گزارش اخبار زنان در هفته اول آبان ماه؛

از سیاست های افزایش جمعیت تا کشته شدن دانش آموزان دختر در اردوی راهیان نور

تا قانون خانواده برابر: هفته گذشته سهل انگاری مسئولان در اردوی راهیان نور و کشته شدن دختران دانش آموز بروجنی از اخبار داغ روزنامه ها و خبرگزاریها بود. در حوزه زنان نیز اخبار نگران کننده از بند زنان زندان اوین و خصوصا اعتصاب غذای نسرین ستوده مورد توجه رسانه های مختلف قرار گرفت. گزارش زیر به مسائل فوق و مسائل دیگر حوزه زنان در این هفته می پردازد:

کشته شدن 26 دختر دانش آموز در اردوی راهیان نور

هفته ای که گذشت با حادثه ای شروع شد که برای مردم ایران تلخ و دردناک بود. واژگونی اتوبوس راهیان نور که منجر به کشته شدن 26 دختر دانش آموز و زخمی شدن 18 تن دیگر شد. 29 مهر ماه [خبرگزاری ها->http://ilna.ir/news/news.cfm?id=13835] اعلام کردند: پشب گذشته بر اثر واژگونی یک دستگاه اتوبوس راهیان نور در محور ایذه ـ شهرکرد، ۲۶ نفر از سرنشینان آن کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند.

 این حادثه باعث اعتراضات گسترده ای در داخل و خارج کشور شد. از جمله این معترضان مجلس شورای اسلامی بود. [خبر آنلاین->http://khabaronline.ir/detail/252493/society/education] در این باره نوشت: این حادثه باعث شد تا نمایندگان مجلس از وزیر آموزش و پرورش دعوت کنند تا درباره این حادثه توضیح دهد. هرچند که در ابتدا وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که مسئول این حادثه نیست و پس از آن، پایگاه اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش از قول وزیر اعلام کرد: «به نقل از اینجانب در پاسخ به سئوال خبرنگاران عنوان شده بود (بروید از مسئولش بپرسید) که برداشت صحیحی از سخنان اینجانب نیست.» در همین حال محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش به خبرآنلاین اعلام کرد که وزیر باید فرد مسئول را معرفی کند و نمایندگان پیگیر این موضوع هستند. او قول داد که «در کمیسیون˓ سوابق این سفر را بررسی می کنیم و آقای وزیر هم حتما باید پاسخگو باشند و فرد مسئول را معرفی کنند. متاسفانه این درس برای دانش آموزان اجباری است در حالیکه هیچ اردوی دانش آموزی نباید اجباری باشد و دانش آموزان باید با میل و رغبت بروند».

سردار [نقدی->file:///C:/Users/admin/AppData/Roaming/Microsoft/Word/vdcgxn9qqak9uw4.rpra.html] نیز در پیامی گفت: شکی نیست روح ملکوتی این زائران شهدا که برای کسب معرفت از محضر شهیدان بزرگوار به سوی سرزمین های مقدس هجرت نمودند، امروز در بهشت شهیدان است.

پلیس راه [ چهار علت->file:///C:/Users/admin/AppData/Roaming/Microsoft/Word/vdcgun9qwak9u34.rpra.html] را علل اصلی این حادثه ذکر کرد که اولین آن بی مبالاتی راننده اتوبوس اسکانیا به علت به کار انداختن وسیله نقلیه با عیب و نقص فنی و سایر علل موثر در بروز حادثه و تشدید صدمات بدنی شامل عدم رعایت نظامات دولتی از سوی شرکت مسافربری همسفر چابک سواران بروجن به علت صدور صورت وضعیت مسافری برای اتوبوس دارای نقص فنی بود. 

بدین ترتیب مقصر حادثه راننده اتوبوس اعلام شد و به گزارش [ایسنا->http://isna.ir/fa/news/91080301609/%D8%AF%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D9%81%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%86%D9%88%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA] معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش با بیان این که این وزارتخانه پیگیر پرداخت دیه کامل و خسارت دانش‌آموزان فوتی و آسیب‌دیده اردوی راهیان نور در پی حادثه اخیر است، گفت: در تلاش هستیم تا احتیاط‌ها و ملاحظات جدیدی را برای افزایش ایمنی سفرهای اردوی راهیان نور اتخاذ کنیم. وی افزود: بر اساس قوانین و مقررات بیمه، دیه کامل دانش‌آموزان فوتی به خانواده‌هایشان پرداخت می‌شود. همچنین رییس سازمان [بسیج دانش‌آموزی->http://www.aftabnews.ir/vdcfttdymw6deea.igiw.html] با بیان اینکه اجباری برای شرکت دانش آموزان در اردوی راهیان نور نیست، از پرداخت مبلغ قابل توجهی به خانواده‌های کشته شدگان اخیر خبر داد و گفت: مبلغ قابل توجهی به حساب سپاه چهارمحال بختیاری واریز شده است تا این مبلغ به دست خانواده کشته‌شدگان برسد. با این حال دوم آبان یعنی سه روز پس از حادثه˓ روزنامه شهر آرای [مشهد->http://www.aftabnews.ir/vglepn8zwjh8fp2..9jjbibrw.html] از اعزام 800 دانش آموز دختر به راهیان نور خبر داد.

سیاست های افزایش جمعیت

تشویق به بارداری و داشتن فرزند بیشتر امسال به یکی از دغدغه های اصلی مسئولان تبدیل شده است. در حالیکه به دلیل فشار اقتصادی تحمیل شده به خانواده ها و افزایش آگاهی مردم اقدام به بچه دار شدن از سوی زوج های جوان کاهش یافته است حکومت سعی دارد تا با سیاست های تشویقی و فتواهای مذهبی این امر را در جامعه افزایش دهد . در همین راستا بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مادران شاغل دارای 3 فرزند و بیشتر نیز می‌توانند با داشتن هر میزان سابقه کار، علاوه بر میزان سنوات خود به ازای هر فرزند با یک سال افزایش سنوات بازنشسته شوند. همچنین مادران شاغل می‌توانند با هر میزان سابقه کار با همان میزان سنوات بازنشسته شوند.

به گزارش[ ایسنا ->http://isna.ir/fa/news/91080201446/%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%A7%D8%BA%D9%84-%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1]طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان حضور منعطف و کاهش ساعات کار موظف، ایجاد امتیازات خاص و تسهیلات لازم در طرح دورکاری و نیمه حضوری و سایر شیوه‌های مناسب اشتغال برای زنان باردار و مادران دارای فرزند زیر 5 سال فراهم می‌شود. همچنین حق عائله مندی در کلیه قوانین و مقررات استخدامی به دو برابر افزایش می‌یابد.

سیاست‌های جمعیتی شورا در راستای اعمال پرداخت پاداش اولاد به صورت ماهانه و به صورت پلکانی در کلیه قوانین و مقررات استخدامی کشور از 147000 ریال برای فرزند اول تا 735000 برای فرزند پنجم است. همچنین نظر سه مرجع تقلید در این باره پرسیده شده است. به گزارش[ ایسنا->http://isna.ir/fa/news/91080301827/%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%B3%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AC%D8%B9-%D8%AA%D9%82%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D9%88%D8%B6%D9%88%D8%B9-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA] صافی‌گلپایگانی، مکارم‌ شیرازی و نوری‌همدانی در پاسخ به استفتایی، نظر خود را درباره موضوع جمعیت بیان کردند: نظر آیت‌الله‌ صافی‌گلپایگانی: در اسلام و تعالیم سازنده آن که همه جوانب حیات بشر را شامل است،‌ داشتن اولاد و فرزندان متعدد مورد تشویق و ترغیب است و تا حدی تاکید شده است که حضرت رسول اکرم‌(ص) به کثرت امت خود بر امم دیگر مباهاتی می‌فرماید؛ ثواب‌هایی که در تولید مثل و تربیت اولاد برای پدر و مادر مقرر شده است، به قدری جالب و عظیم است که سزاوار نیست والدین با جلوگیری در بارداری، از این همه ثواب خود را محروم سازند و آن را کنترل نمایند. والله العالم. نظر آیت‌الله‌ مکارم‌شیرازی: در تمام مواردی که کنترل موالید سبب تغییر بافت جمعیت و ضربه زدن به مبانی مکتب اهل‌بیت‌(ع) می‌شود همه وظیفه دارند در حد توان خود جلوی این معضل را بگیرند. نظر آیت‌الله‌ نوری‌همدانی: در چنین شرایطی وظیفه پیروان اهل‌بیت‌(ع) این است که با رعایت موازین شرعی و مقررات حکومت اسلامی، از امکانات خود استفاده نمایند و اجازه ندهند چنین امری واقع شود و مسوولان و رسانه‌ها و دانشمندان وظیفه دارند مردم را آگاه نمایند و خطر آن را برای مردم توضیح دهند.

در همین حال [خبرگزاری مهر->http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1724158] از توقف اجرای طرح آتیه فرزندان پس از 6 ماه خبر داد : طرح آتیه فرزندان مهر که قرار بود برای تمامی نوزادان متولد شده از سال 89 به بعد با مصوبه هیات وزیرات اجرایی شود به دلیل مشکلات اعتباری و غیر قانونی بودن متوقف و فقط برای 6 ماه در کشور اجرایی شد.

طرح آتیه فرزندان مهر امام رضا در نیمه دوم سال 88 از سوی هیات وزیران تصویب و برای اجرا با دستور رحیمی معاون اول رئیس جمهور به دستگاههای ذیربط ابلاغ و قرار شد نوزادان متولد شده در هر سال تحت پوشش این طرح قرار گیرند. در همان ابتدا، اعلام شد دولت در مرحله اول یک میلیون تومان به این حسابها هدیه خواهد کرد و هرساله نیز 100 هزار تومان به حساب آتیه فرزندان اضافه می‌کند. همچنین والدین اصل پول واریز شده از سوی دولت را تا سن قانونی صاحب حساب یعنی 18 سالگی نمی توانستند برداشت کنند اما والدین می توانستند اعتباری را به این حساب اضافه کنند و در قبال آن وام قرض الحسنه بگیرند. البته این طرح فقط در نیمه نخست همان سال اجرایی شد و کودکان نیمه دومی از این امتیاز محروم ماندند.

سید جواد زمانی اواسط سال گذشته از توقف اجرای طرح آتیه فرزندان خبر داد و عنوان کرد که در ابتدا گفته شد که یک میلیون تومان به حساب نوزادانی که تازه متولد شده اند واریز می‌شود اما به تازگی شنیده شده که این مبلغ از حسابها برداشته شده است.

ازدواج

در حالیکه ريیس سازمان [ثبت->http://www.aftabnews.ir/vdcb8sb8arhbz0p.uiur.html] اسناد و املاک کشور از افزایش 6 درصدی طلاق و کاهش5 درصدی ازدواج طی شش ماهه اول سال جاری خبر داد. [مریم مجتهد زاده->http://www.1oo1nights.org/index.php?page=1&newsitemId=7965]، مشاور رئيس جمهور و رئيس مرکز امور زنان و نهاد خانواده، اعلام کرد که به منظور ارتقاء آگاهی نوجوانان در زمينه تغيير و تحولات جسمانی، روانی و اجتماعی دوران بلوغ «بسته آموزشی برای آماده سازی آنان در زمينه ازدواج مناسب بر مبنای سبک زندگی اسلامی ایرانی» طراحی شده است.

به گفته وی، این طرح قرار است طی برنامه‌ای 5 ساله در سراسر مدارس کشور اجرایی شود و در تشریح اجرای آن در 50 هزار مدرسه راهنمایی و دبیرستان، گفت که بسته آموزشي که در سال 91 طراحی شده است، در سال 92 در 5000 مدرسه و در هر يک از سالهای 93 تا 95 در 15 هزار مدرسه ارائه می شود.

زنان زندانی

در این هفته سایت کمیته [گزارشگران حقوق بشر->http://chrr.biz/spip.php?article19091] گزارشی از زنان زندانی محبوس در زندان اوین منتشر کرد: بند زنان زندان اوین با ۳۳ نفر به بیشترین آمار زندانی در سه سال اخیر رسیده است. برخی از این زندانیان در شرایط بد جسمی و روحی به سر می‌برند و اکثراً مدت زیادی است که از حق دریافت مرخصی محروم بوده‌اند. دور جدید احضار و زندانی کردن فعالان سیاسی، اجتماعی و زنان همچنان ادامه دارد. در دو ماه گذشته و همزمان با احضار فعالان و محکومان اعتراضات پس از انتخابات، شمار زندانیان سیاسی زن در زندان اوین به سی و سه نفر رسیده است. این رقم در حالی است که به گفته زندانیان زن در طول سه سال گذشته، بیشترین آمار بند زنان بیست و هشت نفر بوده و هرگز شمار زندانیان از این رقم تجاوز نکرده است. سی و سه زندانی زن در شرایطی در زندان به سر می‌برند که گفته می‌شود حداقل ده محکوم زن دیگر نیز ظرف روز‌ها و هفته‌های آینده، جهت اجرای حکم به زندان منتقل خواهند شد.

همچنین در این هفته [نسرین ستوده->http://www.radiofarda.com/…nasrin…/24750072.htm] فعال حقوق بشر در بند که از هفته ی پیش دست به اعتصاب غذا زده بود در پی وخامت حالش به بهداری این زندان منتقل شده است . رضا خندان در تشریح اعتصاب غذای همسرش گفته بود: ما از اول همواره مشکلاتی داشتیم درباره ی ملاقات ها و احضارها و تهدیدها، خصوصا روی خانواده که طبعا حساسیت همسر من است و در حال حاضر مدتی است که این فشارها بیشتر شده و تمرکز آن را بر روی بچه های ما گذاشتند. دخترم را ممنوع الخروج کردند و اخیرا از شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تماس گرفتند در رابطه با آن ممنوع الخروجی ما را شفاها احضار کردند، که همسرم از این هم خبر دار شد. از طرفی ملاقات های حضوری ما هم بیش از سه ماه است که توسط دادستانی قطع شده، ملاقات های کابینی ما را هم به روزهای چهارشنبه تبعید کردند که مانند بقیه روزهای یکشنبه نباشیم تا اینگونه بتوانند ما را منزوی کرده و تحت کنترل داشته باشند.

 اتحادیه اروپا نیز با اعطای [جایزه ساخاروف->http://www.dw.de/%D8%AC%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%81-%D8%A8%D9%87-%D9%86%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%AC%D8%B9%D9%81%D8%B1-%D9%BE%D9%86%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A7%D9%87%D8%AF%D8%A7-%D8%B4%D8%AF/a-16335285] به نسرین ستوده و جعفر پناهی که هر یک به ۶ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از حرفه خود محکوم شده‌اند از ایشان قدردانی کرد . جایزه ساخاروف هر سال به کسانی داده می‌شود که در دفاع از حق آزادی بیان و حقوق بشر صدای خود را بلند کرده و قربانی ندای اعتراضی شده‌اند.

زنان در محیط های کار

طبق نظر و اعلام ستاد احیا شهرداری آبادان، پوشش چادر برای کارکنان زن در بخش های مختلف این شهرداری الزامی شد. محمود رضا شیرازی در گفت و گو با [ایلنا->http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=13990] با بیان اینکه انجام اینکار در سراسر کشور و به تبع آن آبادان به مرحله ی اجرا در آمده است افزود: این کار در راستای ارتقای هر چه بیشتر فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه انجام می شود.

وی از سالم سازی محیط و توجه نسل جوان به استفاده از حجاب برتر به عنوان نتایج مثبت و ارزش گذار کارهای تبلیغی در خصوص فرهنگ حجاب و عفاف یاد کرد.

[ایسنا->http://isna.ir/fa/news/91080201031/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%DA%86%D8%B4%D9%85%DA%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%AA%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D9%87%D8%A7%DB%8C] نیز گزارشی منتشر کرد که بر اساس گزارش مرکز مشاوره راهبردی و مدیریت جهانی آمریکا˓ طی دهه آینده تعداد زنانی که وارد محیط کاری می‌شوند به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. در گزارش مرکز مشاوره راهبردی و مدیریت جهانی آمده است افزایش تعداد کارمندان، کارفرمایان، تولیدکنندگان و سرمایه‌داران زن در10 سال آینده نه تنها برابری جنسیتی را افزایش می‌دهد؛ بلکه می‌تواند به بهبود توسعه اقتصادی منجر شود.

بر اساس این مطالعه بین قدرتمند شدن زنان و حضور بیشتر این قشر در جامعه و افزایش سواد، کاهش مرگ و میر مادران و رشد اقتصادی ارتباط وجود دارد.

ورزش و زنان

جعفر درویش زاده، رییس فدراسیون ژیمناستیک، با حضور در [خبرگزاری دانشجویان ایران ->http://isna.ir/fa/news/91080100003/%D8%AF%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B4-%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%86%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D9%87]درباره مسائل مختلفی از جمله حضور زنان در ورزش سخن گفت: یکی از اهداف ما برای حضور مسئولان زن فدراسیون جهانی در ایران برنامه ریزی برای بانوان است. وی همچنین گفت : قرار شد که در FIG بحث پوشش بانوان مسلمان مطرح شود. ما می‌توانیم با پوشش غواص‌ها و بانوان رزمی کار لباس‌های بهتر، شکیل تر و پوشیده تری از فوتبالیست‌ها داشته باشیم. نمی‌توانم بگویم که تیم ملی بانوان داریم، اما قهرمان کشور در ژیمناستیک داریم چون بانوان به مسابقات اعزام نمی‌شوند می‌توان گفت که تیم ملی هم نداریم.

همچنین در آستانه مسابقات آسیایی ملی‌پوش هندبال بانوان گفت: اگر چه قرعه بسیار سختی به تیم ایران خورده، اما هدف ما کسب مقام است و با تمام وجود برای این هدف مبارزه خواهیم کرد. مریم یوسفی افزود فاصله هندبال بانوان ایران با تیم‌های مطرح جهان خیلی زیاد است. ولی همین که ما این فاصله را بهفمیم و سعی کنیم این فاصله را جبران کنیم خیلی به ما کمک می‌کند. حالا شاید نتوانیم در کوتاه مدت خیلی نتیجه‌ ایده‌آلی بگیریم، اما قطعا حمایت از هندبال بانوان در سال‌های آینده موجب توسعه و شکوفایی این رشته ورزشی خواهد شد.

 تهیه و تنظیم: فروغ سمیع نیا

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

نمایشنامه «میدان نفت» و گزارشی از اولین اجرای آن در بند زنان زندان اوین

بیدارزنی: میدان نفت، نمایش‌نامه‌ای مرکب از سه پرده، روایتی‌ست مستند از خیزش جوانانی آزادی‌خواه تا دادخواهی مادران که برای اولین بار، ۳۰ آبان در...

پاسخی به تدوین‌کنندگان بیانیه «مطالبات زنان»

رویا وفایی
بیدارزنی: چندی پیش، متن «مطالبات زنان» توسط جمعی از فعالان زن در داخل ایران تدوین و برای انتشار در اختیار سایت بیدارزنی قرار گرفت....

یک قدم عقب نخواهیم‌رفت

جمعی از فعالان زنان
«ما معتقدیم تخیل فردایی برابر و مترقی، نیروی پیش‌برنده‌ایست برای ایستادن در برابر ظلم.» همچنین معتقد به در‌هم‌تنیدگی حوزه‌های ستم، تقاطع‌های آن و زیربنایی بودن مسئله‌ی اقتصاد هستیم، اما این بدان معنا نیست که رفع تمامی اشکال ظلم را به فردای انقلاب موکول کنیم.

نوشته‌های مرتبط

تحولات در زمینه سقط جنین در آمریکای لاتین

مهتاب محبوب
بیدارزنی: کشورهای آمریکای لاتین و منطقه‌ی کارائیب که اغلب جوامعی‌ با نهاد کلیسای کاتولیک قدرتمند نیز هستند، تاریخاً یکی از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین در مورد...
جوانی جمعیت و حمایت از خانواده؛‌ از طرح تا قانون

گزارش تصویب یک قانون علیه حق تصمیم‌گیری برای فرزندآوری

فروغ سمیع‌نیا
بیدارزنی: پس از انقلاب ۵۷ و تاکید سران انقلاب بر فرزندآوری، نرخ  زاد و ولد در ایران رو به فزونی رفت. به طوریکه از...
درباره پیوند نئولیبرالیسم و سیاست مذهبی محافظه‌کار در ایران و فراسوی آن

آیا قوانین جدید باروری راهی برای برون رفت از بحران اقتصادی است؟

گفتگوی بهار عقلایی و ماریا هارتمن با فیروزه فروردین/ برگردان: جلوه جواهری
سیاست‌های جدید افزایش فرزندآوری نمونه‌ی بارزی از نحوه‌ی پیوند نئولیبرال‌سازی با خانواده‌گرایی است و نشان می‌دهد چگونه سیاست‌های نئولیبرالی به تقویت اصول خانواده هسته‌ای...

محدودیت‌های قانون: سقط جنین در خاورمیانه و شمال آفریقا

ایرنه مافی و لیو تونسن/ برگردان: فروغ قره داغی
در این مقاله ایرنه مافی و لیو تونسن به محدودیت‌های قانونی و عرفی سقط جنین خودخواسته در منطقه مِنا پرداخته‌اند. در این منطقه تنها...