10 عامل مهم و موثر در سلامت زنان

برگردان: شهره مهرآیین

تاقانون خانواده برابر: اگرچه دربسیاری از کشورها میانگین طول عمر زنان بیشتر از مردان است اما گروهی از فاکتورهای بهداشتی واجتماعی موجب پایین آمدن سطح کیفی زندگی زنان می شود. عدم دسترسی کافی به اطلاعات ومسائل پایه ای مربوط به مراقبتهای بهداشتی، سلامت زنان را تا حد زیادی در معرض خطرقرارمی دهد.

نابرابری و تبعیضات جنسیتی مانند خشونت های فیزیکی وجنسی، عفونت های قابل انتقال ازطریق رابطه ی جنسی، ایدز/HIV ، مالاریا، بیماری مزمن انسداد ریوی، ازجمله مواردی است که سلامت زنان را به مخاطره می اندازد. فراگیرشدن استعمال دخانیات در میان زنان جوان جزو تهدیدهای روبه رشد برای آنان به حساب می آید. درعین حال میزان مرگ ومیر ناشی از بارداری و زایمان در کشورهای در حال توسعه همچنان بالاست.

ده عامل مهم که برسلامت زنان تاثیرات نامطلوب جدی دارند، به شرح زیراست:

1- میزان استعمال دخانیات معمولا در میان مردان بیشتر از زنان است اما اخیرا بازار پرجنب و جوش فروش دخانیات زنان را مورد هدف قرار داده است. درنتیجه میزان استعمال سیگار در میان زنان جوان به سرعت در حال افزایش است. از طرفی، به طور کلی زنان در ترک اعتیاد از مردان ناموفق ترند و درصد گرایش دوباره به اعتیاد پس از ترک آن نیز در زنان بیشتر است. همچنین درمان جایگزین نیکوتین در زنان کمتر از مردان موثر است.

2- زنان و دختران به طور مداوم در معرض آسیب های ناشی از مسائل جنسی هستند. این مسئله به خصوص درکشورهای جنوب آفریقا، نیاز به توجه ویژه دارد زیرا 80% زنان این منطقه مبتلا به ایدز هستند. افزایش دسترسی زنان ودختران به درمان از طریق داروهای ازبین برنده ویروس، فرآیند آزمایشات مربوط به ایدزو سطح مطلوب پزشکی مقابله با آن، مراقبت های بهداشتی وسرویس های حمایتی مانند (معاینات مربوط سرطان دهانه رحم، شمارش سلولی CD4 ) باید به عنوان ملاک وهدف درنظرگرفته شود.

3- بین 15 تا 71% زنان و دختران در دنیا از خشونت های فیزیکی و جنسی که عمدتا ازطرف همسر یا شریک جنسی خود در طول زندگی به آنها اعمال می شود، رنج می برند. این خشونت ها و سوء رفتارها با کلیه پس زمینه های اقتصادی و اجتماعی در تضاد است و عواقب جدی نامطلوبی مانند آسیب های ناشی ازبارداری ناخواسته، عفونت های قابل انتقال از طریق رابطه ی جنسی، افسردگی و بیماری های مزمن را برای سلامت زنان درپی دارد.

4- مطالعات نشان می دهد که از هر 5 زن یک نفر قبل از سن 15سالگی مورد سوء رفتار جنسی قرار می گیرد.

5- علی رغم کاهش تعداد ازدواج ها در سنین پایین، تخمین زده شده که در 10 سال آینده 100میلیون نفراز دختران قبل رسیدن به سن 18سالگی ازدواج کنند. یک سوم این تعداد مربوط به کشورهای درحال توسعه مانند چین می باشد. زنان جوان متاهل اغلب فاقد اطلاعات لازم در مورد رابطه جنسی، عفونت های قابل انتقال ا ز این طریق وایدز HIV هستند.

6- هرسال حدود 14 میلیون نفراز دختران نوجوان مادر می شوند و بیش از 90درصد این مادران کم سن وسال، در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند.

7- هرروز 1600زن و بیش از10000 نوزاد بر اثر عوارض قابل پیشگیری درطول بارداری یا زایمان از بین می روند.

8- استفاده ازپشه بند یا توری ها1 یی (ITNs) که از ورود حشرات جلوگیری می کنند، ابتلا به بیماری مالاریا را در زنان حامله وکودکان کاهش داده است. زنان – وقتی درآمدی بدست می آورند- بیشتر از مردان برای خانواده ازاین توری ها تهیه می کنند. هرچند از این وسیله اغلب هنگام خواب استفاده می کنند که این مسئله سبب جلوگیری از کارکرد کامل آن می شود.

9- در اکثر کشورها زنان مسئولیت پخت وپز را به عهده دارند. وقتی زنان ازاجاق های سنتی وآتش برای آشپزی استفاده می کنند هرروز در معرض ترکیبی از صدها مواد آلوده قرار می گیرند. استنشاق مواد آلوده در فضای سرپوشیده سبب می شود زنان نیمی ازیک سوم میزان مرگ ومیر ناشی از بیماری مزمن انسداد ریوی2 (COPD) را تشکیل دهند. در حالیکه در مقابل تنها 12% مرگ ومیر ناشی ازاستنشاق مواد آلوده در فضای سرپوشیده مربوط به مردان می شود. در طول بارداری اگرجنین درحال رشد در معرض مواد آلاینده قرار گیرد، با وزن کم یا حتی مرده به دنیا می آید.

10- درگذشته تصورمی شد که بیماری هایی مانند سرطان، دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، افسردگی، اختلالات روحی –روانی وبیماریهای عصبی عمدتا در کشورهای ثروتمندتر اتفاق می افتد اما در حال حاضر این بیماری ها در میان زنان سراسر دنیا به سرعت در حال افزایش است. در واقع 80% میزان مرگ و میر زنان بالغ در کشورهایی با در آمد بالا ناشی از بیماریهای غیرمسری3 ( NCDs ) است. در حالیکه میزان مرگ ومیر ناشی از بیماریهای غیرمسری( NCD) 25% زنان در کشورهای کم درآمد را شامل می شود.

 

 

 

پاورقی:

  1. Insectiside treated nets
  2. Chronic obstructive pulmonary disease
  3. Non communicable disease

 

منبع: بخش جنسیت وبسایت سازمان بهداشت جهانی/ [www.who.int/gender->http://www.who.int/gender]

 

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

کار از روی عشق، عشق به مثابه کار: منشا کار خانگی در نظام سرمایه‌داری

ارغوان فراهانی
کتاب کار از روی عشق، عشق به مثابه کار: منشا کار خانگی در نظام سرمایه‌داری (نوشته گیزلا بک و باربارا دودن، ترجمه ارغوان فراهانی) کتابی است در مورد پیدایش کار خانگی زنان، آن طور که امروز می‌شناسیم، و رابطه تنگاتنگش با نظام سرمایه‌داری.

کردستان؛ میدان مبارزه علیه قتل زنان و قتل‌های ناموسی در سال‌های اخیر

گفتگوی نوشین شادکام با اوین مصطفی‌زاده
در سال‌های اخیر پرداختن به قتل زنان در سطح رسانه‌های کُردی و مبارزه زنان فعال با آن بیشتر شده و منجر گردیده موارد بیشتری...

خشونت سیستماتیک آکادمیک: حذف زنان در پایان‌نامه‌ها در نظام دانشگاهی ایران

ط. ن . ح، پژوهشگر حقوق و برابری جنسیتی، حقوق و مطالعات زنان
در محیط‌های دانشگاهی با روش نرم، به تثبیت ساختار خشونت‌آمیز علیه زنان و استعمار فکری آنها می‌پردازند و با حذف صدای آنها و علمی...

نوشته‌های مرتبط

کردستان؛ میدان مبارزه علیه قتل زنان و قتل‌های ناموسی در سال‌های اخیر

گفتگوی نوشین شادکام با اوین مصطفی‌زاده
در سال‌های اخیر پرداختن به قتل زنان در سطح رسانه‌های کُردی و مبارزه زنان فعال با آن بیشتر شده و منجر گردیده موارد بیشتری...

خشونت سیستماتیک آکادمیک: حذف زنان در پایان‌نامه‌ها در نظام دانشگاهی ایران

ط. ن . ح، پژوهشگر حقوق و برابری جنسیتی، حقوق و مطالعات زنان
در محیط‌های دانشگاهی با روش نرم، به تثبیت ساختار خشونت‌آمیز علیه زنان و استعمار فکری آنها می‌پردازند و با حذف صدای آنها و علمی...
ردگیری دلارها، نقشه‌نگاریِ فمینیسم استعماری:

تأمین مالی تعلیم «دموکراسی» برای زنان در عراق توسط آمریکا

شهرزاد مجاب، برگردان: ارغوان شریفی
من با رد فمینیسم استعماری ایالات متحده، بر این باور هستم که یک چارچوب فمینیستیِ ضدامپریالیستی باید ظلم و زن‌ستیزی مردسالارهای بومی یا ملی...

افزایش ازدواج کودکان در سایه قوانین

ژینا مدرس گرجی
بیدارزنی: بر پایه آمار منتشر شده از سوی اداره ثبت احوال کشور در تاریخ ۲۳ مهرماه ۱۴۰۰ در شش ماه نخست امسال ۷۹۱ کودک...