جنبش زنان در هلند در چه وضعیتی است؟ اولویت های آن کدام است و با چه چالش هایی مواجه است؟ برای پاسخ به این سوال های اساسی جلسه ای با شرکت چند تن از صاحبنظران حوزه زنان در هلند درمرکز سیاسی فرهنگی سیاسی “بالی” برگزار شد.

شهرزاد نیوز:  جنبش زنان در هلند در چه وضعیتی است؟ اولویت های آن کدام است و با چه چالش هایی مواجه است؟ برای پاسخ  به این سوال های اساسی جلسه ای با شرکت چند تن از صاحبنظران حوزه زنان در هلند درمرکز سیاسی فرهنگی سیاسی “بالی” برگزار شد.

گلوریا وکرز: جنبش زنان هلند به برابری حقوقی دست یافته

gloria
گلوریا وکرز

 “گلوریا وکرز” استاد دانشگاه و کارشناس امور مربوط به جامعه چندفرهنگی است که تخصص ویژه اش بررسی وضعیت زنان رنگین پوست، مهاجر و پناهنده است.  او در سخنرانی اش در مورد جنبش زنان در هلند گفت که  زنان در هلند به برابری حقوق رسیده اند. در قوانین برابری بین زن و مرد تامین شده است. اما جنبش زنان در دهه های 60 قرن گذشته تا کنون با تاکید بر برابری حقوقی (ناخودآگاه) و سهوا چشم خود را بر روی سایر جنبه های دیگر مبارزات در جامعه را بسته است. زیرا نابرابری و اختلاف  تنها به عرصه حقوقی خلاصه نمی شود بلکه دربرگیرنده اختلافات طبقاتی،  نژادی و قومی نیز هست. فاکتور قدرت در در تمامی عرصه ها عمل می کند و همواره بخشی را که فاقد قدرت اند در موقعیت نابرابری قرار می دهد. به اعتقاد “گلوریا وکرز” برابرطلبی که مرکز ثقل جنبش زنان هلند بوده باعث شده که  به سایر اختلافات موجود (طبقاتی، قومی، ملی، مذهبی) یا اصلا تلنگری نخورد یا این که خراشی بیش خورده نشود.  در بخش دیگری از سخنرانی،  مقایسه ای بین زنان و مردان همجنس گرا صورت گرفت. “وکرز” می گوید  “زنان همجنس گرای هلندی غالبا طرفدار احزاب چپ و دمکرات اند و مردان همجنس گرا طرفدار احزاب دست راستی اند.”

گلوریا وکرز به علت این امر اشاره نکرد اما یکی از علل آن را می توان قدرات اقتصادی و رفاه بیشتر مردان دانست. علاوه بر این ارتقای شغلی گرچه قانونا برای زن و مرد به یک اندازه دست یافتنی است اما موانع عملی و تکنیکی مانع از دست یابی زنان به مدارج  و پست های حساس در شرکت ها و موسسات است.

یکی دیگر از ویژگی های جنبش زنان در این دوران را گلوریا وکرز در “فردگرایی” می داند و می گوید: “در دهه های 60 و 70 قرن گذشته خصلت جمعی ، کمونی و کلکتیو غالب بوده اما در حال حاضر با فردگرایی مواجهیم.”

راه حل چیست؟ پاسخ گلوریا به این سوال این است که جنبش زنان باید در مبارزات خود چند جانبه نگر باشد و جنبه های متعدد اختلافات موجود را مورد توجه قرار دهد در غیر این صورت دنباله رو جو سیاسی جامعه می شود. به طور مثال الان که بحث تبعیض مسلمان در جامعه  هلند مطرح است، نباید فقط توجه را متوجه زنان مسلمان کرد و فرضا از وضعیت زنان رنگین پوست و یا زنان فقیر غافل ماند. این امر گرچه دشوار است اما تنها راه مبارزه با تبعیضات و نابرابری هاست

آندره  فان اس:  حقوق بدست آمده را باید در عمل به کار برد

andre
آندره فان اس

“آندره فان اس”  از چهره های برجسته سیاسی هلند، فمینیست و از بنیانگذاران حزب سبزهای هلند (چپ های سبز) است. او  یک سالی است که از مقاما ت شهری آمستردام است و مسئول وضعیت آموزش و پرورش و رفاه شهروندان آمستردام است. او در کار روزانه خود قواینن و برابر حقوقی موجود را باید در عمل به کار بیاندازد و هر جا نشانی از نابرای می بیند باید راه حلی ارائه دهد. سخنرانی او برآمده از تجارب روزمره اش است. می گوید: “ما در قوانین به برابری دست یافته ایم اما درسطح شهر و در بازرسی های کاری نمونه های فراوانی مشاهده می کنیم که حاکی از وضعیت نامطلوب است. برای همین منظور در سطح شهر، برنامه عملی تهیه کرده ایم که 5 جنبه  استقلال اقتصادی ، حق تعیین سرنوشت و انتخاب زن ، رسیدگی به وضعیت بهداشتی و رفاهی دختران جوان و همچنین استقلال(0مادی ، معنوی) از شوهر و آموزش  و حمایت از دختران جوان و زنانی  که گرایشات همجنس گرایانه خود را در خانه و جامعه علنی می کنند.

“آندره فان اس” می گوید در گروه های مختلف اجنتماعی و اقتصادی درجه دستیابی به برابری و رهایی یکسان نیست. لذا دست اندرکاران همواره باید در جستجوی گروه های ضربه پذیر جامعه باشند تا بتوانند در جهت بهبود وضعیت شان گام های مشخصی بردارند.

ژانت فاسن : وجود سه دیدگاه  نظری در جنبش زنان هلند

jeannet
ژلنت فاسن

“ژانت فاسن”،  مدیر گروه جدیدی متشکل از زنان است  به نام “ویمن اینک”(شرکت زنان).  همانطور که از نام این گروه می آید پلاتفرمی برای زنان است. همان زنانی که ویژگی شان فردگرایی و بهبود وضعیت فردی است تا  بهبود وضعیت گروه و قشر و طبقه. “ویمن اینک”  در سال 2006 تشکیل شده و مرکزی برای بحث و گفتگو است. برگزاری گردهمایی های سالانه بحث و فستیوال زنان در حول و حوش روز جهانی زن از عمده فعالیت های این گروه است. آنها موفق شده اند وضعیت زنان را در بعد نظری  در سطح جامعه هلند دامن بزنند. اغلب دست اندرکاران و گردانندگان آن دارای گرایشات لیبرال و چپ اند. طی  یک سالی که از عمر کابینه دست راستی هلند می گذرد، امکانات مادی  شان کمتر و دامنه فعالیت هایشان نیز این گروه کمتر شده است. “ژانت” به عنوان سخنران سوم این برنامه ویژگی های نظری را در میان نسل جدید فمینیست ها  (که دارای گرایشات فردگرایانه نیز هستند) را چنین معرفی کرد: ” سه گرایش نظری در میان زنانی که در عرصه نظری فعال اند، دیده می شود: 1- گرایش برابری طلب. این گرایش  خواهان برای کامل با مردان در کلیه زمنیه هاست و در حال حاضر، موضوع برابری  زنان در دسترسی به پست ها و مقامات بالا در نهادها و موسسات را تبلیغ می کند. 2- گراسش تفاوت طلب: این گروه از فمینیستها  روی تفاوت های موجود  میان زن و مرد، انگشت می گذارند. مثلا خواهان آن اند که زنان با حفظ حقوق، به جای 5 روز کار در هفته 4 روز کار کنند تا به سایر وظائف خود بتوانند رسیدگی کنند. 3- گرایش سوم گرایش دگرطلب است که خواهان مناسباتی فراتر از مناسبات  و روابط موجود است. وضعت فعلی را ایده ال نمی داند و به دنبال مناسبات دیگری است.

ژانت معتقد است که در هر دوره ای با حل یک تناقض و نابرابری، مسائل جدیدی در جامعه ظهور می کند. از همین رو جنبش زنان همواره باید در حال بازبینی و کنش باشد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان