تغییر سن قانونی برای خروج از کشور تصمیم جدید دولت برای اعمال فشار بر زنان

فروغ سمیع نیا

تا قانون خانواده برابر: طبق قانون مدنی موجود زنان متاهل در هر سنی برای خروج از کشور نیاز به اجازه همسر دارند محدودیتی که از موارد اعتراض همیشگی فعالان جنبش زنان در ایران است . اگرچه فعالان زن لحاظ کردن شرط حق سفر در عقدنامه و ثبت آن در دفتر اسناد رسمی را برای برون رفت از این مسئله پیشنهاد می کنند اما به دلیل عدم آگاهی زنان یا مخالفت خانواده ها و یا همسر در بسیاری موارد این امر محقق نمی شود. زمانی که زنان متاهل تنها زمانی که قصد خروج از کشور را دارند و بدون اجازه همسر نمی توانند گذرنامه دریافت کنند این مشکل را گریبانگیر خود می بینند وآن گاه فشار جامعه را بر خود حس می کنند.

تاکنون دختران مجرد بالای 18 سال می توانستند با اختیار خود از کشور خارج شوند و این محدودیت ها شامل حال آنان نبود. اما اکنون کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی لایحه ای را تصویب کرده است تا در صورت تصویب دختران مجرد نیز تا سن 40 سالگی برای خروج از کشور به رضایت نامه ولی قهری یا حاکم شرع نیاز داشته باشند. ولی قهری شامل پدر یا در صورت نبود وی جد پدری است. اکنون دیگر زنان چه متاهل و چه مجرد برای خروج از کشور نیاز به اجازه مردی دارند که یا در نقش همسر و یا پدر و جد پدری حضور داد و در صورت عدم حضور آن مردان هم باز تصمیم گیرنده حاکم شرع یعنی مردی دیگر است.

این شرایط در حالی بر زنان تحمیل می شود که همچنان سن مجازات کیفری برای آنان 13 سال باقی مانده است! از دیگر سو حاکمیت وقتی با خطرکاهش آرا در انتخابات آینده و از دست دادن مشروعیت خود روبروست سن قانونی را برای رای دادن به طور مساوی برای زنان و مردان به 16 سال کاهش می دهد و از حضور پرشور زنان و دختران در انتخابات سخن می گوید. به نظر این تناقض مضحک یعنی افزایش سن قانونی زنان برای محدود کردن آنان و کاهش سن قانونی شان به منظور استفاده از آنها در مواقع لزوم توجیه پذیر نیست. رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در مصاحبه اش در تاریخ 27آبان با خبرگزاری ایسنا درباره تصویب قانون فوق آن را در جهت حمایت از زنان عنوان کرده و می گوید: «طبق گفته نماینده دولت در جلسه کمیسیون، افزایش سقف سنی برای حفظ سلامت و رفت‌ وآمد و ورود و خروج و به طور کلی حفظ سلامت خانم‌ها تعیین شده است[[http://isna.ir/fa/news/91082717440/]].»

در صورتی که با توجه به آمار بالای اعتیاد و طلاق در جامعه این قانون باعث می شود دختران مجرد متعلق به خانواده های طلاق به دلیل نیاز هر چه بیشتر به پدری که گاه از کودکی او را ندیده اند یا به دلیل اعتیاد پدر مجبور به دیدنش نبوده اند بخاطر خروج از کشور برای کار یا تحصیل به همان پدر نیازمند شده و حاضر به پرداخت باج خصوصا به پدران معتادی شوند که امروزه تعدادشان رو به افزایش است. حتی در بعضی موارد تن به ازدواج هایی با عدم شناخت کافی دهند تا از قیومیت چنین پدرانی برای خروج از کشور رها شوند. تا کنون نیز دختران بخاطر رضایت پدر برای ازدواج تن به مسائلی از این دست داده اند و امروز نیز مجلس و دولت مورد دیگری را به آن اضافه می کنند.

از سوی دیگر گستره سنی 18 تا 40 سال دقیقا محدوده زمانی است که زنان برای پیشرفت تحصیلی و شغلی در بسیاری موارد نیاز به خروج از کشور دارند. لذا تصویب چنین قوانینی بدون شناخت جامعه و توسط کسانی که کوچکترین آگاهی نسبت به آسیب های اجتماعی ندارند می تواند نتایج فاجعه باری را به دنبال داشته باشد. فجایعی که تنها قربانیان آن زنان هستند.

رییس کمیسیون امنیت مجلس این لایحه را لایحه پیشنهادی دولت اعلام و دلیل دولت را حل مشکلات اجرایی در نحوه ورود و خروج خانم ها به کشور عنوان کرد اما در مورد این مشکلات اجرایی صحبتی نکرد و این که آیا مشکلات اجرایی که ذکری از آن به میان نیامده با رضایتنامه ولی قهری پایان می پذیرد؟

به نظر می رسد این لایحه نیز مانند لایحه حمایت از خانواده که پیشنهاد دولت احمدی نژاد بود اعتراض های شدیدی را دامن بزند و به جدایی بیشتر مجلس از زنان جامعه بیانجامد. در حالی که تصمیمات کارشناسانه دولت می تواند آرامش نسبی را در فضای بحران زده کنونی به دنبال داشته باشد.

تصویب چنین قوانینی در شرایطی که کشور با بحران تحریم و خطر جنگ روبروست و بسیاری از مردم و حتی مسئولان و علمای مذهبی به مجلس و دولت برای رفع بحران گرانی ناشی از تحریم هشدار داده اند به زنان آزادیخواه یادآوری می کند که همواره محدود کردن زنان و اعمال سلطه بر آنان جز اولویت های نظام مردسالاری ست که داعیه حمایت از زنان را نیز یدک می کشد.

حکومتی که نه تنها به خواست زنان کشورش برای اصلاح قوانین در جهت آزادی زنان پاسخ مثبتی نمی دهد که با تصویب قوانینی جدید محدویت های تازه ای را بر آنان اعمال می کند باید مفاهیمی چون عدالت و آزادی را از نو تعریف کند.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

جنبش دادخواهی در ایران

بررسی چهار مصاحبه دادخواهی در بیدارزنی / فروغ سمیع‌نیا
بیدارزنی: جنبش دادخواهی در ایران و دنیا، قدمتی به اندازه‌ی عمر ستم حاکمان و کشتار مردم معترض دارد. در هر زمان و مکانی که...

زنان، جنس و جنسیت در تاریخ‌نگاری ایران مدرن

مانا کیا، افسانه نجم‌آبادی، سیما شاخساری/ مترجم: طه رادمنش
بیدارزنی:  این مقاله که در پی ارزیابی سهم تاریخ‌نگاری فمینیستی در شکل‌گیری تاریخ‌نگاری و فرهنگ سیاسی ایران در قرن بیستم است یکی از مجموعه...

درس‌هایی از جنبش معلمان

کاوه مظفری
برخلاف رویکرد مطالبه‌محور که در جستجوی یافتن راه‌حل مشکلات در سطوح بالایی است؛ نقطه عزیمت تشکل‌یابی، تقویت و همبستگی پایینی‌هاست. وقتی تاکید بر تشکل‌یابی...

نوشته‌های مرتبط

از «مشکلی بدون نام» به یک نوع معلولیت

جودی سینگر / مطالعات انتقادی معلولیت - ۱
بیدارزنی: جودی سینگر و مادر و دخترش هرسه اوتیستیک هستند. او در نیمه دوم دهه ۱۹۹۰ میلادی پایان‌نامه دوره کارشناسی خود را درباره اوتیسم...
جوانی جمعیت و حمایت از خانواده؛‌ از طرح تا قانون

گزارش تصویب یک قانون علیه حق تصمیم‌گیری برای فرزندآوری

فروغ سمیع‌نیا
بیدارزنی: پس از انقلاب ۵۷ و تاکید سران انقلاب بر فرزندآوری، نرخ  زاد و ولد در ایران رو به فزونی رفت. به طوریکه از...

کردستان؛ میدان مبارزه علیه قتل زنان و قتل‌های ناموسی در سال‌های اخیر

گفتگوی نوشین شادکام با اوین مصطفی‌زاده
در سال‌های اخیر پرداختن به قتل زنان در سطح رسانه‌های کُردی و مبارزه زنان فعال با آن بیشتر شده و منجر گردیده موارد بیشتری...

خشونت سیستماتیک آکادمیک: حذف زنان در پایان‌نامه‌ها در نظام دانشگاهی ایران

ط. ن . ح، پژوهشگر حقوق و برابری جنسیتی، حقوق و مطالعات زنان
در محیط‌های دانشگاهی با روش نرم، به تثبیت ساختار خشونت‌آمیز علیه زنان و استعمار فکری آنها می‌پردازند و با حذف صدای آنها و علمی...