آرمانبر خلاف آنچه در ظاهر دیده می شود و در سکوت همگانی، پروژه انقلاب فرهنگی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران مراحل نهایی خود را طی می کند. حذف اعضای غیر خودی و افزودن خودی ها به صورت کاملا آرام در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در جریان است.
طرفداران حذف علوم انسانی، در طول 2 سال گذشته با سرعت هر چه بیشتر به اضافه کردن قوای تشکیلاتی خود به دانشکده علوم اجتماعی و حذف مخالفان خود دامن زده اند.
پس از حذف دکتر عباس کاظمی، دکتر هاله لاجوردی و دکتر ابراهیم بای سلامی، اکنون شاهد انتقال پرونده دکتر رحمت الله صدیق سروستانی به کمیته انضباطی اساتید و تلاش برای وادار کردن ایشان به ارائه درخواست بازنشستگی یا اخراج هستیم. از سوی دیگر دکتر سعید معید فر نیز اخیرا وادار به انتخاب میان دوگزینه بازنشستگی یا اخراج شده است. سایر اساتید قراردادی این دانشکده نیز همگی در حالت تعلیق به سر می برند و پس از گذشت چندین سال تبدیل وضعیت هیچ کدام به هیئت علمی رسمی صورت نگرفته است.
در مقابل اما افرادی چون حامد حاجی حیدری، حجه الاسلام پارسانیا، عبدالحسین کلانتری و قاسم زائری به گروه جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران افزوده شده اند.
حامد حاجی حیدری و حجه الاسلام پارسانیا تحت شرایطی به عضویت گروه جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران درآمده اند که دکتر حسین کچویان مدیر وقت گروه جامعه شناسی و نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون اخذ موافقت گروه جامعه شناسی دو شرط
"علاوه بر تسلط به یک زبان معتبر بین المللی آشنایی به زبان عربی در حد استفاده از متون و منابع
میراث فرهنگی ایران اسلامی.
– داشتن گرایش تخصص فرعی در یکی از حوزه هاي زیر شاخه جامعه شناسی و یا گرایش هایی چون
فلسفه، کلام و عرفان اسلامی یا زمینه هاي مشابه "
را جزو شرایط پذیرش اعضای هیئت علمی قرار داد و با همین شرایط غیر قانونی این افراد جذب گروه شدند. شرایطی که بعدها(اردیبهشت 88) توسط دکتر محمود کمره ای معاون وقت آموزشی دانشگاه تهران و رئیس کنونی دانشکده فنی دانشگاه تهران غیر قانونی تشخیص داده شد و از سایت دانشگاه تهران برداشته شد. در آن زمان قرار بود فرآیند گزینش برای پذیرش اعضای هیئت علمی تجدید شود اما حوادث پس از انتخابات این مسائل را به حاشیه برد.
جمله "لعنت الله علی القوم الظالمین خصوصاً کروبی و موسوی" هنوز در وبلاگ حامد حاجی حیدری قابل مشاهده است. (/www.chehreh.parsiblog.com)
ویژگی مشترک همه افراد فوق حضور در حلقه شاگردان (زائری-کلانتری-حاجی حیدری) یا دوستان (پارسانیا) دکتر کچوئیان و تعلق به گفتمان ضد علوم انسانی است.
در کنار این پروسه دکتر بوذری نژاد مشاور فرهنگی فرهاد رهبر مامور به راه اندازی رشته جدیدی به نام فلسفه علوم اجتماعی در دانشگاه تهران شده است. رشته ای که در کنار "رشته اندیشه متفکران مسلمان" احتمالا در آینده جمعی دیگر از افراد این طیف را به دانشکده علوم اجتماعی اضافه خواهد کرد و راه را برای حذف باقیمانده غیر خودیها و خالی شدن دانشکده علوم اجتماعی از متعلقان به گفتمان علوم اجتماعی هموار خواهد کرد.
در همین رابطه بود که در دوره جدید مدیریت رئیس دانشکده علوم اجتماعی، فرهاد رهبر رئیس دانشکده علوم اجتماعی را وادار کرد برای تمدید مدیریت خود بر دانشکده به تغییرات گسترده مدیریتی تن دهد.
دو معاونت کلیدی دانشکده یعنی دکتر غلامرضا غفاری(معاونت آموزشی) و دکتر محمد رضا جوادی یگانه(معاونت پژوهشی) تحت فشار فراوان وادار به استعفا شدند و عبدالحسین کلانتری تنها پس از 6 ماه از حضور خود در دانشکده طی اقدامی بی سابقه سمت معاومت آموزشی را به عهده گرفت تا آخرین سد مقاومت "بوروکراتیک" در برابر حذف اساتید علوم اجتماعی شکسته شود.
از این پس بیش از پیش شاهد این خواهیم بود که مخالفان گفتمان علوم اجتماعی در این دانشکده میدان دار خواهند شد و طرفداران علوم اجتماعی اسلامی نه با اندیشه که با حذف فیزیکی، به ویرانه شده نهاد علم کمک بیشتری خواهند کرد. وضعیت کاملا مبهم پذیرش دانشجویان دکترا در سال جاری، گواهی از این فضا در دانشکده علوم اجتماعی است.

پی نوشت:
رزومه عبدالحسین کلانتری
http://www.soore.ac.ir/?page=kalantari
مصاحبه حامد حاجی حیدری با روزنامه ایران "کار کار مدرنیته است"
http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2004988
مطالب قاسم زائری را نیز می توانید در سایت الف و نشریه پنجره پیگیری کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان