زنان باز هم پشت درهای بسته ورزشگاه ماندند

ورود هرگونه عوامل زن ایرانی به ورزشگاه ممنوع!

تهیه و تنظیم: اکرم احقاقی

بیدار زنی: عصر روز یکشنبه پيش از آغاز چهارمين مسابقه واليبال بين تيم‌هاي ايران و برزيل در ورزشگاه آزادي بيش از 50 نفر از زنان در برابر اين ورزشگاه تجمع كرده و خواستار ورود به ورزشگاه براي تماشاي اين مسابقه شدند.

در اين تجمع كه از  ساعت19:30 بعدازظهر در ضلع غربي ورزشگاه آزادي آغاز شد، خانم سارا قاسم‌پور دبير كارگروه دختران معاونت زنان رياست جمهوري نيز حضور پيدا كرد و از خواسته‌هاي  زنان تجمع کننده حمايت كرد و قول پيگيري حضور زنان به ورزشگاه در بازی های آتی تیم ملی والیبال ایران را داد.

 

وي با تاکید بر اينكه از نظر ما حضور زنان در ورزشگاه براي تماشاي مسابقه واليبال يك حق است كه در حال حاضر اين حق سلب شده است گفت: وزير ورزش و جوانان نيز با ممنوعيت ايجاد شده مخالف هستند و در مسابقه قبل به صورت سمبوليك با خانواده‌شان حضور پيدا كردند تا نشان دهند مشكلي براي حضور بانوان در مسابقه‌ها نيست.

 

قاسم پور با بيان اينكه گويي شوراي تامين اجازه ورود خانم‌ها به ورزشگاه را نداده و ما با استاندار تهران كه در اين شورا حضور دارد صحبت خواهيم كرد گفت: ما هيچ دليلي را براي اين ممانعت نمي‌پذيريم. آن‌ها مي‌گويند كه زيرساخت نداريم تا امنيت بانوان را تامين كنند در حالي كه ما اين سخن را قبول نداريم.

 

حضور نیروهای پلیس در تجمع بیست و پنج خرداد زنان مقابل ورزشگاه آزادی
حضور نیروهای پلیس در تجمع بیست و پنج خرداد زنان مقابل ورزشگاه آزادی

به گزارش سایت بیدارزنی در هنگام اين تجمع تعدادي از افراد يگان ويژه در محل تجمع زنان حضور پيدا كردند و خواستار پراكنده شدن زنان تجمع کننده از مقابل ورزشگاه شدند و به آن‌ها گفتند در صورتي كه پراكنده نشوند، از پليس های زن براي انتقال آن‌ها استفاده خواهند كرد كه اين تهدید با مخالفت تجمع كنندگان روبه‌رو شد و آن‌ها اعلام كردند كه تجمع ما در اين جا مخل امنيت و نظم نيست. زنان خاطر نشان کردند که ما براي پيگيري حق خودمان در اينجا تجمع كرده‌ايم و مي‌خواهيم خواسته‌هايمان را به مسئولان تصميم گيرنده در اين امر ابلاغ كنيم چرا كه آن‌ها اعلام كرده‌اند كه خانم‌ها تمايلي براي حضور در ورزشگاه ندارند و ما با اين تجمع مي‌خواهيم به آن‌ها بگوييم كه زناني هستند كه تمايل دارند در ورزشگاه براي تماشاي مسابقه حضور پيدا كنند.

 

زنان تجمع کننده در حالی که تعدادی از آنها پرچم سه رنگ ایران را دردست داشتند در واکنش به اظهارات  يكي از افراد يگان ويژه كه اعلام كرد در شان زنان ايراني نيست كه در ورزشگاه با اين شرايط حضور پيدا كنند، اظهار كردند كه چگونه است که زنان برزیلی مي‌توانند در ورزشگاه حضور پيدا كنند ولي زنان ايراني اجازه حضور در ورزشگاه کشور خود را ندارند؟ در حالي كه اين ممنوعیت خلاف قوانين بين‌المللي فدراسيون واليبال است.

 

در ادامه اين تجمع تعدادي پليس زن نيز حضور پيدا كردند.عرب‌سرخي رييس يگان ويژه ورزشگاه آزادي نيز با تجمع كنندگان و همچنين نماينده معاونت امور زنان رياست جمهوري صحبت كرد.

 

عرب‌سرخي خطاب به بانوان تجمع كننده گفت: به ما اعلام كردند كه اجازه ندهيد خانم‌ها وارد ورزشگاه شوند و ما نيز آنچه را ابلاغ شده است اجرا مي‌كنيم.

او که با لحنی نامناسب با تجمع کنندگان صحبت می کرد خطاب به آنها گفت که اگر محل را ترک نکنید می گویم که به مراکز پلیس انتقالتان دهند.

عرب سرخی در ادامه گفت وگوی خود با تجمع كنندگان در واکنش به پافشاری زنان بر خواسته شان جهت ورود به ورزشگاهااعلام کرد : ما خواسته‌هاي شما را به مسئولان مافوق‌مان ابلاغ مي‌كنيم و گزارشي از اين تجمع به آن‌ها ارائه خواهيم كرد.

 

در اين تجمع برخی از ماموران يگان ويژه از شركت كنندگان فيلم و عكس مي‌گرفتند كه در پاسخ به اعتراض تجمع كنندگان اظهار داشتند كه این فیلمبرداری برای مستندسازی رفتار نیروهای امنیتی با تجمع کنندگان و مناسب بودن رفتار آن ها با زنان تجمع کننده است. درحالی که در طول تجمع به تجمع کنندگان اجازه گرفتن عکس و ضبط صدا داده نشد و صرفا در آخر  تجمع، زنان  توانستند از خود و تجمع کنندگان عکس بگیرند.

 

تجمع زنان مقابل ورزشگاه آزادی
تجمع زنان مقابل ورزشگاه آزادی

در ادامه اين تجمع كه تا ساعت 21 طول كشيد،  رئیس پلیس امنیت اخلاق که در محل حضور داشت گفت: آقاي عرب سرخي با آقاي ساجدي نيا فرمانده انتظامي تهران بزرگ تماس تلفني داشتند و ايشان نيز گفتند كه هيچ يك از عوامل زن ايراني اجازه ورود به ورزشگاه را ندارند.

 

او همچنين به بانوان تجمع كننده در اين مراسم گفت كه باید تا قبل از تاريكي هوا متفرق شويد.

 

بر اساس اين گزارش يكي ديگر از ماموران حاضر در اين تجمع با نماينده معاونت امور زنان كه در اين تجمع حضور داشت، مدت كوتاهي گفت‌وگو كرد و سپس قاسم‌پور با حضور در جمع تجمع کنندگان اظهار داشت: آن‌ها اعلام كردند كه ما در تامين امنيت مشكل داريم و از سوي ديگر ساعت كار خانم‌هاي پليس محدود است.

 

وي با ناموجه خواندن دلیل ذکر شده گفت: ما بنا بر وظيفه سازماني خود با آقاي ساجدي نيا يا نماينده ايشان جلسه‌اي برگزار خواهیم کرد و از نمايندگان شما نيز دعوت مي‌كنيم که در اين جلسه حضور پيدا كنند و به بيان ديدگاه‌هاي خود بپردازند.

 

بانوان  تجمع كننده قبل از متفرق شدن اعلام كردند كه روز جمعه ساعت 16 براي پيگيري اين خواسته و حضورشان در ورزشگاه براي تماشاي بازي ايران و ايتاليا در اين مكان حضور پيدا خواهند کرد.

 

تجمع زنان ورزشگاه آزادی
تجمع زنان ورزشگاه آزادی

 

 

تجمع زنان
تجمع زنان

 

ورزشگاه5

یک نظر

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

مربیان مهدکودک بدون حمایت قانون کار

متین یزدانی
بیدارزنی: بر خلاف باور عموم، فردی که در حوزه کودک مشغول به کار است، با مشکلات ویژه‌ای روبه‌رو است. یکی از مهم‌ترین مشکلات مربیان...

کووید ۱۹ و کار زنان در منطقهٔ خاورمیانه و شمال آفریقا

ولنتاین مقدم / برگردان: مهتاب محبوب
بیدارزنی: شیوع بیماری‌ها، درست مانند بحران‌های اقتصادی، زنان و مردان را به نحوی متفاوت تحت تأثیر قرار می‌دهد و پاندمی‌ها (همه‌گیری‌ جهانی) نابرابری‌های اجتماعی...

علیه تبعیض جنسیتی در آموزش عالی و بازار کار- بخش اول

جلوه جواهری
بیدارزنی: ورود به دانشگاه به ویژه برای بسیاری از فرودستان به معنی عرصه‌ای است که بتوانند پایگاه اجتماعی و سپس اقتصادی خود را با...

نوشته‌های مرتبط

بزرگداشت روز جهانی زن در ایران در سایه سرکوب حکومت و مقاومت زنان

بیدارزنی: امسال نیز در آستانه ۸ مارس، به‌رغم تمام محدودیت‌ها و حاکم بودن فضای امنیتی و سرکوب در کشور، زنان در بسیاری از شهرهای...

عدم دسترسی زنان ونزوئلایی به وسایل پیشگیری از بارداری و عدم کنترل بر زندگی خود

برگردان: بنفشه جمالی
این مطلب به وضعیت زنان ونزوئلایی و عدم دسترسی‌شان به وسایل پیشگیری از بارداری که بارداری‌های ناخواسته برای آن‌ها را به دنبال داشته است...

کمپین زنان کرد «هویت زنان را پس می‌گیریم»

بهارعباسی
بیدارزنی: در یک کارزار فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی زنان کمپین «هویت زنان را پس می‌گیریم» تشکیل داده‌اند زنان کرد در این کمپین نام مادر...

سقط جنین خودخواسته در آرژانتین قانونی شد

منیژه موذن
آرژانتین روز چهارشنبه تبدیل به بزرگترین کشور آمریکای لاتین شد که رأی به قانونی شدن سقط جنین (خودخواسته) داده است. یک رأی مهم در منطقه‌ای محافظه کار و پیروزی بزرگ برای جنبشی مردمی که سال‌ها اعتراض را به قدرتی سیاسی بدل کرد.