هردم از اين باغ بري مي رسد

حضور زنان ممنوع

اکرم احقاقی

تا قانون خانواده برابر: آيا پس از ممنوعيت حضور زنان در استاديوم صد هزار نفري آزادي براي تماشاي فوتبال اكنون نوبت به استاديوم 12 هزار نفري اين ورزشگاه براي تماشاي مسابقه واليبال رسيده است؟

عصر روز يكشنبه حضور زنان در ورزشگاه 12 هزار نفري آزادي براي تماشاي مسابقه واليبال بين ايران و ژاپن ممنوع اعلام شد و فدراسيون واليبال با صدور اطلاعيه‌اي اعلام كرد كه ورود زنان به ورزشگاه براي تماشاي بازي ايران و ژاپن ممنوع است.

 اين فدراسيون در بيانيه خود كه در سايتش قرار داده بود، آورده كه جهت كنترل جمعيت، رفاه و امنيت علاقمندان به واليبال به ويژه زنان از بانوان علاقمند به اين رشته تقاضا مي‌شود كه ديدار ايران و ژاپن را از طريق تلويزيون تماشا كنند و تماشاي اين بازي در سالن 12 هزار نفري آزادي فقط براي آقايان آزاد و رايگان است.

در اين بيانيه تاكيد شده بود كه بانوان و خبرنگاران زن حق ورود به سالن را ندارند اين در حالي است كه خبرنگاران بسياري از رسانه‌هاي مكتوب در حوزه‌هاي غيرفوتبالي از جمله واليبال زنان هستند و حتي در زماني كه حضور بانوان در ورزشگاه ممنوع بود مشكلي براي حضور نداشتند. اين ممنوعيت با واكنش خبرنگاران زن مواجه شد و تعدادي از خبرنگاران زن حوزه واليبال در گفت‌وگوهايي با خبرگزاري ايسنا اين تصميم را غيرقابل توجيه دانسته و تاكيد كردند كه سالن هاي واليبال محيط مناسبي براي حضور زنان و خانواده ها است.

از طرف ديگر افشارپور دبير فدراسيون واليبال در ارتباط با اين موضوع به خبرگزاري ايسنا اعلام كرده كه دستور آمده بانوان نبايد براي ديدن مسابقه در ورزشگاه حضور داشته باشند و ما به عنوان مجري آن دستور را اجرا مي‌كنيم.

امير طلوع كيان مشاور رسانه‌اي فدراسيون واليبال نيز در گفت‌وگو با ايسنا اعلام كرد كه فدراسيون دخالتي در اين تصميم نداشته و در واقع ورود و خروج در مجموعه آزادي در حوزه اختيارات فدراسيون واليبال نيست. علي رغم اين ممنوعيت كه در واقع مخالف قوانين بين‌المللي است چرا كه حضور زنان در ورزشگاه يكي از شروط اوليه حضور تيم ملي در رقابتهاي معتبري مثل ليگ جهاني است، براساس اخبار منتشر شده در خبرگزاري‌ها عصر روز يكشنبه صدها نفر از زنان براي تماشاي مسابقه واليبال به ورزشگاه 12 هزار نفري آزادي رفتند و پس از ممانعت پليس از ورود آنها در پشت درب هاي ورزشگاه تجمع كردند. ماموران نيروي انتظامي و حراست سالن براي عدم ادامه تجمع خانم‌ها با ماشين‌هاي مخصوص اقدام به خروج آنها از محوطه مربوطه كردند و حتي در موادري اقدام به توهين و فحاشي به رنان تجمع كننده كردند.

بر اساس گفته برخي از خبرنگاران تعدادی از زنان نيز وارد سالن ورزشگاه شدند اما در نهايت با دخالت ماموران يگان ويژه اين زنان مجبور به ترك سالن شدند و ماموران يگان ويژه سعي در پراكنده كردن بانوان از مقابل مجموعه ورزشي آزادي داشتند و حتي برخي از آنها تا پايان ست دوم نيز در پشت درب ها ماندند كه شايد بتوانند براي ديدن دقايق آخر بازي در ورزشگاه حضور داشته باشند ولي باز هم اين امر محقق نشد و آنها مجبور به ترك محوطه شدند. در اين ميان زنان ژاپني نيز كه براي ديدن مسابقه به ورزشگاه آمده بودند در ابتدا با درهاي بسته روبرو شدند ولي بعد آنها اجازه ورود پيدا كردند.

تعداد معدودي از خبرنگاران و عكاسان زن نيز توانستند براي پوشش خبري وارد ورزشگاه شوند، اين محدوديت در حالي صورت مي‌گيرد كه در روز جمعه حدود چهارهزار نفر از بانوان براي تماشاي مسابقه واليبال به ورزشگاه 12 هزار نفري آزادي رفته بودند و به همراه ديگر تماشاگران به تشويق تيم ملي واليبال كشورمان پرداختند.

 البته اين بار اول نيست كه به بهانه‌هاي واهي از ورود زنان به ورزشگاه 12 هزار نفري آزادي جلوگيری مي‌كنند سال گذشته نيز در جريان يكي از بازی‌های ايران در جام ملت‌هاي آسيا به دليل همزماني اين بازي با بازي تيم استقلال در استاديوم 100 هزار نفري ورود خانم‌ها به ورزشگاه ممنوع اعلام شده بود. اين ممنوعيت‌ها در حالي صورت مي‌گيرد كه FIVB فدراسيون بين‌المللي واليبال همواره تاكيد بر حضور تماشاگران زن در مسابقات اين رشته ورزشي داشته و بايد ديد آيا اين ممنوعيت براي حضور زنان در ورزشگاه با توجه به حضور نمايندگان اين فدراسيون در ورزشگاه آزادي تنبيه و مجازاتي را براي تيم ملي واليبال ايران به همراه خواهد داشت يا خير؟ از طرف ديگر همواره حضور زنان در ورزشگاه با واكنش برخي افراد تندرو و افراطي روبرو بوده و اين افراد در تريبون‌هاي مختلف نسبت به اين موضوع انتقاد كردند و حتي سال گذشته در جريان مسابقات آسيايي گوانجو برخي از ائمه جمعه از پخش مسابقات زنان و حتي شاد‌ي‌هاي آنها از تلويزيون انتقاد كردند.

علم الهدي امام جمعه مشهد كه يكي از اين مخالفان جدي ورزش بانوان در عرصه ي عمومي و حضور آنها در مسابقات بين المللي است، چندي پيش و قبل از برگزاري مسابقات المپيك در واكنش به برخي از اخبار مبني بر اينكه يكي از زنان ورزشكار شركت كننده در اين المپيك پرچمدار کاروان ورزشی ايران شده، گفت: «اين‌که يک زن را به‌عنوان پرچمدار کاروان ورزشی ايران در المپيک، انتخاب کرده‌اند؛ دهن‌کجی به ارزش‌ها است. تثبيت ارزش‌ها زمينه‌ساز ظهور حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه ‌است.

مسئولان، سياست‌مداران، احزاب و جريانات سياسي بدانند هر اقدامي که ضد ارزش اسلامي باشد، ضد حضرت ولي‌عصر(عج) است و مقابله با زمينه‌سازي براي ظهور ايشان است. نظام اسلامي که رأسش مقام رهبري، نايب امام زمان است و شعار رئيس جمهور آن اللهم عجل لوليک الفرج است، نبايد يک زن را به عنوان جلودار کاروان ورزشکاران ايراني در المپيک معرفي کنند. اساساً جايگاه زن اين نيست که قهرمان باشد. من چندي پيش اعلام کردم که شرکت زنها در مسابقات بين‌المللي خلاف مباني ديني و اسلامي است؛ حالا ديگر کار را به جايي رسانده‌اند که نه تنها زنان را به مسابقات مي‌فرستند، بلکه پرچمدار کاروان ورزشي هم آن‌ها را مي‌کنند. اين رويه بايد خاتمه پيدا کند؛ حتماً در نظام اسلامي افرادي هستند که متخصص در امور ديني هستند. قطعاً اين‌ها مي‌توانند شما را راهنمايي کنند تا اين چنين کارهايي که ضد بيانات اميرالمؤمنين علي صلوات الله عليه‌است، نکنيد. اما متأسفانه مسئولان ما توجه خودشان را به ارزش‌ها از دست داده‌اند، بايد بيدار شوند اين که يک زن را پرچمدار کرده‌ايد، مي‌خواهيد چه کسي را راضي کنيد؟ آيا مي‌خواهيد استکبار بين‌الملل را از خود راضي کنيد؟ آيا مي‌خواهيد آمريکا و اسرائيل را راضي کنيد؟ مي‌خواهيد عده‌اي فمينيست از شما رضايت داشته باشند؟ مي‌خواهيد بگويند شما طرفدار حقوق زن‌ها هستيد؟ به خدا، رضايت همه اين‌ها به اين نمي‌ارزند که اين جمعيت نمازگزار ناراضي باشند؛ اميرمؤمنان علي عليه‌السلام ناراضي باشد.»

البته ممنوعيت حضور زنان در ورزشگاه‌ها از زمان پيروزي انقلاب اسلامي آغاز شد و اين ممنوعيت در برخي از رشته‌هاي ورزشي از جمله فوتبال تاكنون ادامه داشته است و اين موضوع همواره با اعتراض به ويژه از سوي زنان و فعالين زنان مواجه شده است چنانچه چندي بيش كمپيني در اين ارتباط تشكيل شد و زنان به شكل‌هاي مختلف سعي كردند اعتراض خود را به اين تبعیض آشکار اعلام كنند.

جعفر پناهي يكي از كارگردان مطرح سينما در اعتراض به اين موضوع فيلم آفسايد را ساخت گرچه در داخل كشور امكان اكران عمومی را پيدا نكرد اما در مجامع بين‌المللي با استقبال خوبي مواجه شد، چرا كه در اين فيلم كارگردان سعی كرد، تلاش تعدادي از زنان را براي حضور در ورزشگاه آزادي به تصوير بكشد.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

کار از روی عشق، عشق به مثابه کار: منشا کار خانگی در نظام سرمایه‌داری

ارغوان فراهانی
کتاب کار از روی عشق، عشق به مثابه کار: منشا کار خانگی در نظام سرمایه‌داری (نوشته گیزلا بک و باربارا دودن، ترجمه ارغوان فراهانی) کتابی است در مورد پیدایش کار خانگی زنان، آن طور که امروز می‌شناسیم، و رابطه تنگاتنگش با نظام سرمایه‌داری.

کردستان؛ میدان مبارزه علیه قتل زنان و قتل‌های ناموسی در سال‌های اخیر

گفتگوی نوشین شادکام با اوین مصطفی‌زاده
در سال‌های اخیر پرداختن به قتل زنان در سطح رسانه‌های کُردی و مبارزه زنان فعال با آن بیشتر شده و منجر گردیده موارد بیشتری...
برای نوامبر نارنجی؛ تلاش برای پایان دادن به خشونت علیه زنان

یک ماه، سی بزنگاه: زن؛ وقف عام در فضای عمومی

مهسا غلامعلی‌زاده
در این مطلب از حضور دشوار زنان در ساحات عمومی می‌گوییم؛ اینکه زنان به محض ورود به فضاهای عمومی نظیر خیابان، محل کار یا شبکه‌های اجتماعی چه اندازه متحمل نگاه‌های جنسیت‌زده و خشونت‌آمیز می‌شوند.

نوشته‌های مرتبط

نگاهی اجمالی به باشگاه زنان بروکساید و اعتصابات معدن هارلن در ۱۹۷۳

برگردان: سروناز احمدی
بیدارزنی: «طرف کی هستید؟» سرودی است که کارگران اعتصابی معدن هارلن در دهه ۱۹۳۰ در اعتصابات خود آن را می‌خواندند. این سرود را فلورنس...

بزرگداشت روز جهانی زن در ایران در سایه سرکوب حکومت و مقاومت زنان

بیدارزنی: امسال نیز در آستانه ۸ مارس، به‌رغم تمام محدودیت‌ها و حاکم بودن فضای امنیتی و سرکوب در کشور، زنان در بسیاری از شهرهای...

عدم دسترسی زنان ونزوئلایی به وسایل پیشگیری از بارداری و عدم کنترل بر زندگی خود

برگردان: بنفشه جمالی
این مطلب به وضعیت زنان ونزوئلایی و عدم دسترسی‌شان به وسایل پیشگیری از بارداری که بارداری‌های ناخواسته برای آن‌ها را به دنبال داشته است...

کمپین زنان کرد «هویت زنان را پس می‌گیریم»

بهارعباسی
بیدارزنی: در یک کارزار فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی زنان کمپین «هویت زنان را پس می‌گیریم» تشکیل داده‌اند زنان کرد در این کمپین نام مادر...