خبرگزاری بین المللی زنان (وفا) : مسئولان و تحلیلگران جمهوری های آسیای میانه از افزایش افراط گرایی در میان زنان این منطقه خبر داده و معتقدند: افراط گرایان از موقعیت اجتماعی پایین تر زنان در این منطقه برای جذب آنان به گروه های افراطی سوء استفاده می كنند.

به گزارش وفا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آسیای میانه، تحلیلگران قصد دارند بفهمند كه این مشكل از كشورهای همسایه وارد شده و یا منشا محلی دارد، ضمن آنكه بر ضرورت تعریف مناسب تر برای ’تندروی’تاكید می كنند.

خطیب مسجدی در شهر فرغانه قرقیزستان گفت: هرچند از پنج سال قبل نیز مباحث افراط گرایی در آسیای میانه وجود داشت اما این مساله بیشتر در میان مردان رایج بود و تصور آن سخت بود كه یك زن بتواند با افراط گرایان ارتباط داشته باشد.

الهام عابد’ با ابراز نگرانی از وضعیت زنان شاغل این منطقه در مسكو ، گفت: بسیاری از زنان مهاجر در معرض خطر به دام افتادن افراط گرایی قرار دارند زیرا آنها دور از خانواده های خود و اغلب به طور گروهی، زندگی می كنند لذا اگر یكی از آنها پیرو سازمان های افراط گرا شود، وی فرصت دارد تا آن ایدئولوژی را در میان هموطنان خود پخش كند.

مدیر گروه كارشناسی راه حل های احتیاطی، با بیان آنكه برخی از گروه های افراط گرا به طور ویژه زنان را هدف قرار داده اند، تاكید كرد: سازمان هایی نظیر حزب التحریر در آسیای میانه زنان را هدف قرار می دهند و زنان را منحصرا برای انجام كار ایدئولوژیكی جذب می كنند زیرا آنها می توانند حامیانی باوفاتر و با تحرك بیشتر باشند، ضمن آنكه كمتر توجه مسئولان را جذب می كنند.

اسن اوسوبالیف’گفت: تحقیقات نشان می دهد بین سال های 2010 تا 2011، نقش زنان در گسترش ایدئولوژی های افراط گرایی رشد زیادی یافته، هرچند كه برآوردها از شمار زنان دخیل در افراط گرایی، متفاوت است.

رییس فرمانداری دهم وزارت كشور قرقیزستان، نسبت افراط گرایان مونث به مذكر را حدود یك به هشت عنوان كرد و گفت: اما گروه بحران بین المللی برآورد می كند زنان یك چهارم از تقریبا هشت هزار عضو حزب التحریر را تشكیل می دهند.

تالای آكبایف’اظهار داشت: صرف نظر از این نسبت، ’این نكته حائز اهمیت است كه زنان به طور فعال در كنار مردان در افراط گرایی شركت و حتی گروههای افراط گرایی زنان برای خود ایجاد می كنند’.

وی یادآور شد: در فروردین ماه گذشته مسئولان در بیشكك و منطقه چویی یك جناح زنان حزب التحریر را كشف كردند كه توسط یك زن اداره می شد و در طول تحقیقات دریافتند این گروه از زنان مدت ها مشغول نیروگیری و آموزش زنان تازه وارد بوده است.

وی با بیان آنكه زنان بخاطر پیوندهای خانوادگی گسترده می توانند خویشاوندان خود را جذب سازمان های افراطی كنند، افزود: از آنجا كه بسیاری از زنان بچه كوچك دارند و چون این امر اغلب در هنگام فرار از مجازات به آنها كمك می كند، گروه های افراطی از این عامل به نفع خود بهره گیری می كنند.

یك كارشناس علوم سیاسی نیز نابرابری جنسیتی و فقر را از جمله دلایل افتادن زنان به دام افراط گرایان عنوان كرد و گفت: نرخ بیكاری در میان زنان بالاتر است، اكثر زنان بیكار در نواحی روستایی هستند و چون هیچ مهارتی ندارند تنها می توانند با درآمد كم در مزارع كارهای سخت انجام دهند.

النا فتاحوا’با طرح این سئوال كه چرا در بیشتر موارد زنان باید زیردست مردان باشند، تصریح كرد: با وجود نابرابری میان مردان و زنان در جامعه، یك زن كه فاقد اعتماد به نفس است، عموما با سازمان های افراط گرا كه آماده استفاده از پتانسیل كامل زنان است، احساس مشترك و همفكری پیدا می كند.

طاهر سعیدكریموف’ یكی از كارشناسان وزارت كشور ازبكستان نیز درباره دلایل بهره گیری افراط گرایان از زنان نیز گفت: از آنجا كه زنان یك حلقه ارتباطی هستند، بی پروا از سوی مردان مورد استفاده قرار می گیرند، ضمن آنكه اغلب، دخالت زنان در فعالیت های تروریستی و افراط گرایی ثابت نمی شود و آنها از مجازات فرار می كنند.

یك كارشناس علوم سیاسی در دانشگاه علوم انسانی مسكو نیز افزایش افراط گرایی را به رشد نفوذ آن از كشورهای همسایه نسبت داد و اظهار داشت: همانطور كه تمایلات افراط گرایی در میان زنان چچن و داغستان، پاكستان و خاورمیانه رشد یافته، همسایگی جمهوری های آسیای میانه با این مناطق نیز در گسترش افراط گرایی در منطقه تاثیر زیادی خواهد داشت.

ویكتور عشاقوف’، تعریف افراط گرایی را زیر سئوال برد و گفت: وقتی درباره افراط گرایی سخن می گوییم، آیا فقط به زنانی اشاره می كنیم كه سرشان را می پوشانند، یا درباره كسانی حرف می زنیم كه به سازمان های افراط گرا می پیوندند؟ بسیاری از مردم فكر می كنند كه این دو یكسان هستند، اما آنها مباحث و وضعیت های كاملا متفاوتی با یكدیگر دارند.

مشكل فعالیت های افراط گرایی زنان، نه تنها در آسیای میانه بلكه در بسیاری از مناطق دیگر، مایه نگرانی سازمان امنیت و همكاری اروپا شده كه به تازگی نشستی را برای بحث و گفت و گو درباره پیشگیری از تندرو شدن زنان برگزار كرده است.

در این نشست، تعدادی از تحلیلگران آسیای میانه از افزایش افراط گرایی در میان زنان و مردان منطقه ابراز نگرانی كردند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان