مصاحبه با یکی از دانشجویان خوابگاه چمران

در تحصن دانشجویی خوابگاه چمران چه می‌گذرد؟

بیدارزنی: امروز ۴ روز از تحصن دانشجویان دختر خوابگاه چمران می‌گذرد. این تجمعات گرچه با قطع برق و بی‌توجهی مسئولین به مسائل خوابگاه آغاز شد اما با سه مطالبه‌ی مشخص، از سوی دانشجویان در حال پیگیری است. این مطالبات عبارت‌اند از: هزینه‌های خوابگاه و ضعف امکانات رفاهی، محدودیت ساعت رفت و آمد و اجباری بودن حجاب در داخل خوابگاه. سایت بیدارزنی با یکی از دانشجویان دختر که در این تحصن شرکت داشته است، گفتگوی کوتاهی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

تحصن  دانشجویان خوابگاه کوی چمران چرا و چگونه شکل گرفته است؟

اعتراض‌های خوابگاه چمران از روز سوم قطعی برق یکی از ساختمان‌های مجموعه شروع شد. در ابتدا دانشجویان در اعتراض به این نا به سامانی و مشکلات فنی فراوان دست به اعتراض زدند و خواستار حضور شخص آقای اسماعیلی، مدیرکل امور خوابگاه‌ها – و نه هیچ‌یک از معاونین ایشان- شدند. این تحصن سه ساعت ادامه داشت و آقای اسماعیلی حضور پیدا نکردند. در نتیجه قرار بر ادامه یافتن اعتراض شد. در شب دوم مطالبات دانشجوها شکل کلان‌تری به خود گرفت. من جمله اعتراض به افزایش اجاره‌بها در صورتی که امکانات رفاهی افزایشی نداشته است. اعلام مخالفت صریح به اجباری شدن حجاب در مجتمع خوابگاهی و اعتراض به تماس تهدیدآمیز حراست با یکی از فعالین صنفی -مضمون تماس لغو اسکان دانشجو و اطلاع به خانواده ایشان بود -. خواست دانشجویان همچنان حضور شخص آقای اسماعیلی و پاسخگویی به مسائل فوق‌الذکر بود که نهایتا یک عضو شورای صنفی کوی فاطمیه به‌عنوان نماینده ایشان در جمع دانشجوها حضور پیدا کرد و جلسه‌ای عمومی را با بچه‌ها هماهنگ کردند.

در جلسه مذکور چه گذشت؟

در جلسه عمومی بیست و چهارم آبان دانشجوها مطالبات و موارد اعتراضشان را اعلام کردند و با تعیین ددلاین خواستار حل هر چه سریع‌تر مشکلات شدند. مطالبات مطرح شده عبارت‌اند از: ۱- تامین امنیت مسیر چمران با افزایش ساعات کاری سرویس خوابگاه‌ها، مذاکره با تاکسیرانی برای احداث خط تاکسی و هماهنگی با اتوبوسرانی برای افزایش تایم کاری اتوبوس‌ها (۱ ماه مهلت تعیین شد.) ۲-اعلام مخالفت صریح با مفاد بنری که حجاب اجباری در مجموعه را اعلام می‌کرد و همچنین حامل این پیام بود که به‌احتمال زیاد پس از این حجاب دانشجوها توسط انتظامات گیت رصد می‌شود (به سبب تاکید بر رعایت حجاب مناسب در رفت و آمد) با مهلت ۱ روز. ۳- رفع مسئله محدودیت ساعات ورود و خروج و اخذ تعهد و تماس با والدین دانشجویان مهلت ۱ هفته ۴- بهبود کیفیت غذای دولتی سلف به‌جای اضافه کردن غذای خصوصی در منوی دانشجویان مهلت ۱ روز.

واکنش مقام مسئول چه بود؟

آقای اسماعیلی پیگیری و برطرف کردن موارد فوق و مهلت تعیین شده را نپذیرفتند و دانشجویان اعلام کردند در این صورت اعتراض‌های صنفی چمران ادامه خواهد داشت.

آیا مسئله دیگری در این جلسه مطرح شد؟

یکی دیگر از مواردی که در این جلسه به شدت مورد اعتراض قرار گرفت، تماس تهدیدآمیز حراست کوی دانشگاه تهران با یکی از فعالان صنفی بود که آقای اسماعیلی و آقای باقری ادعا کردن همچین ساز و کاری وجود ندارد. با اعتراض بیشتر دانشجویان اعلام کردند حراست برای اطلاع از چند و چون ماجرا تماسی در این خصوص گرفته شود و در نهایت با اصرار دانشجویان بر غیرقانونی بودند چنین تماس تهدیدآمیزی متعهد شدند دیگر برای فعالین صنفی چنینی مشکلی پیش نمی‌آید.

تجمع در روز سوم چه وضعیتی داشت؟

سومین تجمع ساکنین چمران دوم آذر برگزار شد که دو محور اساسی داشت: محدودیت عبور و مرور و مواردی که قبلا گفتم و مفاد بنری که به بحث حجاب می‌پرداخت. ضمنا به بحث کیفیت غذا و خصوصی‌سازی هم اشاره شد.

چه برنامه‌ای برای روزهای آینده دارید؟

برای پیگیری تمام موارد فوق دانشجویان مهلت یک هفته را برای کادر مدیریتی خوابگاه‌ها مشخص و اعلام کردند در صورت عدم همکاری و حصول نتیجه اعتراضات خود را در سطح گسترده‌تر در روز ۱۶ آذر ادامه خواهند داد. همان شب اطلاعیه‌ای بر سایت کوی دانشگاه درباره بازنگری در قوانین خوابگاهی با نظر دانشجویان درج شد. ما دانشجویان در حال پیگیری هستیم که مطالباتمان به‌طور کامل اجرایی شود. در غیر این صورت قطعا روند اعتراض ادامه خواهد داشت.

با تشکر از وقتی‌که در اختیار سایت بیدارزنی گذاشتید.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

منشور زنان آفريقای جنوبی

بیدارزنی: مبارزات آفریقای جنوبی برای برابری جنسیتی را می‌توان در دو منشور تهیه شده توسط گروه‌های پیشروی زنان در این کشور، مشاهده کرد. اولین...

نظری بر «مطالبات زنان؛ از حق مشارکت سیاسی تا حق اشتغال و دستمزد برابر»

انوشه گلشن
تنها یک برنامه جامع و باز است که با حضور فعال تمامی اقشار و طبقات، شهری و روستایی، پیر و جوان و … می‌تواند مطالبات زنان را پاسخ دهد، که در «مطالبات زنان»ِ موردِ بحث  فقدان حضور  زنان کارگر، روستایی عشایر و اقلیت‌ها و زنان مهاجر افغان  به شدت احساس می‌شود.

نظری در مورد بیانیه‌ی «مطالبات زنان»

شیلا فراهانی
بیدارزنی:  «مطالبات زنان» عنوان متنی است که توسط جمعی از فعالان زن در داخل ایران تدوین و برای انتشار در اختیار سایت بیدارزنی قرار...

نوشته‌های مرتبط

خواهان رفع تبعیض و آزادی اجتماعات در دانشگاه‌ها هستیم

بیانیه بیدارزنی به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو
بیدازنی: به نام زن زندگی آزادی و به نام خدای رنگین‌کمان با شروع اعتراضات سراسری درپی کشته‌شدن ژینا (مهسا) امینی با شعار محوری «زن، زندگی، آزادی»،...

زن زندگی آزادی یعنی …

پرونده بیدارزنی به مناسبت ۲۵ نوامبر
بیدارزنی: قریب به دو ماه است که قیام «زن زندگی آزادی» در پیوندی ناگسستنی با تاریخ خیرش‌ها و اعتراضات مردمی طی دهه‌های گذشته در...

از «مشکلی بدون نام» به یک نوع معلولیت

جودی سینگر / مطالعات انتقادی معلولیت - ۱
بیدارزنی: جودی سینگر و مادر و دخترش هرسه اوتیستیک هستند. او در نیمه دوم دهه ۱۹۹۰ میلادی پایان‌نامه دوره کارشناسی خود را درباره اوتیسم...
جوانی جمعیت و حمایت از خانواده؛‌ از طرح تا قانون

گزارش تصویب یک قانون علیه حق تصمیم‌گیری برای فرزندآوری

فروغ سمیع‌نیا
بیدارزنی: پس از انقلاب ۵۷ و تاکید سران انقلاب بر فرزندآوری، نرخ  زاد و ولد در ایران رو به فزونی رفت. به طوریکه از...