درباره اوتیسم...
جوانی جمعیت و حمایت از خانواده؛‌ از طرح تا قانون

گزارش تصویب یک قانون علیه حق تصمیم‌گیری برای فرزندآوری

فروغ سمیع‌نیا
بیدارزنی: پس از انقلاب ۵۷ و تاکید سران انقلاب بر فرزندآوری، نرخ  زاد و ولد در ایران رو به فزونی رفت. به طوریکه از...