تجمع اعتراضی پرستاران بیمارستان شریعتی

تجمع پایان یافت،‌ اعتراضات همچنان باقی است

0
48

{{ایلنا:}} دبیر کل خانه پرستار به ایلنا گفت‌: «تجمع پرستاران بیمارستان شریعتی که صبح امروز (چهارشنبه 12 مرداد) در سالن مدیریت این بیمارستان برگزار شد با قول مساعد رییس بیمارستان برای بررسی اعتراضات آنها پایان یافت.»

“محمد شریفی مقدم”، با اظهار نارضایتی از وفا نکردن مدیران و روسای بیمارستان‌ها به قول خود در مواجهه با پرستاران گفت:‌ «مسئولان بیمارستانی در واکنش به اعتراضات و تجمعات پرستاری از قول بررسی به‌عنوان ابزاری برای شکاندن فشاراستفاده می‌کنند.»

به گفته این عضو تشکل‌ پرستاری، تجمع پرستاران بیمارستان شریعتی در اعتراض به بحث تبعیض در پرداخت کارانه بین اعضاء هیات علمی بیمارستان و کارکنان غیر هیات علمی این بیمارستان است.

شریفی مقدم به خبرنگار ایلنا گفت: «20درصد از درآمد بیمارستان که قرار است در قالب طرح کارانه به پرسنل پرداخت شود، به اعضا غیر هیات علمی اختصاص می‌یابد در حالی‌که 65درصد درآمد بیمارستان به اعضا هیات علمی بیمارستان و 10درصد به خود بیمارستان و 5 درصد نیز به دانشگاه اختصاص داده می‌شود.»

به گفته وی کارانه هیات علمی بیمارستان‌ها 100برابر بیشتر از کارانه پرسنل غیر هیات علمی است. این درحالی است که افزایش هر ساله تعرفه‌ها نیز باعث می‌شود این فاصله بیشتر شود.

محمد شریفی مقدم با تاکید به خبرنگار ایلنا گفت: «تبعیض زیاد موجود در گروه بهداشت و درمان کشور موجب افزایش موج اعتراض در بین تمام پرستاران در تمام کشور شده‌است. می‌توان به صراحت گفت فضای جامعه پرستاری به شدت ملتهب است.»

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایلنا در مورد اصلاحات قانونی که قرار بود در حوزه کار پرستاری صورت گیرد، گفت: «در چهار سال گذشته سر و صدای زیادی مبنی بر بهبود وضعیت پرستاران مطرح شد، اما هیچ اقدامی صورت نگرفت.»

شریفی به‌عنوان نمونه به موضوع دو قانون تعرفه‌گذاری و ارتقاء بهره‌وری اشاره کرد و افزود: «مجلس هفتم قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را تصویب کرد و و مصوب شد که وزرات بهداشت،‌وزارت رفاه و سازمان نظام پرستاری آیین‌نامه این کار را آماده کنند. اما پس از گذشت چهار سال از این مصوبه هیچ اقدامی انجام نشده‌است.

در قانون ارتقاء بهره‌وری نیز در خوش‌بینانه‌ترین حالت پرستار با سابقه بالا هفته‌ای 37 ساعت کار می‌کند که از کارکنان بخش اداری سیستم بهداشتی 5ساعت بیشتر است و پرستاران جدید الاستخدام نیز در هفته 42ساعت کار می‌کنند که آن‌هم 10 ساعت بیشتر از کارکنان اداری است.

شریفی تصریح کرد:‌ اگر چه با موضوع این دو قانون سر و صدای زیادی در دفاع از پرستاران مطرح شد اما در عمل از نظر معیشتی و رفاهی هیچ گامی برای پرستاران برداشته نشد.

این در حالی است که اغلب مراکز درمانی به‌ویژه بیمارستان‌ها با کمبود نیروی شدید پرستاری مواجه هستند؛ بر اساس استاندارد شورای بین المللی پرستاران به ازای چهار بیمار در بخش عمومی یک پرستار باید وجود داشته باشد اما در حال حاضر این نسبت به 12 تا 15 بیمار یک پرستار رسیده است.»

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.