قراچورلو در مصاحبه اختصاصی با دنیای صنعت:

سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاه غیرقانونی است

0
167

دنیای صنعت: این حقوقدان گفت: سهمیه بندی جنسیتی برخلاف قانون اساسی ایران است و غیرقانونی است.

 

مریم رحمانی- دنیای صنعت-امسال شاهد اعمال سهمیه بندی جنسیتی در کنکور سراسری 90 بین دختران و پسران هستیم. در گذشته هم این امر اتفاق می افتاد اما به نظر می رسد امسال درصدهای پذیریش دختران در برخی دانشگاه ها برای رشته های علوم انسانی و ریاضی فیزیک پایین تر از پسران است. یعنی دولت حق ویژه ای برای تعیین رشته و قبولی پسرها در کنکور قائل شده است درباره این سهمیه بندی دنیای صنعت نظر رزا قراچورلو دکترای حقوق بین الملل را پرسید

قراچورلو بیان کرد: سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاه هیج مبنای قانونی ندارد. چندسالی است که شاهد پدیده سهمیه بندی جنسیتی در دانشگاه ها هستیم که شانس ورود دختران را به رشته های مختلف محدود می کند. امسال این مسئله در بعضی رشته به نسبت 60 به 40 به نفع پسران اعمال شده که این عمل وزارت علوم مخالف با قانون اساسی ایران است. همچنین بر اساس قانون آموزش و پرورش و آموزش عالی هیچ تبعیضی نباید بر مبنای جنسیت بین دختران و پسران در آموزش اعمال شود.

قراچورلو تصریح کرد: اگر هم  آیین نامه ای در این زمینه تصویب شده باشد خلاف قانون است. او توضیح داد: آیین نامه ها نباید با روح کلی قانون اساسی در تضاد باشد و بنابراین سهمیه بندی کردن تحصیل بین دختران و پسران کاملا خلاف قانون است.

این حقوقدان تاکید کرد: در سند هزاره که در سال 2000 امضا شد و از ایران هم یک تیم 8 نفره در این اجلاس حضور داشتند؛8 هدف  را کوفی عنان عنوان کرد که به تصویب کشورهای شرکت کننده رسید . هدف سوم این سند برابری جنسیتی بین زن و مرد با تاکید بر آموزش بود که ایران نیز به این سند رای مثبت داده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: همچین ایران به اعلامیه حقوق بشر پیوسته است و یکی از مقاد این اعلامیه برابری بین زن و مرد درامر آموزش است. اگرچه این پیوستن به دوران قبل از انقلاب بر می گردد اما الزام به اجرای مفاد پیمان نامه های بین المللی با کودتا یا تغییر رژیم یک کشور تغییر نمی کند. بنابراین بعد از انقلاب هم اجرای مفاد اعلامیه حقوق بشر الزامی است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد:باتوجه به قانون اساسی ایران و همین طور بر اساس مفاد قوانین بین المللی سهمیه بندی جنیستی غیرقانونی است و نباید جلوی ورود بخشی از جامعه را به دانشگاه گرفت. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.