از مناقشه مجدد بر سر حجاب زنان فوتبالیست تا فتح دوباره اورست

تهیه و تنظیم: مریم رحمانی

 تا قانون خانواده برابر: سال 91 سالی پر از فراز و نشیب برای زنان ورزشکار ایرانی بوده است. در سه ماه نخست این سال شاهد فتح اورست توسط پروانه کاظمی و درخشش قایقرانان زن در مسابقات آبهای آرام بوخوم بودیم. هرچند فوتسالیست ها در مسابقات چهارجانبه روسیه موفق نبودند اما فوتبالیست های ایران علی رغم کشمکش های بسیار میان فدارسیون فوتبال و فیفا بر سر حجاب 3 پله در رده بندی جهانی صعود کردند. این گزارش مروری به موفقیت ها و شکست های ورزشکاران زن ایرانی در سه ماه نخست سال 91 است.

 الهه احمدی پرچمدار ایران می شود؟

کمیته ملی المپیک در فاصله کمتر از 40 روز تا آغاز بازیهای المپیک 2012 لندن پرچمدار ایران در این رقابتها را انتخاب و معرفی خواهد کرد که به نظر می رسد در بین ورزشکاران اعزامی به این رویداد بزرگ، شانس الهه احمدی بیش از دیگران است. .لیدا فریمان در المپیک 1996 آتلانتا و هما حسینی در المپیک 2008 پکن پیش از احمدی وظیفه حمل پرچم کشورمان را در المپیک برعهده داشته اند.

 

فوتبالیست های زن قربانی لجاجت فدراسیون ایران می شوند؟

حجاب فوتبالیست های زن ایرانی هنوز مساله ای مناقشه برانگیز بین فیفا و فدارسیون فوتبال ایران است. «میشل دی هوگ» رئیس كمیته‌ی پزشكی فیفا با ابراز نگرانی از حجاب زنان فوتبالیست گفت: «در نشست غیر رسمی شورای قانونگذاری فیفا كه قرار است پنجم ژوئیه، 15 تیرماه در زوریخ برگزار شود، پیشنهاد اجرای آزمایش‌های بیشتر بر روی لباس‌های ورزشكاران مسلمان را خواهم داد».

دی هوگ كه در [نشست پزشكی->http://www.wafa.ir/varzeshi/fedrasiom/17525.html] فیفا صحبت می‌كرد، افزود: «بعضی از روسریهای ورزشی به دست ما رسیده است كه پزشكان فیفا كه حتی بعضی از آنها از كشورهای اسلامی هستند اعلام كردند كه چنین پوشش‌های برای ورزشكاران خطرناك هستند. وقتی ورزشكاری به سرعت در حال دویدن است، ممكن است كه بازیكن حریف روسری او را بكشد و این منجر به آسیب دیدگی‌ سر و پیچ افتادن گردن می‌شود و من نمی‌توانم مسئولیت چنین آسیب دیدگی‌‌ها را بر عهده گیرم». پیش از این عنوان شده بود كه روسری و گردن‌بندهای فوتبالیست‌های زن باعث ایجاد مشكل در مسیر تنفسی آنها می‌شود.

 در پی اعلام این خبر معاون وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه نباید توجهی به جوسازی برخی مخالفان پوشش اسلامی فوتبالیست ها در فیفا کرد،‌ افزود:فدراسیون فوتبال ایران لایحه دفاعیه از حجاب فوتبالیست های زن مسلمان را به کمیته قانونگذاری فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) ارسال کرده است.

به گزارش خبرگزاری وفا [مرضیه اکبرآبادی تصریح کرد->http://www.wafa.ir/varzeshi/fedrasiom/17823.html]: «فدراسیون فوتبال ایران نتیجه تحقیق و پژوهش های پزشکی در جهت موثر بودن حجاب در سلامت ورزشکاران در زمین مسابقه را در قالب گزارش به فیفا ارسال کرده است.» او ادامه داد: «با توجه به نزدیک بودن جلسه قانونگذاری فیفا در تیرماه و به منظور یادآوری آنچه که به صورت گزارش در اختیار این سازمان قرار گرفته است، مجددا این گزارش ها به وب سایت اعضا این کمیته ارسال خواهد شد». اکبرآبادی تصریح کرد: «یکی از موضوعات مورد تاکید مسئولان فیفا بحث تعریق و افزایش دمای بدن ورزشکاران با حجاب اسلامی است که مسئولان فدراسیون با تهیه پوششی که امکان تبادل هوا در آن میسر است و ایجاد تغییراتی در این پوشش نتیجه آن را همراه با پژوهش های پزشکی و اینکه وزرشکاران درصورت استفاده از این پوشش دچار مشکلی به لحاظ سلامتی نخواهند شد، ارسال کرد».

[->http://www.wafa.ir/varzeshi/fedrasiom/17823.html]در حالی که هنوز مشکل حجاب زنان ایرانی حل نشده است تیم ملی فوتبال زنان ایران در جدیدترین رده بندی فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) با [سه پله صعود->http://www.wafa.ir/varzeshi/fedrasiom/17684.html] در رده 54 جهان قرار گرفت. در جدید ترین فهرست فیفا تیم ایران با 1431 امتیاز در رده دوازدهم تیم های آسیایی نیز قرار گرفته است. در صدر این رده بندی نیز همچنان آمریكا در رده نخست قرار دارد و پس از آن تیم های آلمان و ژاپن رده های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند.

30  بازیكن به اردوی فوتبال دختران زیر 16 سال دعوت شدند

 [اردیبهشت ماه امسال->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/16926.html] كادر فنی تیم ملی فوتبال دختران زیر 16 سال، 30 دختر فوتبالیست را به اردوی جدید تیم ملی دعوت كرداین اردو از 18 اردیبهشت ماه تا 22 اردیبهشت ماه ادامه داشت

تیم فوتبال بانوان ایران با اردن، بحرین و کویت هم گروه شد

[بر اساس اعلام کمیته فوتبال بانوان->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/16276.html] کنفدراسیون فوتبال آسیا، گروه‌ بندی و برنامه تیم ملی نوجوانان بانوان ایران در رقابتهای مقدماتی زیر16 سال آسیا اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری زنان و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، این رقابتها از 17 تا 21 آبان در امان اردن برگزار خواهد شد و تیم ملی فوتبال بانوان ایران در گروه اول با تیم های اردن، کویت و بحرین هم گروه است. همه بازیها در ورزشگاه «پترای» اردن برگزار خواهد شد.

فوتسالیست ها ناموفق در روسیه

تیم ملی فوتسال زنان ایران خرداد ماه در مسابقات چهار جانبه روسیه مقابل تیم روسیه به میدان رفت و بازی را با نتیجه دو بر یك به تیم چهارم جهان واگذار كرد .[به گزارش خبرگزاری زنان->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/17006.html]، تیم ملی فوتسال ایران در این دیدار با تركیب نیلوفر اردلان، فرشته كریمی، فاطمه اعتدادی، نسیمه غلامی و بهناز خیاط مقابل روسیه به میدان رفت.

بازیكنان ایران توانستند در نیمه نخست بازی یك گل وارد دروازه حریف كنند و پس از نیمه نخست با نتیجه یك بر صفر به رختكن بروند اما تیم روسیه تنها چند دقیقه پس از شروع نیمه دوم توانست با دو گل در دقایق 22 و 24 دروازه ایران را باز كند و این بازی با نتیجه دو بر یك به نفع روسیه پایان یافت. مسابقات چهارجانبه روسیه با حضور تیم های ایران، روسیه، پرتغال و مجارستان برگذار شد.

تیم ملی فوتسال زنان ایران در دومین روز این رقابت ها مقابل تیم پرتغال قرار گرفت و بازی را با نتیجه 2 بر 7به حریف واگذار كرد.

 به گزارش خبرگزاری زنان، [نخستین گل این دیدار->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/17037.html] در دقیقه 5 توسط فرشته كریمی بازیكن خط حمله ایران وارد دروازه پرتغال شد و دومین گل ایران نیز توسط شوت فهمیه زارعی از نقطه اوت و برخورد با بدن مدافع حریف وارد دوازه حریف شد و درنهایت نیمه نخست بازی با نتیجه چهار بر 2 به نفع پرتغال پایان یافت .

درنیمه دوم نیز پرتغالی ها توانستند سه بار دروازه ایران را باز كنند و بدین ترتیب ایران این بازی را 2 بر 7به حریفی كه عنوان سومی جهان را در كارنامه دارد، واگذارد كرد .

قایقرانان زن در بوخوم درخشیدند

[به گزارش روابط عمومی فدراسیون قایقرانی->http://www.icf.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=1028&newsview=3251] در مسابقات بین المللی آبهای آرام بوخوم هدیه کاظمی در کایاک یکنفره 200 متر، هیوا افضلی و نرگس خدابنده لو در کانوی دونفره 200 و 500 متر موفق به کسب 3 مدال طلا شدند. در کانوی یکنفره 200 متر هیوا افضلی نقره و نرگس خدابنده لو برنز گرفتند. در دیگر مسابقات این دوره نیز سارا حنیفه زاده در کایاک یکنفره 1000 متر جوانان مقام چهارم، مهسا آذری و مائده طهماسبی در کایاک دونفره 500 متر نوجوانان و مینا عبدالهی در کایاک یکنفره 500 متر نوجوانان مقام پنجم را بدست آوردند. فاطمه خیرخواه در کایاک یکنفره 500 متر جوانان مقام پنجم را بدست آورد و رقیه و انسیه رهرو در کایاک دونفره 500 متر هفتم و بهناز عبدی پور و آناهیتا آقاخان در همین ماده نهم شدند. در کایاک دونفره 200 متر نیز آقاخان و عبدی پور هشتم و انسیه و رقیه رهرو نهم شدند. همچنین تیم چهار نفره بانوان با ترکیب آناهیتا آقاخان، بهناز عبدی پور، انسیه و رقیه رهرو در 500 متر چهارم و در 200 متر پنجم شدند.

پیش تر در مسابقات قایقرانی كاپ جهانی آبهای آرام مسكو نادیا تالانک در کانوی تک‌ نفره بانوان و در مسافت 200 متر، با زمان 56.829 ثانیه در جایگاه دوم قرار گرفت و اولین مدال ایران را کسب کرد. نماینده روسیه با زمان 54.942 ثانیه اول شد. همچنین در تک نفره بانوان و در مسافت 200 متر،نیز هدیه کاظمی با زمان 45.099 ثانیه هشتم شد.

[هدیه کاظمی در رقابت فینال->http://www.icf.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=1028&newsview=3252] کایاک یکنفره 500 متر بانوان با حریفانی از روسیه، استرالیا، آلمان، قزاقستان، ازبکستان، کره و ونزوئلا رقابت کرد و در نهایت با زمان 2:18.60 دقیقه در رده هفتم قرار گرفت.

[در مسابقه فینال كایاك دونفره زنان – جوانان->http://www.ghatreh.com/news/nn8452344/%D8%A7%D9%86%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%B1%D9%87%D8%B1%D9%88-%D9%87%D8%AF%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B8%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%DA%A9%D8%A7%DB%8C%D8%A7%DA%A9-%D9%82%D9%87%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D8%B3%DB%8C%D8%A7-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF] ، هدیه كاظمی – انسیه رهرو با زمان 03:56:04 دقیقه به مقام قهرمانی دست یافتند.

 امینه ایری رکورد دو و میدانی ایران را شکست

به گزارش دویچه وله در رقابتهای دوومیدانی باشگاه‌های ایران در بخش زنان، یکی از قدیمی ترین رکوردهای ورزشی ایران که ۳۷ سال دوام داشت، توسط امینه ایری فرو ریخت.

در این مسابقات که در ورزشگاه آفتاب انقلاب تهران برگزار شد، امینه ایری پس از ۳۷ سال توانست حد نصاب تازه ای در ماده پرتاب نیزه به جا بگذارد.

امینه ایری که از استان گلستان در این رقابتها شرکت داشت، با پرتابی به مسافت۴۳ متر و ۷۵ سانتیمتر روی سکوی نخست ایستاد. رکورد قبلی پرتاب نیزه ایران در اختیار پروین صفوی به میزان ۳۸ متر و ۸۴ سانتیمتر بود که سال ۱۳۵۴ بدست آمد. یعنی ایری توانسته رکورد قبلی را حدود پنج متر ترقی دهد!

همچنین سپیده توکلی که قهرمان بی رقیب ماده هفتگانه دختران ایران است، با حضور در۱۰۰ متر مانع، الناز کمپانی ملی پوش ایران در این ماده را پشت سر گذاشت. توکلی با مدت زمان ۱۴ ثانیه و ۷۲ صدم ثانیه به مقام نخست رسید. فاطمه محمدی از تیم ثامن الحجج سبزوار در ۴۰۰ متر مانع زودتر از سایر رقیبان به خط پایان رسید و در ۳ هزار متر با مانع هم مهسا کشاورز از فارس به عنوان قهرمانی رسید.

نمایندگان دو و میدانی ایران در المپیک

دو و میدانی زنان ایران در المپیک لندن نیز نماینده [خواهد داشت->http://fair-family-law.net/spip.php?article7470]. لیلا رجبی قهرمان داخل سالن آسیا در ماده پرتاب وزنه در دایره پرتاب استادیوم المپیک لندن خواهد ایستاد. مریم طوسی دونده دوهای سرعت نیز تلاش زیادی برای کسب سهمیه المپیک داشت و به آن نزدیک شد اما تاکنون از دستیابی به آن بازمانده است.

 

[->http://www.dw.de/dw/article/0,,16007682,00.html]

رزمی کاران زن نقره گرفتند

دانشجویان «پومسه كار» ایران در [رقابت‌های تكواندو قهرمانی->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/17469.html] دانشجویان جهان 2 مدال نقره گرفتند. به گزارش روابط‌ عمومی فدراسیون ملی ورزش‌ های دانشگاهی در دومین روز برگزاری دوازدهمین دوره رقابت‌ های تكواندو دانشجویان جهان كه در كره ‌جنوبی در جریان است، در رقابت‌های تیمی پومسه تیم‌های دختران و پسران ایران پس از رقابت با نمایندگان 7 كشور به مرحله نهایی رسیدند و در فینال موفق به كسب 2 مدال نقره برای كاروان ایران شدند.

در بخش تیمی دختران تیم دانشجویان ایرانی با تركیب نیلوفر گیل سمایی، نگین گیل سمایی و نسترن ملكی در فینال این رقابت‌ها در یك رقابتی نزدیك بعد از تیم پومسه كشور میزبان كره‌ جنوبی صاحب مدال نقره شدند و تیم‌های چین تایپه و فلیپین به طور مشترك به مدال برنز رسیدند. مهسا مردانی نیز در بخش انفرادی صاحب مدال نقره شده‌ بود.

همچنین [بانوان تكواندوی ایران->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/17133.html] در مسابقه های تكواندوی قهرمانی آسیا در ویتنام، به دو مدال نقره و برنز دست یافتند. مسابقه های تكواندوی قهرمانی بزرگسالان آسیا، در ورزشگاه «فتو» شهر هوشی مینه ویتنام برگزار شد. در نخستین روز این مسابقات، سمانه شش پری در وزن سوم به مدال نقره و دینا پوریونس در وزن نخست به مدال برنز دست یافتند. شش پری ابتدا ورزشكاری از اردن را 8 بر 2 شكست داد و در ادامه با برتری 9 بر 5 مقابل تكواندوی از تایلند و سپس با پیروزی 13 بر یك برابر ورزشكار افغانستانی به مبارزه نهایی این وزن راه یافت.

تكواندو كار وزن سوم بانوان ایران در مبارزه نهایی برابر «جو هو» دارنده مدال طلای بازی های المپیك 2008 پكن و قهرمان جهان قرار گرفت و با قبول شكست به مدال نقره رسید. در این وزن 11 تكواندو كار حضور داشتند.

تیم كاراته زنان ایران در رقابت های لیگ جهانی

تیم كاراته زنان ایران 29 خرداد برای شركت در رقابت های لیگ جهانی كاراته (كاراته وان) عازم كشور اندونزی شد. این مسابقه ها از اول تا چهارم تیر ماه امسال در شهر جاكارتا پایتخت اندونزی برگزار می شود و تیم بانوان كشورمان برای نخستین بار با 10 كاراته كا در بخش كمیته و 3 كاراته كا در بخش كاتا عازم این رقابت ها خواهد شد.

 

اورست بار دیگر زیر پای یک زن ایرانی

پروانه کاظمی، کوهنورد ایرانی در آخرین روزهای اردیبهشت ماه جاری با فتح قله اورست، عنوان نخستین زن جهان را که توانسته همزمان به دو قله بالای هشت هزار متر دنیا صعود کند از آن خود کرد. رادیو کوچه روز بیستم خرداد ماه گزارش داد که پروانه کاظمی در یک کوهنوردی ۵۲ روزه، توانست به قله اورست در ارتفاع هشت هزار و ۸۴۸ متری صعود کند و اولین زن هیمالیا‌ نورد ایرانی باشد که به طور مستقل اقدام به این صعود کرده است.

 بنابراین گزارش او هفت روز بعد و با استراحتی چندروزه در ارتفاع بالای هفت هزار متر موفق می‌شود قله هشت هزار و ۵۱۶ ‌متری لوتسه (چهارمین قله مرتفع جهان) را نیز فتح کند و نخستین زن در جهان باشد که توانسته همزمان به دو قله بالای هشت هزار متر دنیا صعود کند. پیش از او ۲۸ کوهنورد مرد چنین صعودی انجام داده بودند.

[ پروانه کاظمی، کوهنورد ایرانی->http://www.fair-family-law.net/spip.php?article7500] در آخرین روزهای اردیبهشت ماه جاری با فتح قله اورست، عنوان نخستین زن جهان را که توانسته همزمان به دو قله بالای هشت هزار متر دنیا صعود کند از آن خود کرد.

پروانه کاظمی، ۴۱ ساله که به صورت انفرادی و با هزینه شخصی خود اورست را فتح کرده، سومین زن ایرانی است که اقدام به صعود به اورست کرده‌ است.

 این موفقیت در حالی است که خبرگزاری زنان و خانواده از مشروط بودن حضور زنان ورزشکار در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ بر موفقیت‌آمیز بودن رایزنی‌ها در خصوص پوشش زنان ورزشکار خبر می‌دهد.

 رباب شهریان، رئیس دفتر توسعه ورزش بانوان گفته است که طبق موافقت سازمان تربیت بدنی، زنان ایرانی می‌توانند در ۱۸ رشته ورزشی در بازی‌ های آسیایی دوحه قطر ۲۰۰۶شرکت کنند، «به شرط آنکه شرایط اعزام فراهم شود».

مشروط بودن این حضور در رشته‌هایی همچون هاکی، فوتبال، کاراته و بولینگ و بیلیارد است که زنان ایرانی برای اولین بار در آن شرکت می‌ کنند و شرط حضور نیز به پوشش زنان برمی‌ گردد و اینکه مجامع بین‌المللی با پوشش اسلامی که از سوی ایران برای ورزشکاران زن تعیین می‌شود، موافقت کنند.

بانوان پینگ پنگ‌ باز ایران شکست خوردند

بانوان ملی پوش پینگ پنگ ایران اولین روز رقابت های جهانی چین را با شكست [آغاز كردند.->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/17392.html]

به گزارش خبرگزاری زنان و به نقل از روابط عمومی فدراسیون تنیس روی میز، بانوان ایران که در مرحله گروهی مرحله مقدماتی مسابقات انفرادی تور جهانی در شانگ‌ های چین به مصاف حریفان خود رفتند، درهر دو بازی خود مغلوب حریفان شدند.

محجوبه عمرانی در گروه 13 اولین بازی خود را مقابل حریفی از هنگ‌کنگ انجام داد و با نتیجه 4 بر یک بازی را واگذار کرد و قرار است فردا در دومین بازی خود به مصاف حریفی از اتریش رود.

مریم صامت نیز در گروه 14 و در اولین دیدار خود با نتیجه 4 بر صفر مغلوب حریف هنگ‌ کنگی شد و در دومین بازی هم مقابل حریفی از ژاپن قرار گرفت كه در یک بازی نزدیک با نتیجه 4 بر 2 شکست خورد.

پریسا صمدی دیگر ملی پوش ایران نیز در گروه 16 به مصاف «سابین وینتر» از آلمان رفت و با نتیجه 4 بر صفر شکست را پذیرفت و در بازی دوم خود هم مقابل «هیون لی» از کره‌جنوبی به میدان رفت و با نتیجه 4 بر یک مغلوب شد.این شکست باعث حذف تیم ایران از دور رقابت ها شد.

بزرگترین مانع پیشرفت پینگ پنگ بانوان، نبود حامی مالی است

[به گزارش وفا ->http://www.wafa.ir/varzeshi/fedrasiom/18087.html] نایب رییس بانوان فدراسیون پینگ پنگ نبود حمایت كننده مالی را بزرگترین مانع پیشرفت ورزش پینگ پنگ زنان دانست.

فاطمه پوستین دوز گفت: «ورزش پینگ پنگ بانوان، روز به روز در حال افزایش است ولی حامیان مالی و باشگاه های ورزشی برای حمایت از ورزشكاران، هیچ اقدامی انجام نمی دهند».

نایب رییس بانوان فدراسیون پینگ پنگ افزود: «این فدراسیون برای رشد ورزش پینگ پنگ بانوان، بودجه و برنامه های مشخصی را تعیین كرده كه هنگام اعزام تیم مردان به رقابت های بین المللی، بانوان پینگ پنگ باز نیز اعزام می شوند».

او با اشاره به حضور ندا شهسواری به عنوان نخستین پینگ پنگ باز زن ایرانی در بازی های المپیك تصریح كرد: «حضور ندا شهسواری در المپیك لندن، انگیزه و تلاش دیگر پینگ پنگ بازان زن كشور را برای كسب موفقیت های بین المللی افزایش داده است».

پوستین دوز تاكید كرد: «شهسواری، توانایی ارایه بازی های درخشان در مصاف با حریفان قدرتمند و ایجاد شگفتی در لندن را دارد».

او خاطرنشان كرد: «شهسواری برای آمادگی هر چه بیشتر، به رقابت های پینگ پنگ آزاد در مراكش اعزام می شود و پس از بازگشت از این كشور، در روزهای 12 تا 20 تیر ماه در اردوی تداركاتی مجارستان حضور پیدا خواهد كرد».

تیم ملی اسکواش زنان در رده هشتم آسیا ایستاد

تیم ملی اسکواش زنان ایران طی نخستین تجربه شرکت در مسابقات قهرمانی اسکواش آسیا با شکست از تیم سریلانکا به مقام هشتم آسیا [دست یافت->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/16958.html].

تیراندازان ایران در تپانچه 25 متر زنان لندن

در مسابقات جام جهانی تیراندازی آزمایشی لندن در تپانچه 25 متر زنان که با حضور 67 تیرانداز برگزار شد، زینب رمضانی با کسب امتیاز 562 به عنوان [شصتمی جهان رسید->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/16407.html] و فاطمه حسینی و بهناز غلامی نیز به ترتیب با کسب 550 و 525 امتیاز در رده‌های شصت و پنجم و شصت و هفتم ایستادند. در این رشته تیراندازان کره‌ای، فرانسوی و چک به ترتیب اول تا سوم شدند.

اسماعیل‌زاده سنگ نورد ایرانی در ماده سرعت بانوان ششم شد

به گزارش خبرگزاری زنان و به نقل از سایت فدراسیون کوهنوردی، در ادامه بیستمین دوره رقابت‌های سنگ‌ نوردی قهرمانی آسیا و در رشته‌ سرعت، فرناز اسماعیل‌ زاده در بخش زنان در رده‌ی ششم آسیا قرار گرفت. در این رشته و در بخش زنان، سنگ‌ نوردانی از چین اول و دوم شدند و سنگ‌ نورد قزاقستان در جایگاه سوم قرار گرفت.

درخشش تنیس سورهای ایرانی

صبا نجفی تنیسور زیر 14 سال دختر كشورمان در تور تنیس قهرمانی آسیا درقطر به مقام قهرمانی رقابتهای دو نفره و نایب قهرمانی رقابتهای انفرادی [دست یافت->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/15294.html] .

در قسمت انفرادی نیز نجفی با شكست «جایاواردان» از سریلانكا به مقام دوم این رقابتها دست یافت. در هفته اول برگزاری مسابقات نیز صبا نجفی مقام پنجم این دوره از رقابتها را از آن خود نمود.

در این دوره از رقابتها 32 تنیسور به مدت دو هفته از كشورهای قطر، اردن،عربستان، كرواسی، سریلانكا، فرانسه، عراق، هند،استرالیا ،ژاپن و ایران با یكدیگر به رقابت پرداختند

علاوه بر این در پایان جام جهانی تنیس روی میز در شهر دورتموند آلمان، تیم ملی زنان ایران با 6 پیروزی و 2 باخت در دسته سوم، در رده 57 جهان ایستاد .

تیم ملی تنیس روی میز زنان ایران درهشتمین دیدار خود در چارچوب مسابقات جام جهانی آلمان تیم ملی ماكائو را با نتیجه 3 برصفر شكست داد. این كامیابی ششمین پیروزی زنان ملی‌پوش ایران پس از برتری مقابل تیم‌های مغولستان، ایرلند، مكزیك و ارمنستان در مرحله گروهی و تیم ملی پرو در مسابقات رده‌ بندی به شمار می‌ رود.

تیم ملی تنیس روی میز زنان ایران با كسب این پیروزی، نسبت به دور قبلی مسابقات جهانی كه سال 2010 برگزار شد، پنج پله صعود كرد. این در حالی است که تیم مردان در این مسابقات رده 33 جهان را به خود اختصاص داد.

 رحمن پور قهرمان پینگ پنگ جوانان دختر ایران شد

[رقابت های انتخابی->http://www.wafa.ir/varzeshi/ghahremani/17038.html] تیم پینگ پنگ جوانان دختر ایران، با قهرمانی ‌سولماز رحمن پور از قزوین به پایان رسید. بر اساس اعلام كمیته فنی فدراسیون پینگ پنگ، نفرات اول تا سوم به عضویت تیم پینگ پنگ جوانان دختر ایران درآمدند. 

 تیم والیبال بانوان گیتی‌پسند از صعود به نیمه نهایی بازماند

تیم والیبال بانوان گیتی‌پسند نماینده ایران در مسابقات جام باشگاه های آسیا از راهیابی به جمع چهار تیم اول مسابقات باشگا‌ههای آسیا [بازماند->http://www.ghatreh.com/news/nn9692697/%D8%AA%DB%8C%D9%85-%D9%88%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%DA%AF%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D9%BE%D8%B3%D9%86%D8%AF-%D8%B5%D8%B9%D9%88%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF]. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ادامه رقابتهای والیبال بانوان باشگا‌ههای آسیا تیم گیتی‌ پسند در مرحله یك چهارم نهایی به مصاف تیم «ژتیسو» قزاقستان رفت كه با نتیجه سه بر صفر شكست خورد.

در مسابقات قبلی این تیم دو پیروزی و دو شكست را در كارنامه خود را به ثبت رسانده بود.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

یک قدم عقب نخواهیم‌رفت

جمعی از فعالان زنان
«ما معتقدیم تخیل فردایی برابر و مترقی، نیروی پیش‌برنده‌ایست برای ایستادن در برابر ظلم.» همچنین معتقد به در‌هم‌تنیدگی حوزه‌های ستم، تقاطع‌های آن و زیربنایی بودن مسئله‌ی اقتصاد هستیم، اما این بدان معنا نیست که رفع تمامی اشکال ظلم را به فردای انقلاب موکول کنیم.

منشور زنان آفريقای جنوبی

بیدارزنی: مبارزات آفریقای جنوبی برای برابری جنسیتی را می‌توان در دو منشور تهیه شده توسط گروه‌های پیشروی زنان در این کشور، مشاهده کرد. اولین...

نظری بر «مطالبات زنان؛ از حق مشارکت سیاسی تا حق اشتغال و دستمزد برابر»

انوشه گلشن
تنها یک برنامه جامع و باز است که با حضور فعال تمامی اقشار و طبقات، شهری و روستایی، پیر و جوان و … می‌تواند مطالبات زنان را پاسخ دهد، که در «مطالبات زنان»ِ موردِ بحث  فقدان حضور  زنان کارگر، روستایی عشایر و اقلیت‌ها و زنان مهاجر افغان  به شدت احساس می‌شود.

نوشته‌های مرتبط

نگاهی اجمالی به باشگاه زنان بروکساید و اعتصابات معدن هارلن در ۱۹۷۳

برگردان: سروناز احمدی
بیدارزنی: «طرف کی هستید؟» سرودی است که کارگران اعتصابی معدن هارلن در دهه ۱۹۳۰ در اعتصابات خود آن را می‌خواندند. این سرود را فلورنس...

عدم دسترسی زنان ونزوئلایی به وسایل پیشگیری از بارداری و عدم کنترل بر زندگی خود

برگردان: بنفشه جمالی
این مطلب به وضعیت زنان ونزوئلایی و عدم دسترسی‌شان به وسایل پیشگیری از بارداری که بارداری‌های ناخواسته برای آن‌ها را به دنبال داشته است...

کمپین زنان کرد «هویت زنان را پس می‌گیریم»

بهارعباسی
بیدارزنی: در یک کارزار فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی زنان کمپین «هویت زنان را پس می‌گیریم» تشکیل داده‌اند زنان کرد در این کمپین نام مادر...

زنی دیگر قربانی قتل ناموسی، قتل وفا عبدالله زاده در سردشت

مرضیه حسینی
بیدارزنی: قتل ناموسی یکبار دیگر قربانی گرفت. زن کشی در غرب کشور ادامه دارد، هنوز کفن سرگل از کردستان خشک نشده، خبر رسید که...