ناصر تقوایی: قاضی پرونده مرضیه وفامهر برخلاف قول دادستان عمل کرد

0
41

بی بی سی: ناصر تقوایی، کارگردان ایرانی، گفت که با وجود وعده غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر آزادی زنان سینماگر، مرضیه وفامهر، بازیگر و کارگردان و همسر او همچنان در بازداشت به سر می برد.

آقای تقوایی گفت: “باید به امید بازرس ویژه حقوق بشر سازمان ملل ماند که جزو پرونده قطوری که دارد، مشکل ما را هم ببیند.”

امروز، پنج شنبه، ۱۳ مرداد، ناصر تقوایی در گفت و گو با بی بی سی گفت: “بعد از سخنان آقای اژه ای انتظار داشتم همسرم آزاد شود. ولی همسرم آزاد نشد چون قاضی مخالفت کرد.”

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه روز ۳ مرداد درباره دستگیری پگاه آهنگرانی و مرضیه وفا مهر گفته بود که “این دو نفر بر اساس گزارش های رسمی مراجع امنیتی دستگیر شده اند و پرونده در تحقیقات مقدماتی است و امروز تحقیقات مقدماتی تکمیل شده و فعلا با تامین قرار آزاد می شوند.”

پگاه آهنگرانی و مهناز محمدی، مستندساز، روز ۵ مرداد از زندان آزاد شدند ولی مرضیه وفامهر همچنان در بازداشت به سر می برد.

ناصر تقوایی با اشاره به اینکه قاضی بر خلاف قول دادستان کل عمل کرد گفت: “من از آن زمان منتظر دو مطلب هستم: عکس العمل دادستان کل کشور در مقابل حکم چیست و دوم اینکه دادگاه کی تشکیل خواهد شد.”

مرضیه وفامهر اوایل تیرماه به اتهام بازی در فیلم دانشجویی “تهران من حراج” بازداشت شد و با حکم بازداشت موقت، به زندان قرچک ورامین رفت.

{{درخواست از گزارشگر ویژه}}

ناصر تقوایی در گفت و گو با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از سازمان ملل درخواست کرد که “گزارشگر ویژه خود را زودتر به ایران بفرستد تا وضعیت زندانیان را از نزدیک ببیند و به نوعی از آنها دفاع کند. ”

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران پس از آغاز فعالیت رسمی خود در روز دوشنبه اول اوت (دهم مرداد) از دولت این کشور خواست به او اجازه دهد تا برای بررسی اتهام‌های نقض حقوق بشر در ایران به این کشور سفر کند.

با این همه، کمتر از یک هفته پس از آنکه شورای حقوق بشر سازمان ملل، احمد شهید، را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران انتخاب کرد، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه این کشور گفته بود که “پذیرفتن گزارشگر ویژه حقوق بشر سیاست ما نیست”.

ناصر تقوایی گفت: “مسائل مربوط به هنرمندان برای مطبوعات و رسانه های ما جذاب نیست. برای تلویزیون که هرگز جذاب نبوده. به همین دلیل باید به امید بازرس ویژه حقوق بشر سازمان ملل ماند که جزو پرونده قطوری که دارد، مشکل ما را هم ببیند.”

آقای تقوایی گفت که هفته ای یک بار همسرش را در زندان ملاقات می کند.

به گفته آقای تقوایی مرضیه وفامهر اتهام سیاسی ندارد و به همین دلیل در زندان قرچک ورامین و نه در اوین، در بازداشت به سر می برد. او اتهام مرضیه وفامهر را “رعایت نکردن مسائل شرعی و شرکت در تولید یک فیلم مبتذل” ذکر کرد.

خانواده خانم وفامهر تا حدود دو هفته پس از بازداشت او ترجیح دادند سکوت کنند اما پس از آن اخبار مربوط به بازداشت او در رسانه ها منعکس شد.

ناصر تقوایی گفت: ” قاضی پرونده به وکیل مرضیه وفامهر گفته که آزاد نشدن مرضیه به علت مصاحبه های من با رادیو و تلویزیون های خارجی بوده است. من زمانی که با رسانه های خارجی صحبت کردم ۱۶ یا ۱۷ روز از بازداشت او گذشته بود و ایشان نه تنها اقدامی نکرد، بلکه اتهامات او را سنگین تر کرد. من زمانی این گفت و گو ها را کردم که بازداشت موقت او را یک ماه دیگر تمدید کرده بود.”

{{تهران من، حراج}}

فیلم “تهران من، حراج” داستان یک دختر هنرمند ایرانی است که در یک میهمانی زیرزمینی با پسری ایرانی که در استرالیا زندگی می کند آشنا می شود و تلاش می کند با او به این کشور برود.

پیش از این، گراناز موسوی، کارگردان فیلم “تهران من، حراج”، بازداشت مرضیه وفا مهر، بازیگر این فیلم را غیر منتظره دانسته و گفته بود که او تنها، بازیگر فیلم بوده است و “هیچ نقشی در هیچ یک از قضایای پیش آمده ندارد”.

خانم موسوی در گفت و گو با بی بی سی فارسی با تاکید بر این مسئله که این فیلم یک پروژه دانشجویی بوده و فیلمنامه ای ۴۰ صفحه ای داشته است، گفت: “فیلم با مجوز ساخته شده، فیلمی که نمای خیابانی دارد نمی تواند بدون مجوز باشد. ضمن آنکه عوامل فیلم بدون مجوز قرارداد نمی بندند و اینکه عنوان شده فیلم بدون مجوز است، از پایه بی اساس است.”

{{دیدار با جواد شمقدری}}

ناصر تقوایی با اشاره به دیدارش با جواد شمقدری، معاونت سینمایی وزارت ارشاد درباره پرونده این فیلم گفت: “آقای شمقدری به آرشیو زنگ زد و معلوم شد که فیلم پرونده دارد. برای خود او هم جالب بود. چون فکر می کرد در دوران خودش ساخته شده. وقتی فهمید که این فیلم چهارسال پیش و در دوران وزیر قبلی ساخته شده، کمی خیالش راحت شد و حتی به من گفت ماجرای این پرونده از این رو به آن رو شد. من گفتم که بله، ولی خانم من شانزده روز است که در زندان است.”

به گفته آقای تقوایی “یک قرارداد رسمی و بین المللی بین دانشگاه استرالیایی و تهیه کننده ایرانی بسته شده. گروهی که به ایران آمده ویزای کار داشته است. به علاوه حتی اگر نداشت هم به بازیگر چه ارتباطی دارد؟ تهیه کننده و فیلمساز مسئول است. بازیگر موجود مطیعی است مثل سرباز. نمی تواند بگوید من این کار را نمی کنم. وگرنه هیچ فیلمسازی با او کار نمی کند.”

{{فروش سر چهارراه ها}}

آقای تقوایی گفت: “این یک پایان نامه تحصیلی است. قرار نبوده جایی تکثیر شود. و از وقتی که این دادگاه پیش آمده، دیگر این فیلم را سر چهارراه ها هم می فروشند. فیلمی که قبلا هزارتومان می فروختند، خبر دارم که دیروز تا ۴۷۰۰ تومان فروش می رفته. کی این فیلم را وارد کرده؟ کجا دارد تکثیر می شود؟”

به گفته او، آقای شمقدری “وعده داد که بعد از بازگشت وزیر، جلسه ای با مسئولان وزارت اطلاعات بگذارند. قرار بود روز بعد که جلسه تشکیل می شود تلفنی به من اطلاع می دهد. خبری نشد و من خودم با آنها تماس گرفتم گفتند که ما هنوز به نتیجه نرسیده ایم.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.