گیتی پورفاضل وکیل دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز:

بازنگری در قانون برای کاهش کودک آزاری ضروری است

0
146

دنیای صنعت: مریم رحمانی- گیتی پورفاضل وکیل دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز در گفت و گو با خبرنگار دنیای صنعت بیان کرد: یکی از مواردی که سبب گسترش کودک آزاری می شود عدم تناسب بین جرم و مجازات است.

 

پورفاضل افزود: خیلی وقت ها قضات به دلیل همین متناسب نبودن جرم و مجازات از مجازات مجرم در جایی که مجازات بسیار سنگین است می گذرند. مثلا در تجاوز به کودک مجازات اعدام است. خوب این مجازات سنگین است  قاضی می بیند اگر بخواهد دستور اعدام بدهد به خصوص زمانی که مجرم پدر خانواده (تجاوز به محارم) باشد قاضی برای این که عده ای دیگر را دچار مشکل نکند حکم صادر نمی کند.یعنی قاضی می گوید جرم احراز نشده، در حالی که گواهی پزشکی قانونی نشان دهنده وقوع جر است. بنابراین مجرم آزاد می شود و می تواند دوباره اقدام به اعمال مجرمانه کند.

این وکیل گفت: لذا در این خصوص تجاوز به کودکان بهتر است مجازاتی بین 5 تا 10 سال زندان در نظر گرفته شود به جای اعدام تا زمینه ارتکاب جرم کاهش یابد.

پورفاضل در ادامه اشاره کرد: از طرفی اگر پدر یا جد پدری براثر شکنجه یا به هر طریق دیگری کودک را بکشد قصاص نمی شود و تنها باید مبلغی به عنوان دیه کودک به مادر او یا در صورت فوت مادر به خواهر و برادر او بپردازد. یعنی باز یک مجازات مالی اندک در نظر گرفته شده که خیلی وقت ها هم مادر از گرفتن آن می گذرد چون یا مرد توان دادنش را ندارد یا اگر هم بگیرد به نوعی به خود مرد باز گردانده می شود. این نوع مجازات ها همه و همه به افزایش کودک آزاری دامن می زند.

 این وکیل تاکید کرد: به طور کلی قانون ما درباره کودک آزاری نیازمند بررسی و بازنگری عمیق است تا این آسیب اجتماعی کاسته شود. دوران کودکی یکی از مهم ترین دوران های زندگی و کودکی که مورد آزار قرار گیرد در بزرگسالی به جرم و بزه و اعمال خشونت جویانه روی می آورد.

پورفاضل گفت: من به عنوان یک وکیل که با پرونده های زیادی برخورد داشته ام. معتقدم قانون ما به روز نیست و مجازات های جدید متناسب با جرم باید از سوی قانون گذار در نظر گرفته شود. همین طور خلاهای قانونی می تواند سبب افزایش کودک آزاری شود.

این عضو کانون وکلا تصریح کرد: به عنوان یک وکیل با صحنه های دلخراشی در بیمارستانها و بهزیستی مواجه می شوم که روز به روز هم در حال افزایش است. او یکی از این دلایل را فقر اقتصادی دانست و گفت: اگر به کسانی که کودک آزاری می کنند توجه کنیم بیشتر در بین طبقه محروم جامعه قرار دارند. اینان معمولا درباره اصول صحیح تربیت چیزی نمی دانند و تنبیه را یکی از روش های تربیتی قلمداد می کنند. از طرفی در یک اتاق کوچک که 8 نفر در آن زندگی می کنند احتمال وقوع هرگونه اتفاقی علیه کودک می رود.

پورفاضل در انتها تاکید کرد: ابتدا دولت باید به مسائل اقتصادی توجه کند و همین طور سعی کند به مردم آموزش های لازم درباره تربیت صحیح کودکان از طریق رسانه های جمعی بدهد.  و مهم تر از  همه در قانون بازنگری های لازم را جهت بهبود وضعیت کودکان انجام دهد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.