گفت و گو با دکتر مریم محبی، روان درمانگر و سکس تراپیست؛

استدلال هایی برای ترغیب مردان به استفاده از کاندوم

تنظیم: مریم رحمانی

تا قانون خانواده برابر: آماری رسمی از تعداد شرکای جنسی که از کاندوم استفاده می‌کنند نداریم در حقیقت بر اساس شنیده‌ها و ‌گاه حتی آمارهای رسمی دختران و پسران روابط جنسی را در سنین نوجوانی یا جوانی شروع می‌کنند که می‌تواند خیلی متنوع باشد. نتایج تحقیقات نیز نشان می‌دهد زنان و مردان متاهل روابط خارج از ازدواج هم دارند در حالی که استفاده از کاندوم در ایران متاسفانه بین این افراد رایج نیست. این امر برای کشوری که آتشفشان ایدز را در راه دارد امری هشداردهنده و خطرناک است؛ بیماریی که بیشتر قربانیان آن زنان هستند. بنابراین از دکتر مریم محبی سکسولوژیست درخواست کردیم در مورد راه‌های تشویق افراد به استفاده از کاندوم توضیح دهند.

مریم محبی: علی رغم اهمیت استفاده از کاندوم چه در باب پیشگیری از بارداری و چه مقابله با بیماری‌های مقاربتی، اکثر مردان در استفاده از کاندوم اکراه می‌ورزند و ترجیحا راغبند رابطه جنسی بدون پوشش انجام پذیرد. نظر به حساسیت موضوع، محققان بر آن شده‌اند تا علل احتمالی این بی‌علاقه گی در مردان را جویا گردند. لذا از ۴۴۰ مرد ۱۸ ساله تا ۷۰ ساله خواسته شد که با تکمیل پرسشنامه‌ای معلوم دارند که در ۳ ماه گذشته میزان و کیفیت استفاده آن‌ها از کاندوم به چگونه بوده است. این تحقیق که زیر نظر مرکز پژوهش‌های کینزی انجام پذیرفت نشان داد که حدود نیمی از این مردان، در ارتباطات جنسی ۳ ماهه اخیر خود، به نوعی با استفاده از کاندوم دچار مشکل بوده‌اند. اغلب مشکلاتی که این دسته از مردان گزارش داده بودند عبارت بوده از: پاره شدن کاندوم، لیز خوردن و بیرون آمدن کاندوم، حساسیت و قرمزی پوستی و نهایتاً راحت نبودن یا لذت نبردن در هنگام استفاده از آن.

قابل پیش بینی است که تجاربی اینچنین رفته رفته می‌تواند نقش منفی در فرایند رابطه جنسی ایفا نماید چرا که برانگیختگی جنسی فرد به دنبال وقفه تکنیکی دچار تنزل می‌گردد.

در توجیه نتایج این نظر سنجی می‌توان متصور بود که مشکلات احتمالی در هنگام استفاده کاندوم، به نقص کارکردی این کالا مربوط نیست بلکه عدم آگاهی مردان از تنوع سایز و کنش مختلف ِ کاندوم می‌تواند از جمله عواملی باشد که سبب گردد مردان چشم بسته به خرید اولین بسته کاندومی که در قفسه فروشگاه قرار داده شده اقدام ورزند. (دسته‌ای از مردان نمی‌دانند کاندوم دارای سایز و کنش متفاوت است)

از سویی نباید نقش رسانه‌های گروهی و فیلم‌های پورنو را در تخریب افکار مردان فراموش کرد. چرا که در اکثر مواقع ستاره‌های فیلم‌های سکسی بدون کاندوم اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌نمایند که مسلماً برای عده کثیری از جوانان و مردانی که الگوی رفتار جنسی خود را این دسته از فیلم‌ها قرار داده‌اند این ذهنیت متبلور می‌گردد که استفاده از کاندوم امری غیر ضروری و گاهاً کاهش دهنده لذت جنسی است.

نکته قابل ذکر دیگری که امروزه نظر بسیاری از محققین و نیز تولید کنندگان کاندوم را به خود جلب نموده این است که بسیاری از مردان از خرید کاندومی که روی آن نوشته شده باشد «کوچک» ابا می‌کنند. این ذهنیت که آلت تناسلی کوچک نشانه ضعف در قاموس مردانگی است، فشار منفی روانی را سبب گشته که حتی افرادی که دارای اندام تناسلی کوچک هستند از خرید کاندومی که روی آن سایز کوچک درج شده باشد پرهیز می‌کنند. با توجه به این باور فرهنگی، تولید کنندگان کاندوم امید آن را دارند که از این پس بدون ذکر سایز بر روی بسته‌های کاندوم، بتوانند با ترفندی دیگر مردان را در انتخاب کاندوم مناسب راهنمایی کنند.

در باب تنوع کاندوم‌های موجود در بازار گفتنی است که کاندوم‌های مردانه در فرم‌های لاتکس، پلی اورتان یا ساخته شده از روده یا اعضا گوسفند موجود هستند. تنوع کاندوم‌های لاتکس به شرح زیر است:

آغشته به مواد لغزنده یا خشک

حاوی مواد کشنده اسپرم یا بدون مواد کشنده اسپرم

ساده یا شکل دار

متنوع در رنگ، تست و اندازه (کوچک، متوسط و بزرگ)

اگر چه کاندوم‌های پلی اورتان نسبت به کاندوم‌های معمولی گران‌تر هستند اما از آنجایی که حساسیت در بدن تولید نمی‌کنند و از طرفی بسیار ظریف بوده و تماس بدنی نزدیک‌تر حس می‌گردد و دمای بدن را نیز بهتر منتقل می‌کنند، بیش از سایر کاندوم‌ها محبوبیت داشته و از سوی سکس تراپیست‌ها توصیه می‌گردد.

نظر به اهمیت موضوع چکیده‌ای از دلایل و توجیهات مردان و همچنین پاسخ‌های پیشنهادی که می‌تواند زنان را در قانع سازی شریک جنسی در استفاده از کاندوم یاری کند در زیر آمده است:

دلیل مرد: کاندوم لذت جنسی مرا کم می‌کند

پاسخ زن: نگرانی از پیامدهای استفاده نکردن از کاندوم، لذت جنسی مرا خدشه دار می‌سازد

دلیل مرد: اگر مرا واقعاً دوست می‌داری باید به من اعتماد کنی

پاسخ زن: چون تو را دوست می‌دارم می‌خواهم هر دو از عواقب آن در امان باشیم

دلیل مرد: ولی من با کاندوم هیچ حسی ندارم

پاسخ زن: کاندوم در انواع مختلف در بازار موجود است که می‌توان از نوع بسیار لطیف که حرارت بدن را منتقل لیکن بیماری را منتقل نمی‌کند استفاده کرد.

دلیل مرد: خیلی از کاندوم‌ها پاره خواهند شد

پاسخ زن: چنانچه درست استفاده گردند ۹۸ درصد پاره نمی‌شوند

دلیل مرد: کاندوم مرا معذب و ناراحت می‌کند

پاسخ زن: کاندوم سایز، مارک و شکل‌های متفاوت دارد که می‌توان آن‌ها را امتحان کرد

دلیل مرد: وقتی قرص حاملگی استفاده می‌کنی چه لزومی به کاندوم است

پاسخ زن: قرص ضد حاملگی مرا از بارداری مصون می‌دارد و نه از بیماریهای مقاربتی

دلیل مرد: ما قبلاً بدون کاندوم رابطه جنسی داشته‌ایم و اگر قرار بود مریض شویم تا به حال شده بودیم

پاسخ زن: کار اشتباهی مرتکب شده‌ایم، بیمار نشدن ما در گذشته تضمین کننده بیمار نشدن ما در آینده نیست.

دلیل مرد: من بلد نیستم چگونه کاندوم استفاده کنم

پاسخ زن: من به تو یاد می‌دهم

در خاتمه متذکر می‌شوم استفاده از کاندوم‌های زنانه که آن را زن در بدن خود جا سازی می‌کند، می‌تواند انتخاب دیگری باشد که فرد را از ابتلا به بیماریهای مقاربتی و همچنین حاملگی‌های ناخواسته مصون نگاه دارد.

شاد و پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش که: «سکس بهتر، زندگی بهتر»

دکتر مریم محبی، روان درمانگر و سکس تراپیست

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

کار از روی عشق، عشق به مثابه کار: منشا کار خانگی در نظام سرمایه‌داری

ارغوان فراهانی
کتاب کار از روی عشق، عشق به مثابه کار: منشا کار خانگی در نظام سرمایه‌داری (نوشته گیزلا بک و باربارا دودن، ترجمه ارغوان فراهانی) کتابی است در مورد پیدایش کار خانگی زنان، آن طور که امروز می‌شناسیم، و رابطه تنگاتنگش با نظام سرمایه‌داری.

کردستان؛ میدان مبارزه علیه قتل زنان و قتل‌های ناموسی در سال‌های اخیر

گفتگوی نوشین شادکام با اوین مصطفی‌زاده
در سال‌های اخیر پرداختن به قتل زنان در سطح رسانه‌های کُردی و مبارزه زنان فعال با آن بیشتر شده و منجر گردیده موارد بیشتری...
برای نوامبر نارنجی؛ تلاش برای پایان دادن به خشونت علیه زنان

یک ماه، سی بزنگاه: زن؛ وقف عام در فضای عمومی

مهسا غلامعلی‌زاده
در این مطلب از حضور دشوار زنان در ساحات عمومی می‌گوییم؛ اینکه زنان به محض ورود به فضاهای عمومی نظیر خیابان، محل کار یا شبکه‌های اجتماعی چه اندازه متحمل نگاه‌های جنسیت‌زده و خشونت‌آمیز می‌شوند.

نوشته‌های مرتبط

کردستان؛ میدان مبارزه علیه قتل زنان و قتل‌های ناموسی در سال‌های اخیر

گفتگوی نوشین شادکام با اوین مصطفی‌زاده
در سال‌های اخیر پرداختن به قتل زنان در سطح رسانه‌های کُردی و مبارزه زنان فعال با آن بیشتر شده و منجر گردیده موارد بیشتری...

خشونت سیستماتیک آکادمیک: حذف زنان در پایان‌نامه‌ها در نظام دانشگاهی ایران

ط. ن . ح، پژوهشگر حقوق و برابری جنسیتی، حقوق و مطالعات زنان
در محیط‌های دانشگاهی با روش نرم، به تثبیت ساختار خشونت‌آمیز علیه زنان و استعمار فکری آنها می‌پردازند و با حذف صدای آنها و علمی...
ردگیری دلارها، نقشه‌نگاریِ فمینیسم استعماری:

تأمین مالی تعلیم «دموکراسی» برای زنان در عراق توسط آمریکا

شهرزاد مجاب، برگردان: ارغوان شریفی
من با رد فمینیسم استعماری ایالات متحده، بر این باور هستم که یک چارچوب فمینیستیِ ضدامپریالیستی باید ظلم و زن‌ستیزی مردسالارهای بومی یا ملی...

افزایش ازدواج کودکان در سایه قوانین

ژینا مدرس گرجی
بیدارزنی: بر پایه آمار منتشر شده از سوی اداره ثبت احوال کشور در تاریخ ۲۳ مهرماه ۱۴۰۰ در شش ماه نخست امسال ۷۹۱ کودک...