از بی عدالتی تا مرگ زودهنگام / سمیه توحیدلو

0
66

{{بر ساحل سلامت:}} کنکور یکی از بزرگترین آزمون های ماست حتی اگر قرار بوده باشد از سال ۹۰ حذف شود. همین بزرگی لاجرم همه خانواده ها را مجبور به پیگیری اخبار و اطلاعات کنکور می کند، چرا که هرکسی را در اقوام دور و نزدیک یک پشت کنکوری هست. این روزها روزهای تب کنکور هست و حرف و حدیث ها بسیارند. از قبل تر ها صحبت از سهمیه جنسیتی بود و خیلی از آقایان و مسئولین به زعم خودشان واقع گرا، مدام از لزوم سهمیه جنسیتی برای برخی از رشته ها می گفتند و آینده ی بدون مردان تحصیلکرده را آینده ای اسف بار معرفی می کردند، اما به واقع آنچه می اندیشیدیم اندک سهمیه ای بود که ممکن بود برای برخی رشته های کاربردی ایجاد شود، شاید که این تصور باشد که زنان بعد از ختم تحصیلات به کار در همان رشته خاص علاقه نشان ندهند.

اما امروز از این[ سایت->http://www.gozine2.ir/index.php] دو دفترچه ریاضی و انسانی -که با وضعیت ظرفیتی اش از پیش آشنا بودم- را گرفتم. به یقین می توان گفت که اعمال این سهمیه فراتر از انتظار بود. در تمامی رشته هایی که ظرفیت دختران همیشه دو برابر یا حتی بیشتر بوده است به نسبتی مساوی و یا حتی به نفع آقایان تقلیل پیدا کرده است. رشته هایی چون علوم پایه و یا علوم انسانی از این دست هستند. مصادیقی که با هر نگره ی جامعه شناسانه و حتی واقع گرایانه از جنس مسئولین قابل پذیرش نیست. اعمال ظرفیت در رشته های فنی هم بی نظیر است. در رشته هایی مثل مهندسی شیمی، مهندسی برق و کامپیوتر و حتی عمران که حضور خانم ها یا غالب بوده و یا برابری می کرده، با سهمیه بسیار بالای آقایان روبه رو شده است. در بقیه رشته ها نیز تعداد ظرفیت خانم ها آنقدر پایین هست که نزدیک به هیچ به حساب اید. حال اینجاست که ظرفیت بالای قبولی دختران از پیش در رتبه های آنها معلوم است و بوجود آوردن شرایطی که رتبه اخرین فرد قبول شده در میان دختران بسیار بهتر و بالاتر از اخرین پسر قبول شده خواهد بود. این یعنی بی عدالتی و از بین بردن فرصت برابر . تا پیش از این در مدارس و نوع آموزش نابرابری هایی بود. حالا نابرابری علنی تر شده به سطح بزرگ قبولی در کنکور رسیده است.

سوالم اینجاست که به واقع در شرایطی که طبق آمارهای رسمی آنچه که معضل اساسی در جامعه است نه نداشتن نیروی کار که درصد بالای بیکاری است، آیا چنین سهمیه هایی متصدیان امر را به آینده واقعی و ایده آلشان سوق خواهد داد؟ آیا چنین نمی شود که در آینده ای نزدیک در دانشگاه ها وضعیت علمی نزد آقایان به مراتب ضعیف تر از دختران شود، همانگونه که پیشتر درباره انواع سهمیه های دیگر اتفاق افتاده بود؟ چنین موقعیتی آیا موقعیت ارزنده ای برای یک جامعه هست؟

از تمامی اینها که بگذریم، با حذف رشته های مربوط به علوم انسانی چه باید کرد؟ حداقل در علوم اجتماعی کاهش ظرفیت ها، حذف کامل علوم اجتماعی از دانشگاه بزرگی چون علامه طباطبایی و حذف کامل زیر مجموعه هایی چون علوم ارتباطات و روزنامه نگاری از کلیه دانشگاه ها در کنار موارد بالا نشان چیست؟ این یعنی فاتحه ی زود هنگام بر علوم انسانی ؟
تکمله : [حذف سیزده رشته دانشگاهی->http://www.ayandenews.com/news/34077/#]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.