گزارش اخبار زنان در هفته دوم شهریور؛

موضع گیری ها دررابطه با قوانین اشتغال زنان و دانشگاه

فروغ سمیع نیا

تا قانون خانواده برابر:

اشتغال زنان و بخش خصوصی

در این هفته موضوع اشتغال زنان و اظهار نظر راجع به آن از عناوین مهم سایت های خبری بود. دولت فعلی پس از روی کار آمدن صحبت از قوانین جدیدی نمود که به گفته خود در جهت تحکیم خانواده و آسایش زنان برنامه ریزی شده است اما برخی فعالان واقعیت را به گونه ای دیگر می دانند.

برای مثال [شهرزاد نیوز->http://www.1oo1nights.org/index.php?page=1&newsitemId=7779] در تاریخ 6 شهریور به نقل از قانون می نویسد از زمانی که موضوع افزایش جمعیت مطرح شده، مسئولان در ایران از هیچ تلاشی برای افزایش مرخصی ماهانه و مرخصی زایمان زنان کارمند و حتی استخدام نیمه وقت زنان با نصف حقوق و دورکاری آنها دریغ نمی‌کنند. از جمله این طرح های دولت، افزایش مرخصی زایمان زنان از 6 ماه به 9 ماه و افزایش ساعات شیردهی از یک ساعت به دو ساعت است. مرکز امور زنان نهاد ریاست جمهوری نیز اعلام کرده که بر اساس طرحی قرار است زنان شاغل پس از استفاده از مرخصی دوره زایمان بتوانند تا سه سال از مرخصی بدون حقوق با بیمه استفاده کنند. همچنین بر اساس این طرح زنان شاغل می‌توانند تا سه سال بعد از آن نیز به صورت دورکاری در منزل حضور داشته باشند. تعطیلی روز پنج‌شنبه برای زنان شاغلی که فرزند زیر 6 سال یا دانش‌آموز دوره ابتدایی دارند، و استخدام نیمه وقت دو زن به جای یک مرد، از دیگر طرح ها هستند.

در راستای اشتغال زنان منیره نوبخت، نماینده سابق مجلس، در گفتگو با [ایسنا->http://isna.ir/fa/news/91060502396/%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%B4%D9%81%D8%A7%D9%81%D9%8A%D8%AA-%D8%A8%D9%8A%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D9%82%D9%88%D8%A7%D9%86%D9%8A%D9%86-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%BA%D8%A7%D9%84-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86] درباره اجرای قوانین توسط بخش خصوصی گفت: ممكن است برخي از اين كارفرمايان علاقه‌مند نباشند كه امتيازات خاصي را براي زنان شاغل در نظر بگيرند. البته از طريق قانون‌گذاري تلاش شده است كه تا حد امكان كارفرمايان ملزم به رعايت مسائل مربوط به زنان شوند. با اين حال هنوز با مسائلي روبرو هستيم كه از طريق قانوني بايد حل شود. وی با برشمردن انگیزه های اشتغال زنان از دیدگاه خود به مسئله عدم تساوی دستمزد زن و مرد در بخش خصوصی نیز اشاره کرد.

در همین حال در راستای تاکید و انتقاد از اشتغال در بخش خصوصی [پروین هدایتی->http://isna.ir/fa/news/91060602950/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86-%D9%85%D8%B1%D9%83%D8%B2-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A8%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%85%D8%B0%D8%A7%D9%83%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA]، معاون سرمايه‌هاي اجتماعي مركز امور زنان و خانواده نهاد رياست جمهوري، نیز اظهار داشت در حال مذاكره با وزارت كار براي يافتن ساز و كارهايي به منظور اعمال مقررات حمايتي براي زنان شاغل بخش خصوصي هستيم و اميدواريم تا پايان سال جاري بتوانيم به راهكارهايي در اين زمينه دست يابيم. پروین هدایتی نیز از عدم تساوی دستمزد زن و مرد در بخش خصوصی انتقاد کرد و هدف کارفرما را کسب معاملات تجاری دانست و گفت اين در حاليست كه چنانچه به اشتغال زنان با ديدگاه حمايتي نگريسته شود، ممكن است صاحبان مشاغل خصوصي، تمايل زيادي براي به كارگيري از زنان در محيط‌هاي كاري نداشته باشند. وی با اینکه نقش اول زنان را در حوزه همسری و مادری قابل توجیه دانست از عدم استخدام زنان در حوزه خصوصی استقبال کرد.

[نفیسه فیاض->http://www.wafa.ir/ostanha/gharb/21135.html]، نماینده اسبق مجلس، نیز از عدم اجرای قانون خدمت نیمه‏ وقت بانوان شاغل خبر داد که در مجلس پنجم تصویب شده بود.

وی همچنین گفت: به جای اشتغال، باید بر روی مسئله تولید کشور کار شود چرا که سرافرازی ایران اسلامی در گرو تولید بوده و اعلام شده است كه 30 درصد از صنایع دستی چین توسط بانوان این کشور تولید می‌شود.

 برگردندان زنان به خانه و تولید صنایع دستی به جای حضور در اجتماع از سوی زنانی مطرح می شود که خود زمانی بر کرسی تصمیم گیری برای کشور نشسته بودند. اما در این حال زنان مصمم تر از قبل برای ادامه اشتغال هستند. [خبر آنلاین->http://www.khabaronline.ir/detail/238953/society/health] در گزارشی به علت مهاجرت بالای پرستاران می پردازد. وی با اشاره به میزان حقوق پرستارن در ایران و خارج کشور می گوید: علاوه بر مقایسه هایی که درباره میزان درآمد و فشار کار پرستاران ایرانی و خارجی مورد بحث است، اجرا نشدن قوانینی که به نفع پرستاران در مجلس به تصویب رسیده نیز از مباحث قابل چالش مطالبات این گروه محسوب می شود. طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری با بیش از 400 نوع خدمت انجام شده و حدود چهار سال پیش در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده، اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. علاوه بر این، قانون ارتقای بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت نیز فروردین 88 به تصویب رسید و در پی آن دولت آیین نامه اجرایی این قانون را با پیگیری های وزارت بهداشت تصویب کرد. مطابق این قانون قرار شد با استخدام نیروی جدید، ساعت کاری پرستاران کاهش یابد، اما اجرای این قانون نیز مشمول گذشت زمان شده است.

تبعیض های جنسیتی در دانشگاه

تفکیک جنسیتی و تبعیض های جنسیتی در دانشگاه نیز از مسائل خبرساز این روزهاست. تازه ترین مورد در این زمینه سخنان سیدصدرالدین شریعتی در گفت و گو با[ ایلنا->http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=1026] می باشد که گفته است 3 هزار و 220 کلاس با ظرفیت نرمال در دانشگاه علامه طباطبایی جداسازی شده اند. به گفته وی، عده ای از کارهای خوب خوششان نمی‌آید و «دختران آنقدر احساس رضایت می کنند که دیگر حد ندارد.»

زنان و اجلاس غیرمتعهدها

با توجه به[ اخبار->http://www.1oo1nights.org/index.php?page=1&newsitemId=7785] منتشر شده درباره استفاده از زنان برای تأثیرگذاری بر زنان شرکت کننده در اجلاس سران خبرگزاری[ وفا->http://www.wafa.ir/beinolmelal/ejlas_adam_taiahod/21154.html] نیز اعلام کرد: همزمان با برگزاری شانزدهمین اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، مجسمه صلح در برج میلاد تهران نصب شد. مجسمه صلح با هدف انتقال پیام صلح و دوستی بین همه ملت های جهان به سفارش شهرداری تهران و از سوی محمد بیگ زاده هنرمند مجسمه‌ساز کشورمان ساخته شده است.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

اوتیسم: مدل اجتماعی معلولیت و تنوع عصب‌شناختی و برخی پژوهش‌های جدید

سال گذشته، به مناسبت دوم آوریل روز جهانی پذیرش اوتیسم، اولین کتابچه از مجموعه کتابچه‌های مطالعات انتقادی معلولیت با عنوان  دو مکتوب ترجمه و در سایت بیدارزنی منتشر شد که شامل ترجمه سخنرانی «به خاطر ما ماتم نگیرید» از جیم سینکلر و فصل اتوبیوگرافیک پایان‌نامه جودی سینگر بود.‌‌‌ دومین مجلد این مجموعه، نگاهی است به اوتیسم با توجه به پژوهش‌های تجربی کیفی و کَمّی و نظریه‌های جدید و از منظر مدل اجتماعی معلولیت و پارادایم تنوع عصبی (نورودایورسیتی).

قیام ۲۰۱۹ عراق و تخیل فمینیستی

زهراء علي، ترجمه ماه‌روز
بیدارزنی: زهراء علي، استادیار جامعه‌شناسیِ دانشگاه راتگرز در نیوارکِ ایالت نیوجرسی است. او در پژوهش‌های خود پویایی‌های زنان و جنسیت، جنبش‌های اجتماعی و سیاسی...

عصیان بدن‌های زنانه؛ زن، زندگی، آزادسازی فضا

طاهره جورکش*
شهر به مکانی پرتناقض با گفتمان تک‌صدایی مردانه همراه با مناقشاتی بر سر دسترسی و حضور زنان در فضای عمومی بدل شده است. از یک سو نظام حاکم مردسالار سعی دارد زنان را به عرصه‌ی خصوصی سوق دهد از سوی دیگر شاهد چانه‌زنی و مقاومت زنان برای تحمیل خود به فضا هستیم.

نوشته‌های مرتبط

جنبش معلمان در پیوند با مسائل دختران دانش‌آموز

بیدارزنی: در ماه‌های اخیر جنبش معلمان به یکی از پر تحرک‌ترین اعتراضات عمومی تبدیل شده است. به نظر می‌رسد خواسته‌های این جنبش به تدریج...

تامین فضای آموزشی و استاندارد حق اولیه دانش‌آموزان است

گفتگو با معلمان مدارس کانکسی از سیستان بلوچستان، هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد
بیدارزنی: شامگاه ۳۰ دی ماه ۹۹ بود که مدرسه کانکسی در روستای کنگرستان بخش سردشت دزفول دچار آتش‌سوزی شد. در این حادثه  ۶ نفر...

روایتی از تبعیض‌ها و فشارها بر پرستاران زن

جمعیت زیادی از پرستاران زن بیکارند. اما متأسفانه کسی این بیکاری را نمی‌بیند چون فکر می‌کنند کار زنان ضروری نیست. بیدارزنی: از کمترین فرصت استفاده...

معلمان زن؛ بغض‌های فروخورده و پیشگامی در اعتراضات معلمان

بیدارزنی: جنبش معلمان از دهه ۸۰ فراز و فرودهای بسیاری را طی کرده و درون آن گروه‌های مختلفی از معلمان رسمی (استخدامی) و غیررسمی...