[جرس->http://www.rahesabz.net/story/44242/]/ عزت‌الله انتظامي گفت: بيشتر بازيگران امروز ما تحصيل كرده و بسيار با فرهنگ‌تر از بعضي كارگردان‌ها هستند.

بازيگر برجسته و پیشکسوت سينمای ایران در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به وضعيت بازيگران زن در سينما اظهار كرد: من از 13 سالگي در تئاترهاي مختلف لاله‌زار حضور داشتم و همه عمرم شاهد بازيگران زني بوده‌ام كه با فداكاري شرايط را تحمل مي‌كردند و به كار هنر مي‌پرداختند.

انتظامي افزوده است: بازيگران زن با وجود همه مخالفت‌ها و جوي كه عليه‌شان وجود داشته است كار كردند و بسيار باوقار به كارشان ادامه مي‌دهند.

وي تصریح می کند: بيشتر بازيگران امروز ما تحصيل كرده و بسيار با فرهنگ‌تر از بعضي كارگردان‌ها هستند و به كساني كه با اين سختي كار مي‌كنند احترام قائلم و نمي‌توانم بي‌حرمتي به آنها را ببينم.

سخنان اخیر عزت الله انتظامی جدیدترین واکنش یک شخصیت هنری به اظهارات موهن فرج الله سلحشور در مورد وضع اخلاقی-فرهنگی سینمای ایران و به ویژه بازیگران زن شاغل در آن است.

10 روز پیش پنج بازیگر زن سرشناس سینمای ایران در واکنش به اظهارات توهین آمیز سلحشور، نوشتند “جناب آقای سلحشور، از اینکه می‌بینیم آن همه پرداختن به زوایای نورانی زندگی پیامبران و سرمشق قرار دادن منش ایشان تاثیری در کلامتان نداشته، و در نهایت شهرتتان را از نفرت‌پراکنی و بی‌ادبی در برابر هم‌نوعانتان به دست آورده‌اید، بسیار متاسفیم… ای کاش لطف کنید سینمایی را که خجالت می‌کشیم بگوییم شما را یاد کجا می‌اندازد به حال خود رها کنید، شاید که رستگار شوید و آرامش و صلح و محبت به وجدان نگرانتان بازگردد.”

ترانه علیدوستی، پگاه آهنگرانی، نگار جواهریان، هانیه توسلی و باران کوثری این نامه را امضا کرده بودند.

کیومرث پوراحمد نیز در واکنشی گفته بود: “آقای سلحشور اینقدر آدم بی اهمیتی است که حرف هایش هم اهمیت ندارد. او اصلا اهل سینما نیست و سینما را نمی شناسد. او ارتباطی با سینمای ایران ندارد که بخواهد درباره آن اظهار نظر کند”.

این کارگردان سرشناس ایرانی افزوده بود: “این آقا سریال های یک بار مصرف برای تلویزیون می سازد و این سریال ها را به کشور های عقب افتاده به صورت مجانی میدهند و پخش می شود و همین باعث شده گویا که او دچار توهم شود و فکر کند کارگردانی جهانی است.”

پوراحمد سپس با اشاره به حضور بازیگران زن در سریال های فرج الله سلحشور گفته بود: “اگر این زنان فاحشه هستند ایشان چطور از آنها در سریال های خود استفاده میکند؟ از خانم کتایون ریاحی چرا در سریالش بازی میگیرد؟ این مساله دو وجه دارد یا این آقا معتقد است بازیگران زن ما فاحشه هستند که این چیز عجیبی نیست و بخشی از تفکری که در مملکت ما وجود دارد نه فقط بازیگران سینما بلکه همه زنان مستقل و آزاد و زنانی که حجاب اجباری را قبول ندارند فاحشه میداند. یا این آقا این حرف را از روی اعتقاد نزده و به این حرف اعتقاد ندارد پس حرفش ناشی از عقده ای جنسی است و ذهن او یک ذهن بیمار است.”

تهمینه میلانی، دیگر کارگردان سرشناس سینمای ایران هم درباره سخنان اخیر فرج الله سلحشور گفته بود: این آدم اصلا ارزش ندارد که درباره او حرف بزنیم. من تنها یک جمله را می توانم بگویم در پاسخ به این سخنان که “گو تو خوش باش که ما گوش به احمق نکنیم”.

چند روز پیش نیز علیرضا افتخاری، خواننده کشور نیز در یادداشتی انتقادی در روزنامه اعتماد نوشت: آقای فرج‌الله سلحشور چگونه به خود اجازه می‌دهد بدون سیاستگذاری، لقب فاحشه را به هنرپیشگان زن از هر دیاری که باشند خطاب کند؟از آغاز اسلام تاکنون کدام‌یک از اولیا و انبیای ما چنین جمله زننده‌ ای نسبت به مقام زن به کار یا به زبان برده‌اند؟

وی افزوده بود: تا کی می‌خواهیم با تخریب دیگران خود را تافته جدا بافته بدانیم و با متوسل‌شدن به این جملات یک‌شبه صعود کنیم و به تبعات آن توجه نداشته باشیم؟ غافل از آنکه این جملات خلاف قانون و مغایر با شوونات اسلامی است. چگونه مسوولان کشور با اینگونه سخنان جمعی که توبه‌پذیر هم نبوده برخوردهای قانونی نکرده و تذکرات لازم را نمی‌دهند؟

گفتنی است فرج‌الله سلحشور نویسنده و کارگردان «یوسف پیامبر» که سال گذشته در پی اثبات سرقت فیلمنامه این مجموعه از یکی از نویسندگان کشور، مورد محکومیت قرار گرفته بود، دو هفته پیش در مصاحبه با خبرگزاری پانا گفته بود: “هنرپیشه‌های زن ایران خودشان یک پا آنجلینا جولی هستند و سینمای ایران باید هم برای ادامه فعالیت خود فاحشه بین‌المللی بیاورد. سینمای ایران فاحشه‌خانه است، مگر صبح تا شب عکس های هنرمندان چاپ نمی‌شود؟ وقتی زن‌های ما افتخارشان این است که عکس‌های خود را به صورت نیمه‌عریان در اینترنت بگذارند، یعنی خودشان یک پا آنجلینا جولی هستند…سینمای ما ماهیتی غربی، صهیونیستی و اومانیستی دارد و باید اسلامی شود…”

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان