ایرنا: موگاديشو – رييس جمعيت هلال احمر سومالي با انتقاد از تعلل كشورهاي متمدن دنيا و سازمان‌هاي بين‌المللي درامر امدادرساني به اين كشور گفت: مثلث مرگ زنان و كودكان سوماليايي كامل شده است و سايه مرگ اين كشور قحطي زده را فرا گرفته است.’

محمد احمد محمد ادله ‘ امروز جمعه در موگاديشو پايتخت سومالي با هشدار به سازمان هاي امدادرسان دنيا به خبرنگار اعزامي ايرنا گفت: تاخير در روند ارسال محموله هاي كمك هاي انساندوستانه بين المللي به اين كشورجان هزاران سوماليايي را با خطر مرگ روبرو كرده است.
وي گفت:هم اكنون قحطي و خشكسالي در سومالي باعث مرگ دهها هزار نفر شده كه بيشتر آنها كودكان وزناني هستند كه در اثر سوتغذيه، فقر ويتامين آ و مكمل هاي غذايي از دنيا رفته اند.
اين مقام مسوول در جمعيت هلال احمر سومالي ادامه داد : اين كشور در 20 سال گذشته با بي‌سابقه ‌ترين و شديدترين بحران غذايي طول عمر خود مواجه شده است، كه براي كنترل و كاستن از آن در دو ماه آينده به بيش از 300 ميليون دلار بودجه نياز هست.
محمد ادله افزود: قحطي و گرسنگي به ويژه در دو منطقه باكول و شابيل را كه جنبش جوانان مبارز بر آن تسلط دارند، در بر گرفته است، كه عدم حركت و نرسيدن محموله هاي امدادي در شرايط كنوني مي‌تواند قحطي را در تمامي مناطق هشت گانه جنوب سومالي گسترش دهد.
وي درخصوص آخرين وضعيت قحطي زدگان اين كشور اضافه كرد: بيش از 7/3 ميليون نفر از ساكنان سومالي كه تقريبا نيمي از كل ساكنان را تشكيل مي‌دهد، در معرض تهديد گرسنگي و سو تغذيه قرار دارند كه بيش از 8/2 ميليون نفر از آنها در جنوب اين كشور زندگي مي‌كنند.
وي گفت: بيش ازدو ميليون كودك در معرض خطر مرگ قرار دارند و اوضاع نيمي از اين تعداد بسيار بحراني است، كمبود غذا در مناطق باكول و شابيل باعث شده است كه روزانه از هر ده هزار كودك شش كودك به علت گرسنگي جان خود را از دست بدهند، بدتر شدن اوضاع مي‌تواند تعداد قربانيان را به دو برابر هم برساند، اين در حالي است كه سه ايالت ديگر اين كشور در ماههاي آينده در معرض قحطي قرار دارند.
رييس جمعيت هلال احمرسومالي ضمن تشريح ابعاد اين فاجعه انساني افزود: معدل سو تغذيه در سومالي بيشترين نسبت را در جهان به خود اختصاص داده است و اين در حالي است كه روزانه از هر 10 هزار نفر شش كودك جان خود را از دست مي‌دهند.
وي به سازمان هاي امدادرساني بين المللي هشدار داد كه هر روز تاخير ارسال محموله هاي كمك هاي بشر دوستانه به اين كشور در انجام عمليات امدادرساني به قحطي زدگان، براي كودكان و خانوده‌هاي آنها مسأله مرگ و زندگي است.
به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا به سومالي از زمان آغاز قحطي در اين كشور كه از ژانويه آغاز شده است، بيش از 135 هزار نفر به خارج از اين كشور از جمله كنيا و اتيوپي مهاجرت كرده‌اند، بطوريكه روزانه به صورت متوسط بيش از 1700 نفر به اتيوپي و 1300 نفر ديگر به كنيا وارد مي‌شوند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان