بی بی سی: نرگس محمدی ، فعال حقوق بشر که در زندان اوین در ایران به سر می‌برد، از روز یک شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه به دلیل وضعیت نامناسب جسمی و بازگشت بیماری عصبی و فلج عضلانی به بهداری این زندان منتقل شده است.

نرگس محمدی

نرگس محمدی به دلیل بیماری در بهداری اوین بستری شد

تقی رحمانی، همسر خانم محمدی با اعلام این خبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت: “پیش بینی می‌کردم که با انتقال همسرم به زندان، بیماری او تشدید شود.”

آقای رحمانی افزود: “خانواده، آمادگی انتقال خانم محمدی به بیمارستان یا مرکز درمانی را دارد اما مسئولان زندان اطلاعی به خانواده نداده‌اند و ما به طور غیر مستقیم متوجه شدیم که او در بهداری اوین بستری شده است.”

هفته گذشته نیز خانم محمدی در تماسی با خانه به مادر آقای رحمانی گفت “چندین بار حالش بهم خورده و به زمین افتاده است و یک بار نیز سرش با زمین برخورد کرده است.”

تقی رحمانی که اکنون در خارج از ایران به سر می برد، پیشتر اعلام کرد که خانم محمدی را برای زیر فشار قرار دادن او دوباره بازجویی کرده اند که به گفته او مصداق “گروگانگیری” است.

آقای رحمانی گفت که همسرش در جریان بازداشتش در سال ۱۳۸۹ دچار شوک عصبی شده بود که ماه ها طول کشید که مداوا شود و حالا به گفته او با بازداشت و بازجویی مجدد او، دوباره دچار این بیماری شده است.

دادگاه انقلاب، خانم محمدی را به اتهام “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” و “اجماع و تبانی علیه امنیت ملی” در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال زندان محکوم کرد.

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیئت اجرایی شورای ملی صلح که به گفته اطرافیانش “وضعیت جسمی نگران‌کننده‌ای” دارد، دوم اردیبهشت، توسط ماموران امنیتی در خانه پدری اش در زنجان بازداشت شد و به زندان اوین در تهران منتقل شد.

او در اردیبهشت سال ۱۳۸۹به دلیل عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه چهار دادگاه انقلاب احضار و پس از چند جلسه دفاع برای وی قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادر شد؛ اما در تاریخ ۲۰ خردادماه همان سال توسط مأموران امنیتی، شبانه و در منزل خود بازداشت شد و بعد از گذشت یک ماه آزاد شد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان