قم – خبرگزاری مهر: عضو گروه حقوقی هیئت علمی دانشگاه مفید قم گفت: سال گذشته 144هزار تماس با مرکز فوریتهای پزشکی گرفته شده است که از این تعداد 6 هزار مورد گزارش کودک آزاری بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید حسین هاشمی قبل از ظهر یکشنبه در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در تالار گفتگوی دانشگاه مفید قم برگزار شد با ابراز نگرانی از رشد کودک آزاری در سطح جامعه اظهار داشت: صفحه‌های روزنامه‌ها و نمایه پایگاه‌های خبری، هر روز حادثه‌های غمباری مبنی بر کودک آزاری به شیوه‌های مختلف را نشان می‌دهد که دل هر انسانی را به درد می‌آورد.

وی افزود: متأسفانه خانه که بهترین محل برای تامین آسایش کودکان است تبدیل به فضایی وحشت بار برای آزارهای کودکان شده است تا جایی که مطالعات جرم شناسی نشان می‌دهد 70 درصد کودک آزاری‌ها در محیط خانواده صورت می‌گیرد.

عضو گروه حقوقی هیئت علمی دانشگاه مفید قم تصریح کرد: متأسفانه جامعه ما به سمتی سوق پیدا کرده که به جای گزارش لطف و مهربانی پدر در محیط خانواده آمارهای 53 درصدی آزار کودک را توسط پدران شاهد هستیم‌.

وی تأکید کرد: تحقیقات جرم شناسی نشان داده است که بیشتر مجرمین حرفه‌ای در کودکی مورد آزار و اذیت و تنبیه بدنی قرار گرفته‌اند که خود زمینه را برای بزهکاری در وجودشان پرورش داده است‌.

حجت الاسلام هاشمی تأکید کرد: بنابر ضرورتی که در این باره حس شد کنفرانسی با همکاری سازمان یونیسف با عنوان نقش ادیان در مقابله با خشونت علیه کودک با حضور مهمانان خارجی و داخلی در دانشگاه مفید قم برگزار می‌کنیم و راهکارهای لازم را در این زمینه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

با رد شايعه فوت نيما، قرباني كودك آزاري
مددكار انجمن حمايت از حقوق كودكان:
حال نيما خوب است

  مددكار انجمن حمايت از حقوق كودكان با اشاره به برخي شايعات در فضاي مجازي درباره فوت نيما ، گفت: طي تماسي كه امروز با خانواده نيما داشتم با مادر، پدر بزرگ و نيما صحبت كردم و حال نيما خوب است.

شيرين صدر نوري در گفت‌وگو با خبرنگار«اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا با بيان اينكه رسانه‌ها از شايعه پراكني درباره نيما خودداري كنند، اظهاركرد: اين شايعه‌ها ممكن است زمينه‌ساز تكرار خشونت عليه وي باشد.

وي افزود: نيما در حال حاضر به اتفاق مادرش به شهر اجداديشان تبريز سفر كرده است.

به گزارش ايسنا، نيما پسر چهارساله‌اي است كه 18 ارديبهشت‌ماه با آثار ضرب و جرح شديد در نقاط مختلف بدن و كبودي دو چشم توسط والدينش به بيمارستان مفيد آورده شد و 10 روز بعد عليرغم اعتراض‌ انجمن‌ حمايت از حقوق كودكان با رأي قاضي پرونده به خانواده‌اش بازگردانده شد.

خانواده او از نظر مالي در وضعيت مناسبي قرار دارند و پدر نيما كارمند و مادرش خانه‌دار است. آنها چندسال پيش از تبريز به تهران مهاجرت كردند و تنهايي مادر در تهران و بي توجهي‌هاي پدر نسبت به مادر به اين مسأله دامن زد و كارشناسان اين كودك آزاري را ناشي از باورهاي غلط در عرف مي‌دانند. پس از اين اتفاق با همكاري سمن‌ها و اورژانس اجتماعي خانواده وي تحت درمان و مشاوره قرار گرفتند.

اولين جلسه‌ي رسيدگي به پرونده‌ي كودك‌آزاري هانيه برگزار شد؛
تفهيم اتهام به مسوول يكي از واحد‌هاي بهزيستي
ناپدري هانيه همه اتهامات را پذيرفت

  اولين جلسه رسيدگي به پرونده هانيه، كودك آزار ديده‌اي كه توسط ناپدري‌اش مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود، در شعبه 1184 مجتمع قضايي شهيد فهميده برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين دادگاه به رياست قاضي زندي‌پور و با حضور ناپدري هانيه به عنوان متهم اصلي و يكي از مسوولان سازمان بهزيستي برگزار شد و علي‌رغم حضور خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي، محاكمه در پشت در‌هاي بسته و بدون حضور رسانه‌ها انجام شد.

هاله‌السادات سري، وكيل هانيه بعد از اتمام اولين جلسه رسيدگي درباره‌ي اتفاقات پيرامون اين پرونده به خبرنگار ايسنا گفت: اين دادگاه اولين جلسه رسيدگي به پرونده هانيه بود كه علاوه بر ناپدري هانيه، فرد ديگري كه يكي از مسوولان واحدهاي سازمان بهزيستي بود به عنوان متهم در جلسه دادگاه حضور داشت.

وي در ادامه افزود: در دادگاه بعد از رسيدگي‌هاي مختلف، آخرين دفاعيات متهمان اخذ شد و ناپدري هانيه، متهم رديف اول به تمامي اعمال خود از جمله شكستن دست‌هاي هانيه اعتراف كرد. اتهام اين متهم، كودك‌آزاري، ضرب و جرح عمدي و ايجاد سوختگي بر بدن هانيه كه تنها 8 هشت سال سن دارد، است.

اين وكيل دادگستري با بيان اينكه متاسفانه نظريه تكميلي پزشكي قانوني در جلسه دادگاه موجود نبود، عنوان كرد: دادگاه بعد از اخذ نظريه تكميلي پزشكي قانوني راي خود را قطعا صادر خواهد كرد.

وي تصريح كرد: علي‌رغم اينكه يكي از مسوولان سازمان بهزيستي با اتهام عدم اطلاع فوري كودك‌آزاري در دادگاه حضور داشت اما متاسفانه در اين جلسه نماينده حقوقي‌ از سازمان بهزيستي براي دفاع از اين متهم حضور نداشت، اما نبايد اين موضوع را قصور تلقي كنيم زيرا عدم اطلاع افرادي كه در بهزيستي كار مي‌كنند، باعث به تاخير افتادن رسيدگي به اين پرونده شده است.

سري گفت: طبق قانون مجازات اسلامي، مسوولان سازمان بهزيستي بايد به محض اطلاع از كودك‌آزاري، آن را به مراجع قضايي اعلام كنند و درخواست ما در خصوص متهم رديف اول اعمال ماده 614 قانون مجازات اسلامي و تعيين ديه است.

وي با اشاره به اينكه هانيه فقط در ابتداي جلسه حضور داشت، خاطر نشان كرد: هانيه به دليل عدم شرايط روحي، فقط دقايقي در جلسه دادگاه حضور داشت كه در آن زمان ناپدري وي بيرون از جلسه دادگاه بود و او در خصوص ناپدري خود صحبتي نكرد، فقط به چندين سوال ساده قاضي پاسخ داد.

ها‌له‌السادات سري عنوان كرد: مادر هانيه طبق راي قبلي در دادسرا حكم منع تعقيب برايش صادر شده بود و در جلسه دادگاه حضور نداشت.

اين وكيل دادگستري در پايان گفت: معاون دادستان تهران در امور كودكان و زنان نيز در اين جلسه حضور داشت.

 

 

 

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان