دولت حق ندارد لایحه حمایت از کودک را تغییر دهد

0
39

روزنامه روزگار: لایحه حمایت از حقوق کودکان در 4 فصل و 54 ماده توسط قوه قضائیه تدوین شده و به دولت تحویل داده شده است. بر اساس ماده 158 قانون اساسی، تهیه لوایح قضایی متناسب با جمهوری اسلامی از وظایف قوه قضائیه است و بر اساس تفسیر شورای نگهبان، «هیئت دولت نمی تواند مستقلا لایحه قضایی تنظیم کرده و آن را به مجلس شورای اسلامی جهت تصویب نهایی ارسال کند. لوایح قضایی که توسط رئیس قوه قضائیه تهیه و به دولت ارسال می شود، به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود. هرگونه تغییر مربوط به امور قضایی در اینگونه لوایح فقط با جلب موافقت رئیس قوه قضائیه مجاز است. اما دیروز فاطمه بداغی معاون حقوقی رئیس جمهور اعلام کرده است که لایحه حمایت از حقوق کودکان در 49 ماده در هیئت وزیران تصویب شده است.

دولت حق تغییر لوایح قانونی را ندارد، بنابراین نباید در لایحه حمایت از حقوق کودک تغییری ایجاد کند؛ اما بر اساس اعلام صورت گرفته پنج ماده از لایحه کم شده است. البته تا زمانی که این لایحه در هیئت وزیران تصویب شده است، خوانده نشود، مشخص نمی شود دولت چه تغییراتی در این لایحه ایجاد خواهد کرد.

اگر این لایحه به شکلی که قوه قضائیه آن را تصویب کرده است به مجلس برود و در مجلس هم تصویب شود، در رابطه با حمایت از حقوق کودکان اقدامات مثبتی انجام شده است. در رابطه با این لایحه کودکان در معرض خطر تعریف شده اند و راهکارهایی برای حمایت از آنها در نظر گرفته شده است.

یکی دیگر از نکات مثبت این لایحه این است که مددکاران اجتماعی حتی قبل از ماموران اجازه دارند کودکانی را که در معرض خطر هستند از محیط نا امن دور کنند و بعد مسئله را به ضابطان قضایی اطلاع بدهند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.