مثلث مرگ زنان و کودکان سومالیایی کامل شده است

0
143

ایرنا: موگادیشو – رییس جمعیت هلال احمر سومالی با انتقاد از تعلل کشورهای متمدن دنیا و سازمان‌های بین‌المللی درامر امدادرسانی به این کشور گفت: مثلث مرگ زنان و کودکان سومالیایی کامل شده است و سایه مرگ این کشور قحطی زده را فرا گرفته است.’

محمد احمد محمد ادله ‘ امروز جمعه در موگادیشو پایتخت سومالی با هشدار به سازمان های امدادرسان دنیا به خبرنگار اعزامی ایرنا گفت: تاخیر در روند ارسال محموله های کمک های انساندوستانه بین المللی به این کشورجان هزاران سومالیایی را با خطر مرگ روبرو کرده است.
وی گفت:هم اکنون قحطی و خشکسالی در سومالی باعث مرگ دهها هزار نفر شده که بیشتر آنها کودکان وزنانی هستند که در اثر سوتغذیه، فقر ویتامین آ و مکمل های غذایی از دنیا رفته اند.
این مقام مسوول در جمعیت هلال احمر سومالی ادامه داد : این کشور در 20 سال گذشته با بی‌سابقه ‌ترین و شدیدترین بحران غذایی طول عمر خود مواجه شده است، که برای کنترل و کاستن از آن در دو ماه آینده به بیش از 300 میلیون دلار بودجه نیاز هست.
محمد ادله افزود: قحطی و گرسنگی به ویژه در دو منطقه باکول و شابیل را که جنبش جوانان مبارز بر آن تسلط دارند، در بر گرفته است، که عدم حرکت و نرسیدن محموله های امدادی در شرایط کنونی می‌تواند قحطی را در تمامی مناطق هشت گانه جنوب سومالی گسترش دهد.
وی درخصوص آخرین وضعیت قحطی زدگان این کشور اضافه کرد: بیش از 7/3 میلیون نفر از ساکنان سومالی که تقریبا نیمی از کل ساکنان را تشکیل می‌دهد، در معرض تهدید گرسنگی و سو تغذیه قرار دارند که بیش از 8/2 میلیون نفر از آنها در جنوب این کشور زندگی می‌کنند.
وی گفت: بیش ازدو میلیون کودک در معرض خطر مرگ قرار دارند و اوضاع نیمی از این تعداد بسیار بحرانی است، کمبود غذا در مناطق باکول و شابیل باعث شده است که روزانه از هر ده هزار کودک شش کودک به علت گرسنگی جان خود را از دست بدهند، بدتر شدن اوضاع می‌تواند تعداد قربانیان را به دو برابر هم برساند، این در حالی است که سه ایالت دیگر این کشور در ماههای آینده در معرض قحطی قرار دارند.
رییس جمعیت هلال احمرسومالی ضمن تشریح ابعاد این فاجعه انسانی افزود: معدل سو تغذیه در سومالی بیشترین نسبت را در جهان به خود اختصاص داده است و این در حالی است که روزانه از هر 10 هزار نفر شش کودک جان خود را از دست می‌دهند.
وی به سازمان های امدادرسانی بین المللی هشدار داد که هر روز تاخیر ارسال محموله های کمک های بشر دوستانه به این کشور در انجام عملیات امدادرسانی به قحطی زدگان، برای کودکان و خانوده‌های آنها مسأله مرگ و زندگی است.
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا به سومالی از زمان آغاز قحطی در این کشور که از ژانویه آغاز شده است، بیش از 135 هزار نفر به خارج از این کشور از جمله کنیا و اتیوپی مهاجرت کرده‌اند، بطوریکه روزانه به صورت متوسط بیش از 1700 نفر به اتیوپی و 1300 نفر دیگر به کنیا وارد می‌شوند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.