خشونت در روزهای مبارزه با خشونت

فروغ سمیع نیا

تا قانون خانواده برابر: در حالی که روزهای اخیر مصادف با روز جهانی خشونت علیه زنان بود و رسانه های جهانی روی این موضوع مانور زیادی دادند، با این حال خشونت در ایران به همان سرعت سابق و شاید بیشتر از آن ادامه داشت. امسال هم به مناسبت25 نوامبر هیچ گونه تمهیدی از سوی مسئولین برای کاهش خشونت در ایران اندیشیده نشد. خشونتی که بدون هیچگونه کنترل در این کشور به پیش می رود و بیشتر از میان زنان و کودکان قربانی می گیرد. اخبار زیر از جمله حوادث منتشر شده در این دو ماه است:

اول آبان ماه مردی به بهانه ارتباط نامشروع همسر دانشجوی خود، وی را با ضربات متعدد چاقو در کلاس درس و در حضور استاد و دانشجویان زخمی و روانه بیمارستان کرد. به گزارش [آفتاب->http://aftabnews.ir/vdciuyaz5t1apq2.cbct.html] حسب اعلام پزشکان فرد مضروب به علت اصابت چاقو به نخاع از ناحیه دو پا فلج شده و به علت جراحات وارده در کما به‌ سر می‌برد.

جسد یک زن مجهول الهویه 4 آبان ماه که به صورت دلخراشی به یازده تکه تقسیم شده بود در نقاط مختلف شهر [قشم->http://aftabnews.ir/vdcb9zb8zrhbfzp.uiur.html] کشف شد. جسد این زن از ناحیه دو پا، یک دست و سر ناقص است.

دختر جوانی 7 آبان در یکی از [بزرگراه‌های مشهد->http://aftabnews.ir/vdcftedymw6dm1a.igiw.html] به ضرب چاقو کشته شد. ساعت حدود ۲۱ شب شهروندان دختر جوانی را در حاشیه بزرگراه در حالی مشاهده کردند که بر اثر وارد آمدن ضربات چاقو غرق در خون بود و از درد به خود می‌پیچید. آنان بلافاصله با مرکز فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ تماس گرفتند و دقایقی بعد دختر ۲۵ ساله به بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد منتقل شد. اما اقدامات درمانی و تلاش پزشکان برای نجات وی به نتیجه نرسید و این دختر بر اثر خون‌ریزی و شدت ضربات وارده به سمت چپ بدنش جان خود را از دست داد.

به گزارش روزنامه[شرق ->http://sharghnewspaper.ir/Page/Paper/90/08/25/18] مردي كه همسر سابقش را با 30 ضربه چاقو به قتل رسانده و فرار كرده بود، خودش را معرفي كرد و انگيزه‌اش را از اين جنايت شرح داد. زني 37 ساله به نام زهرا كه چندي قبل از شوهرش حميد، طلاق گرفته بود روز يكشنبه هشتم آبان براي سر زدن به پسر 16 ‌ساله‌اش به خانه همسر سابق خود رفت. زهرا ابتدا تمايلي به اين كار نداشت اما وقتي پسرش به او گفت تصادف كرده و بدحال است؛ تصميم گرفت به آنجا برود. دقايقي پس ازحضور زهرا در آپارتمان موردنظر، حميد با چاقو به وي حمله و ضرباتي را به او وارد كرد، هنگام وقوع اين درگيري اهالي ساختمان تجمع كردند و كوشيدند مانع فرار متهم شوند اما حميد با تهديد كردن آنها راه فرار خودش را باز كرد و گريخت.

نوزدهم آبان ماه جسد مردي به نام حيدر حدود 40 ساله، روز 23 بهمن سال گذشته در حاشيه بزرگراه آزادگان پيدا شد. ماموران متوجه شدند جسد متعلق به مردي افغان است؛ آنها با آثار بر جاي‌ مانده در محل حادثه توانستند اولياي‌ دم را شناسايي كنند و مشخص شد آنها در جريان قتل حيدر بودند و خودشان موضوع را به پليس گزارش ندادند. دختران افغان كه به ‌عنوان اولياي دم در دادگاه حاضر شده‌ بودند، مدعي شدند سال‌هاي طولاني مورد آزار جنسي پدرشان قرار گرفتند و به همين دليل از قاتل او شكايتي ندارند. به گزارش [فرارو->http://www.fararu.com/vdci33a3.t1a5v2bcct.html] اين دختران وقتي در جايگاه حاضر شدند تا شكايت خود عليه متهمان را مطرح كنند به جاي اعلام شكايت جزييات زندگي پر دردشان را توضيح دادند و گفتند چطور به‌عنوان يك فرد بي‌هويت از ابتداي تولدشان در ايران زندگي كردند و حتي جرات شكايت از پدرشان را نداشتند.

به گزارش [آفتاب->http://aftabnews.ir/vdcaian6i49neo1.k5k4.html] در 21 آبان راننده‌ای که دختر دانشجویی را ربوده و در جاده‌ای متروکه مورد آزار و اذیت قرار داده است در جریان بازجویی‌، اعتیاد را علت اصلی این اقدامش اعلام کرد. چندی قبل مسئولان بیمارستانی در جنوب تهران در تماس با پلیس از انتقال دختری مجروح به آن جا خبر دادند. شواهد نشان می‌داد حادثه‌ای تلخ باعث مجروح شدن این جوان شده است. از این رو ماموران برای تحقیق در این باره خود را به بیمارستان رساندند. این دختر دانشجو که از ناحیه دست و پا مجروح شده بود به ماموران گفت به عنوان مسافر سوار یک خودرو شده اما راننده او را ربوده و در محلی دورافتاده مورد آزار و اذیت قرار داده و اموالش را دزدیده است.

25 آبان رییس پلیس آگاهی استان [اصفهان->http://aftabnews.ir/vdcgny9qyak9wx4.rpra.html]، از دستگیری برادری که بر اثر اختلافات خانوادگی اقدام به قتل خواهر خود کرده بود توسط کارآگاهان جنایی پلیس آگاهی خبر داد. در بازجویی‌های اولیه از متهم، وی ابتدا هرگونه بزه انتسابی را انکار کرد اما پس از رویارویی با اسناد و ادله مستدل به قتل خواهر خود با انگیزه اختلافات خانوادگی قبلی اقرار کرد.

28 آبان گزارش پزشکی قانونی سناریوی دروغین مرد جنایتکار برای قتل همسرش را فاش کرد. ماموران پلیس آگاهی شهرستان [قوچان->http://aftabnews.ir/vdcb99b8wrhbfap.uiur.html] از مرگ مشکوک زن جوانی در یکی از روستاهای این شهر باخبر شدند. شوهر مینا در جریان تحقیقات گفت: مدتی بود با همسرم اختلاف داشتم. امروز هم دوباره با هم درگیر شدیم. او تهدید کرد خودش را می‌کشد. به تهدیدش توجه نکرده و از خانه خارج شدم وقتی برگشتم با جسد او روبرو شدم. کارآگاهان که به اظهارات همسر مینا مشکوک شده بودند به تحقیق از او پرداختند تا اینکه پزشک جنایی با معاینات تخصصی علت مرگ را خفگی اعلام کرد. با افشای این موضوع مرد جنایتکار تحت بازجویی قرار گرفت که این بار به قتل زن اعتراف کرد.

6 آذر ماه جوانی در [شمس‌آباد->http://aftabnews.ir/vdcjayevyuqexyz.fsfu.html] تهران، شمال شرقی پایتخت، خودش را به آتش کشید. سایت خبرآنلاین به نقل از شاهدان عینی نوشت که این جوان ابتدا روی خود و دختر مورد علاقه‌اش بنزین ریخت و سپس با کبریت خودش را آتش زد. شاهدان این حادثه می‌گویند دختر مورد علاقه جوان پیش از مشتعل شدن لباس‌هایش از حادثه گریخت؛ اما جوان در آتش سوخت و جان سپرد.

به گزارش [آفتاب->http://aftabnews.ir/vdcef78zwjh8exi.b9bj.html] 10 آذر ماه یک قاچاقچی سابقه‌دار که همسر کم سن و سالش را مجبور می‌کرد پس از ارتباط با مردان غریبه، خودروی آنها را سرقت کند، همراه زنش در مشهد دستگیر شد.

سایت [آفتاب->http://aftabnews.ir/vdcg7z9qxak9tt4.rpra.html] نوشت روزهای پایانی آبان امسال مردی با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ شهرستان کرمانشاه تماس گرفت و گفت ۲ مرد جوان با حمله‌ور شدن به یک زن در خیابان، او را ربوده و پس از تیراندازی هوایی و ایجاد رعب و وحشت برای مردم، متواری شدند. زن جوان در اظهاراتش به پلیس گفت: چندی پیش جوانی به خواستگاری‌ام آمد و چون وضعیت اخلاقی مناسبی نداشت، من و خانواده‌ام با این وصلت مخالفت کردیم، اما جوان خواستگار همچنان برای من و خانواده‌ام مزاحمت ایجاد می‌کرد. حتی پس از این که با مرد دیگری ازدواج کردم، خواستگار سابقم همچنان برای خانواده‌ام ایجاد مزاحمت می‌کرد. قربانی درباره حادثه تعرض به وی توضیح داد: روز حادثه در خیابان یک خودروی پراید راهم را سد کرد و ۲ مرد جوان که یکی از آنها خواستگار سابقم بود، به من حمله‌ور شدند و با سلاح مرا تهدید کرده و ربودند.

به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران [(ايسنا)،->http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1900749&Lang=P] سرهنگ عباس اسماعيلي با اعلام اين خبر افزود: در پي اعلام مفقود شدن زني 25 ساله در يكي از روستاهاي شهرستان رضوانشهر، موضوع مورد بررسي دقيق كارآگاهان پليس آگاهي اين شهرستان قرار گرفت. اسماعيلي خاطر نشان‌ كرد: متهم در بازجويي‌ها اقرار كرد كه به دليل اعتراض خواهر زنش به رفتارهاي ناپسند او، در نزديكي غروب به وي حمله‌ور شده و پس از غافل‌گيري، او را داخل كيسه‌اي انداخته و سپس او را به رودخانه پرتاب كرده است.

12 آذرماه جاری شهروندان در تماس با ۱۱۰، از مرگ [زن->http://aftabnews.ir/vdcezz8z7jh8e7i.b9bj.html] جوانی در یک منزل مسکونی خبر دادند. متهم این پرونده که در ابتدا سعی داشت مرگ همسرش را خودکشی و یا طبیعی جلوه دهد در پاسخ به سوالات ماموران کلانتری در نهایت به قتل همسرش اعتراف کرد. من به موادمخدر اعتیاد داشتم و به همین دلیل مورد سرزنش برادرم قرار می گرفتم و او با من بدرفتاری می کرد. وقتی خواستم مواد مخدر استعمال کنم همسرم سر و صدا می کرد. از او خواستم تا صدایش را پایین بیاورد که بستگانم متوجه موضوع نشوند اما او همچنان فریاد می زد. من که نگران شده بودم گلویش را گرفتم و فشار دادم که در یک لحظه متوجه شدم صورتش کبود شد و بی جان روی زمین افتاد.

به گزارش [ایسنا->http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1905250] رييس پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات استان بوشهر، از دستگيري مردي كه اقدام به راه‌اندازي سايت غيراخلاقي منتسب به همسر سابقش كرده بود، خبر داد.

در 27 آذر ماه پرونده مردی که متهم است با ربودن دو خواهر به آنها تعرض کرده است بعد از اتمام تحقیقات مقدماتی در اختیار قضات دادگاه کیفری [استان البرز->http://aftabnews.ir/vdchmznzm23nkkd.tft2.html] قرار گرفت. این دو خواهر ۲۲ و ۲۳ ساله که «سارا» و «سمیه» نام دارند، دی ماه سال گذشته مورد تجاوز قرار گرفتند و همان زمان به پلیس اعلام شکایت کردند. سارا – خواهر کوچکتر- چندی قبل از این واقعه با پسری به نام «حمید» به طور اتفاقی آشنا شده و با او رابطه دوستانه برقرار کرده بود. سارا که تصور می‌کرد این دوستی به ازدواج منتهی خواهد شد در دام پسر متجاوز گرفتار شد و خواهر او نیز مورد آزار جنسی قرار گرفت.

همچنین مديركل دفتر امور آسيب‌ديدگان اجتماعي سازمان بهزيستي به [ايسنا->http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1903917&Lang=P] خبرداد: همسرآزاري علت بيشترين تماس‌ها با اورژانس اجتماعي است. از اين ميان، همسر آزاري با 8 هزار مورد و كودك‌آزاري با 7 هزار مورد، بيشترين آمار را داشته اند.

 

کودک آزاری

مرد معتاد بر اثر توهم ناشی از مصرف «شیشه» در جنایتی هولناک دختر 6 ساله‌اش را از طبقه سوم به پایین پرت کرد. شامگاه دوشنبه، 16 آبان ساکنان یک ساختمان سه طبقه در خیابان [شهرآرا->http://aftabnews.ir/vdcfvcdymw6dmea.igiw.html] با شنیدن صدای گریه‌های «درسا» کوچولو که از همسایه‌ها کمک می‌خواست به پشت در آپارتمان آنها در طبقه سوم رفتند. اما پدر «درسا» حاضر به باز کردن در خانه نشد و دقایقی بعد نیز صدای جیغ وحشتناک دختر کوچولو به گوش رسید و ناگهان سکوت همه جا را فرا گرفت. در همین لحظه رفتگر شهرداری که سرگرم تمیز کردن کوچه بود در حالی که از مشاهده صحنه پرت شدن دختر 6 ساله توسط پدرش، وحشتزده بود بلافاصله با پلیس تماس گرفت.

یک [کودک کار->http://aftabnews.ir/vdcgwu9qyak9w34.rpra.html] توسط 11 کارگر افغان ربوده شد و به قتل رسید. این جنایت در پی تجاوز دسته‌جمعی رقم خورد. شامگاه روز شنبه تماس تلفنی فردی ناشناس با مرکز فوریت‌های پلیسی از وقوع یک جنایت پرده برداشت. این مرد آدرس ساختمانی نیمه‌کاره در منطقه پردیس را داد و اعلام کرد در زیر زمین آنجا جنازه یک پسربچه رها شده است. همزمان با این اتفاق کارآگاهان هویت قربانی را نیز فاش کردند و فهمیدند او نوجوان 15 ساله‌ای به نام سعید است. پدر سعید چهار روز قبل گم شدن او را به پلیس گزارش داده و تحقیقاتی نیز برای یافتن وی صورت گرفته بود.
متهمین دستگیر شده در بازجویی‌ها اعتراف کردند پسر نوجوان را به قصد تعرض ربودند و دسته‌جمعی به وی تجاوز کردند و این پسر ناگهان از حال رفت و فوت شد.

در 15 آبان ماه پدر معتادی که [دختر->http://aftabnews.ir/vdccp4qs12bq1p8.ala2.html] چهار ساله‌اش را خفه کرده بود توسط کارآگاهان جنایی استان البرز دستگیر شد. در تحقیق از مادر دختر معلوم شد پدر خانواده که معتاد است همراه دختر چهار ساله‌اش برای خرید از خانه بیرون رفته و دیگر بازنگشته‌اند. پدر کودک که فکر می کرد دخترش شیطان است گفت چند هفته‌ای بود که با دیدن دخترم وحشت می‌کردم و به دنبال موقعیتی برای اجرای نقشه قتل او بودم، تا این‌که روز حادثه در غیاب همسرم، فرزندم را به بهانه خرید بستنی از خانه بیرون بردم. در میانه راه، او را کتک زدم و کشان‌کشان به سمت محل نخاله‌های ساختمانی بردم.
وی اضافه کرد: دخترم گریه می‌کرد و می‌خواست او را رها کنم. من نیز آنقدر او را کتک زدم که بد حال شد و روی نخاله‌ها افتاد. همان موقع گلویش را فشار دادم و خفه‌اش کردم.

یک روز بعد وب سایت [خبر آنلاین->http://www.khabaronline.ir/detail/183375/%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%82%D8%AA%D9%84-/%D8%AD%D9%88%D8%A7%D8%AF%D8%AB/%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87] نوشت مرد معتادی که دختر ۶ساله خود را با ضربات متعدد چاقو از پا درآورده و آن را در بیابان‌های اراک مدفون کرده بود، دستگیر شد. وی ابتدا مدعی شد که «ریحانه» دختر ۶ ساله وی حاصل ارتباط نامشروع همسرش با مرد دیگری است اما ماموران در بازرسی از خودرو وی موادمخدر از نوع شیشه را کشف کردند و دریافتند این فرد در پی توهم حاصل از مصرف موادمخدر دختر خود را به قتل رسانده است.

27 آبان ماه نامادری که [پسر 8 ساله->http://aftabnews.ir/vdceoo8zwjh8xxi.b9bj.html] شوهرش را کتک زده و با سیخ داغ می‌سوزاند، در شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی دستگیر شد. کودک 8 ساله در جریان تحقیقات پلیس با معرفی نامادری‌اش به عنوان عامل حادثه گفت: پس از جدایی والدینم، پدرم با زن جوانی ازدواج کرد اما نامادری ام از همان ابتدا با من بدرفتاری می‌کرد. کودک آسیب‌دیده افزود: او همیشه کتکم می‌زد و با سیخ داغ بدنم را می‌سوزاند و تهدید می‌کرد تا در این باره به پدرم حرفی نزنم. نامادری‌ام حتی اجازه نمی‌داد به دیدن مادرم بروم و همیشه از من نزد پدرم بدگویی می‌کرد.

1 آذر ماه روزنامه [جام جم->http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100860080430] خبر داد پدر معتاد پس از آتش زدن دو دختر خردسالش خود را به آتش کشید. ماموران کلانتری با مراجعه به همسایه‌ها و پرس و جو متوجه شدند هرگاه همسر مرد معتاد سرکار بوده است، او با فحاشی کودکان را مورد ضرب و شتم قرار می‌داده است. یکی از همسایه‌ها در این باره گفت: صبح بار دیگر احمد کودکانش را به باد کتک و فحاشی گرفته بود. ابتدا اعتنایی به موضوع نکردیم اما پس از مدتی متوجه دود و آتش‌سوزی شدیم.

16 آذر ماه پدر معتادی که پس از مصرف مواد مخدر با وارد کردن جسم سخت به ناحیه سر و گردن فرزندش باعث مرگ [کودک->http://aftabnews.ir/vdcjxyevmuqexaz.fsfu.html] هفت ماهه‌اش شده بود از سوی ماموران پلیس آگاهی شناسایی و دستگیر شد. ماموران پس از حضور در بیمارستان پی بردند که جسد متعلق به کودک هفت‌ماهه‌ای به نام «محسن» است که از ناحیه سر و جمجمه دچار شکستگی و در نتیجه مرگ مغزی شده است.
پدربزرگ وی را که در بیمارستان حضور داشت تحت بازجویی قرار دادند. مشخص شد که طبق گفته‌های وی کودک توسط پدرش که اعتیاد شدید به مواد مخدر دارد و نیز دچار اختلاف شدید با همسرش است، مورد ضرب و جرح قرار گرفته و به قتل رسیده است.

23 آذر [کودکی->http://aftabnews.ir/vdcb58b8arhba5p.uiur.htmlSeght%20janin] سه ساله به دلیل مصرف مواد مخدر شیشه توسط پدرش با چاقو مورد آزار شدید قرار گرفته است. این کودک که پسری سه ساله است با چاقو و یا قمه دچار جراحت در ناحیه کمر و پشت شده است که در حال حاضر تحت مداوا قرار گرفته است. به گفته یک منبع آگاه، پدر این کودک پس از به قتل رساندن همسر دوم خود و پدربزرگ کودک‌، این پسر را نیز زخمی کرده است. علت این کودک‌آزاری و قتل‌، مصرف مواد مخدر شیشه اعلام شده است.

 

اسید پاشی

اسید پاشی اکنون به جرم رایجی در جامعه تبدیل شده است. عملی که تمام زندگی یک فرد و خانواده وی را تحت تاثیر قرار می دهد به مسئله ای تبدیل شده که متاسفانه در هر گزارش دو ماهه نیز چند مورد از آن به چشم می خورد.

29 آبان ماه [رسانه ها->http://aftabnews.ir/vdcexo8zpjh8xni.b9bj.html] خبر از اسید پاشی دیگری دادند: این بار هم یک جوان خواستگار وقتی با پاسخ منفی زن جوان مطلقه کرمانشاهی برای ازدواج رو‌به‌رو شد، با اسیدپاشی از وی انتقام گرفت. در پی تماس مردم مبنی بر اسیدپاشی در خیابان رودکی کرمانشاه، این امر در دستور کار ماموران پلیس امنیت قرار گرفت. ماموران با اعزام به محل در تحقیق از همسایه‌ها متوجه شدند فرد نقابداری به زن جوان حمله‌ور شده و پس از اسیدپاشی فرار کرده است. سرانجام خواستگار سابق دختر اعتراف به اسیدپاشی کرد و روانه زندان شد.

یک روز پس از آن، 30 آبان ماه، موتورسواری که کلاه کاسکت بر سر داشت پس از پاشیدن اسید به سر و صورت مادر و دختری در [مشهد->http://aftabnews.ir/vdcayon6w49nei1.k5k4.html] متواری شد. قربانی اسیدپاشی این حادثه تاسف‌بار نیز گفت: وقتی داخل خودرو منتظر همسرم بودم موتورسواری که موتورش خاموش بود به کنار شیشه خودرو آمد و با نشان دادن کاغذی قصد پرسیدن آدرس آن را داشت اما من که گویی حس ششمم گواهی می‌داد حادثه‌ای در حال وقوع است شیشه را با وجود اصرار او پایین ندادم. موتور سوار که ناامید شده بود در یک لحظه در خودرو را باز کرد و شیشه محتوی اسید را به سر و صورت و اعضای بدن من و دخترم که در صندلی جلو نشسته بودیم پاشید و با انداختن ظرف محتوی اسید از محل فرار کرد. پزشکان معالج این زن نیز پس از انجام معاینات اولیه اعلام کردند که چشم چپ این زن ۲۹ ساله در مرحله حاد قرار دارد و ۷۰ درصد آن از بین رفته است.

در همین روز نیز [خبر->http://aftabnews.ir/vdcewo8zpjh8xpi.b9bj.html] دادند جوانی که با پاشیدن اسید روی چشمان آمنه بهرامی او را نابینا کرده بود، با رضایت آمنه از قصاص چشم‌ رهایی یافت، اما از جنبه عمومی جرم به ۱۵ سال حبس و تبعید محکوم شد.

همچنین [معصومه عطايي->http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1902300] كه در شهريور ماه سال گذشته از سوي پدر شوهرسابقش «حسين» مورد اسيدپاشي واقع شد اظهار کرد: بعد از گذشت يك سال و نيم از وقوع حادثه اسيدپاشي، اولين جلسه رسيدگي به اين پرونده یازدهم بهمن ماه اعلام شده است. وي افزود: «حسين» متهم اين پرونده به جاي اين كه الان در زندان باشد فقط دو ماه زنداني بود و بعد از آن با وثيقه 50 ميليوني و به بهانه بيماري قلبي از زندان آزاد شد.

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

کار از روی عشق، عشق به مثابه کار: منشا کار خانگی در نظام سرمایه‌داری

ارغوان فراهانی
کتاب کار از روی عشق، عشق به مثابه کار: منشا کار خانگی در نظام سرمایه‌داری (نوشته گیزلا بک و باربارا دودن، ترجمه ارغوان فراهانی) کتابی است در مورد پیدایش کار خانگی زنان، آن طور که امروز می‌شناسیم، و رابطه تنگاتنگش با نظام سرمایه‌داری.

کردستان؛ میدان مبارزه علیه قتل زنان و قتل‌های ناموسی در سال‌های اخیر

گفتگوی نوشین شادکام با اوین مصطفی‌زاده
در سال‌های اخیر پرداختن به قتل زنان در سطح رسانه‌های کُردی و مبارزه زنان فعال با آن بیشتر شده و منجر گردیده موارد بیشتری...
برای نوامبر نارنجی؛ تلاش برای پایان دادن به خشونت علیه زنان

یک ماه، سی بزنگاه: زن؛ وقف عام در فضای عمومی

مهسا غلامعلی‌زاده
در این مطلب از حضور دشوار زنان در ساحات عمومی می‌گوییم؛ اینکه زنان به محض ورود به فضاهای عمومی نظیر خیابان، محل کار یا شبکه‌های اجتماعی چه اندازه متحمل نگاه‌های جنسیت‌زده و خشونت‌آمیز می‌شوند.

نوشته‌های مرتبط

نگاهی اجمالی به باشگاه زنان بروکساید و اعتصابات معدن هارلن در ۱۹۷۳

برگردان: سروناز احمدی
بیدارزنی: «طرف کی هستید؟» سرودی است که کارگران اعتصابی معدن هارلن در دهه ۱۹۳۰ در اعتصابات خود آن را می‌خواندند. این سرود را فلورنس...

بزرگداشت روز جهانی زن در ایران در سایه سرکوب حکومت و مقاومت زنان

بیدارزنی: امسال نیز در آستانه ۸ مارس، به‌رغم تمام محدودیت‌ها و حاکم بودن فضای امنیتی و سرکوب در کشور، زنان در بسیاری از شهرهای...

عدم دسترسی زنان ونزوئلایی به وسایل پیشگیری از بارداری و عدم کنترل بر زندگی خود

برگردان: بنفشه جمالی
این مطلب به وضعیت زنان ونزوئلایی و عدم دسترسی‌شان به وسایل پیشگیری از بارداری که بارداری‌های ناخواسته برای آن‌ها را به دنبال داشته است...

کمپین زنان کرد «هویت زنان را پس می‌گیریم»

بهارعباسی
بیدارزنی: در یک کارزار فرهنگی در شبکه‌های اجتماعی زنان کمپین «هویت زنان را پس می‌گیریم» تشکیل داده‌اند زنان کرد در این کمپین نام مادر...