رزا قراچورلو در گفتگو با دنیای صنعت:

خلاهای قانونی یکی از دلایل کودک آزاری است

0
55

مریم رحمانی -رزا قراچورلو دکترای حقوق بین الملل در گفت و گو با دنیای صنعت درباره قوانین حقوقی ایران برای کنترل کودک آزاری بیان کرد: خلاهای قانونی موجود در قانون ما یکی از دلایل کودک آزاری است.

قراچورلو ادامه داد: در قانون ایران فصلی درباره کودک آزاری وجود ندارد. تنها در 25 آذر 1381 لایحه ای در 9 ماده با نام لایحه حمایت از کودک و نوجوانان مصوب شد. نکته مثبتی که در این لایحه به چشم می خورد ماده 5 آن است. بر اساس این ماده کودک آزاری جرم عمومی شناخته شده است و همسایه ها هم می تواند در صورتی که متوجه کودک آزاری شوند به کلانتری، بهزیستی، انجمن حمایت از کودکان یا صدای یارا اطلاع دهند.

این استاد دانشگاه افزود: اما این لایحه ایراداتی هم دارد به عنوان مثال دادگاه ویژه کودکان برای رسیدگی به کودک آزاری ها نداریم بلکه در هر مجتمع قضایی تنها یک شعبه که قاضی آن آشنایی بیشتری با مسائل و کنوانسیون حقوق کودک یا تحصیلاتی در این زمینه داشته باشد برای رسیدگی به کودک آزاری ها مشخص شده است.

این استاد دانشگاه خطرنشان کرد: ایراد دیگر به تعریف سن کودک برمی گردد.براساس کنوانسیون حقوق کودک ، فرد از زمانی که به دنیا می آید تا 18 سالگی کودک محسوب می شود. اما در ایران تعریف کودکی با سن بلوغ یکی شده است. درحالی که خوب است در تعریف کودکی تجدید نظر شود و این سن را جدا از سن بلوغ شرعی که برای انجام تکالیف دین تعریف شده در نظر بگیرند. یعنی 9 سالگی برای دختران و 15 سالگی برای پسران تنها سن عمل به اعمال شرعی باشد و 18 سالگی پایان کودکی تا جلوی کودک آزاری ها گرفته شود.

این دکترای حقوق بین الملل به ایراد دیگر این لایجه اشاره کرد و گفت: دراین لایحه همچنین ماده ای وجود دارد که درصورتی که پدر و مادر اقدام به کودک آزاری کرده باشند از مجازات معاف هستند درحالی که بنابر اخبار و آماری که موجود است بیشترین کودک آزاری ها مربوط به پدر و مادر است (41درصد پدر و 28درصد مادر) و بعد افراد دیگر. بنابراین پدر و مادری که حالا به دلایل مختلف مثل داشتن اعتیاد یا فقرانتقام جویی مرد از زنش بعد از طلاق یا داشتن رابطه نامشروع مادر، بیشترین میزان کودک آزاری ها را مرتکب می شوند نباید معاف از مجازات باشند. قراچورلو تاکید کرد: معاف کردن والدین از مجازات باعث بالارفتن میزان کودک آزاری ها می شود.

این استاد دانشگاه اعلام کرد: براساس ماده 220 مجازات اسلامی پدر در صورتی که فرزندش را هم بکشد، قصاص نمی شود بنابراین این خلاهای قانونی سبب افزایش خشونت علیه کودکان می شود. او تصریح کرد: چندسال پیش آرین گلشنی در اثر شکنجه پدر و برادر ناتنی اش جان باخت. در موارد جدید هم نیما، باربد و هانیه همه توسط پدر و مادرشان شکنجه شده بودند.

قراچورلو ادامه داد: ایراد دیگر این لایحه این است که خود کودک نمی تواند طرح شکایت کند و تنها قیم کودک می تواند در صورت آزار دیدن کودک اقامه دعوا کند. خوب پدر یا مادری که کودک آزار است که از خودش شکایت نمی کند.

او اضافه کرد: یکی از مشکلات ما این است که بچه آزار دیده دوباره به همان خانه باز می گردد و این دور باطل ادامه پیدا می کند. قانون گزار باید برای این بچه محل دیگری برای زندگی در نظر بگیرد.

قراچورلو پیشنهاد داد: برای کاهش کودک آزاری ها در کنار این که نیاز به قانونی داریم که از کودک حمایت کند و خلاهای گفته شده را نداشته باشد نیاز به فرهنگ سازی هم داریم.

او بیان کرد: صداوسیما می تواند در این زمینه برنامه بسازد و در تبلیغات کوتاه حقوق کودک را به او و خانواده اش یادآور شود. چه خوب است که پلیس و بهزیستی با تهیه بروشورهایی در زمینه کودک آزاری و چگونگی اطلاع رسانی مردم به نهادهای زیربط شهروندان را آگاه سازند تا اگر از کودک آزاری با خبر شدند بداند باید به کجا مراجعه کنند. همچنین در مهدکودک ها و مدارس به مربیان در این زمینه آگاهی داده شود چرا که معلم از تغییر رفتار کودک و افسردگی او می تواند متوجه این قصیه شود. قراچورلو در انتها گفت: سازمان های مردم نهاد نیز باید در این زمینه فعال شوند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.