مرگ بیش از ۲۹ هزار کودک سومالیایی به دلیل خشکسالی و گرسنگی

0
45

{ {{دانشجو نیوز:}} } بر اساس گزارش سازمان توسعه بین المللی امریکا (USAID ) بیش از ۲۹ هزار کودک زیر پنج سال در سومالی به دلیل خشکسالی و گرسنگی جان خود را از دست داده اند.

ه گزارش دانشجونیوز، این آمار روز چهارشنبه در واشنگتن توسط خانم نانسی لیندبورگ، مدیر سازمان کمک به توسعه بین المللی برای دفتر دموکراسی، درگیری و امدادانسانی اعلام شد.

این اولین بار است که یک چنین تخمین دقیقی از فاجعه انسانی در کشورهای شاخ آفریقا مانند سومالی، اتیوپی و جیبوتی زده میشود. آفریقای شرقی چنین خشکسالی فجیعی را در سال ۱۹۵۰ تجربه کرده بود.

پیشتر گفته شده بود که دو منطقه در سومالی از قحطی رنج می برند بطوریکه بیش از ۳۰ درصد از کودکان این مناطق دچار سوء تغذیه مبرم هستند، بیش از دو نفر در هر ۱۰۰,۰۰۰ نفر هر روز جان خود را از دست می دهند، و این که غذا و دیگر نیازهای اولیه در دسترس بیشتر مردم قرار ندارد.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل نیز ماه گذشته وضعیت سومالی را بدلیل وقوع خشکسالی و جنگ “فجیع ترین بحران انسانی جهان” نامید و خواستار توجه جامعه جهانی به این منطقه شد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در بیانیه ای اعلام کرده بود که در سومالی به علت عدم وجود دولت به مدت ۲۰ سال و تروریسم بی رحم “الشباب” که علیه مردم خود عمل می کند وضعیت را که از قبل نیز بسیار ناگوار بود به صورتی هولناک درآورده است که انتظار می رود از این هم بدتر شود.

تخمین زده می شود که مشکلات مردم سومالی با جمعیتی معادل ۱۱ میلیون نفر، بر کشور های اتیوپی، جیبوتی و کنیا اثر بگذراد. مردم این کشورها نیز قحطی، از دست دادن محصول و دام و غذا را تجربه کرده اند.

پیشتر سازمان بهداشت جهانی هشدار داده بود که بر اساس شرایط سومالی، وضعیت از آنچه هست بسیار وخیم تر خواهد شد. کاهش مصرف مواد غذایی و فقدان رژیم غذایی متنوع منجر به سوء تغذیه و نقایص ناشی از تغذیه اندک می شود، که نتیجه آن گسترش بیماری و مرگ و میر، به ویژه به علت امراض مسری است.

گفتنی است تاکنون برخی از کشورها کمک های انسان دوستانه خود را روانه کشور سومالی کرده اند. اما به نظر میرسد که این کمک ها کافی نبوده و فاجعه در حال ادامه یافتن است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.