جز حق چه گفتم به سخن؟

بیدارزنی: سیمین بهبهانی، غزل‌سرای معاصر، عضو کانون نویسندگان و همراه همیشگی جنبش زنان ایران، بامداد سه شنبه 28 مرداد در سن 87 سالگی در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

بخش زیادی از شهرت سیمین بهبهانی، به ویژه در سال‌های گذشته، به سبب مقاومت کم‌نظیرش در برابر فشارها و همراهی او با جنبش‌های مدنی، به ویژه جنبش زنان ایران بود.دفاع سرسختانه ایشان از آزادی بیان، حقوق بشر و حقوق زنان در ایران موجب شد که جایزه‌های بین‌المللی مهمی چون مدال «کارل فون اوسی‌یتسکی» سازمان جهانی حقوق‌بشر، جایزه «لیلیان هیلمن/داشیل هامت» سازمان دیده‌بان حقوق بشر ونیز جایزه «یانوش پانونیوش» مجارستان را دریافت کند.

سیمین بهبهانی همواره همراه فعالان جنبش زنان در ایران بود و در اغلب تجمعات و جمع‌های جنبش زنان حضور داشت. در سال 2008، برای دریافت جایزه «سیمون دوبووار» به نمایندگی از کمپین یک میلیون امضا راهی پاریس شد.

سیمین بهبهانی از چهارشنبه (۱۵ مرداد) در بخش مراقبت‌‌های ویژه بیمارستان بستری بود. در تاریخ ۱۶ مرداد٬ علیرضا رئیس‌دانا٬ عضو کانون نویسندگان ایران و مدیر نشر نگاه که در سال‌های اخیر وظیفه انتشار آثار سیمین بهبهانی را به‌ عهده داشته است، در مصاحبه با خبرگزاری‌ها اعلام کرد که خانم بهبهانی به کما رفته است و حال عمومی او مطلوب نیست. وی در بامداد  روز 28 مرداد از دنیا رفت.

گروه بیدارزنی این فقدان عظیم را به جنبش زنان ایران، جامعه مدنی و تمام دوستداران ایشان تسلیت می‌گوید. یادش گرامی و نام نیکش همواره نامی باد.

یک نظر

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

کار از روی عشق، عشق به مثابه کار: منشا کار خانگی در نظام سرمایه‌داری

ارغوان فراهانی
کتاب کار از روی عشق، عشق به مثابه کار: منشا کار خانگی در نظام سرمایه‌داری (نوشته گیزلا بک و باربارا دودن، ترجمه ارغوان فراهانی) کتابی است در مورد پیدایش کار خانگی زنان، آن طور که امروز می‌شناسیم، و رابطه تنگاتنگش با نظام سرمایه‌داری.

کردستان؛ میدان مبارزه علیه قتل زنان و قتل‌های ناموسی در سال‌های اخیر

گفتگوی نوشین شادکام با اوین مصطفی‌زاده
در سال‌های اخیر پرداختن به قتل زنان در سطح رسانه‌های کُردی و مبارزه زنان فعال با آن بیشتر شده و منجر گردیده موارد بیشتری...
برای نوامبر نارنجی؛ تلاش برای پایان دادن به خشونت علیه زنان

یک ماه، سی بزنگاه: زن؛ وقف عام در فضای عمومی

مهسا غلامعلی‌زاده
در این مطلب از حضور دشوار زنان در ساحات عمومی می‌گوییم؛ اینکه زنان به محض ورود به فضاهای عمومی نظیر خیابان، محل کار یا شبکه‌های اجتماعی چه اندازه متحمل نگاه‌های جنسیت‌زده و خشونت‌آمیز می‌شوند.

نوشته‌های مرتبط

کردستان؛ میدان مبارزه علیه قتل زنان و قتل‌های ناموسی در سال‌های اخیر

گفتگوی نوشین شادکام با اوین مصطفی‌زاده
در سال‌های اخیر پرداختن به قتل زنان در سطح رسانه‌های کُردی و مبارزه زنان فعال با آن بیشتر شده و منجر گردیده موارد بیشتری...

خشونت سیستماتیک آکادمیک: حذف زنان در پایان‌نامه‌ها در نظام دانشگاهی ایران

ط. ن . ح، پژوهشگر حقوق و برابری جنسیتی، حقوق و مطالعات زنان
در محیط‌های دانشگاهی با روش نرم، به تثبیت ساختار خشونت‌آمیز علیه زنان و استعمار فکری آنها می‌پردازند و با حذف صدای آنها و علمی...
ردگیری دلارها، نقشه‌نگاریِ فمینیسم استعماری:

تأمین مالی تعلیم «دموکراسی» برای زنان در عراق توسط آمریکا

شهرزاد مجاب، برگردان: ارغوان شریفی
من با رد فمینیسم استعماری ایالات متحده، بر این باور هستم که یک چارچوب فمینیستیِ ضدامپریالیستی باید ظلم و زن‌ستیزی مردسالارهای بومی یا ملی...

افزایش ازدواج کودکان در سایه قوانین

ژینا مدرس گرجی
بیدارزنی: بر پایه آمار منتشر شده از سوی اداره ثبت احوال کشور در تاریخ ۲۳ مهرماه ۱۴۰۰ در شش ماه نخست امسال ۷۹۱ کودک...