گزارش اخبار زنان در هفته اول مهر

اوین و دانشگاه میزبان ورودی های جدید

بنفشه جمالی

تا قانون خانواده برابر: فائزه هاشمی دختر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. با شروع سال تحصیلی جدید و بازگشایی دانشگاه ها و در ادامه روند اسلامی سازی دانشگاه ها و فشار بر دانشجویان بخصوص دانشجویان دختر، طرح متحدالشکل کردن لباس دانشجویان با رونمایی «پرنیا» کلید خورد. طرح فوریت بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی علیرغم نزدیک شدن فصل سرما با مخالفت نمایندگان مجلس روبرو گردید.. مردم حاضر نیستند بچه های بیشتری داشته باشند؛ این اظهار نظری ست که رئیس مرکز آمار ایران در نطق خود در مجلس و به دنبال دستور افزایش جمعیت اعلام کرده است. معلمان حق التدریسی زن به علت نامشخص ماندن وضعیت استخدامشان بار دیگر مقابل مجلس تجمع کردند. حجت الاسلام قرائتی بار دیگر خواستار رواج صیغه در دانشگاه ها شد. اینها خبرهایی بود که در صدر اخبار هفته اول مهرماه قرار گرفتند.

انتقال فائزه هاشمی به بندامنیتی زندان اوین

فائزه هاشمی که پیشتر به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب به شش ماه حبس محکوم شده بود، در ساعت 11 شامگاه روز شنبه توسط مأموران امنیتی در منزل خود بازداشت و به بند امنیتی زندان اوین [منتقل شد->http://kaleme.com/1391/07/05/klm-113928/]. بند نسوان زندان اوین در حال حاضر 30 زندانی زن را به اتهام فعالیت های سیاسی، مدنی و روزنامه نگاری در خود جای داده است. هفته گذشته ژیلا بنی یعقوب روزنامه نگار و شیوا نظرآهاری فعال مدنی برای اجرای احکام خود، به بند امنیتی زنان اوین ملحق گشتند. نسرین ستوده، بهاره هدایت، محبوبه کرمی، مهسا امرآبادی، شبنم مددزاده از دیگر زندانیان بند نسوان زنان اوین هستند.

با بازگشایی دانشگاه ها طرح متحدالشکل کردن دانشجویان کلید خورد

به دنبال اصرار مسئولان جمهوری اسلامی در اسلامی کردن دانشگاه ها، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم از اجرایی شدن قطعی طرح پرنیا از اول مهرماه [خبر داد->http://ghanoononline.ir/News/Item/37585/20/%D8%AA%DB%8C%D9%BE%D9%90-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88.html]، طرحی که به معنای متحدالشکل کردن لباس دانشجویان است. قرار است طرح پرنیا در ابتدا در هشت دانشگاه از دانشگاه های تهران و پنج دانشگاه در سراسر ایران اجرا شود. سال 89 طرح یکسان سازی لباس دانشجویی مطرح شد که وزارت علوم بعداً آن را تکذیب کرد اما اعلام داشت که مزون لباس در دانشگاه‌ها برپا می شود. در همان سال بود که وزارت علوم طرح «پرنیا» را به معنای یک برند دانشجویی مطرح کرد. این طرح موافقان و مخالفان زیادی را به همراه داشت که عمده ترین مخالفان آن را دانشجویان تشکیل می دادند. اعتراضات مخالفان سبب شد اجرای این طرح و متحدالشکل سازی دانشجویان در دانشگاه ها به تعویق بیفتد. باید دید با شروع سال جدید تحصیلی و اظهار نظر آقای معاون وزیر علوم در آخرین سال فعالیت خود، آیا فضای دانشگاه ها هرچه بیشتر به سمت پادگانی شدن و یکدست سازی پیش می رود یا نه.

فوریت طرح تسریع در بازسازی مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی با مخالفت نمایندگان مجلس روبرو شد

روز یکشنبه دوم مهرماه طرح تسريع در بازسازي مناطق زلزله ‌زده آذربايجان شرقي که توسط مهدي هاشمي، عضو كميسيون عمران به مجلس ارائه شده بود، به علت مخالفت نمایندگان «خانه ملت»، رد شد و به كميسيون مربوطه ارجاع داده شد. محمدعلي بزرگواري كه به عنوان مخالف دو فوريت اين طرح سخن مي‌گفت، با تاكيد بر اينكه همه مصوبات مجلس بايد بر اساس قانون اساسي باشد، [گفت->http://isna.ir/fa/news/91070201121/%D9%86%D8%B8%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D9%85%D8%AE%D8%A7%D9%84%D9%81%D8%A7%D9%86-%D9%81%D9%88%D8%B1%D9%8A%D8%AA-%D8%AA%D8%B3%D8%B1%D9%8A%D8%B9-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%25]: ما بايد اين قانون را جامع‌تر ببينيم چرا كه كل ايران در خطر زلزله قرار دارد و ما بايد بر اساس عدالت حركت كنيم.

نماينده مردم كهگيلويه و بویراحمر ادامه داد شايد فردا در جاي ديگر از كشور زلزله بيايد، مردم شاهد كارهاي ما هستند و همه چيز را رصد مي‌كنند بنابراين بايد در قانونگذاري هم موضوع را به صورت جامع ببينيم. ما نمي‌گوييم اين قانون تصويب نشود، بلكه مي‌گوييم براي همه تصويب شود. این اظهار نظر و مخالفت ها در حالی بیان شده است که بارندگی و سرما در در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی آغاز شده است و با این وجود همچنان بسیاری از مردم شب و روز خود را در چادرها سپری می کنند.

مردم بچه بیشتر نمی خواهند

به دنبال نگرانی مسئولان رده بالای حکومتی از سیر نزولی جمعیت در ایران و اصرار آنها بر افزایش جمعیت کشور، عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در صحن علنی مجلس [گفت->http://khabaronline.ir/detail/245290/society/urban] «مردم حاضر نیستند بچه بیشتری داشته باشند». عادل آذر با اشاره به عدم علاقه خانواده ها به فرزندان بیشتر و برای پوشش دادن دغدغه آقا گفت: «ما لازم نیست تمام گروه های سنی را هدفگذاری کنیم برای سیاستگذاریهای جمعیتی. بررسی های مرکز آمار نشان می دهد که اگر گروه تمرکز را بین سن 20 تا 24 بگذاریم می توانیم دغدغه حضرت آقا را پوشش دهیم. بدون تردید مرکز آمار معتقد است در سیاست های جمعیتی باید تجدید نظر کرد.». در چندماهه گذشته آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نگرانی خود را نسبت به کاهش جمعیت در کشور اعلام کرد. ابراز نگرانی ای که سیاست های کنترل جمعیت در ایران را به سمت و سوی جدیدی کشانده است و لغو قانون تنظیم خانواده مصوب سال 72 و حذف کلی بودجه برنامه کنترل جمعیت در وزارت بهداشت را برای مردم و نظام سلامت و بهداشت کشور به ارمغان آورده است.

تجمع معلمان حق التدریسی زن در دومین روز بازگشایی مدارس

نزدیک به ۱۰۰ نفر از معلمان و مربیان زن حق التدریسی صبح روز یکشنبه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. این معلمان و مربیان در اعتراض به عدم مشخص شدن وضعیت استخدام و قراردادشان با مراکز پیش دبستانی و دیگر آموزشگاه‌های کشور در مقابل مجلس حاضر شده و به سردادن شعارهایی اقدام کردند.

یکی از این معلمان در زمینه علت برگزاری تجمع به خبرنگار [ایلنا گفت->http://ilna.ir/news/news.cfm?id=5776]: در اینجا جمع شدیم تا اعتراض دوباره خود را به عدم روشن شدن وضعیت استخدامی خود به گوش نمایندگان مجلس برسانیم، اما هنوز اتفاقی در این زمینه نیافتاده است. این معلم زن افزود: طی برگزاری تجمع‌های قبلی، نمایندگان شهرهای مختلف با حضور در جمع ما، وعده‌هایی مبنی بر بررسی این درخواست در صحن علنی مجلس داده بودند که هنوز این اتفاق رخ نداده و ما در بلاتکلیفی به سر می‌بریم. این در حالی است که به گفته یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی احتمال دارد، با برگزاری یک آزمون، وضعیت استخدامی نیروهای حق التدریسی به زودی مشخص شود.

پسران دانشجو زنان بیوه
را صیغه کنند

حجت الاسلام قرائتی که پیشتر خواستار رواج صیغه در دانشگاه های کشور شده بود؛ این بار در مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاه پيام‌ نور استان تهران در ارتباط با صیغه دختران در دانشگاه ها [گفت->http://isna.ir/fa/news/91070403055/%D8%AA%D9%88%D8%B6%D9%8A%D8%AD%D8%A7%D8%AA-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%A6%D8%AA%D9%8A-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%25A]: ازدواج موقت معني ‌اش اين نيست كه دختران دانشجو در دانشگاه صيغه شوند. دانشجويان پسري كه امكان ازدواج ندارند مي‌توانند با زنان بيوه جواني كه آمادگي دارند ازدواج كنند تا پس از اينكه تحصيلاتشان به پايان رسيد بروند و ازدواج كنند. قرائتی از جمله مدافعان سرسخت تفکیک جنسیتی و اسلامی سازی دانشگاه ها ست و قبلاً در سخنرانی های خود خواهان صبح و عصر شدن دانشگاه ها برای دانشجویان دختر و پسر شده بود. او همچنین در برنامه تلویزیونی «درس‏ هایی از قرآن» از ممانعت زنان نسبت به ازدواج دوم همسرانشان انتقاد کرده و [گفته بود:->http://feedproxy.google.com/~r/daneshjoo_news/~3/MCD4-_8omR0/9769-1390-08-06-23-20-12.html] «اگر یك مردی توان جسمی دارد، توان مالی دارد، دو تا ماشین، دو تا خانه، دو تا موبایل، (از همه چیز) دو تا دو تا تهیه می‏کند؛ ولی (وقتی به ازدواج می‏رسد) زن می‌گوید: «نخیر! خدا یكی زن هم یكی!» یعنی چه؟ یعنی آن یك میلیون زن جوان به درك؟ گناه می‌كنند به درك؟ می‌سوزند به درك؟ این بخل زن‌ها است. بخل زن‌ها باعث می‌شود كه یك میلیون زن جوان بیوه وجود داشته باشد.»

ازدواج دختران زیر 10 سال منع قانونی ندارد

غلامحسین محسنی اژه‌ ای دادستان کل کشور روز دو‌شنبه ۲۷ شهریور در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او در خصوص آمار بالای ثبت ازدواج دختران زیر ۱۰ سال پرسیده بود [گفت->http://www.khabaronline.ir/detail/243998/society/judiciary]: «ممکن است عقدی صورت گیرد تا صرفاً دو خانواده به هم محرم شوند اما در این بین عمل زناشویی رخ ندهد». او همچنین تاکید کرد که «این اقدام به خودی خود قانونی بوده و خلاف مقررات نیست». پیشتر یک عضو انجمن حمایت از حقوق كودكان در گفتگویی با [ایسنا خبر->http://old.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1956712&Lang=P] از ازدواج حدود ۴۳ هزار دختر زیر ۱۵ سال در سال گذشته داده و گفته بود در چهار سال اخیر ازدواج کودکان رشدی 45 درصدی داشته است. به گفته او، بر اساس آمار سازمان ثبت احوال در سال ۸۵ میزان ازدواج دختران زیر ۱۵ سال نسبت به تمام ازدواج‌ ها ۳.۲ درصد بود كه در سال ۸۹ با افزایش ۴۵ درصدی به ۴.۹ درصد رسیده است.

تهران و تهرانیان پیشتاز در همسرکشی

مجیدابهری آسیب شناس در گفتگویی با ایلنا اظهار داشت که شهر تهران صدرنشین قتل های خانوادگی در کشور است. وی علت بالا بودن قتل‌ های خانوادگی در تهران، را وجود خرده فرهنگ‌ها، شهرک‌ها و محلات اقماری و هم چنين حضور مهاجران زياد با فرهنگ‌ های متفاوت در تهران برشمرد. ابهری همچنین افزود ۶۵ درصد از قتل‌هايی که رخ داده، آنی و بدون برنامه ريزی قبلی است و متاسفانه قتل‌های خانوادگی مقام اول در بين جنايات مختلف را به خود اختصاص داده است.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

بررسی دو دهه اعتراضات معلمان- بخش دوم

جنبش معلمان رو به جامعه حرکت می‌کند

گفتگو با جعفر ابراهی فعال صنفی معلمان
بیدارزنی: در سال‌های گذشته یکی از جنبش‌های اجتماعی پر فراز و نشیب در ایران جنبش معلمان بوده؛ جنبشی که به‌ویژه از دهه ۸۰ مسیر...
بررسی دو دهه اعتراضات معلمان- بخش اول

جنبش معلمان رو به جامعه حرکت می‌کند

گفتگو با جعفر ابراهیمی فعال صنفی معلمان
بیدارزنی: در سال‌های گذشته یکی از جنبش‌های اجتماعی پر فراز و نشیب در ایران جنبش معلمان بوده؛ جنبشی که به‌ویژه از دهه ۸۰ مسیر...
نگاهی به کتاب مغز جنسیت‌زده

علوم اعصاب شناختی؛ دریایی جنسیت‌زده که در آن غوطه‌وریم

مریم نورائی نژاد
بیدارزنی:‌ باور به متفاوت بودن مغز زنان و مردان چگونه شکل گرفت؟ از نخستین باری که عصب‌شناسان به این نتیجه رسیدند که مغز زنان...

نوشته‌های مرتبط

نگاهی اجمالی به باشگاه زنان بروکساید و اعتصابات معدن هارلن در ۱۹۷۳

برگردان: سروناز احمدی
بیدارزنی: «طرف کی هستید؟» سرودی است که کارگران اعتصابی معدن هارلن در دهه ۱۹۳۰ در اعتصابات خود آن را می‌خواندند. این سرود را فلورنس...

بزرگداشت روز جهانی زن در ایران در سایه سرکوب حکومت و مقاومت زنان

بیدارزنی: امسال نیز در آستانه ۸ مارس، به‌رغم تمام محدودیت‌ها و حاکم بودن فضای امنیتی و سرکوب در کشور، زنان در بسیاری از شهرهای...

عدم دسترسی زنان ونزوئلایی به وسایل پیشگیری از بارداری و عدم کنترل بر زندگی خود

برگردان: بنفشه جمالی
این مطلب به وضعیت زنان ونزوئلایی و عدم دسترسی‌شان به وسایل پیشگیری از بارداری که بارداری‌های ناخواسته برای آن‌ها را به دنبال داشته است...

کمپین زنان کرد «هویت زنان را پس می‌گیریم»

بهارعباسی
بیدارزنی: در یک کارزار فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی زنان کمپین «هویت زنان را پس می‌گیریم» تشکیل داده‌اند زنان کرد در این کمپین نام مادر...