دویچه ووله: حضور زنان در وب روز به روز چشمگیرتر می‌شود. حالا کمپی ویژه‌ی دختران نوجوان علاقه‌مند به وب و فن‌آوری تاسیس شده تا دختران نوجوان را با مهارت‌های دیجیتال آشنا کرده و نسلی تازه از فمینیست‌های دیجیتال تربیت کند.

 

شما هم یکی از کسانی هستید که به فن‌آوری علاقه‌مندید؟ یا در اطرافتان دختران نوجوان علاقه‌مند به فن‌آوری سراغ دارید؟ از حضور و تاثیر زنان و دختران جوان در اینترنت هیجان‌زده هستید و می‌خواهید در وب حضور حرفه‌ای و چشمگیر داشته باشید؟ “کمپ دختران گیک” (Geek Girls Camp) جایی است که باید به سراغش بروید.

 

“کمپ دختران گیک” اولین کمپ تابستانی ویژه‌ی دختران نوجوان ۱۵ تا ۱۸ ساله است که می‌خواهند قواعد و فرمول‌های حضور موفق در وب را به دختران بیاموزند و عضو فعال شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های وب.۲ باشند.

 

هر دختر نوجوان ۱۵ تا ۱۸ ساله‌ای که اصول ابتدایی کامپیوتر مثل تایپ کردن یا استفاده از اینترنت را بلد باشد و علاقه‌مند به یادگرفتن مهارت‌های اینترنتی و حضور تاثیرگذار در وب، می‌تواند فرم‌های شرکت در این کمپ را پر کرده و ارسال کند.

 

در هر دوره‌ی این کمپ، ۲۵ دختر نوجوان پذیرفته می‌شوند که یک هفته ‌را در منطقه‌ی کوهستانی قاریا مزار در لبنان که محل برگزاری این کمپ ویژه‌ی دختران گیک است می‌گذرانند. در این یک هفته، دختران نوجوان مهارت‌های متعدد حضور در وب و توان‌مندسازی در حوزه‌ی فن‌آوری را کسب می‌کنند.

 

شهریه‌ی دوره را هر داوطلب خود تعیین می‌کند

 

“کمپ دختران گیک” یکی از پروژه‌های توانمندسازی زنان در کشورهای درحال توسعه است که با حمایت مالی سازمان غیردولتی “بودجه‌ی جهانی برای زنان” راه‌اندازی شده است. این سازمان غیردولتی که در سال ۱۹۸۷ به دست سه زن فعال آمریکایی برای کمک به پروژه‌های خلاقانه در حوزه‌ی زنان راه‌اندازی شد، تا به‌حال به بیش از ۴ هزار پروژه‌ی کوچک و بزرگ مربوط به توانمندسازی زنان در ۱۷۱ کشور جهان کمک مالی کرده است.

 

“کمپ دختران گیک” شهریه‌‌ی مشخصی ندارد. مسئولان این کمپ از ابتدای اولین دوره که در ماه ژوئیه سال جاری میلادی برگزار شد، اعلام کردند که شهریه این دوره «هرچقدر که هر دختر نوجوان می‌تواند پرداخت کند» است.

 حضور زنان کارآفرین و فعال در وب روز به روز چشمگیرتر می‌شودحضور زنان کارآفرین و فعال در وب روز به روز چشمگیرتر می‌شود

آن‌ها در وب‌سایت پروژه پیشنهاد داده‌اند که هر داوطلب بنا به توان مالی خانواده‌ی خود بین ۱۰ تا ۲۰۰ دلار آمریکا برای شرکت در دوره پرداخت کند و اگر ۱۰ دلار آمریکا هم برای داوطلبی سنگین است، می‌تواند پول کمتری بپردازد.

 

دومین دوره‌ی این کمپ آموزشی ویژه‌ی دختران نوجوان نیز در ماه سپتامبر سال جاری برگزار شده و تا به حال ۵۰ دختر نوجوان مهارت‌های لازم برای حضور فعال و کاربردی در وب و شبکه‌های اجتماعی را در این کمپ یاد گرفته‌اند.

 

از شبکه‌های اجتماعی تا جنسیت و فن‌آوری

 

بیست تسهیل‌گر متخصص در حوزه‌های مختلف، آموزش دختران نوجوان شرکت‌کننده در کمپ را برعهده دارند. این ۲۰ تسهیل‌گر که همگی زن هستند، در حوزه‌های مختلفی مثل عکاسی، تدوین، شبکه‌های اجتماعی، کارآفرینی در وب، طراحی سایت و وبلاگ‌نویسی متخصص و باتجربه‌اند.

 

برنامه‌های این دوره‌ی آموزشی یک هفته‌ای، از آشنایی با وبلاگ و آموزش وبلاگ‌نویسی به دختران شروع می‌شود و با آموزش فیلم‌برداری نیمه‌حرفه‌ای با دوربین‌های کوچک و تدوین و صداگذاری ادامه ‌پیدا می‌کند.

 

در گام‌های بعدی آموزش، دختران شرکت‌کننده با مباحث امنیت در اینترنت و حضور ایمن و فعال در شبکه‌های اجتماعی آشنا می‌شوند و مباحث مربوط به آزادی بیان و گردش آزاد اطلاعات در وب را می‌آموزند.

 در «کمپ دختران گیک»، شرکت کنندگان با نقش و تاثیر فن‌آوری، اینترنت و تلفن‌های همراه در انقلاب‌های منطقه  آشنا شده و  مقدمات بحث‌های فمینیستی و حضور زنان در وب را یاد می‌گیرند. در “کمپ دختران گیک” شرکت کنندگان با نقش و تاثیر فن‌آوری، اینترنت و تلفن‌های همراه در انقلاب‌های منطقه آشنا شده و مقدمات بحث‌های فمینیستی و حضور زنان در وب را یاد می‌گیرند.

شرکت‌کنندگان در “کمپ دختران گیک” با نقش و تاثیر فن‌آوری، اینترنت و تلفن‌های همراه در انقلاب‌های منطقه و کمپین‌های اجتماعی و سیاسی نیز آشنا شده، مقدمات بحث‌های فمینیستی و حضور زنان در وب را یاد می‌گیرند.

 

صداگذاری، ادیت عکس، جنسیت، فن‌آوری، حقوق مهاجران و چگونگی دفاع از حقوق اقلیت‌ها با کمپین‌های دیجیتال از دیگر مباحثی است که به دختران نوجوان آموزش داده خواهد شد.

 

فمینیست‌های جوان مجهز به دانش دیجیتال

 

“کمپ دختران گیک” نه تنها به دنبال آن است که مهارت‌های دیجیتال را به دختران نوجوان آموزش داده و نیروهای کارآفرین در وب تربیت کند، بلکه می‌خواهد با توانمندسازی این دختران توجه آن‌ها را به فمینیسم و حقوق زنان جلب کرده و نسل تازه‌ای از فمینیست‌های جوان با دانش دیجیتال را تربیت کند.

 

«کمپ دختران گیک» با طرح سازمان “نسویة” که نهادی فمینیستی در لبنان است تاسیس شده است؛ نهادی که به دنبال تحقق عدالت جنسیتی در لبنان است. مخاطبان این نهاد فمینیستی جوانان زیر ۳۰ سال، اعم از زن و مرد هستند.

 

اعضای “نسویة” معتقدند بهتر است به جای دادن آموزش‌های فمینیستی مستقیم به مخاطبان، دختران و پسران جوان را با علم و فن‌آوری‌های روز آشنا کرد و با تجهیز آن‌ها به دانش روز و تجربه‌ی دیگر کشورها در استفاده از دانش و فن‌آوری به آنان مفاهیم برابری را آموزش داد.

 

پارتیامن، یکی از بنیان‌گذاران “نسویة”، درباره‌‌ی این کمپ و چرایی تک جنسیتی بودنش گفته است: «هنوز در بسیاری از خانواده‌های عرب دختران با تبعیض مواجه هستند. این تبعیض در میزان بهره‌وری آن‌ها از امکانات آموزشی هم به چشم می‌خورد. کمپ دختران گیک می‌خواهد فرصتی برای مبارزه با این تبعیض در بهره‌وری از امکانات آموزشی باشد و به دختران فرصت آموختن مهارت‌های دیجیتال را بدهد.»

 

دوره‌های آموشی “کمپ دختران گیک” قرار است تابستان سال‌های آینده نیز برگزار شود و در این فاصله دختران شرکت‌کننده از طریق صفحه‌ی “فیس‌بوک” و شناسه‌ی “توئیتر” کمپ با بکدیگر در ارتباط باشند و اخبار و اطلاعات تازه را رد و بدل کنند. پارتیامن، یکی از برگزارکنندگان اصلی دوره، می‌گوید امید آن‌ها این است که در سال‌های آینده دختران شرکت‌کننده، خود به تسهیل‌گران دوره تبدیل شده و دانش خود را به شاگردان نوجوان تازه بیاموزند.

 

فرناز سیفی

تحریریه: کیواندخت قهاری

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان