در صعود به هر قله‌ای، تمسخر شدم ولی حمایت ندیدم/ مریم نورائی نژاد

بیدارزنی:‌پنجاه و سه سال از زمانی که «مهری زرافشان» و «نلی یقاییان» اولین شب مانی زنان ایران بر فراز قله دماوند را به ثبت رساندند می‌گذرد و این روزها نام «پروانه کاظمی» در تاریخ کوهنوردی زنان ایران می‌درخشد.

پروانه کاظمی متولد ۱۳۴۹ است و تاکنون به‌طور مستقل و بدون هیچ حمایت دولتی و خصوصی، به چندین قله هشت هزار متری صعود کرده است. او نخستین زن در جهان است که در طول یک‌فصل؛ دو صعود موفقیت‌آمیز به قله‌های «لوتسه» و «اورست» داشته است. صعود مستقل به شش قله هشت هزارمتری دنیا را در کارنامه موفق خود ثبت کرده و این روزها نیز در حال تلاش برای فتح قله ۸ هزار و ۳۵ متری «گاشربروم» ۲ است.

هرچند پروانه کاظمی کوهنوردی را از سن ۳۵ سالگی و با یک صعود ساده به قله توچال در تهران آغاز کرده اما خیلی زود نشان داده که این شروع دیر، ادامه‌ای قابل‌تحسین را در پی داشته است. او در سال ۸۹ به‌عنوان یکی از اعضای باشگاه کوهنوردی «اسپیلت» به قله ۷ هزار و ۵۴۶ متری «موستاق آتا» صعود کرد و در همین‌جا بوده که فکر صعود به قلل هشت هزار متری جهان از ذهنش گذشته و تا امروز، هر فصل صعود، او را به یکی از قلل هشت هزارمتری جهان رهنمون کرده است.

سال بعد و در بهار ۹۰ قله «ماناسلو» اولین هشت هزارمتری جهان زیر پاهای پر اراده این زن توانمند به زانو درآمد و پاییز همان سال، قله «آمادابلام» در نپال و با ارتفاع ۶ هزار و ۸۵۶ متر میزبان او بود.

اما نقطه عطف کوهنوردی پروانه کاظمی در بهار رقم خورد. همانجایی که او توانست با صعود همزمان به قلل اورست و لوتسه در یک فصل صعود، رکورد منحصر بفرد و جهانی این کار را به نام خود ثبت کند. تاکنون هیچ زنی در جهان موفق به ثبت این رکورد به نام خود نشده است.

«کانگچن جونگا» مقصد بعدی هشت هزار متری‌های پروانه بود. سال ۹۵ نیز «ماکالوی» ۸ هزار و ۴۶۲ متری در برابر اراده آهنین او زانو زد.

پروانه، فصل صعود امسال را نیز با تلاش بر روی گاشربروم ۲ آغاز کرد و هرچند به دلیل ریزش‌های خطرناک کوه از ادامه کار منصرف شد اما این تلاشش نیز برگ دیگری از کتاب قطور توانمندی‌های هشت هزارمتری او بود.

متأسفانه تا به امروز در ایرانمان، هیچ شخص یا سازمان دولتی و خصوصی حاضر به حمایت و پذیرش اسپانسری او نشده و به گفته خودش آنچه دیده بیشتر تمسخر بوده تا حمایت، اما او همچنان به این راه روشن با اراده و توان شخصی‌اش ادامه می‌دهد. پروانه کاظمی در مصاحبه‌ای که سال ۹۵ با خبرگزاری ایسنا داشته، نحوه برخوردها با توانمندی‌های خارق‌العاده‌اش را این‌گونه شرح می‌دهد: «من در بیس کمپ کوه آمادابلام بودم. از سنگاپور ۱ تیم آمده بود، این‌ تیم حدود ۲۰ اسپانسر مختلف داشت. آن‌ها با این‌همه حمایت نتوانستند حتی این قله را صعود کنند. من با حسرت به آن‌ها نگاه می‌کردم که این‌همه اسپانسر دارند. آن‌ها از من پرسیدند تو اسپانسر داری؟ و من در پاسخ گفتم نه. آن‌ها تعجب کردند که مگر می‌شود اولین زنی باشی که از کشورت به این قله آمده‌ای ولی حمایت نمی‌شوی؟ آن‌ها فکر کردند شاید من مشکلی دارم. درست بود من اولین زن ایرانی بودم که به آمادابلام رفته بودم، پیش از من تنها دو مرد ایرانی این قله را صعود کرده بودند. من برای صعود هیچ قله‌ای حمایت نشده‌ام. به هر قله‌ای که می‌خواستم صعود کنم مسخره شدم ولی حمایت ندیدم. هرجایی که می‌رفتم برای حمایت و اسپانسری، جالب بود که وقت ملاقات می‌دادند و بعد می‌خندیدند که عجب حالی داری که می‌خواهی صعود کنی. رسماً من‌ را برای صعودهایم به سخره می‌گرفتند. در اولین صعودم به هشت‌هزاری‌ها به من گفتند جای زن‌ها ۷ هزار متر است و زن‌ها در ۸ هزارمتری‌ها جایی ندارند که البته این حرف‌ها برای خودشان محترم بود و من برای این حرف‌ها هیچ اهمیتی قائل نمی‌شدم.»

با تمام ناملایمات موجود و نبود هیچ روزنه‌ای از حمایت و همراهی، هستند زنانی که با کوهنوردی، در حد توان خود از او حمایت می‌کنند و تلاش دارند فریاد بی‌صدای زنان بی‌نظیر کوهنورد ایرانی همچون پروانه کاظمی باشند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به صعود دو روزه جمعی از زنان کوهنورد مستقل با هدف حمایت از «پروانه کاظمی» به قله ۴۲۵۰ متری سیالان در مرز استان‌های قزوین و مازندران اشاره کرد.

هدف از این صعود دو روزه که در روزهای ۲۷ تا ۲۹ تیرماه انجام شد؛ پاسداشت تلاش‌های پروانه کاظمی؛ هیمالیا نورد برجسته ایرانی بر روی قله گاشربروم ۲ و حمایت از تلاش‌های هشت هزارمتری او اعلام شده است.

اعضای تیم صعود کننده و حامی وی عبارتند از: مینو اسدنیا، ناهید نوروزی آهندان، سمیه کاظمی گوران آباد، اعظم سمیع قهفرخی، مریم نصیری، نرگس حسینی و مریم نورائی نژاد.

اخبار صعودهای شگفت انگیز و رکوردهای جهانی این بزرگ زن کوهنورد ایران را می توانید از وبسایت رسمی او به آدرس WWW.PEAKBUTTERFLY.COM پیگیری کنید.

 

ارتباط با نویسنده:

[email protected]

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

یک قدم عقب نخواهیم‌رفت

جمعی از فعالان زنان
«ما معتقدیم تخیل فردایی برابر و مترقی، نیروی پیش‌برنده‌ایست برای ایستادن در برابر ظلم.» همچنین معتقد به در‌هم‌تنیدگی حوزه‌های ستم، تقاطع‌های آن و زیربنایی بودن مسئله‌ی اقتصاد هستیم، اما این بدان معنا نیست که رفع تمامی اشکال ظلم را به فردای انقلاب موکول کنیم.

منشور زنان آفريقای جنوبی

بیدارزنی: مبارزات آفریقای جنوبی برای برابری جنسیتی را می‌توان در دو منشور تهیه شده توسط گروه‌های پیشروی زنان در این کشور، مشاهده کرد. اولین...

نظری بر «مطالبات زنان؛ از حق مشارکت سیاسی تا حق اشتغال و دستمزد برابر»

انوشه گلشن
تنها یک برنامه جامع و باز است که با حضور فعال تمامی اقشار و طبقات، شهری و روستایی، پیر و جوان و … می‌تواند مطالبات زنان را پاسخ دهد، که در «مطالبات زنان»ِ موردِ بحث  فقدان حضور  زنان کارگر، روستایی عشایر و اقلیت‌ها و زنان مهاجر افغان  به شدت احساس می‌شود.

نوشته‌های مرتبط

خواهان رفع تبعیض و آزادی اجتماعات در دانشگاه‌ها هستیم

بیانیه بیدارزنی به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو
بیدازنی: به نام زن زندگی آزادی و به نام خدای رنگین‌کمان با شروع اعتراضات سراسری درپی کشته‌شدن ژینا (مهسا) امینی با شعار محوری «زن، زندگی، آزادی»،...

زن زندگی آزادی یعنی …

پرونده بیدارزنی به مناسبت ۲۵ نوامبر
بیدارزنی: قریب به دو ماه است که قیام «زن زندگی آزادی» در پیوندی ناگسستنی با تاریخ خیرش‌ها و اعتراضات مردمی طی دهه‌های گذشته در...

از «مشکلی بدون نام» به یک نوع معلولیت

جودی سینگر / مطالعات انتقادی معلولیت - ۱
بیدارزنی: جودی سینگر و مادر و دخترش هرسه اوتیستیک هستند. او در نیمه دوم دهه ۱۹۹۰ میلادی پایان‌نامه دوره کارشناسی خود را درباره اوتیسم...
جوانی جمعیت و حمایت از خانواده؛‌ از طرح تا قانون

گزارش تصویب یک قانون علیه حق تصمیم‌گیری برای فرزندآوری

فروغ سمیع‌نیا
بیدارزنی: پس از انقلاب ۵۷ و تاکید سران انقلاب بر فرزندآوری، نرخ  زاد و ولد در ایران رو به فزونی رفت. به طوریکه از...