سه‌گینی

جنگ‌ستیزی یا جنگ علیه تبعیض

ساناز محسن‌پور

بیدارزنی: وولف عمدتاً با اتاقی از آن خود و داستان‌هایش شناخته می‌شود، اتاقی از آن خود و سه گینی ازجمله مقاله‌های بلند سیاسی اجتماعی و نقد فمینیستی وولف هستند. سه گینی با ترجمه‌ای روان از منیژه نجم عراقی منتشر شده است.

سه گینی مقاله‌ای بلند و ضد جنگ و در جواب به دو پرسش اساسی است که چگونگی جلوگیری از جنگ و چرایی آن را مورد پرسش قرار می‌دهد. وولف با نوشتن این کتاب با انتقادات زیادی روبرو شد به همین دلیل هم متن کتاب و هم خود او نزدیک به دو دهه نادیده گرفته شدند.

در انگلستان آن زمان «گینی نشان نوع طبقه‌ی اجتماعی بود که ارج و قرب بیشتری نسبت به پوند داشت. برای خریدهای سطح بالا مثلا تابلوهای نقاشی گینی به کار برده می‌شد.»

وولف با ارائه‌ی تصویری از موقعیت خود و زنان آن روزهای بریتانیا در پاسخ به پرسش کننده نکات اساسی و پایه‌ای را در تفاوت تربیت دختران و پسران برمی‌شمارد. از اینکه پسران از کودکی در وضعیت تحصیلی، ورزشی و هنری بهتری به نسبت به دختران قرار دارند و در بزرگسالی نیز دسترسی به شغل و منابع مالی برایشان امکان‌پذیرتر است. وولف این سوال را مطرح می‌کند که زنانی که دسترسی به امکانات آموزشی، اقتصادی و اجتماعی در سالیان متمادی نداشته‌اند چگونه می‌توانند در جلوگیری از جنگ مؤثر باشند؟ آیا اصلاً صدای آنها در این خصوص شنیده می‌شود؟

مردان تحصیل‌کرده دارای شغل و درآمد هستند اما زنان حتی در صورت تحصیلات، شغل مادری و همسری را بدون هیچ درآمدی یدک می‌کشند و در صورتی که شغلی هم داشته باشند نیمی از درآمد آنها به مردان تعلق می‌گیرد. از دیگر سو در این کتاب می‌خوانیم که راهیابی به همه‌ی کالج‌ها و مراکز آموزشی برای زنان مقدور نیست.

وولف می‌گوید از زنانی با چنین موقعیتی چگونه توقع دارید شما را در جلوگیری از جنگ یاری کنند ابتدا باید جایگاه زنان را تغییر داد و منتظر تغییرات بزرگ شد.

سه گینی، ویرجینیا وولف، ترجمه منیژه نجم عراقی نشر چشمه

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

غیرت و آبروهایی که با خون زنان آبیاری می‌شود

نوشین شادکام
بیدارزنی: جنایت‌های ناموسی یا قتل‌های ناموسی۱، اغلب به قتل زنان یک خانواده به دست مردان خویشاوند خود گفته می‌شود. قتل ناموسی به «قتل به...

نگاهی اجمالی به باشگاه زنان بروکساید و اعتصابات معدن هارلن در ۱۹۷۳

برگردان: سروناز احمدی
بیدارزنی: «طرف کی هستید؟» سرودی است که کارگران اعتصابی معدن هارلن در دهه ۱۹۳۰ در اعتصابات خود آن را می‌خواندند. این سرود را فلورنس...

گزارشی از قتل فائزه: ساحره‌ای که علیه پدرش می‌شورد

فاطمه کریمی
بیدارزنی: در تاریخ یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ انتشار خبری در صفحه شخصی اینستاگرام یکی از پزشکان بیمارستان کوثر سنندج به‌نام «ایمان نوابی» توجه بسیاری...

نوشته‌های مرتبط

پیشنهاد و معرفی کتاب برای کنشگران اجتماعی، سیاسی

روایت و کنش جمعی؛ چرا فراخوان‌های اجتماعی و سیاسی به داستان نیاز دارند

ژینا مدرس گرجی
این مطلب معرفی و پیشنهاد مطالعه‌ی کتاب «روایت و کنش جمعی؛ چرا فراخوان‌های اجتماعی؛ و سیاسی به داستان نیاز دارند» است که همان‌گونه که از عنوان کتاب پیداست در آن ابعاد مختلف قدرت و تاثیرگذاری روایت در کنش‌های جمعی را بررسی کرده است.
معرفی کتاب «گذر عاشقانه عمر» نوشته خدیجه مقدم

۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

فروغ سمیع‌نیا
بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او از اعضای فعال کمپین «یک‌میلیون امضا برای...

معرفی کتاب «صعود زندگی من»

ناهید نوروزی
ایوانز انسانی است که لحظه‌ها را قدر دانسته و زندگی کرده است. خواندن داستان زندگی‌اش نویدی است برای تمامی انسان‌ها به‌ویژه برای زنانی که مبتلا به بیماری سرطان سینه هستند و نیز برای زنان کوهنورد تا با الهام از زندگی او به مبارزات و تلاش‌های خود برای درمان بیماری و صعود به قله‌ها ادامه دهند.

مروری بر کتاب «چرخه زندگی زنانه»

مریم نورائی نژاد
«این کتاب برای همه زنان نوشته شده است.» شاید در نگاه نخست این جمله کمی خنک و غیرعلمی به نظر برسد اما برای ما زنانی که در فضای فرهنگی رشد کرده‌ایم که درباره بدنمان، روانمان و نسبت این دو باهم آموزش خاصی ندیده‌ایم و بعضاً تا سال‌های میانسالی هم با واقعیت‌های جسمی و روحی‌مان غریبه می‌مانیم؛ توصیف دقیقی برای کتاب «چرخه زندگی زنانه» خواهد بود.