Turkey

عکس از آسوشیتد پرس: تظاهرات زنان ترکیه

شهرزادنیوز: روز یکشنبه دوم ماه مه هزارن تن از زنان ترکیه در چندین شهرعلیه برنامه‌های دولت اردوغان برای محدود کردن شدید حق سقط جنین دست به تظاهرات زدند.
 تنها در بخش کادیکوی استانبول بیش از 3000 تن از زنان در تظاهرات سازمان داده شده توسط فعالان حقوق زنان شرکت کردند. آن‌ها با حمل پرچم ها و ترانسپارنت های رنگین شعار می دادند: دست‌ها از بدن من کوتاه! این تن من است، تو چکاره ای؟ سقط جنین تصمیم من است، قتل کار مردان است!
به گزارش رسانه‌های ترکیه، این تظاهرات عمدتأ مسالمت آمیز برگزار گردید و به جای خشونت، رقص و موزیک به کار گرفته شد. برعکس در آنکارا و اسکی شهیر، زنان مورد حمله نیروهای پلیس قرار گرفتند.
زن 36 ساله‌ای به نام آیلین در این رابطه گفت که ما حضور دولت در اتاق خواب مان را نمی پذیریم.
البته تنها زنان نبودند که در تظاهرات شهرهای مختلف، از جمله استانبول، ازمیر، ادیرنه و شانلی روفا شرکت کردند. آلپر تورگوت، 41 ساله، منتقد معروف سینمایی، دراین رابطه گفت که دولت این بار پا از گلیمش فراتر گذاشته است. این برنامه دولت تهاجم به پیکر زن است.
در این میان وزیر بهداری ترکیه که هفته پیش از احتمال ارائه این قانون به پارلمان سخن گفته بود، گامی عقب نشسته و عنوان کرد که هنوز معلوم نیست چه چیزی در قانون بیاید.

به گزارش سایت اخبار ترکیه و آلمان، زنان ترکیه این بار اعتراض خود را به اعتراض اینترنتی و رسانه ای محدود نساخته و آن را به گونه ای غیر قابل نادیده گرفتن به نمایش گذاشتند.
ویدیوی تظاهرات زنان در کادیکوی استانبول
 ویدیوی تظاهرات در اسکی شهیر ازمیرو حمله پلیس به زنان

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان