جام جم آنلاينورود به اين مكان اجازه نمي‌خواهد. براي وارد شدن به اينجا از هيچ چيز نبايد خجالت كشيد. كلينيك‌هاي سلامت جنسي يكي دو سالي است كه در تهران و بخصوص در برخي بيمارستان‌هاي دولتي تاسيس شده‌اند، اما بسياري از مردم از وجود آنها بي‌خبرند يا اصلا نمي‌دانند كه مي‌توانند براي حل مشكلات جنسي‌شان به اين مراكز مراجعه كنند.


گرچه سياست وزارت بهداشت از تاسيس اين مراكز، دستيابي به سلامت عمومي است، اما به نظر مي‌رسد نبود اطلاع‌رساني كافي موجب شده شهروندان از چگونگي و عملكرد اين‌گونه كلينيك‌ها زياد باخبر نباشند.

دكتر عباسعلي ناصحي، مديركل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «جام‌جم» توضيح مي‌دهد: مركز سلامت روان وزارت بهداشت درصدد است تا در هر دانشگاه علوم پزشكي كلينيك سلامت جنسي خانواده تاسيس كند، البته تعداد مراكز مشاوره‌اي، آموزشي و دانشگاهي كشور، در حال حاضر اندك هستند و اين مراكز نمي‌توانند پاسخگوي نياز مراجعان باشند.

مكاني براي كمك به حفظ سلامت جنسي

دكتر ليلي چمني تبريز، مسوول كلينيك سلامت جنسي يك مركز فوق تخصصي هم در گفت‌وگو با «جام‌جم» تاكيد مي‌كند: هماهنگي و سازگاري جنبه‌هاي جسمي، عاطفي، عقلاني و اجتماعي در انسان مستلزم برخورداري از سلامت جنسي است و پرداختن به اين مساله دليل راه‌اندازي كلينيك‌هاي سلامت جنسي است.

او مي‌افزايد: از آنجا كه بيماري‌هاي آميزشي، تاثير مستقيمي روي سلامت فرد و و ارتباطش با جنس مخالف مي‌گذارد، ضروري است مركزي تخصصي براي ارائه خدمات آموزشي و درماني از بعد روان‌شناسي و پزشكي براي درمان اين بيماري‌ها وجود داشته باشد.

به گفته او، اين كلينيك‌ها براي پاسخگويي به نيازهاي افراد در بخش‌هاي تشخيص و درمان مشكلات جنسي در مردان و زنان، آموزش بهداشت جنسي، تشخيص و درمان بيماري‌هاي قابل انتقال از راه تماس جنسي و بيماري‌هاي ويروسي تناسلي (تبخال‌هاي تناسلي)، ارائه مشاوره در زمينه مشكلات عاطفي و رواني بين اعضاي خانواده و تربيت جنسي كودكان و نوجوانان‌ طراحي شده‌اند.

شيوع بالاي اختلالات جنسي در جامعه

دكتر ناصحي، روانپزشك با تاكيد بر اين‌كه بروز مشكلات جنسي ميان يك زوج، سلامت كل خانواده را به خطر مي‌اندازد، مي‌گويد: اختلال در سلامت جنسي هم براي خود فرد عوارضي نظير افسردگي، اضطراب، كاهش اعتماد‌به‌‌نفس و انزوا را به همراه دارد و هم باعث بروز مشكل در حوزه روابط خانوادگي و زناشويي مي‌شود كه در نهايت ممكن است به طلاق عاطفي يا حقوقي ختم شود.

براساس آمارهاي ارائه شده از سوي وزارت بهداشت، تحقيقات نشان داده است كه حدود 10 درصد از مردان دچار ناتوايي جنسي هستند. حدود 30 تا 40 درصد از مردان به اختلال انزال زودرس مبتلا هستند. نزديك به 35 تا 40 درصد زنان نيز مبتلا به يكي از انواع اختلال‌هاي جنسي هستند.

همچنين اختلالات جنسي مي‌توانند به عنوان يكي از پيامدها يا عوارض برخي بيماري‌هاي جسمي تلقي شوند. مثلا 30 تا 35 درصد افراد مبتلا به ديابت و 60 درصد افرادي كه سكته قلبي مي‌كنند يا مبتلا به نارسايي تنفسي هستند به نوعي اختلال جنسي نيز مبتلا مي‌شوند.

مقاومت فرهنگي

به گفته دكتر ناصحي نوعي مقاومت و شرم فرهنگي نسبت به مسائل جنسي در كشور ما شكل گرفته است كه ريشه مذهبي ندارد و متون مذهبي كه به طور آشكار به بهداشت جنسي و اهميت مسائل جنسي اشاره مي‌كنند، گواه اين مدعاست.

نكته: در بسياري موارد ريشه اختلالات جنسي در زوجين است و در نتيجه مراجعه همزمان 2 نفر، نتيجه مطلوب‌تري ‌به همراه مي‌آورد و چه‌بسا ‌بسياري از مشكلات زناشويي با گرفتن مشاوره‌هاي جنسي در كنار درمان‌هاي دارويي قابل رفع باشند

اين روانپزشك مي‌افزايد: اين سد فرهنگي منجر به آن شده است كه بسياري از افراد از طرح مشكلات جنسي خود بيم داشته باشند و براي درمان اقدام نكنند، در حالي كه هر چه ميزان آگاهي مردم ما راجع به بهداشت جنسي بيشتر باشد ابتلا به بيماري‌هايي چون ايدز، كمتر مي‌شود.

در دام تبليغات سودجويان نيفتيد

دكتر ناصحي با تاكيد بر اين‌كه در ارتباط با آموزش و درمان مشكلات جنسي تعداد افراد متخصص و صاحب نظر اندك است، هشدار مي‌دهد: اين روزها شاهد تبليغات تعدادي افراد سودجو و غيرمتخصص در ارتباط با درمان و رفع ناتواني‌هاي جنسي هستيم. گرچه اين تبليغات به طور مكرر از طريق سايت‌هاي اينترنتي و شبكه‌هاي ماهواره‌اي منتشر مي‌شوند، مردم نبايد در دام آنها بيفتند.

او مي‌گويد: بسياري از موادي كه اين تبليغات سعي در معرفي آنها دارند، حاوي مواد مضر و اعتيادآوري چون شيشه هستند.

كلينيك‌هاي معتبر سلامت جنسي را بشناسيد

دكتر چمني با اشاره به اين‌كه جهاد دانشگاهي كشور دو كلينيك سلامت جنسي در تهران (در مركز درمان ناباروري ابن‌ سينا و پژوهشگاه رويان) و دو مركز هم در شهرستان‌هاي قم و اردبيل تاسيس كرده است، مي‌افزايد: كساني كه به يكي از انواع اختلالات جنسي مبتلا هستند يا علائمي چون ترشحات و زخم‌هاي تناسلي را در خود مشاهده مي‌كنند، بايد به كلينيك‌هاي سلامت جنسي مراجعه كنند و هزينه دريافت خدمات از اين مراكز‌ نيز با تعرفه بيمه‌ها محاسبه مي‌شود.

دكتر ناصحي نيز با تاكيد بر اين‌كه وظيفه وزارت بهداشت و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور است كه به توسعه كلينيك‌هاي سلامت خانواده بپردازند، مي گويد: در حال حاضر 6 كلينيك سلامت جنسي خانواده دولتي در تهران داريم. بيمارستان‌هاي امام خميني، شريعتي، روزبه و خاتم‌الانبيا و 2 مركز سلامت خانواده وابسته به دانشگاه شاهد و انستيتو روانپزشكي تهران داراي كلينيك‌هاي سلامت جنسي هستند.

تيم درماني در اين مراكز شامل روانپزشك، مشاور خانواده، متخصص زنان و زايمان، اورولوژيست، فيزيوتراپيست و متخصص غدد است كه با همكاري بين بخشي به مداوا و درمان بيماران مي‌پردازند.

مشاوره‌هاي زناشويي، نياز فراموش شده

به گفته مديركل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت، همه افرادي كه از يك مشكل جنسي در رابطه با همسرانشان رنج مي‌برند، مي‌توانند به كلينيك‌هاي جنسي مراجعه كنند، اما نكته اينجاست كه در بسياري موارد ريشه اختلالات جنسي در زوجين است و در نتيجه مراجعه همزمان 2 نفر، نتيجه مطلوب‌تري را به همراه مي‌آورد و چه‌بسا كه بسياري از مشكلات زناشويي با گرفتن مشاوره‌هاي جنسي در كنار درمان‌هاي دارويي قابل رفع باشند.

واقعيت آن است كه كلينيك‌هاي سلامت جنسي در ايران نوپا هستند و همزمان با افزايش نياز جامعه امروز به بهبود سلامت جنسي بايد توسعه بيشتري پيدا كنند. فرهنگ‌سازي ‌ جهت مراجعه به اين مراكز‌ براي كساني كه به نوعي از اختلالات جنسي رنج مي‌برند، بايد بيش از پيش شكل بگيرد. شكل‌گيري آن هم از سويي به نوعي پالايش و پيرايش فكري و فرهنگي در خانواده‌ها بازمي‌گردد.

از سوي ديگر، وزارت بهداشت به عنوان متولي اصلي تاسيس اين مراكز بايد در جهت گسترش آنها در سراسر كشور اقدام كند.

از ياد نبريم كه سلامت جنسي به معناي رسيدن به اميال و غرايز جنسي يا وسيله‌اي براي تقويت آن نيست، بلكه به مفهوم رسيدن به آرامشي براي تداوم و پايداري خانواده‌ها در سايه محبت متقابل است.

پونه شيرازي ‌/‌ گروه جامعه

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان