قانون پيشگيري از خشونت خانگي، بنگلادش، سال 2000

ترجمه: آیدا ابروفراخ

{{تا قانون خانواده برابر:}} شهادت یک قربانی 34 ساله از خشونت: “او گلوی مرا گرفته بود و می فشرد، من را به حیاط پشتی برد و به من گفت «حالا خواهی مُرد». با یک دست گلوی مرا گرفته بود و با دست دیگر با مشت به صورتم ضربه می زد.مستقیم به چشمانم خیره شد و گفت «تو باید بمیری» … ”

گفته های قربانی زنده مانده از حمله با اسید (12 ساله): “اسید یک کالای ارزان و قابل دسترس است،اما زندگی یک شخص ارزان نیست.مجازات شخص مجرم امری ضروری است و همچنین اسید نباید به سهولت در دسترس افراد باشد.”

بنگلادش هنوز جزء معدود کشورهایی است که خانواده ها دوستدار قرزندان پسر هستند. در این کشور بیش از 14% از مرگ زنان حامله بر اثر آزار و خشونت است و 67% از زنان حامله، به علت تبعیض های جنسی موجود از مراقبت های پیش از تولد بهره مند نمی شوند.

در بنگلادش، بیشتر زنان اجازه ی تصمیم گیری برای بارداری را ندارند. ناامنی اجتماعی و فشار خانواده ها دختران را به ازدواج زود هنگام و بارداری های پی در پی سوق می دهد،که اغلب مجبور به ادامه ی بارداری یا سقط جنین های خطرناک می باشند. منابع وزارت بهداشت اعلام کرده اند که به دلیل فقدان مهارت و امکانات برای مواقع ضروری همراه با نگرش منفی خانواده ها در این شرایط زندگی زنان و بقای آن به خطر می اندازد.

60 درصد از زنان در این کشور از فقر غذایی رنج می برند و بنا بر گزارش وزارت بهداشت کم خونی فقر آهن در میان زنان به علت پخش غذای تبعیض آمیز و خشونت های سیستماتیک بر علیه آنهاست.

همچنین خشونت جنسی و فحشاء عامل افزایش اچ.آی.وی/ ایدز و دیگر بیماری های جنسی شده است.واردات و صادرات و دیگر انواع خشونت که باعث بیماری های جسمی و روانی و بارداری های نا خواسته شده به عنوان یک اثر ویران کننده بر سلامتی زنان (مخصوصاً سلامت زنان جوان و دختران بالغ) تأثیر گذاشته است.

سیاست سلامت عمومی باید تأمین کننده یک حیطه فراگیر از گروههای پر خطر ،در بر گیرنده سوابق، آزمایشات سلامتی و مراقبت های پزشکی باشد.

قانون کیفری بنگلادش شامل موادی است که به زنان در شرایط گوناگون خشونت توجه می کند. دولت یک کمیسیون دائمی قانون برای بررسی همه ی قوانین حمایتی حقوق زنان ایجاد کرده است.جرائم مربوط به تجاوز، آدم ربایی، ریختن اسید یا سوء قصد برای قتل و آسیب شدید بخاطر جهیزیه به عنوان جرائم مخصوص از نوع بسیار خطرناک مورد بحث قرار گرفته اند.

قانون کیفری مجازات اعدام را برای آدم ربایی، ریختن اسید و تجاوز تعیین می کند. دولت یک شماره از قانون های تهیه شده از قانون کیفری با اصلاحات ضروری را برای جرایم مخصوص منتشر کرد که شامل مطالب زیر است:

– قانون ممنوعیت جهیزیه 1980 و ضمیمه آن در 1986، ساخت رسم جهیزیه را یک جرم قابل مجازات با جریمه و زندان اعلام کرد.

– قانون ممانعت از سرکوب زنان و کودکان 2000 روش مؤثری را برای جلوگیری از موارد مرتبط با خشونت علیه زنان همانند تجاوز، حمله با اسید، فحشاء اجباری و قاچاق فراهم کرده است.

– آیین دادگاه خانواده 1985 تهیه شده برای انحصار حوزه ی قضایی بر مهم بودن شرح برای ازدواج، جهیزیه، نفقه، قیومیت قانونی و مسئولیت نگهداری فرزندان است.

– قانون منع تجارت غیر اخلاقی 1933 برای توقیف زنان زیر 18 سال تهیه شد که اگر در محلی در حین انجام فحشاء پیدا شوند،قابل اجرا است.

– آیین نامه ظلم به زنان (مجازات بازدارنده) 1983 متعلق به بخشی از قانون کیفری اصلاح و تهیه شد بطوریکه برای جرم های آدم ربایی، صادرات و واردات زن، ظلم به دلیل جهیزیه، تجاوز و اینچنین جرائمی مجازات حبس ابد در نظر گرفته شد.

– قانون صادرات و واردات زنان و کودکان 1993 حداکثر مجازات برای مجبور کردن به روسپی گری و حمایت از آن را بیش از 3 سال تصویب کرد.

– یک قانون به تازگی در رابطه با آزار جنسی در محل کار تصویب شد.

– تعدادی از سازمان های غیر دولتی (NGO) راهنماهایی برای دانشگاهها در رابطه با محافظت دانشجویان زن از آزار جنسی تهیه کردند.

– به تازگی دولت یک قانون در رابطه با ممنوعیت واردات و فروش اسید در بازار آزاد و مجازات جرم مرگ با حمله ی اسید را تصویب کرد.

– دولت همچنین کنوانسیون اس.اِی.اِی.آر.سی را برای ممانعت و مبارزه با صادرات و واردات زنان و کودک امضاء کرده است.

بیشترین علل متعارف غفلت برای محافظت از حقوق زنان فقر و فلاکت، کمبود درک صحیح از حقوق زنان، ضعف اجرایی قانون و فساد شایع در داخل سیستم عدالت است.

بیشتر منابع نشان داده که مکانیسم برای اجرا و انتشار قوانین مربوط غیر کافی و بی فایده است.تعلل غیر معمول در شیوه های دادرسی و اقدامات دادگاه اجازه می دهد شخص متهم با قید ضمانت آزاد شده و به تهدید قربانی ها و یا مداخله در شهادت بپردازد.

تحریف در اجرای نمایندگان قانون یک مانع خطرناک برای حذف جرم و خشونت علیه زنان است.طبق تحقیقاتی که برای شفافیت بین المللی در دادگاه 1997 داکا انجام شده، 63درصد از 2،500 خانواده که مورد تحقیق قرار گرفته بودند به رشوه پردازی به مقامات رسمی دادگاه و 18.7 درصد به اجیر کردن شاهد گزارش کرده اند.

اگر چه خشونت قسمتی از هر جامعه و از قدیم الایام در درجات مختلف وجود داشته، اما در تعدادی از کشورها مانند بنگلادش بخاطر شرایط فقر و فلاکت، حرص و طمع و پدرسالاری خشونت بیشتر به چشم می خورد واطاعت زنان و نابرابری های شرح داده شده شرایط را برای افزایش جرم مهیا می کند.

برای از بین بردن خشونت علیه زنان در بنگلادش، ابتدا لازم است درباره ی «حقوق» و «نقش» مردان و مکانیسم های کنترل جامعه که مستحکم کننده ریاست مردان و فرمانبرداری زنان می شود اعتراض کرد. در ضمن امکانات و آموزش های لازم باید در اختیار قربانیان خشونت و خانواده هایشان قرار گیرد. – [[Kahn, Salma, [Violence Against Women: Bangladesh Context->http://www.hurights.or.jp/asia-pacific/040/02.htm]]]

{{{قانون شماره هشت، پارلمان بنگلادش، داکا، 14 فوریه2000}}}

قانون مصوب زیر در پارلمان، به امضاي رئيس جمهور رسيده و همراه با اطلاعات برای مردم عامه منتشر شد. قانون شماره هشت در 14 فوریه سال 2000 به منظور پيشگيري از جرم علیه زنان و کودکان تصویب شد.

{{1. عنوان کوتاه:}} این قانون ممکن است به نام «قانون پیشگیری از تعدی و ستم علیه زنان و کودکان، 2000» خوانده شود.

{{2. تعاریف:}} توضیحات زیر به منظور جلوگيري از برداشتهاي متفاوت از موضوعات این قانون تصويب شده است؛

الف) {{جرم}} به معنای هر جرم قابل مجازات طبق اين قانون است.

ب) {{آدم ربایی}} به معنای گرفتن یک شخص به زور یا با تحریک او و یا گمراه کردن او و انتقال او از یک مکان به مکانی دیگر است.

پ) {{بازداشت}} به معنای محبوس کردن یک فرد بر خلاف میل او است.

ت) {{دادگاه}} (محکمه) به معنای هر محکمه ای است که تحت این قانون برپا می شود.

ج) {{تجاوز به عنف}} (تجاوز جنسی) هر تجاوزی را در بر مي گيردکه طبق ماده 375 قانون کیفری 1860 صورت گیرد.

چ) {{نوزاد}} به معنای هر كودكي است که کمتر از چهل روز سن داشته باشد.

ح) {{زن}} منظور هر زنی با سنین متفاوت است.

خ) {{دیه}} (خون بها) به معنای جبران مالي یا هر امکان دیگری در مقابل ضرر و زيان وارده است.

د) {{رسيدگي كيفري}} به معنای قانون دادرسي كيفري مصوب 1898 است.

ذ) {{جهیزیه}} به معنای پول یا کالا یا دارائی است که قبل از ازدواج یا هنگام ازدواج یا هر زمان بعد از ازدواج برای سهولت بخشیدن به زندگی زناشویی و ضمانت اجرای عقد به داماد یا پدر داماد یا مادر داماد و یا هر کس از طرف او مستقیم یا غیر مستقیم از طرف عروس داده شود یا قرار به بخشیدن آن و یا در مقابل پول باشد،کالا یا دارایی هایی را در بر مي گيرد که از طرف عروس یا پدر عروس و یا مادر عروس و یا هر کسی از طرف عروس توسط داماد یا پدر داماد یا مادر داماد یا هر شخصی از طرف داماد بعنوان ایجاد شرایط ذکر شده در بالا و یا براي ضمانت اجرای عقد درخواست شود.

ر) {{کودك}} به معنای هر شخصی که کمتر از چهارده سال سن باشد.

ز){{ شعبه ديوان عالي}} به بزرگترین دادگاه بنگلادش گفته می شود.

{{3. تفوق قانون صرفنظر از هر چيز مندرج در هر قانون ديگري به معناي مقررات اين قانون است كه در زمان ارتكاب جرم مرجح است.}}

{{4.مجازات جرايم ارتكابي توسط یک فرد مجرم با فشار يا هر عمل ديگري است:}}

الف) هر کسی مسبب مرگ و يا تلاش برای مرگ یک زن و یا یک کودک با سوزاندن توسط کوره،مشعل یا … يا با اسید و مواد مشابه شود، به مرگ یا حبس ابد همراه با پرداخت جریمه تا سقف یک لک تاکا محکوم می شود.
ب)هر کسی که مسبب آسیب رساندن به یک کودک یا یک زن شود که در نتیجه آن بینایی یا شنوایی زن یا کودک بطور دائم آسیب ببیند و یا هر عضو دیگر از بدن ناقص شود، طبق مواد زیر مجازات می شود؛

1.اگر بینایی یا شنوایی زن یا کودک آسیب ببیند و یا صورت،سینه یا اندام جنسی وي ناقص شود، شخص مجرم به مرگ یا حبس ابد همراه با جریمه تا سقف یک لک تاکا محکوم می شود.

2.اگر دست و پا یا مفاصل و یا دیگر قسمت های دست و پا یا قسمتی از بدن از شکل بیفتد و یا هر قسمتی از بدن آسیب ببیند، شخص مجرم به حبس بین هفت تا چهارده سال با سختترین مجازات همراه با جریمه تا سقف پنجاه هزار تاکا محکوم می شود.

پ)هر شخصی که به کودک یا یک زن بوسیله ی سوزاندن یا اجسام تیز،مواد سمی یا … آسيب وارد كند یا سوء قصد كند، مجازات می شود. اگر زن یا کودک آسیب فیزیکی،روانی و یا در نتیجه این سوء قصد هر آسیب دیگری ببیند شخص مجرم به زندان بین سه تا هفت سال همراه با جریمه تا سقف پنجاه هزار تاکا محکوم می شود.

ت)مبالغ جرایم ارتكابي در این بند باید از شخص متهم و یا مایملک موجود وی حاصل شده و در صورت مرگ او از مایملک به جا مانده از او و تحت نظارت قانون کسر می گردد و به ارث شخص فوت شده بواسطه ی انجام جرم اضافه شده و یا به شخصی که از نظر جسمی یا روانی آسیب دیده و یا وارث ان شخص در صورت فوت داده می شود.

{{5.مجازات برای قاچاق زن:}}

الف) اگر کسی زنی را به قصد روسپی گری از کشور خارج یا به کشور وارد کند و یا برای این کار غیر قانونی استخدام کند و یا زنی را بخرد و یا بفروشد یا به قصد شکنجه دادن او را اجاره دهد و یا او را در مالکیت خود محبوس کند به مرگ یا حبس ابد و یا زندان بین ده تا بیست سال همراه با جریمه محکوم می شود.

ب) اگر زنی برای روسپی گری به حراج برای اجاره گذاشته شود یا سرپرست فاحشه خانه او را واگذار کند و اگر او پنداشته باشد که او را فروخته یا برای هدف روسپی گری واگذار کرده اند شخص مجرم تحت ماده (الف) مجارات می شود.

پ) اگر سرپرست فاحشه خانه یا هر شخصی که در فاحشه خانه زنی را به مالکیت خود درآورده و او را امانت دهد یا بفروشد یا اجاره دهد (به قصد روسپی گری) تحت ماده (الف) مجازات میشود.

{{6.مجازات برای قاچاق کودک:}}

الف) کسی که کودکی را به داخل یا خارج از کشور برای يك هدف غیرقانونی قاچاق کند یا بفروشد و یا کودکی را حبس کند یا به مالکیت خود در آورد،به مرگ یا حبس ابد همراه با جریمه محکوم می شود.

ب) اگر کسی نوزادی را از بیمارستان،مهد کودک یا از پرستار یا از ولی کودک بدزدد تحت ماده (الف) مجازات می شود.

{{7.مجازات برای دزدیدن یک کودک یا یک زن:}}

کسی که زن یا یک کودک را برای به مالکیت در آوردن خود بدزدد مطابق با قانون 5 مجرم شناخته می شود و به حبس تا سقف چهارده سال همراه با جریمه محکوم می شود.

{{8. جريمه مالي:}}

کسی که یک کودک یا یک زن را برای اخاذی حبس کند به مرگ یا حبس ابد همراه با جریمه محکوم می شود.

{{9.مجازات برای تجاوز یا مرگ بر اثر تجاوز:}}

الف) هر فردی که به یک کودک یا یک زن تجاوز کند به حبس ابد همراه با جریمه محکوم می شود.

توضیحات: هر کسی که با یک زن که کمتر از چهارده سال سن دارد یا هنوز چهارده سالش تمام نشده بدون ازدواج قانونی و بر خلاف میل او با ترساندن و یا فريب او آمیزش جنسی داشته باشد متجاوز تلقي مي شود و به عمل او تجاوز می گویند.

ب) اگر در اثر تجاوز،زن یا کودکی که مورد تجاوز قرار گرفته،بمیرد، مرد به حبس ابد همراه با جریمه تا سقف یک لک تاکا محکوم می شود.

پ) اگر بیش از یک مرد به یک زن یا یک کودک تجاوز کنند و آن زن یا کودک در اثر تجاوز آسیب ببیند هر یک از مردان به مرگ یا حبس ابد همراه با جریمه تا سقف یک لک تاکا محکوم می شوند.

ت) کسی که به یک زن یا یک کودک سوء قصد کند؛

1.که باعث مرگ یا آسیب به او بعد از تجاوز شود به حبس ابد همراه با جریمه محکوم می شود.

2. به او تجاوز کند،به حبس بین پنج تا ده سال همراه با جریمه محکوم می شود.

3.اگر به زنی که در حبس پلیس است تجاوز شود، شخص متجاوز و همه ی کسانی که مستقیما مسئول امنیت او بوده اند بدلیل قصور در امر نگهداری به زندان بین پنج تا ده سال همراه با جریمه محکوم می سوند،مگر اینکه اثبات شود که در نگهداری کوتاهی صورت نگرفته است.

{{10.مجازات آزار جنسی:}}

الف) کسی که به زور و بطور غیر قانونی و با لمس کردن اندام جنسی یا دیگر اندام یک زن یا یک کودک با اعضاء بدن خود یا هر جسم دیگری،خود را ارضاء کند، آزار دهنده جنسی نامیده می شود و به حبس بین دو تا ده سال همراه با جریمه محکوم می شود.

ب) کسی که یه زور و به طور غیرقانونی با تهدید به زدن از لحاظ جنسی و یا با حرکات شرم آور خود را ارضاء کند، آزار دهنده جنسی انگاشته می شود و شخص مجرم به حبس بین دو تا هفت سال همراه با جریمه محکوم می شود.

{{11. مجازات قتل به خاطر جهیزیه:}}

اگر شوهر یک زن یا پدر یا مادر یا ولي قانوني يا هر شخص ديگري به نمايندگي از شوهر باعث مرگ یا سوء قصد به جان زن شود یا بر اثر سوء قصد آسیبی به زن وارد کند، شوهر یا مادر شوهر یا پدر شوهر یا اقوام یا هر یک از نزدیکان شوهر؛

الف)که مسبب مرگ یا سوء قصد به جان زن بوده اند،در هر مورد به حبس ابد همراه با جریمه محکوم می شوند.

ب)که سبب آسیب شود و یا به علت سوء قصد برای آسیب رساندن بین پنج تا چهارده سال زندانی شده است در هر مورد محکوم به پرداخت جریمه نیز می باشند.

{{12.مجازات ايراد آسيب به دست یا پای یک کودک به قصد گدایی:}}

هر کسی که دست،پا،چشم یا دیگر اعضاء بدن یک کودک را به قصد گدایی یا فروش اعضاء،مورد آسیب قرار دهد به مرگ یا حبس ابد همراه با جریمه محکوم می شود.

{{13.مقررات مربوط به کودکانی که در اثر تجاوز به دنیا آمده اند. کودکی که در اثر تجاوز بدنیا می آید:}}

الف) صیانت و نگهداری از کودکی که در اثر تجاوز متولد شده با کسی است که مرتکب تجاوز شده است.

ب) دادگاه می تواند بعد از تولد فرزند برای سرپرستی فرزند حکم صادر کند اما تأمين مالي کودک با شخص متجاوز بوده و وي به عنوان مسئول پرداخت هزينه نگهداری کودک معرفی می شود.

پ) هزینه نگهداری برای مدت زمان مشخصی تعیین می شود.برای پسران تا 21 سالگی و برای دختران تا زمان ازدواج است(البته این شرایط در صورت معلول نبودن فرزند است) و اگر معلول باشد تا زمانی که توانایی تأمين مخارج زندگی خود را داشته باشد.

{{14.ممنوعیت انتشار سابقه ی یک زن یا یک کودک ستم دیده در رسانه های گروهی:}}

الف) اخبار، اطلاعات، نام و آدرس یا هر گونه مشخصات دیگر زن یا کودک قرباني تحت این قانون و یا ارائه ی سابقه ی زن یا کودک در رسانه ها ممنوع است.

ب)اگر ماده ی (الف)نقض شود شخص یا اشخاص مسئول برای تخلف انجام شده به دو تا پنج سال حبس یا جریمه تا سقف یک لک تاکا و یا هر دو محکوم می شود.

{{15. حصول جريمه از مایملک قابل ارث در آینده:}}

دادگاه می تواند در صورت نیاز در مورد تخلفاتی که در مورد ماده قوانین 1 تا 14 ارتكاب افتاده جریمه ای را به نفع قربانی این تخلفات در نظر بگیرد که در صورت عدم امکان كسب آنها از شخص متهم و یا مایملک موجود وی می تواند آن را از مایملکی که وی در آینده بدست خواهد آورد بدست آورد و این جریمه قبل از هر گونه کسر مبلغی و ادعایی بر روی آن مایملک لازم الوصول است.

{{16.رسيدگي براي جریمه یا جبران خسارت:}}

وقتی جریمه ای طبق این قانون تعیین می شود دادگاه به مأمور جمع آوری جریمه دستور می دهد تا لیستی از اموال منقول یا غیر منقول و یا هر دو تهیه کند و با توجه به تصمیم دادگاه اموال مجرم توقیف و در مزایده فروخته یا به حراج کذاشته می شود.

{{17.مجازات برای پرونده سازي اشتباه، شکایت و…:}}

الف) در صورتی که شخصی شکایت ویا دادخواهی علیه کسی ارائه کند و یا اینکه کاری صورت دهد که منجر به شکایت از فردي طبق این قانون شود تا صرفا به آن فرد خسارت و یا صدمه ای برسد، در حالي که شخص شاکی بداند که شکایت او به هیچ وجه درست نبوده و یا اینکه هیچ مستندات قانونی در اين زمينه وجود نداشته باشد، فرد شاکی و خسارت زده به حبس با اشد مجازات تا سقف 7سال همراه با جریمه محکوم می شود.

ب) دادگاه می تواند با درخواست كتبي شخص خوانده، اخطار قانونی بدهد و تحت ماده ی (الف) حکم کند.

{{18.رسیدگی به یک جرم:}}

الف) رسیدگی به جرايم مندرج در این قانون از زمان تكميل اطلاعات مربوط به جرم یا رأي قاضی برای آغاز رسیدگی در مدت 60 روز امکان پذیر است. اگر مأمور رسیدگی مدارک لازم را جهت طولانی شدن زمان رسیدگی ارائه کند دادگاه می تواند جهت کامل شدن تجسس، دوره حداکثر 30 روزه را تعیین کند.

ب) زمانی که تحقیقات در زمان از قبل مشخص شده تحت ماده (الف) تکمیل نشده باشد و در صورت رضایت و تائید دادگاه به منظور درخواست یا تأمين عدالت، تحقیقات می تواند ادامه پیدا کند و یا در صورت نياز به تحقيقات بيشتر، دادگاه می تواند دستور تکمیل تحقیقات و یا انجام تحقیق تا سقف 30 روز را صادر کند.

پ) اگر مأمور رسیدگی در انجام رسيدگي ها در مدت تعیین شده تحت ماده (ب) قصور کند، دادگاه ممکن است :
1. مجوز را به بخش دیگری بدهد تا توسط مأمور دیگری در مدت حداکثر 30 روز رسیدگی شود.

2. دستور دهد تا مأموری که در رسیدگی قصور کرده است در زمان معینی تحت این ماده مرحله ای از رسیدگی را دوباره بررسی کند تا قصور بعنوان عدم صلاحیت نباشد.

ت) اگر بعد ارائه گزارش،دادگاه با ملاحظه مدارك و ادله اي که هر متهم باید به ارائه کند، قانع نشود، می تواند به ارائه ادله و شهود بيشتر حكم دهد.

ج) در صورتیکه پس از اتمام دادگاه، محرز شود که افسر تحقیق جرمی مرتکب شده و گزارش خود را بدون جمع آوری اطلاعات و مدارک ارائه داده و یا مدرکی را که می توانسته در اثبات جرم مؤثر باشد، نادیده گرفته و ارائه نکرده تا شخصی را از اتهام دور نگه دارد و یا آنکه تعمدا قصوری در تحقیق داشته باشد و یا آنکه شخصی را كه متهم پرونده بوده بجای شاهد معرفی نموده باشد و یا آنکه از شاهد مهمی در پرونده بازجویی بعمل نیاورده باشد دادگاه می تواند از مقامات مافوق اين فرد بخواهد تا اقدامات قانونی مقتضی را علیه افسر نامبرده بواسطه تخلف و يا قصور وی انجام داده و او را فاقد صلاحیت معرفی کرده و از ادامه فعالیت منع کند.

چ) دادگاه ممکن است بر اساس درخواست ها یا اطلاعات با توجه به اهمیت موضوع مأمور دیگری را به محل حضور مأمور فعلي اعزام کند.

{{19.اخطار قانونی براي جرم و…:}}

الف) براي همه ی جرم هایی که تحت این قانون قابل مجازات باشند.

ب) براي همه ی جرم هایی که تحت این قانون غیرقابل ضمانت باشند.

پ) طبق این قانون شخص متهم یا شخصی که قابل مجازات است، می تواند با قرار وثیقه آزاد شود؛

1.شاکی فرصتي براي استماع درخواست آزادي وي به دست نمي آورد.

2. رضایت دادگاه زمانی تأمين می شود که با توجه به شکایت، مدارک و ادله كافي برای اثبات محکوميت فرد شخص داشته باشد.

3.هر شخصی که،زن یا کودک و یا معلول جسمي است و دادگاه در زندانی نکردن شخص قانع نشده است اگر او با وثیقه آزاد نشده باشد.

{{20.دادرسي:}}

1. دادگاه (Nari o Shishu Nirjaatan Daman) ايجاد شده تحت ماده 25 این قانون،سعی در رسيدگي به جرائم تحت این قانون دارد.

2.اگر دادرسی آغاز شده باشد، دادگاه تا تکمیل شدن دادرسی در هر روز کاری تشكيل خواهد شد.

3.دادگاه باید رسيدگي را در مدت 180 روز از تاریخ ثبت دعوی کامل کند.

4.اگر قضاوت در مدت زمان تعیین شده تحت ماده (3) تکمیل نشده باشد،دادگاه می تواند متهم را به قید ضمانت آزاد کند يا اين كه دلیل عدم آزادي متهم با قرار وثیقه را اعلام کند.

5.اگر قاضی دادگاه قبل از تکمیل پرونده منتقل شود، نیازی به رسیدگی مجدد شواهد و مدارکی که قاضی قبلی رسیدگی کرده را ندارد.

6.در پرونده قضایی هر جرمی تحت ماده 9 صورت گرفته، دادگاه می تواند بر اساس دادخواست زن مورد تجاوز قرار گرفته یا هر شاهدي دستور آزمايش هاي لازم را پشت درهای صادر كند.

7.وقتی که یک کودک متهم به جرمی تحت این قانون يا قربانی جرم باشد تا آنجا که امکان دارد مقررات قانون حمايت ازکودکان مصوب 1974 قرار می گیرد.

{{21.دادرسی در صورت عدم وجود متهم}}

1.اگر دادگاه دلیل قاطعي داشته باشد که؛

الف) متهم پنهان شده یا فرار کرده، باید دستور تسلیم دادگاه یا معرفي وي به زندان را صادر مي كند

ب) درصورتي كه شانسي براي بازداشت متهم وجود نداشته شود، دادگاه دستور حاضر شدن متهم را در مدت تعیین شده ی حداکثر 30 روز در دو روزنامه كثير الانتشار كشور هر روز چاپ مي کند و در صورت عدم حضور متهم در دادگاه در زمان ذکر شده دادگاه اجازه دارد در غیبت متهم حکم را صادر کند.

2.اگر متهم بعد از چند جلسه در دادگاه حضور نیابد و یا اگر با قید ضمانت آزاد شده و در دادگاه حاضر نشود ماده (1) در قبال این متهم قابل اجرا نخواهد بود و دادگاه در غیاب متهم با اطلاع رساني در مورد ادله و مدارك، دادرسی را به پایان می رساند.

{{22.اختیار فرستادن ابلاغیه به هر مکاني توسط قاضی دادگاه:}}

1. افسر پلیس تجسس یا هر کسی که با اين عنوان فعاليت می کند و یا هر پلیسی که در حال توقیف متهم در حال ارتكاب جرم در صحنه جرم طبق این قانون است، درخواست احضار كتبي متهم و یا شاهد جرم راکتبا یا به هر روش ديگري از قاضی پایه یک دادگاه ارائه مي كند.

2.قاضی دادگاه طبق ماده (1) می تواند برای شخص یا هر مکان مناسب دیگري ابلاغیه صادر کند و آن را برای مأمور تجسس یا شخصی که آن را نزد دادگاه تهیه كرده، همراه با گزارش رسیدگی ارسال کند.

3.اگر دادرسی یک متهم به جرم نزد دادگاه شروع شود و بنظر برسد که احتیاج به شهادت یک نفر دیگر با دادن ابلاغیه تحت ماده (2) باشد اما آن شاهد مرده باشد یا قادر به اداي شهادت نباشد و یا با تأخیر حاضر شود،دادگاه می تواند اظهاریه او را به عنوان شاهد قبول کند.

{{23.گواهي پزشكي،آسیب شناسی و…..:}}

هر پزشك،داروساز، دستیار داروساز،آسیب شناس،کارشناس خط،کارشناس انگشت نگاري یا کارشناس اسلحه که گزارشی را با آزمایش و آنالیز هر چیزی در مورد جرم ارائه کند، در صورتي كه مدارك وي براي دادرسی مورد نياز باشد، و نتواند مدركي را در اين زمينه ارائه كند يا حضور شاهد لازم باشد در زمان محاكمه اما نتواند بدون تأخير و يا به دليل متقاعد كننده اي طبق برخي شرايط معقول حضور يابد،گزارش آزمایش امضاء شده توسط او ممکن است به عنوان مدركي براي دادرسی طبق این قانون استفاده مي شود.

مقرر است كه دادگاه نمی تواند متهم را فقط بر اساس گزارش آزمایشهاي انجام شده، مجازات کند.

{{24.حضور شاهد:}}

الف) احضارنامه یا حکم قانونی براي احضار یک شاهد برای دادرسی یک جرم تحت این قانون،باید به افسر مسئول فرستاده شود. در اين احضاريه که نشانی شاهد درج و مسئولیت درست يا کذب بودن شهادت ارائه شده است، به عهده ی افسر مسئول نزد دادگاه است.

ب) طبق ماده قانونی بند (الف)،یک رونوشت از احضارنامه قانونی شاهد باید به شاهد و به مافوق پلیس بخش یا نماینده پلیس در محل، همراه با اقرارنامه ثبت شده با پست فرستاده شود.

ج) اگر مأمور پلیس از روی مسامحه در ارائه نتیجه احضارنامه قانونی یا حکم قانونی تحت این قانون غفلت کند،دادگاه می تواند دستور دهد مجوز مأمور لغو شود يا به عدم صلاحیت وي اخطار دهد.

{{25. درخواست اعمال اعمال قانون آیین دادرسی كيفري و…}}

الف) به جز موارد معقول مقرر طبق این قانون، مقررات آیین دادرسی كيفري در ارتباط با ارائه یک شکایت، رسيدگي، محاكمه و حل و فصل هاي مربوط به هر جرمي به اجرا در مي آيد و دادگاه مي تواند به عنوان يك دادگاه همه قدرت يك دادگاه را اعمال كند در حالي كه طبق این قانون به جرم و هر جرم ديگري در ارتباط با آن رسيدگي مي كند.

ب) هر شخصي كه درخواست شكايتي را به دادگاه به نمايندگي از شاکی ارائه داده است مي تواند به عنوان دادستان عمومی نامیده شود.

{{26. دادگاه Nari o Shishu Nirjaatan Daman}}

1. در هر بخش بايستي دادگاهي برای رسیدگی به جرایم تحت این قانون وجود داشته باشد و دولت ممکن است به منظور ايجاد محاكم بيشتر اقدام كند.چنین دادگاهی بعنوان دادگاهNari o Shishu Nirjaatan Daman نامیده می شود.

2.دادگاه شامل یک قاضی است و دولت می تواند قاضی یک بخش را تعیین کند.

3.دولت مي تواند قاضی بخش يا ناحيه را به عنوان قاضی دادگاه علاوه بر مسئوليت هاي ديگر او تعیین كند.

{{27.صلاحيت دادگاه:}}

1.هیچ دادگاهی حق محاكمه هيچ جرمي را بدون گزارش كتبي افسر پلیس فاقد درجه ی بازرس یا هر شخصی که دولت اين حق را به آن داده باشد، ندارد.

مقرر است كه اگر دادگاه متقاعد شده باشد كه شاكي، شكايت خود را به پلیس یا هر کسی که صاحب قدرت می باشد، ارائه كرده اما اين فرد در رسيدگي به شكايت قصور ورزيده است، دادگاه می تواند در رابطه با آن بزه بدون در نظر گرفتن هر گونه گزارشی اخطار قانونی دهد.

اگر دادگاه به اين نتيجه برسد که لازم است برای برقراري عدالت،به هرگونه جرمی را با اعلان دلايل و مستندات آن رسيدگي كند، اگر هیچگونه شکایتی یا توصیه نامه ای برای اقدام نيز وجود نداشته باشد، مي تواند به اين امر مبادرت نمايد.

2.زمانی که یک جرم یا بخشي از آن جرم در مکانی که متهم مستقر است، ارتكاب يافته باشد یا زمانیکه بیش از یک متهم وجود داشته باشد و یکی از آنها در حوزه قانوني دادگاه حاضر باشد، دادگاه مي تواند متهم را در دادگاه حاضر کند.

3.اگر جرایم مختلفی که طبق این قانون با یکدیگر در رابطه اند، ارتكاب يافته باشد جرایم باید در یک دادگاه یا دادگاههای متفاوت همراه با هم مورد رسيدگي قرار گیرند.برای اجرای عدالت،بقیه جرایم می توانند در ساير دادگاهها با جرایم دیگر طبق این قانون همراه با هم یا در یک دادگاه مورد بررسی قرار گیرند.

{{28.استیناف:}}

مباشر جرم مي تواند درخواست تجديدنظر در دستور قضایی یا مجازات تحمیلی از سوي دادگاه در مدت 60 روز از صدور حكم را ارائه كند.

{{29.تأیید مجازات مرگ:}}

وقتی که دادگاه تحت این قانون حکم مرگ را صادر کند فورا به دادگاه عالی منطقه فرستاده می شود و طبق ماده قانونی 374 از قانون مجازات، حکم اعدام اجرا نخواهد شد مگر اینکه توسط دادگاه عالی منطقه تأیید شود.

{{30.مجازات تحریک یا حمایت از جرم:}}

هر کسی که برای ارتكاب يك جرم طبق این قانون شخصی را تحریک به ارتكاب جرم یا یک سوء قصد برای انجام جرم نمايد، طبق این قانون مجازات خواهد شد.

{{31. حكم تأمين حفاظت (safe custody)}}

اگر درهر مرحله از دادرسی یک جرم طبق این قانون دادگاه به اين نتيجه برسد که زن یا کودک نیاز به حفاظت در مكاني امن دارند، دادگاه می تواند دستور حفاظت از آنها در مقابل شخص مرتكب جرم در يك محل امن را صادر كند.

{{32. آزمايش پزشکی یک زن یا کودک قرباني تجاوز:}}

1. دستور آزمايش پزشکی یک زن یا کودکي که مورد تجاوز قرار گرفته اند، مي تواند از سوي دادگاه صادر شود.

2.اگر تست پزشکی طبق ماده (1) فورا گرفته نشد،دادگاه می تواند دستور به عدم صلاحیت پزشك را در صورت سرپيچي از دستور فوق صادر كند.

{{33.اختیار تصویب قانون:}}

دولت می تواند با اعلان آگهی رسمی دولتی، طبق این قانون، هر قانون مناسب ديگري را تصويب نمايد.

{{34. نسخ قانون شماره 18 مصوب 1995.}}

1. قانون شماره 18 مصوب 1995 به موجب اين قانون نسخ مي شود.

2. قبل از اینکه این قانون نسخ شود هر پرونده ای که به نتیجه نرسیده،باید توسط دادگاه مورد نظر و دادگاه تجدید نظر اجرا و حکم صادر شود و مجازات چنین پرونده ای باید به نتیجه برسد.

3.هرگزارش یا شکایت از جرم یا فرم مشخصات متهم که طبق آن قانون اجرا شده یا پرونده های که مختومه نشده و تمام چنین پرونده هایی باید تحت بند (2) اين ماده مورد بررسی قرار گیرند.

4. همه محاكمي کهNari o Shishu Nirjaatan Daman نامیده می شوند، طبق این قانون باید طبق ماده (2) ايجاد شوند.

برای دریافت متن انگلیسی قانون بنگلادش، فایل زیر را دانلود کنید:

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

بررسی دو دهه اعتراضات معلمان- بخش دوم

جنبش معلمان رو به جامعه حرکت می‌کند

گفتگو با جعفر ابراهی فعال صنفی معلمان
بیدارزنی: در سال‌های گذشته یکی از جنبش‌های اجتماعی پر فراز و نشیب در ایران جنبش معلمان بوده؛ جنبشی که به‌ویژه از دهه ۸۰ مسیر...
بررسی دو دهه اعتراضات معلمان- بخش اول

جنبش معلمان رو به جامعه حرکت می‌کند

گفتگو با جعفر ابراهیمی فعال صنفی معلمان
بیدارزنی: در سال‌های گذشته یکی از جنبش‌های اجتماعی پر فراز و نشیب در ایران جنبش معلمان بوده؛ جنبشی که به‌ویژه از دهه ۸۰ مسیر...
نگاهی به کتاب مغز جنسیت‌زده

علوم اعصاب شناختی؛ دریایی جنسیت‌زده که در آن غوطه‌وریم

مریم نورائی نژاد
بیدارزنی:‌ باور به متفاوت بودن مغز زنان و مردان چگونه شکل گرفت؟ از نخستین باری که عصب‌شناسان به این نتیجه رسیدند که مغز زنان...

نوشته‌های مرتبط

متن پیش‌نویس قانون منع خشونت خانگی علیه زنان

تدوین: جمعی از وکلای دادگستری و فعالان مدنی
هدف از انتشار این متن پیشنهادی، دریافت نظرات حقوقدانان، وکلا، جامعه‌شناسان، روانشناسان، مددکاران اجتماعی، فعالان حقوق زنان، زنان در معرض خشونت خانگی و کلیه علاقمندان است. نتیجه این نظرخواهی (در کنار نظراتی که پیش از انتشار متن دریافت شده است) ممکن است منتهی به چندین نسخه متفاوت از پیش‌نویس اولیه شود. این تفاوت می‌تواند بیانگر مطالبات متفاوت جامعه هدف در زمینه چگونگی برخورد سازمان‌های مسئول و جامعه مدنی برای پیشگیری از خشونت خانگی از دولت و مجلس باشد و در این راستا می‌تواند افکار عمومی را برای حل این مسئله اجتماعی جلب کند.

قوانین جزایی مرتبط با آزار و اذیت جنسی و تجاوز در هند

دهرو دسابی/ ترجمه: بنفشه جمالی
مقدمه: تا قانون خانواده برابر: آزار و اذیت جنسی و تجاوز دو روی یک سکه اند. هر دو به رخ کشیدن قدرت مردان برای...

قانون ضد تجاوز جنسی 1997 – فیلیپین

ترجمه: معصومه زمانی
 تا قانون خانواده برابر: قانون جمهوری شماره 8353 فیلیپین که به «قانون ضد تجاوز جنسی 1997» نیز شناخته می شود، حاوی پاسخ هایی به...
قربانیان خشونت حق پشتیبانی و کمک دارند

قوانین حمایت در برابر خشونت خانوادگی، اتریش، 2009

تا قانون خانواده برابر: در تاریخ اول ماه می سال 1997 در اتریش قانون سراسری حمایت در برابر خشونت در خانواده به اجرا گذاشته...