بیانیه انجمن های دانشجویی در اعتراض به پذیرش تک جنسیتی

0
147

جــرس: در واکنش به تک جنسیتی شدن برخی رشته های و گروههای آموزشی در دانشگاههای کشور، گروهی از انجمن های دانشجویی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، طی بیانیه ای نسبت به عواقب این "تصمیمات عجولانه و خلق الساعه و غیرکارشناسی" هشدار داده و خواستار تجدیدنظر در این امر شدند.

به گزارش روزنامه شرق، در بیانیه دانشجویان در این زمینه آمده است "سعی در آگاه ساختن مسئولان نسبت به پیامدهای ناگوار چنین تصمیم‌گیری‌های به دور از اندیشه و خلق‌الساعه در مسایل کلان آموزش عالی کشور داشته و به آنها صریحا هشدار می‌دهیم که با چنین روندی نه‌تنها ایران به افق‌های ترسیم شده در برنامه چشم‌انداز توسعه نخواهد رسید؛ بلکه از رقبای اصلی خود در خاورمیانه نظیر ترکیه که در این زمینه تخصصی گوی سبقت را از کشورهای صاحب سبک غربی نیز ربوده است به شدت عقب خواهد ماند و در پایان به مسوولان این امر متذکر می‌شویم که بار دیگر با تصمیمات عجولانه و غیرکارشناسانه خود به یک فاجعه علمی دیگر در کشور منجر نشوند و هرچه سریع‌تر نسبت به اصلاح این مهم اقدام کنند. "

متن این بیانیه به شرح زیر است:

متاسفانه انتشار دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری ١٣٩۰ توسط سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ سیزدهم امرداد ماه که در تناقض آشکار با نظرات اعلام شده مسوولان آموزش عالی در رسانه‌های رسمی در ماه‌های اخیر است، موجب بهت و حیرت فراوان دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشکده‌های مهندسی معدن کشور شد.

این در حالی است که این امر در مغایرت با نامه ریاست جمهور به وزیر علوم در تاریخ پانزدهم امرداد در مخالفت با تک‌جنسیتی شدن رشته‌های دانشگاهی بوده است.

با کمال تاسف در این دفترچه شاهد تک‌جنسیتی شدن رشته مهندسی معدن در تعدادی از دانشگاه‌های معتبر کشور از جمله دانشکده فنی دانشگاه تهران به عنوان مهد مهندسی کشور بوده‌ایم. در این راستا موارد زیر قابل تامل است:

١- آیا تفاوت قابل ملاحظه‌ای بین فرصت‌های شغلی و تحقیقاتی بانوان فارغ‌التحصیل در رشته مهندسی معدن با رشته‌هایی نظیر مهندسی نقشه‌برداری و عمران و همچنین رشته‌های زمین‌شناسی، نفت و… وجود دارد؟!

٢- آیا سرفصل‌های تصویب شده توسط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای تدریس رشته‌های مهندسی، به تفکیک دانشگاه‌ها انجام شده است که اینک شاهد تک‌جنسیتی شدن یا کاهش شدید سهمیه داوطلبان ورودی رشته‌ها فقط در بعضی دانشگاه‌های معتبر کشور به صورت موردی شده‌ایم؟! 3

٣- از سویی چنین تصمیم‌گیری‌های‌غیرکارشناسانه‌ای با ایجاد دید منفی کاذب نسبت به دشواری رشته مهندسی معدن باعث کاهش تمایل داوطلبان، در ورود به این رشته می‌شود.

۴- چنین تصمیم‌گیری‌های نابخردانه‌ای در تک‌جنسیتی کردن یا کاهش شدید سهمیه ورود بانوان به رشته‌های خاص باعث به وجود آمدن جو عدم امنیت روانی و بلاتکلیفی در مورد ادامه تحصیل دانشجویان دختر فعلی و آتی این رشته در مقاطع بالاتر خواهد شد.

۵- با توجه به اینکه دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سرمایه‌های ملی ما محسوب می‌شوند، شرایط عدالت آموزشی ایجاب می‌کند که حق تحصیل در این دانشگاه‌ها به صورت عادلانه و به دور از هر محدودیتی برای تمامی داوطلبان ورود به دانشگاه امکان‌پذیر باشد.

۶- اگر با دید کارشناسی به این موضوع نگریسته شود متوجه می‌شویم که مهندسی معدن همانند سایر رشته‌های مهندسی دارای فرصت‌های شغلی و تحقیقاتی گسترده‌ای است که این گستردگی مانع از لزوم وجود شرایط جنسیتی خاص محصلان این رشته می‌شود. بنابراین ما دانشجویان مهندسی معدن دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، بین‌المللی امام خمینی قزوین، باهنر کرمان و صنعتی سهند تبریز با این بیانیه سعی در آگاه کردن مسوولان ذی‌ربط از پیامدهای ناگوار چنین تصمیم‌گیری‌های به دور از اندیشه و خلق‌الساعه در مسایل کلان آموزش عالی کشور داشته و به آنها صریحا هشدار می‌دهیم که با چنین روندی نه‌تنها ایران به افق‌های ترسیم شده در برنامه چشم‌انداز توسعه نخواهد رسید؛ بلکه از رقبای اصلی خود در خاورمیانه نظیر ترکیه که در این زمینه تخصصی گوی سبقت را از کشورهای صاحب سبک غربی نیز ربوده است به شدت عقب خواهد ماند. در پایان به مسوولان این امر متذکر می‌شویم که بار دیگر با تصمیمات عجولانه و غیرکارشناسانه خود به یک فاجعه علمی دیگر در کشور منجر نشوند و هرچه سریع‌تر نسبت به اصلاح این مهم اقدام کنند.

امضا‌کنندگان:

دانشجویان و انجمن‌های علمی دانشکده‌های مهندسی معدن در دانشگاه‌های تهران، صنعتی امیرکبیر، کرمان، بین‌المللی امام خمینی قزوین، سهند تبریز، بیرجند، انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.