ارتباط افسردگی پس از زایمان با میزان درد مادر بعد از تولد فرزند/ برگردان: مهتاب محبوب

0
13

بیدارزنی:‌ پژوهشی جدید که در کنفرانس سالانه (۲۰۱۸) انجمن متخصصان بیهوشی آمریکا ارائه شده نشان می‌دهد عامل اصلی مرتبط با افسردگی پس از زایمان احتمالاً دردی است که مادر پس از تولد فرزند متحمل می‌شوند، در حالی که قبلاً این افسردگی را با درد زایمان مرتبط می‌دانستند.

پژوهش‌های قبلی نشان داده بود که درد مرتبط با به دنیا آوردن فرزند می‌تواند ریسک ابتلا به افسردگی پس از زایمان را بالا ببرد اما مشخص نبود کدام بخش از روند زایمان (پیش، در حین یا پس از وضع حمل) منشأ مشکل است. این نخستین پژوهشی است که درد پس از زایمان را از درد وضع حمل جدا می‌کند و آن را یک عامل خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان می‌شناسد.

دکتر جی ژو[۲] نویسنده اصلی این پژوهش و استادیار بیهوشی در بیمارستان بریگام و زنان[۳] و دانشکده پزشکی هاروارد، بوستون، می‌گوید «ما سال‌ها این دغدغه را داشتیم که درد زایمان را مدیریت کنیم و کاهش دهیم، اما درد نقاهت و بهبود پس از وضع حمل نادیده گرفته شده است. پژوهش ما نشان می‌دهد که باید بیشتر بر کمک به مادران برای مدیریت درد پس از تولد بچه تمرکز کنیم». بنا به اعلام مراکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها (CDC) علائم افسردگی پس از زایمان -شامل غم و اندوه شدید، پایین بودن سطح انرژی، اضطراب، گریه کردن، زودرنجی و تغییرات در الگوی خواب یا خوراک- تقریباً یک‌نهم زنان را مبتلا می‌کند. افسردگی پس از زایمان می‌تواند به شیر دادن کمتر و ارتباط ضعیف‌تر با بچه منجر شود.

در این پژوهش میزان درد از لحظه شروع وضع حمل تا ترخیص از بیمارستان در میان ۴۳۲۷ مادری بررسی شده است که برای اولین بار به صورت طبیعی یا سزارین در بیمارستان بریگام و زنان بین ۱ژوئن ۲۰۱۵ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷  فرزندی را به دنیا آوردند. آن‌ها میزان درد را با میزان افسردگی بر اساس تست ادینبرگ افسردگی پس از زایمان مادران ([۴]EPDS) یک هفته پس از زایمان مقایسه کردند. دکتر ژو دریافت که افسردگی پس از زایمان شدیداً با درجات بالای درد پس از زایمان ارتباط مستقیم دارد. مادرانی که دچار افسردگی پس از زایمان بودند، بیشتر از درد در مدت نقاهت شکایت می‌کردند و اغلب به مُسکن‌های اضافه نیاز داشتند. زنان دچار این افسردگی بیشتر کسانی بودند که از طریق سزارین وضع حمل کرده بودند. این گروه، مسکن‌های پس از زایمان را هم بیشتر از دیگران ناکافی می‌دانستند.

بعضی عوامل می‌تواند در افسردگی پس از زایمان مؤثر باشد. پژوهشگران دریافته‌اند که افسردگی پس از زایمان در میان زنان چاق یا چاق مفرط بالاتر است، همچنین در میان کسانی که دچار پارگی میان‌دوراه یا پرینه (فاصله‌ی میان مقعد و واژن) می‌شوند، کسانی که سابقه افسردگی، اضطراب یا درد مزمن دارند و کسانی که نوزادانشان کوچک‌تر است و درجه Apgar (یک سیستم درجه‌بندی برای ارزیابی سلامت جسمی نوزادان یک دقیقه قبل و پنج دقیقه بعد از تولد) پایین‌تری دارد.

به گفته دکتر ژو، در حالی که ایبوپروفن و داروهای مُسکن مشابه برای کنترل درد پس از تولد فرزند کافی دانسته می‌شوند، بعضی زنان به وضوح برای کنار آمدن با این درد به کمک اضافی نیاز دارند. سیستم درمانی باید برای شناسایی کسانی که در معرض درد(های شدید) پس از زایمان هستند بهتر عمل کند و از دسترسی آن‌ها به مراقبت‌های کافی پس از زایمان اطمینان حاصل شود.

[۱] https://medicalxpress.com/news/2018-10-postpartum-depression-linked-mother-pain.html

[۲] Jie Zhou

[۳] Brigham and Women

[۴] https://psychology-tools.com/epds