نیکی کریمی همزمان با اکران «سوت‌پایان»: می‌توانستم فیلم تجاری بسازم اما … برای کارگردانی دغدغه بیشتری دارم

0
161

ایسنا: نیکی کریمی بازیگر سینمای ایران که تاکنون سه سینمایی به عنوان کارگردان در ژانر اجتماعی ساخته است، به قول خودش «سوت پایان» پس از دو فیلم اولش بالاخره توانست رنگ پرده را ببیند.

 موضوع فیلم از دغدغه‌هایم می‌آید

کارگردان «سوت پایان» درباره‌ی ایده‌ ساخت این فیلم به خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) گفت: موضوع این فیلم چهار سال پیش و در زمانی که داور جشنواره «لوکارنو» بودم به ذهنم رسید. آن زمان فیلمی از خانم شیخ الاسلامی با موضوع زنانی که شوهرانشان را به قتل رسانده‌اند در جشنواره حضور داشت و من آن را دیده بودم. دیدن این فیلم اولین جرقه‌های ایده ساخت «سوت پایان» در ذهن من بود.

وی ادامه داد: پس از آن نیز با کارگردانانی برخورد کردم که وقتی مشکلی برای یکی از نابازیگرانشان پیش می‌آید بدون هیچ اهمیتی از کنار آن‌ها می‌گذشتند و تنها به اینکه فیلمشان را به پایان برسانند فکر می‌کردند. در واقع می‌توانم بگویم این دو موضوع ایده اصلی فیلم «سوت پایان» را به من داد.

این کارگردان سینما با اشاره به این که «سوت پایان» مضمونی کاملا انسانی دارد، خاطرنشان کرد:‌ به نظر من حرف اصلی «سوت پایان» طرح این پرسش است که آیا در جریان زندگی باید فقط به خودمان فکر کنیم؟! و یا اینکه نسبت به اتفاقاتی که پیرامون ما می‌افتد نیز حساس باشیم.

من هم می‌توانستم فیلم تجاری بسازم اما…

این بازیگر سینمای ایران در پاسخ به این که چرا سرمایه‌گذاری این فیلم را خودش برعهده گرفته است، عنوان کرد: من هم مانند فیلمسازان دیگر، می‌توانستم فیلم تجاری بسازم کما این که بسیاری از تهیه‌کنندگانی که در سینما اسم و رسمی دارند به من چنین پیشنهادی دادند. اما من دوست داشتم فیلمنامه‌ای که برای «سوت پایان» نوشته بودم را در هر صورت بسازم. در این راستا نیز همه چیز دست به دست هم داد تا مجبور شوم سرمایه‌گذاری سومین فیلم را خودم برعهده داشته باشم.

نیکی کریمی که بعد از کارگردانی دو فیلم دیگر، توانسته برای «سوت پایان» فرصت اکران عمومی در سینماها را بگیرد، افزود: اصولا از ابتدا فکر نمی‌کردم که قرار است «سوت پایان» یک فیلم تجاری و پرفروش باشد. اما در عین حال مطمئن بودم هر نوع سینمایی که به آن ایمان داشته باشیم مخاطب خود را پیدا می‌کند. در همین راستا نیز وقتی فیلم را در چند شب گذشته کنار مخاطبان در سینما «آزادی» دیدم متوجه شدم که «سوت پایان» مخاطبان خود را پیدا کرده است.

کریمی درباره‌ی زمان اکران فیلمش اظهار کرد:‌ نمی‌توانم بگویم از زمان اکران فیلم خیلی راضی هستم چرا‌که سینماهای شاخص برای نمایش فیلم‌های دیگری در نظر گرفته شده‌اند. اما با کار خوبی که «هدایت فیلم» به عنوان شرکت پخش کننده برای «سوت پایان» انجام داد، توانستیم در همین شرایط نیز 14 سینما را در اختیار داشته باشیم اما در هر صورت امیدوارم که این تعداد افزایش پیدا کند.

این کارگردان در پاسخ به این که «چرا فیلم را در این زمان اکران کرده است؟» گفت:‌ من سعی کردم قبل از اکران خیلی به این که فیلم قرار است در چه شرایطی اکران شود فکر نکنم، چرا که اگر «سوت پایان» در حال حاضر اکران نمی‌شد اکران بعدی آن ممکن بود به ماه مهر و یا ماه‌های بعد از آن بیفتد. من احساس کردم که در تابستان و زمانی که حتی مردم می‌توانند تا پاسی از شب‌ در سینماها فیلم ببینند، می‌توانم فیلمم را اکران کنم.

پایان‌بندی فیلم با نسخه‌ی جشنواره متفاوت است

نیکی کریمی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره ممیزی‌های انجام شده در نسخه‌ی فعلی‌ «سوت پایان» که در سینما‌ها اکران شده‌است،گفت: این فیلم ممیزی‌هایی داشت و من سعی کردم تمام آن‌ها را برطرف کنم، چرا که دوست داشتم «سوت پایان» در هر صورت اکران شود. حتی نسخه‌ای که در حال حاضر در سینماها اکران می‌شود از جهت پایان‌بندی با نسخه نمایش داده شده در جشنواره‌ی فیلم فجر متفاوت است. این مساله به دلیل آن است که یکسری از ممیزی‌ها روی فیلم وجود داشت که به خاطر آن مجبور شدیم، مونتاژ فیلم را تغییر دهیم.

این هنرمند درباره‌ی این که اعمال ممیزی‌ها به فضای کلی فیلم لطمه زده است، اظهار کرد‌: در هر صورت‌ممیزی‌هایی صورت گرفته باعث می‌شود که کمی به فضای فیلم لطمه بخورد، اما من با آن مشکلی ندارم چرا که دوست داشتم «سوت پایان» پس از دو فیلم اولم که اکران نشد بالاخره رنگ پرده را ببیند.

وی ادامه داد: من در این سال‌ها یاد گرفته‌ام کارم را انجام بدهم و دلم نمی‌خواهد به خاطر این که به من می‌گویند جایی از فیلمت را تغییر بده، خانه نشین شوم.

این بازیگر و کارگردان سینما یادآور شد: در هر صورت دوست دارم که دو فیلم قبلی‌ام نیز اکران شود. امیدوارم در این دوره از معاونت سینمایی اتفاقات خوبی برای آن دو فیلم بیفتد و من نیز حتما پس از پایان اکران «سوت پایان» برای اکران دو فیلم دیگرم اقداماتی را انجام خواهم داد.

نیکی کریمی همچنین از تلاش پخش کننده فیلمش تقدیر کرد و گفت‌: اتفاق خوشایندی که برای اکران «سوت پایان» افتاد این بود که پس از نمایش این فیلم در سالن برج میلاد درجشنواره فیلم فجر، آقای مرتضی شایسته با من تماس گرفتند و گفتند که فیلم را دیده و دوست دارند ایشان پخش کننده فیلم باشند. به نظر من این ارتباط قلبی ایشان با فیلم بسیار حائز اهمیت است.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.