ایسنا: نيكي كريمي بازيگر سينماي ايران كه تاكنون سه سينمايي به عنوان كارگردان در ژانر اجتماعي ساخته است، به قول خودش «سوت پايان» پس از دو فيلم اولش بالاخره توانست رنگ پرده را ببيند.

 موضوع فيلم از دغدغه‌هايم مي‌آيد

كارگردان «سوت پايان» درباره‌ي ايده‌ ساخت اين فيلم به خبرنگار بخش سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: موضوع اين فيلم چهار سال پيش و در زماني كه داور جشنواره «لوكارنو» بودم به ذهنم رسيد. آن زمان فيلمي از خانم شيخ الاسلامي با موضوع زناني كه شوهرانشان را به قتل رسانده‌اند در جشنواره حضور داشت و من آن را ديده بودم. ديدن اين فيلم اولين جرقه‌هاي ايده ساخت «سوت پايان» در ذهن من بود.

وي ادامه داد: پس از آن نيز با كارگرداناني برخورد كردم كه وقتي مشكلي براي يكي از نابازيگرانشان پيش مي‌آيد بدون هيچ اهميتي از كنار آن‌ها مي‌گذشتند و تنها به اينكه فيلمشان را به پايان برسانند فكر مي‌كردند. در واقع مي‌توانم بگويم اين دو موضوع ايده اصلي فيلم «سوت پايان» را به من داد.

اين كارگردان سينما با اشاره به اين كه «سوت پايان» مضموني كاملا انساني دارد، خاطرنشان كرد:‌ به نظر من حرف اصلي «سوت پايان» طرح اين پرسش است كه آيا در جريان زندگي بايد فقط به خودمان فكر كنيم؟! و يا اينكه نسبت به اتفاقاتي كه پيرامون ما مي‌افتد نيز حساس باشيم.

من هم مي‌توانستم فيلم تجاري بسازم اما…

اين بازيگر سينماي ايران در پاسخ به اين كه چرا سرمايه‌گذاري اين فيلم را خودش برعهده گرفته است، عنوان كرد: من هم مانند فيلمسازان ديگر، مي‌توانستم فيلم تجاري بسازم كما اين كه بسياري از تهيه‌كنندگاني كه در سينما اسم و رسمي دارند به من چنين پيشنهادي دادند. اما من دوست داشتم فيلمنامه‌اي كه براي «سوت پايان» نوشته بودم را در هر صورت بسازم. در اين راستا نيز همه چيز دست به دست هم داد تا مجبور شوم سرمايه‌گذاري سومين فيلم را خودم برعهده داشته باشم.

نيكي كريمي كه بعد از كارگرداني دو فيلم ديگر، توانسته براي «سوت پايان» فرصت اكران عمومي در سينماها را بگيرد، افزود: اصولا از ابتدا فكر نمي‌كردم كه قرار است «سوت پايان» يك فيلم تجاري و پرفروش باشد. اما در عين حال مطمئن بودم هر نوع سينمايي كه به آن ايمان داشته باشيم مخاطب خود را پيدا مي‌كند. در همين راستا نيز وقتي فيلم را در چند شب گذشته كنار مخاطبان در سينما «آزادي» ديدم متوجه شدم كه «سوت پايان» مخاطبان خود را پيدا كرده است.

كريمي درباره‌ي زمان اكران فيلمش اظهار كرد:‌ نمي‌توانم بگويم از زمان اكران فيلم خيلي راضي هستم چرا‌كه سينماهاي شاخص براي نمايش فيلم‌هاي ديگري در نظر گرفته شده‌اند. اما با كار خوبي كه «هدايت فيلم» به عنوان شركت پخش كننده براي «سوت پايان» انجام داد، توانستيم در همين شرايط نيز 14 سينما را در اختيار داشته باشيم اما در هر صورت اميدوارم كه اين تعداد افزايش پيدا كند.

اين كارگردان در پاسخ به اين كه «چرا فيلم را در اين زمان اكران كرده است؟» گفت:‌ من سعي كردم قبل از اكران خيلي به اين كه فيلم قرار است در چه شرايطي اكران شود فكر نكنم، چرا كه اگر «سوت پايان» در حال حاضر اكران نمي‌شد اكران بعدي آن ممكن بود به ماه مهر و يا ماه‌هاي بعد از آن بيفتد. من احساس كردم كه در تابستان و زماني كه حتي مردم مي‌توانند تا پاسي از شب‌ در سينماها فيلم ببينند، مي‌توانم فيلمم را اكران كنم.

پايان‌بندي فيلم با نسخه‌ي جشنواره متفاوت است

نيكي كريمي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو درباره مميزي‌هاي انجام شده در نسخه‌ي فعلي‌ «سوت پايان» كه در سينما‌ها اكران شده‌است،گفت: اين فيلم مميزي‌هايي داشت و من سعي كردم تمام آن‌ها را برطرف كنم، چرا كه دوست داشتم «سوت پايان» در هر صورت اكران شود. حتي نسخه‌اي كه در حال حاضر در سينماها اكران مي‌شود از جهت پايان‌بندي با نسخه نمايش داده شده در جشنواره‌ي فيلم فجر متفاوت است. اين مساله به دليل آن است كه يكسري از مميزي‌ها روي فيلم وجود داشت كه به خاطر آن مجبور شديم، مونتاژ فيلم را تغيير دهيم.

اين هنرمند درباره‌ي اين كه اعمال مميزي‌ها به فضاي كلي فيلم لطمه زده است، اظهار كرد‌: در هر صورت‌مميزي‌هايي صورت گرفته باعث مي‌شود كه كمي به فضاي فيلم لطمه بخورد، اما من با آن مشكلي ندارم چرا كه دوست داشتم «سوت پايان» پس از دو فيلم اولم كه اكران نشد بالاخره رنگ پرده را ببيند.

وي ادامه داد: من در اين سال‌ها ياد گرفته‌ام كارم را انجام بدهم و دلم نمي‌خواهد به خاطر اين كه به من مي‌گويند جايي از فيلمت را تغيير بده، خانه نشين شوم.

اين بازيگر و كارگردان سينما يادآور شد: در هر صورت دوست دارم كه دو فيلم قبلي‌ام نيز اكران شود. اميدوارم در اين دوره از معاونت سينمايي اتفاقات خوبي براي آن دو فيلم بيفتد و من نيز حتما پس از پايان اكران «سوت پايان» براي اكران دو فيلم ديگرم اقداماتي را انجام خواهم داد.

نيكي كريمي همچنين از تلاش پخش كننده فيلمش تقدير كرد و گفت‌: اتفاق خوشايندي كه براي اكران «سوت پايان» افتاد اين بود كه پس از نمايش اين فيلم در سالن برج ميلاد درجشنواره فيلم فجر، آقاي مرتضي شايسته با من تماس گرفتند و گفتند كه فيلم را ديده و دوست دارند ايشان پخش كننده فيلم باشند. به نظر من اين ارتباط قلبي ايشان با فيلم بسيار حائز اهميت است.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان