پاک‌سازی منطقه‌ی جنگلی نسوم توسط جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط‌زیست قائم‌شهر

نفیسه محمدپور

بیدارزنی: هفته‌ی گذشته که هفته‌ی زمین پاک نام داشت، «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌زیست»، اقدام به اجرای برنامه‌ای برای پاک‌سازی جنگل «نسوم» کرد.

منطقه‌ی جنگلی «نسوم» در شرق مازندران بین شهرهای قائم‌شهر و ساری در روستایی به نام «کوتنا» واقع شده است و قدمتی ۴۰۰۰ ساله دارد. این جنگل بکر دارای گونه‌های گیاهی و جانوری کمیاب است که توانسته تا این لحظه از گزند تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی که به‌طور سیستماتیک از دهه ۴۰ آغاز شده است در امان بماند.

متاسفانه این جنگل در مسیر اتوبان تهران- ساری (جاده فیروزکوه) قرار دارد؛ اتوبانی به عرض ۷۰ متر که در مناطق سوادکوه بسیاری از جنگل‌های مسیر را نابود کرده و به ابتدای قائم‌شهر رسیده است. این اتوبان میزان قابل‌توجهی از این جنگل زیبا را نابود و آن را به دوتکه تقسیم خواهد کرد که عملا این به معنای نابودی کامل این منطقه‌ی زیبا و ثروت خدادادی خواهد بود.

جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست در حال پاکسازی جنگل نسوم
جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست در حال پاکسازی جنگل نسوم

این جاده به‌راحتی می‌تواند جنگل نسوم و روستای کوتنا را دور بزند و به ساری برسد بدون اینکه یک شاخه از گیسوی نسوم زیبا کم شود؛ اما به نظر می‌رسد وزارت راه و شهرسازی ترجیح می‌دهد به‌جای پرداخت مبالغی برای خرید زمین‌های کشاورزی یا روستایی، با پرداخت مبلغی ناچیز به سازمان محیط‌زیست، این جنگل زیبا را تصاحب و با خاک یکسان کند.

فعلا ساخت این جاده به علت اعتراض فعالان محیط زیستی و همچنین تعدادی از هنرمندان علاقه‌مند به محیط‌زیست و زمین متوقف شده است؛ اما به‌محض اینکه این اعتراضات خاموش شود یا حساسیت‌ها نسبت به این منطقه‌ی بکر و زیبا کمتر شود، دوباره اره‌های برقی و لودر و بولدوزرها، خواب درختان سر به فلک کشیده و پرندگان پناه گرفته در شاخسارهای نسوم را به کابوسی مرگبار بدل خواهد کرد.

انتخاب این جنگل برای پاک‌سازی در هفته‌ی زمین پاک توسط «جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط‌زیست» با این هدف انجام شد که تلنگری باشد به وجدان‌های بیدار و آگاه برای ایستادگی در برابر تخریب نسوم و نابودی زمینی که نفسش به شماره افتاده است.

«جمعیت زنان مبارز با آلودگی محیط‌زیست» پس از پاک‌سازی جنگل با خواندن بیانه‌ای اعتراض شدید خود را نسبت به تخریب نسوم اعلام کرد و از تمامی افراد جامعه دعوت نمود که در برابر این تباهی ایستادگی کنند و نگذارند تا از جنگل‌ها و منابع طبیعی تنها عکسی یادگاری برای فرزندان این سرزمین باقی بماند.

جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست در حال پاکسازی جنگل نسوم
جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست در حال پاکسازی جنگل نسوم

«جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌زیست» در سال ۱۳۷۲ توسط مه‌لقا ملاح، ملقب به مادر محیط‌زیست ایران، با هدف آموزش و حساس کردن زنان به‌عنوان نیمی از جامعه بشری نسبت به مسائل و معضلات محیط زیستی و ایجاد بسترهای آموزشی برای زنان تأسیس شد. ملاح، که دکترای علوم اجتماعی دارد، نوه بی‌بی خانم استرآبادی از فعالان حقوق زنان در عصر مشروطه و فرزند خدیجه افضل وزیری، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان است.

نخستین شعبه‌ی شهرستانی جمعیت در سال ۱۳۷۵ در شهرستان قائم‌شهر به مدیریت مرحوم خانم شیوا مرادی از فعالان برجسته‌ی محیط‌زیست استان مازندران، آغاز به کارکرد. اکنون پس از ۲۰ سال از فعالیت جمعیت، بالای ۳۰ شعبه از آن در سراسر ایران مشغول فعالیت در زمینه‌ی آموزش و روشنگری جامعه در رابطه با خطراتی است که مادر ما زمین را تهدید می‌کند.

اگرچه نام این گروه، «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌زیست» است اما فعالیت و عضویت در این مجموعه مختص به زنان نیست و مردان نیز دوشادوش زنان در جمعیت فعالیت و تبلیغ می‌کنند.

جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

اوتیسم: مدل اجتماعی معلولیت و تنوع عصب‌شناختی و برخی پژوهش‌های جدید

سال گذشته، به مناسبت دوم آوریل روز جهانی پذیرش اوتیسم، اولین کتابچه از مجموعه کتابچه‌های مطالعات انتقادی معلولیت با عنوان  دو مکتوب ترجمه و در سایت بیدارزنی منتشر شد که شامل ترجمه سخنرانی «به خاطر ما ماتم نگیرید» از جیم سینکلر و فصل اتوبیوگرافیک پایان‌نامه جودی سینگر بود.‌‌‌ دومین مجلد این مجموعه، نگاهی است به اوتیسم با توجه به پژوهش‌های تجربی کیفی و کَمّی و نظریه‌های جدید و از منظر مدل اجتماعی معلولیت و پارادایم تنوع عصبی (نورودایورسیتی).

قیام ۲۰۱۹ عراق و تخیل فمینیستی

زهراء علي، ترجمه ماه‌روز
بیدارزنی: زهراء علي، استادیار جامعه‌شناسیِ دانشگاه راتگرز در نیوارکِ ایالت نیوجرسی است. او در پژوهش‌های خود پویایی‌های زنان و جنسیت، جنبش‌های اجتماعی و سیاسی...

عصیان بدن‌های زنانه؛ زن، زندگی، آزادسازی فضا

طاهره جورکش*
شهر به مکانی پرتناقض با گفتمان تک‌صدایی مردانه همراه با مناقشاتی بر سر دسترسی و حضور زنان در فضای عمومی بدل شده است. از یک سو نظام حاکم مردسالار سعی دارد زنان را به عرصه‌ی خصوصی سوق دهد از سوی دیگر شاهد چانه‌زنی و مقاومت زنان برای تحمیل خود به فضا هستیم.

نوشته‌های مرتبط

نگاهی اجمالی به باشگاه زنان بروکساید و اعتصابات معدن هارلن در ۱۹۷۳

برگردان: سروناز احمدی
بیدارزنی: «طرف کی هستید؟» سرودی است که کارگران اعتصابی معدن هارلن در دهه ۱۹۳۰ در اعتصابات خود آن را می‌خواندند. این سرود را فلورنس...

عدم دسترسی زنان ونزوئلایی به وسایل پیشگیری از بارداری و عدم کنترل بر زندگی خود

برگردان: بنفشه جمالی
این مطلب به وضعیت زنان ونزوئلایی و عدم دسترسی‌شان به وسایل پیشگیری از بارداری که بارداری‌های ناخواسته برای آن‌ها را به دنبال داشته است...

کمپین زنان کرد «هویت زنان را پس می‌گیریم»

بهارعباسی
بیدارزنی: در یک کارزار فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی زنان کمپین «هویت زنان را پس می‌گیریم» تشکیل داده‌اند زنان کرد در این کمپین نام مادر...

زنی دیگر قربانی قتل ناموسی، قتل وفا عبدالله زاده در سردشت

مرضیه حسینی
بیدارزنی: قتل ناموسی یکبار دیگر قربانی گرفت. زن کشی در غرب کشور ادامه دارد، هنوز کفن سرگل از کردستان خشک نشده، خبر رسید که...