خطر ابتلای زنان سیگاری به بیماری قلبی بیش از مردان سیگاری است

0
53

بی بی سی: دانشمندان پس از بیش از ۳۰ سال تحقیق و بررسی دریافته اند که خطر ابتلا به حمله قلبی در زنانی که سیگار می کشند بیش از مردان سیگاری است.

نتیجه تحقیقات بر روی دو میلیون و چهارصد هزار نفر ، که در نشریه پزشکی لانست منتشر شده است، نشان می‌دهد خطر ابتلا به حمله قلبی در زنان سیگاری ۲۵ درصد بیش از مردان سیگاری است

بنیاد قلب بریتانیا این یافته‌ها را "هشدار دهنده" خوانده است. سازمان بهداشت جهانی هم بیماری‌های قلبی را بزرگترین عامل کشته شدن انسانها می‌داند و می‌گوید که این بیماری‌ها هر سال موجب مرگ بیش از هفت میلیون نفر می‌شود.

سیگار کشیدن یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود.

دانشگاه مینه‌سوتا این تحقیقات را بر اساس اطلاعاتی که از سال ۱۹۶۶ تا سال ۲۰۱۰ جمع آوری شده بود انجام داد و نتیجه گرفت که "زنان با سیگار کشیدن باعث می‌شوند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در آنها ۲۵ درصد از مردان سیگاری بیشتر شود."

تا پیش از انتشار نتیجه این تحقیقات، تصور می‌شد سیگار کشیدن، خطر ابتلا به حمله قلبی را در مردان و زنان دو برابر می‌کند.

محققان می‌گویند دلیل این تفاوت میان زنان با مردان "نا معلوم" است اما این دلیل می‌تواند ناشی از تفاوت بیولوژیک و یا تفاوت شیوه سیگار کشیدن زنان با مردان باشد.

دست اندرکاران این تحقیقات می‌گویند ممکن است زن‌ها در مقایسه با مردان مواد سمی سیگار مانند کارسینوژن را بیشتر جذب کنند.

الن میسن، یک پرستار ارشد بنیاد قلب بریتانیا هم ضمن هشدار دهنده خواندن نتایج این تحقیقات گفت: "با اینکه خانم‌ها معمولا کمتر از آقایان سیگار می‌کشند اما به نظر می‌رسد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند."

جین لندن، مدیر اجرایی انجمن ملی قلب بریتانیا ضمن انتقاد از شیوه‌های بازاریابی و تبلیغات برخی سیگارها گفت دولت باید تولیدکنندگان سیگار را مجبور کند از بسته بندی‌های ساده استفاده کنند و جلوی حربه های تبلیغاتی، مانند تولید سیگارهای باریک، استفاده از رنگ و سایر شیوه‌های جذب زنان جوان را بگیرد.

.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.