ایسنا: در همه انتخابات برگزار شده معمولا نامزدها برای جلب آرای زنان که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند بسته‌ها و برنامه‌هایی متنوع و متعددی راپیش بینی می‌کنند و انتخابات امسال هم از این امر مستثنی نیست و بازار داغ وعده‌های جذاب در زمینه زنان و خانواده گرم است و به این قشر پرداخته‌اند و شاهد آن هستیم که کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیزبه دنبال جلب اعتماد زنان بوده و برخی از آنان به نقش مادری زنان و بعضی دیگر بر افزایش مشارکت اجتماعی آنان تاکید می کنند.

به گزارش خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی اکبر ولایتی نامزد ریاست جمهوری معتقد است: زنان نیمی از جمعیت ما هستند و نقش مهمی در شکل‌دهی جامعه دارند. نقش زنان در خانواده بیشتر از مردان است و دسترسی آنها به علم و صحنه‌های اجتماعی باید بیشتر شود. عدالت به معنای این است که امکانات به طور مساوی در اختیار تمام اقشار قرار بگیرد و درست است زنان گاهی اوقات آسیب‌پذیرتر هستند؛ ولی این آسیب‌پذیری را دولت باید از طریق بیمه حمایت کند.

ولایتی: باید بیمه بیکاری را برای زنان سرپرست خانوار در نظر بگیرد

او درباره برنامه‌های خود برای زنان می‌گوید: دولت باید بیمه بیکاری را برای زنان سرپرست خانوار در نظر بگیرد و تمام مشاغلی که در شان زنان است باید بین زن و مرد به صورت مساوی تقسیم شود. ضمن اینکه باید به ارزش‌های اسلامی نیز اهمیت بدهیم، چرا که زن ایرانی عفت و نجابت دارد و با ورود اسلام، این نجابت و عفت بیشتر هم شده است.

روحانی: وزارت زنان را تشکیل می‌دهم

بیمه ویژه برای زنان آسیب دیده

حسن روحانی- دیگر کاندیدای دوره یازدهم ریاست جمهوری- می‌گوید: موضوع زنان باید مورد توجه قرار گیرد زن در یک جامعه فعال است و کار می‌کند، اما در عین حال کاری برابر انجام می‌دهد و حقوقش متفاوت است. من بیمه ویژه برای زنان آسیب دیده را تشکیل خواهم داد و همچنین یک وزارت امور بانوان در دولت تدبیر و امید پیش‌بینی کرده‌ایم تا حقوق تضییع شده را به آنان برگردانیم.

جلیلی: مادری را به عنوان نقشی تمام وقت در نظر بگیریم

سعید جلیلی که دبیر شورای امنیت ملی است و کاندید ریاست جمهوری است با بیان اینکه به مادری به عنوان نقشی تمام وقت و موثرباید نگاه کنیم که بتواند فرزند خود را به خوبی تربیت کند، اظهار می‌کند: من به نقش مسجد، مادر و معلم اعتقاد بسیاری دارم. اگر بتوانیم ظرفیت لازم را فراهم کنیم تا این‌ها تمام وقت به وظیفه اصلی خود بپردازند، بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگر هم به وجود نمی‌آید و لازم نیست برای از میان بردن آن‌ها هزینه کنیم.

به اعتقاد وی، ما در بحث خانواده و به تبع آن نقش زن و نگاهی که به زن و خانواده داریم باید دیدگاه اصیل خود را داشته باشیم. دیدگاهی که مبتنی بر اندیشه دینی و فرهنگ ایرانی ماست. اگر ما دچار یک التقاط شده‌ایم و آمدیم با مبانی دیگر به این موضوع نگاه کردیم، این مهم‌ترین تهدید برای بحث خانواده است.

وی می‌افزاید: در یک دیدگاه خانواده سلول و بنیان جامعه است و در نگاه ما اگر به خانواده بها داده شده و سلول جامعه قرار داده شود که همه مناسبات بر آن مبنا می‌چرخد، بسیاری از سیاست‌ها و تدابیر تغییر می‌کند. اگر ما نگاه خودمان را که نگاهی اصیل، دینی و مترقی است و موجب احترام به زن و نقش مادری است، نادیده بگیریم، بزرگ‌ترین تهدید خواهد بود.

قالیباف: زنان خودشان برای خودشان تصمیم بگیرند

محمدباقر قالیباف- شهردار پایتخت- به عنوان کاندید دوره یازدهم ریاست جمهوری با بیان اینکه زنان از مهم‌ترین اقشار در جامعه ما هستند که نگاه ما به این عرصه نباید جنسیتی باشد، می‌گوید: ما باید بدانیم هر کسی که می‌خواهد به ما آزادی دهد، می‌خواهد آن را از ما بگیرد؛ زیرا خداوند آزادی و انسانیت را در ابتدای خلقت به انسان یعنی هم به مرد و هم به زن داده است و دیگر نیازی نیست که فرد دیگری آن را به انسان بدهد.

به گفته وی ما نباید تحت تاثیر فرهنگ غرب قرار بگیریم و این جمله را که مرد و زن مثل هم باشند تکرار کنیم، زیرا این همسانی در انسانیت و آزادی در میان زنان و مردان وجود دارد.

وی در مورد تشکیل پلیس زن در زمان فرماندهی‌اش در نیروی انتظامی می‌گوید: ما در آن زمان دیدیم که برخی از وظایف را نمی‌توانیم در این عرصه به بانوان بدهیم زیرا آن وظایف در شأن آنان نبود. من در شهرداری نیز شاهد بودم که هر جا مدیران زن که در کارهایی که زیبنده آنان بوده است وارد شده‌اند، در دقت، صحت، سرعت، زیبایی انجام کارها و جلوگیری از فساد مالی و اداری، سرآمد مردان بوده‌اند.

شهردار تهران می‌افزاید: ما باید بدانیم که هیچ کاری برای زنان، هرچند که بسیار هم کلیدی باشد، نمی‌تواند جایگزین نقش مادری برای آنان شود؛ ولی این مهم نباید بهانه‌ای برای ورود نکردن آنان به مدیریت‌های اجتماعی شود. ما باید اجازه دهیم که خود زنان جامعه برای خود برنامه‌ریزی کنند و ما مردان نخواهیم که برایشان برنامه‌ریزی کنیم. شهرداری تهران در عرصه توجه به مباحث زنان شهر تهران سلامت جسمی و روان آنان را در دستور کار برنامه‌های خود در این عرصه قرار داده است.

به گزارش ایسنا، قالیباف در زمینه سبک زندگی اسلامیی- ایرانی نیز می‌گوید: از موضوعات مهم حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی است که دو نگاه در این زمینه وجود دارد یک نگاه از بالا به پایین است یعنی این که رییس دولت رییس خانواده‌ها هم هست و می‌تواند برای همه تعیین تکلیف کند و سبک زندگی را با یک بخشنامه حل کند. یعنی به سبک کره شمالی اگر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، می گوییم همه یک جور بپوشیم، یک جور فکر کنیم و یک جور حرکت کنیم. حتما چنین چیزی نیست.

وی می‌افزاید: سبک زندگی در واقع باید از دل مردم، جامعه و خانواده بیرون بیاید. خودشان باید این را تولید کنند که واقعی باشد. دولت می تواند در هدایت کردن، در توجه به هنجارهای جامعه و توجه به کارهای فرهنگی و هدایت آن هم توسط سرمایه‌های اجتماعی و نخبگان جامعه نه دولت، نقش داشته باشد. به هر حال مردم ما پایبند به فرهنگ اسلامی و دینی خودشان هستند و این توسط کارهای مردمی و سازمان‌های مردم نهاد، مراکز دانشگاهی و توده‌های مردم اتفاق می افتد البته به نظر من یک تاثیرگذاری دیگر هم دارد و این که دولت بتواند در رفتار خودش و کارکردش الگوی درستی بدهد که اعتمادسازی کند تا اعتماد مهمترین سرمایه بشود آن وقت حتما توجه مردم بیشتر خواهد شد که توصیه‌ها ، نصیحت‌ها و امکاناتی که می‌تواند برای این کار بسیج کنند، انجام دهند.

حداد عادل: فرهنگ عفاف و حجاب را گسترش می‌دهم

به گزارش ایسنا، حدادعادل – یکی دیگر از هشت کاندایدای دوره یازدهم ریاست جمهوری – نیز مهم‌ترین برنامه خود در حوزه زنان را گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و معتقد کردن نسل آینده و جوان‌ها به حجاب ذکر می‌کند و می‌گوید: من در سال 1359 یعنی 33 سال پیش کتاب “فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی “را نوشتم که 21 بار تجدید چاپ شده و به 10 زبان ترجمه شده است. من با استفاده از نظریات استاد شهید مطهری در این کتاب در اول انقلاب توضیح دادم و اهمیت مساله حجاب را متذکر شدم.

به اعتقاد وی، پایه‌های حجاب باید با اعتقاد محکم شود و جامعه ما یک جامعه عفیف است؛ اگرچه گاهی می‌بینیم خانم‌هایی به قول هواشناسی کمی تا قسمتی بدحجاب‌ هستند، اما به این معنا نیست زن ایرانی حجاب را نپذیرفته است. زن ایرانی به دلیل فطرت انسانی و اعتقاد اسلامی‌اش حجاب را پذیرفته است و ما باید برای ترویج فرهنگ عفاف، اختلاف نظر در مسئولان را به وحدت نظر تبدیل کنیم.

این کاندیدای ریاست جمهوری می‌افزاید: نمی‌شود نیروی انتظامی یک سیاست را در پیش بگیرد و سخنگوی دولت بگوید کار نیروی انتظامی ربطی به ما ندارد. این نوع تعارض‌ها از اقتدار نظام در اجرای قانون کم می‌کند؛ پس ما باید سیاست واحد، عاقلانه و حکیمانه‌ای داشته باشیم و نباید بگذاریم از زن به عنوان یک ابزار استفاده شود.

وی می‌گوید: در دولت من که آن را دولت تقوا و تدبیر نامیده‌ام، خانواده جایگاه مهمی دارد. خانواده نهاد ارتقای فرهنگ است. من به کرامت زن در جامعه اهمیت می‌دهم. در عین این‌که تحصیل و اشتغال زنان را امر مهمی می‌دانم معتقدم خانه‌دار بودن به معنای بیکار بودن نیست. زنان خانه‌دار بیکار نیستند، زنان خانه‌دار، مردان و زنان جامعه فردا را ساخته و تربیت می‌کنند. من بیمه زنان خانه‌دار را مهم می‌دانم.

عارف: نرخ بیکاری زنان را کاهش می دهیم

محمد رضا عارف دیگر کاندیدای ریاست جمهوری می‌گوید: ما باید نقش زنان را در جامعه و بخصوص زنان جوان را افزایش بدهیم. زنان جامعه ما در کنکور نقش 55 درصدی را دارند؛ ولی متاسفانه در فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی آن نقش چشمگیر را ندارند. ما باید بدانیم با تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها چیزی عاید ما نمی‌شود،‌ باید نگرش مردسالاری را در جامعه پایین آورده و بر اساس دیدگاه اسلام و بر مبنای قانون حرکت کنیم، اگر دیدگاه اسلام رعایت شود زنان و جوانان جایگاه خود را در جامعه پیدا کرده و می‌توانیم از پتانسیل فراوان آنها استفاده کنیم. ما تلاش داریم تا نرخ بیکاری زنان را کاهش داده و در مشاغل خصوصی حق آنها را پایمال نکنیم. امیدواریم با مشارکت زنان و جوانان بتوانیم به سند چشم‌انداز دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به این که مطالبات به حق زنان کشور را جزو اولویت‌های کاریم است، اظهار می‌کند: 55 درصد ظرفیت دانشگاه‌های ما مربوط به حضور دختران است؛ ولی متاسفانه در برنامه‌های مدیریتی زنان نقش کمی را دارند؛ لذا باید تلاش کنیم که حضور زنان را در عرصه‌های مدیریتی بالا ببریم.

عارف با یادآوری این که 18 میلیون زن خانه‌دار در کشور وجود دارد، خاطرنشان می کند: باید خانه‌داری را به عنوان یک شغل در نظر بگیریم. قصد دارم بیمه زنان را دنبال و در مدیریت کشور از حضور بانوان کشور استفاده کنم.

رضایی: پنج میلیون کسب و کار خانگی طراحی کرده‌ایم

محسن رضایی که دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است، زنان را سرمایه عظیم کشور می داند و می‌گوید: پنج میلیون کسب و کار خانگی طراحی کرده‌ایم به گونه‌ای که هر خانه یک منبع تولید ثروت و گلوله‌ای به قلب دشمن خواهد بود.

کانید دیگر ریاست جمهوری درباره مساله اشتغال بانوان اظهار می کند: یکی از مشکلات این است که کشور از نظر اقتصادی صاحب ندارد. اقتصاد ایران طی 10 سال اخیر صاحب نداشته است. سازمان برنامه هم نمی‌توانست با مدیران تعامل لازم را داشته باشد. می‌خواهم اقتصاد ایران را صاحب‌دار کنم و در این جهت شورای عالی اقتصاد ملی درست می‌کنم و یک تیم 7 تا 9 نفره از افراد قدیمی بگذارم و لوکوموتیو اصلی اقتصاد را شکل می‌دهم.

انتهای پیام

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان