گفت و گو با دکتر مریم محبی، روان درمانگر و سکس تراپیست؛

استدلال هایی برای ترغیب مردان به استفاده از کاندوم

تنظیم: مریم رحمانی

تا قانون خانواده برابر: آماری رسمی از تعداد شرکای جنسی که از کاندوم استفاده می‌کنند نداریم در حقیقت بر اساس شنیده‌ها و ‌گاه حتی آمارهای رسمی دختران و پسران روابط جنسی را در سنین نوجوانی یا جوانی شروع می‌کنند که می‌تواند خیلی متنوع باشد. نتایج تحقیقات نیز نشان می‌دهد زنان و مردان متاهل روابط خارج از ازدواج هم دارند در حالی که استفاده از کاندوم در ایران متاسفانه بین این افراد رایج نیست. این امر برای کشوری که آتشفشان ایدز را در راه دارد امری هشداردهنده و خطرناک است؛ بیماریی که بیشتر قربانیان آن زنان هستند. بنابراین از دکتر مریم محبی سکسولوژیست درخواست کردیم در مورد راه‌های تشویق افراد به استفاده از کاندوم توضیح دهند.

مریم محبی: علی رغم اهمیت استفاده از کاندوم چه در باب پیشگیری از بارداری و چه مقابله با بیماری‌های مقاربتی، اکثر مردان در استفاده از کاندوم اکراه می‌ورزند و ترجیحا راغبند رابطه جنسی بدون پوشش انجام پذیرد. نظر به حساسیت موضوع، محققان بر آن شده‌اند تا علل احتمالی این بی‌علاقه گی در مردان را جویا گردند. لذا از ۴۴۰ مرد ۱۸ ساله تا ۷۰ ساله خواسته شد که با تکمیل پرسشنامه‌ای معلوم دارند که در ۳ ماه گذشته میزان و کیفیت استفاده آن‌ها از کاندوم به چگونه بوده است. این تحقیق که زیر نظر مرکز پژوهش‌های کینزی انجام پذیرفت نشان داد که حدود نیمی از این مردان، در ارتباطات جنسی ۳ ماهه اخیر خود، به نوعی با استفاده از کاندوم دچار مشکل بوده‌اند. اغلب مشکلاتی که این دسته از مردان گزارش داده بودند عبارت بوده از: پاره شدن کاندوم، لیز خوردن و بیرون آمدن کاندوم، حساسیت و قرمزی پوستی و نهایتاً راحت نبودن یا لذت نبردن در هنگام استفاده از آن.

قابل پیش بینی است که تجاربی اینچنین رفته رفته می‌تواند نقش منفی در فرایند رابطه جنسی ایفا نماید چرا که برانگیختگی جنسی فرد به دنبال وقفه تکنیکی دچار تنزل می‌گردد.

در توجیه نتایج این نظر سنجی می‌توان متصور بود که مشکلات احتمالی در هنگام استفاده کاندوم، به نقص کارکردی این کالا مربوط نیست بلکه عدم آگاهی مردان از تنوع سایز و کنش مختلف ِ کاندوم می‌تواند از جمله عواملی باشد که سبب گردد مردان چشم بسته به خرید اولین بسته کاندومی که در قفسه فروشگاه قرار داده شده اقدام ورزند. (دسته‌ای از مردان نمی‌دانند کاندوم دارای سایز و کنش متفاوت است)

از سویی نباید نقش رسانه‌های گروهی و فیلم‌های پورنو را در تخریب افکار مردان فراموش کرد. چرا که در اکثر مواقع ستاره‌های فیلم‌های سکسی بدون کاندوم اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌نمایند که مسلماً برای عده کثیری از جوانان و مردانی که الگوی رفتار جنسی خود را این دسته از فیلم‌ها قرار داده‌اند این ذهنیت متبلور می‌گردد که استفاده از کاندوم امری غیر ضروری و گاهاً کاهش دهنده لذت جنسی است.

نکته قابل ذکر دیگری که امروزه نظر بسیاری از محققین و نیز تولید کنندگان کاندوم را به خود جلب نموده این است که بسیاری از مردان از خرید کاندومی که روی آن نوشته شده باشد «کوچک» ابا می‌کنند. این ذهنیت که آلت تناسلی کوچک نشانه ضعف در قاموس مردانگی است، فشار منفی روانی را سبب گشته که حتی افرادی که دارای اندام تناسلی کوچک هستند از خرید کاندومی که روی آن سایز کوچک درج شده باشد پرهیز می‌کنند. با توجه به این باور فرهنگی، تولید کنندگان کاندوم امید آن را دارند که از این پس بدون ذکر سایز بر روی بسته‌های کاندوم، بتوانند با ترفندی دیگر مردان را در انتخاب کاندوم مناسب راهنمایی کنند.

در باب تنوع کاندوم‌های موجود در بازار گفتنی است که کاندوم‌های مردانه در فرم‌های لاتکس، پلی اورتان یا ساخته شده از روده یا اعضا گوسفند موجود هستند. تنوع کاندوم‌های لاتکس به شرح زیر است:

آغشته به مواد لغزنده یا خشک

حاوی مواد کشنده اسپرم یا بدون مواد کشنده اسپرم

ساده یا شکل دار

متنوع در رنگ، تست و اندازه (کوچک، متوسط و بزرگ)

اگر چه کاندوم‌های پلی اورتان نسبت به کاندوم‌های معمولی گران‌تر هستند اما از آنجایی که حساسیت در بدن تولید نمی‌کنند و از طرفی بسیار ظریف بوده و تماس بدنی نزدیک‌تر حس می‌گردد و دمای بدن را نیز بهتر منتقل می‌کنند، بیش از سایر کاندوم‌ها محبوبیت داشته و از سوی سکس تراپیست‌ها توصیه می‌گردد.

نظر به اهمیت موضوع چکیده‌ای از دلایل و توجیهات مردان و همچنین پاسخ‌های پیشنهادی که می‌تواند زنان را در قانع سازی شریک جنسی در استفاده از کاندوم یاری کند در زیر آمده است:

دلیل مرد: کاندوم لذت جنسی مرا کم می‌کند

پاسخ زن: نگرانی از پیامدهای استفاده نکردن از کاندوم، لذت جنسی مرا خدشه دار می‌سازد

دلیل مرد: اگر مرا واقعاً دوست می‌داری باید به من اعتماد کنی

پاسخ زن: چون تو را دوست می‌دارم می‌خواهم هر دو از عواقب آن در امان باشیم

دلیل مرد: ولی من با کاندوم هیچ حسی ندارم

پاسخ زن: کاندوم در انواع مختلف در بازار موجود است که می‌توان از نوع بسیار لطیف که حرارت بدن را منتقل لیکن بیماری را منتقل نمی‌کند استفاده کرد.

دلیل مرد: خیلی از کاندوم‌ها پاره خواهند شد

پاسخ زن: چنانچه درست استفاده گردند ۹۸ درصد پاره نمی‌شوند

دلیل مرد: کاندوم مرا معذب و ناراحت می‌کند

پاسخ زن: کاندوم سایز، مارک و شکل‌های متفاوت دارد که می‌توان آن‌ها را امتحان کرد

دلیل مرد: وقتی قرص حاملگی استفاده می‌کنی چه لزومی به کاندوم است

پاسخ زن: قرص ضد حاملگی مرا از بارداری مصون می‌دارد و نه از بیماریهای مقاربتی

دلیل مرد: ما قبلاً بدون کاندوم رابطه جنسی داشته‌ایم و اگر قرار بود مریض شویم تا به حال شده بودیم

پاسخ زن: کار اشتباهی مرتکب شده‌ایم، بیمار نشدن ما در گذشته تضمین کننده بیمار نشدن ما در آینده نیست.

دلیل مرد: من بلد نیستم چگونه کاندوم استفاده کنم

پاسخ زن: من به تو یاد می‌دهم

در خاتمه متذکر می‌شوم استفاده از کاندوم‌های زنانه که آن را زن در بدن خود جا سازی می‌کند، می‌تواند انتخاب دیگری باشد که فرد را از ابتلا به بیماریهای مقاربتی و همچنین حاملگی‌های ناخواسته مصون نگاه دارد.

شاد و پیروز باشید و شعار همیشگی را در گوش که: «سکس بهتر، زندگی بهتر»

دکتر مریم محبی، روان درمانگر و سکس تراپیست

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

منشور زنان آفريقای جنوبی

بیدارزنی: مبارزات آفریقای جنوبی برای برابری جنسیتی را می‌توان در دو منشور تهیه شده توسط گروه‌های پیشروی زنان در این کشور، مشاهده کرد. اولین...

نظری بر «مطالبات زنان؛ از حق مشارکت سیاسی تا حق اشتغال و دستمزد برابر»

انوشه گلشن
تنها یک برنامه جامع و باز است که با حضور فعال تمامی اقشار و طبقات، شهری و روستایی، پیر و جوان و … می‌تواند مطالبات زنان را پاسخ دهد، که در «مطالبات زنان»ِ موردِ بحث  فقدان حضور  زنان کارگر، روستایی عشایر و اقلیت‌ها و زنان مهاجر افغان  به شدت احساس می‌شود.

نظری در مورد بیانیه‌ی «مطالبات زنان»

شیلا فراهانی
بیدارزنی:  «مطالبات زنان» عنوان متنی است که توسط جمعی از فعالان زن در داخل ایران تدوین و برای انتشار در اختیار سایت بیدارزنی قرار...

نوشته‌های مرتبط

خواهان رفع تبعیض و آزادی اجتماعات در دانشگاه‌ها هستیم

بیانیه بیدارزنی به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو
بیدازنی: به نام زن زندگی آزادی و به نام خدای رنگین‌کمان با شروع اعتراضات سراسری درپی کشته‌شدن ژینا (مهسا) امینی با شعار محوری «زن، زندگی، آزادی»،...

زن زندگی آزادی یعنی …

پرونده بیدارزنی به مناسبت ۲۵ نوامبر
بیدارزنی: قریب به دو ماه است که قیام «زن زندگی آزادی» در پیوندی ناگسستنی با تاریخ خیرش‌ها و اعتراضات مردمی طی دهه‌های گذشته در...

از «مشکلی بدون نام» به یک نوع معلولیت

جودی سینگر / مطالعات انتقادی معلولیت - ۱
بیدارزنی: جودی سینگر و مادر و دخترش هرسه اوتیستیک هستند. او در نیمه دوم دهه ۱۹۹۰ میلادی پایان‌نامه دوره کارشناسی خود را درباره اوتیسم...
جوانی جمعیت و حمایت از خانواده؛‌ از طرح تا قانون

گزارش تصویب یک قانون علیه حق تصمیم‌گیری برای فرزندآوری

فروغ سمیع‌نیا
بیدارزنی: پس از انقلاب ۵۷ و تاکید سران انقلاب بر فرزندآوری، نرخ  زاد و ولد در ایران رو به فزونی رفت. به طوریکه از...