رادیوزمانه: آمار اعلام شده از سوی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران حاکی از افزایش ۳۹۸ نفری مبتلایان به بیماری ایدز در ایران است.

عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، امروز شنبه، دوم مهر ماه به پایگاه اطلاع رسانی وزات بهداشت، درمان و آموزش (وبدا) گفت که بر اساس این آمار تا تاریخ اول تیرماه سال ۱۳۹۰ مجموعاً ۲۳ هزار و ۱۲۵ نفر فرد مبتلا به HIV/AIDS در ایران شناسایی شده‌ است.

آخرین آمار رسمی علام شده، تعداد مبتلایان به HIV/AIDS را ۲۲هزار و ۷۲۷ نفر اعلام کرده بود.

به گفته رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت در یک سال اخیر ۵. ۹۱درصد از مبتلایان را مردان و ۵. ۸ درصد را زنان تشکیل داده‌اند.
در آماری که سال گذشته اعلام شد، زنان ۳. ۸ درصد از حمعیت مبتلایان را به خود اختصاص داده بودند که این آمار با رشد ۲. ۰درصدی مواجه شده است.
 

در سال گذشته همچنین هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی در ایران گزارش نشده است. این در حالی است که از سال ۱۳۶۵ تا کنون ۱. ۱ درصد از مبتلایان به ایدز از طریق فرآورده‌های خونی به این بیماری مبتلا می‌شدند

بنا بر این گزارش در سال ۱۳۸۹ اعتیاد تزریقی ۴. ۶۶ درصد، برقراری روابط جنسی ۱. ۲۱ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۵. ۲ دلائل ابتلا به ایدز بوده است.

در سال گذشته همچنین هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی در ایران گزارش نشده است. این در حالی است که از سال ۱۳۶۵ تا کنون ۱. ۱ درصد از مبتلایان به ایدز از طریق فرآورده‌های خونی به این بیماری مبتلا می‌شدند.

تزریق با وسایل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد  ۸. ۶۹ درصد، رابطه جنسی ۱۰ درصد و انتقال از مادر به کودک ۸. ۰ درصد  نیز از دیگر راه‌های انتقال این بیماری از سال ۱۳۶۵ تا کنون بوده است. در این آمار چگونگی ابتلای ۳. ۱۸ درصد از مبتلایان نامشخص بود که در آمار یک سال گذشته به ۱۰ درصد کاهش یافته است.

عباس صداقت با بیان اینکه ۵. ۴۶ درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴ – ۲۵ سال قرار داشته‌اند، گفت که تاکنون ۳۰۵۴ نفر مبتلا به ایدز (درمرحله بیماری) شناسایی شده و ۴۳۱۱ نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان