سرپیچی انبوهی از زنان یمنی از ظلم و کلیشه

ترجمه: سیمین رادمنش
0
46

تغییر برای برابری: هنگامی که در این هفته موجی از معترضان در شهر “تیاز” یمن به خیابان‌ها ریختند، جمعی از زنان با چادرهای سیاه بار دیگر در میان جمعیت ایستاده بودند. برای غربی ها ممکن است لباس های آن‌ها در خیزش‌ای به سمت دموکراسی نامتجانس به نظر برسد، اما این زنان نشان دهنده ی ستون فقرات انقلاب یمن هستند: مردم عادی تحریک شده از ظلم و ستم غیر قابل تحمل.

معترضان ِ زن در این قیام هم‌زمان به شکل ویژه و به طور برجسته و آسیب پذیری به وسیله ی نظامیان با خشونت در تظاهرات غیر نظامی روبرو شده اند. به طور مشابه، در ماه آپریل “آسوشیتد پرس” گزارش داد که هزاران نفر زنان در ” تیاز ” در اعتراض به رژیم رئیس جمهور “علی عبدالله صالح” جمع شده اند، فریاد شعارهای صلح به سرعت توسط پلیس با سنگ و چوب برهم خورد. فعالان می گویند: اعتراض در زد و خوردی خشمگین با معترضان ِ مرد به هم خورد و در طی این جریان چند نفر نیز مجروح شدند.

“جنیفر استیل”، از روزنامه ی “Die Welt” در حاشیه ی اعزام از پایتخت یمن، صنعا – که به شهری چادر نشین با بیش از 4000 چادر در مرکز شهر تبدیل شده است- گزارش می دهد که که مشارکت زنان یمن در اعتراضات خیابانی باعث دگرگونی و قدرتمند تر شدن آنها شده است.

“رجا ال تایبانی”، یک عکاس روزنامه نگار که از ماه آوریل به دنبال مستند سازی این انقلاب بوده است می گوید:

“هنگامی که شما به میدان می آیید، به دنبال چهره ی جدیدی از یمن هستید.”. او هنگامی که دید بسیاری از زنان بدون برداشتن نقاب سنتی از چهره ی خود در میدان در مورد حقوق بشر و آزادی با رسانه ها صحبت می کنند بسیار متعجب بود. و مردم به سخنان آن‌ها گوش می‌دادند…

یکی از ویژگی های جنبش معترض در یمن این است که برای نخستین بار زنان نیز جزئی از جریان زندگی اجتماعی هستند. ال تایبانی گفت: ” یک زن که سواد خواندن و نوشتن نداشت به من گفت: تنها با بودن در معرض زندگی در جریان در میدان احساس می کند که در حال تحصیل است.”

در واقع یکی از اولین رهبران جنبش، یک زن بود. ” توکل کارمن”، فعال حقوق بشر و از بنیان گذاران سازمان ” روزنامه نگاران زن مستقل”. او به طور منظم تجمعات و تظاهرات‌ها را رهبری می کند. هنگامی که کارمن در یک چادر در میدان زندگی می کند، سه فرزند او نزد مادربزرگ‌شان نقل مکان کردند. او برای آن ها دلتنگ است اما می گوید: ” آنچه من در اینجا انجام میدهم برای فرزندانم است، برای تمام کودکان نسل های آینده ی یمن است. این بهایی است که باید برای آزادی مان بپردازیم.”

تیاز، یک شهر نسبتا مدرن تحت محاصره ی یک جامعه ی غالبا سنتی، نقطه ی همگرایی برای انقلاب های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی- همگی به دنبال سرنگونی رژیم- اما به دنبال چشم اندازهای مختلف برای تجدید و بازنو کردن هستند. در حالی که ناظران غربی ممکن است بخواهند انقلاب یمن را به عنوان یک نبرد سیاه و سفید بین نیروهای لیبرال و سکولار از یک سو، و نیروهای بنیادگرا و محافظه کار از سویی دیگر ترسیم کنند، اما در واقع پرچم انقلاب بسیاری از احزاب سیاسی با فلسفه های مختلف را گرد هم آورده است. “استیسی فیلبرایک یاداو”، از قسمت سیاست خارجی گزارش می دهد:

“مسائلی که باعث پیوستن اتحاد شده اند از نظر شفافیت مورد سوال واقع شده اند. فساد ستیزی، تفویض اختیارات، اصلاحات انتخاباتی و غیره. نسل اسلام گرایان متبحری وجود دارند که متعهد به ایجاد یک نظام دموکراتیک هستند. تفرقه انگیزترین مسائل مربوط به موارد مرتبط به برابری جنسیتی و تا اندازه ای دغدغه های فرقه ای و منطقه ای بوده اند.”

فعالان جوان تر، که از فضای تونس و قاهره رانده شده اند، در حال ائتلاف برای برنامه ریزی فعالیت های مخالف متمردجویانه ای با فشار بر بر روی آرمان های سکولار هستند. یکی از رادیکال ترین وابسته های پیشتاز با پیوستن به جلسات، حتا گروه اسلامی ” اصلاح” را مجبور به جهت یابی دوباره در مورد دیدگاه های جنسیت ای خود کرد. انتخابات داخلی اخیر پیوستن 13 زن را به صفوف رهبری “اصلاح” را به ارمغان آورد ( اگرچه هنوز زنان نمی توانند در انتخابات ملی کاندیدا شوند).

در حالی که بی‌ثباتی یمن و درگیری های داخلی آن جا را تا حدودی در منطقه منحصر به فرد کرده است، فعالان در سراسر خاور میانه و آفریقای شمالی با سئوالات مشابهی در مورد این مسئله که سیاست در آینده تغییر خواهد کرد یا نه درگیر هستند. ارتقاء حقوق زنان، صدای زنان پیشرو در قیام های مداوم قبلا این هشدار را داده است که انقلاب آنها در حال خارج شدن از مسیر خود، نه تنها توسط قوانین حکومت سرکوبگر نظامی، بلکه توسط ستم جنسیتی درون جنبش است.

آیا برنامه های تحول اجتماعی که در حال حاضر در بهار عرب در حال شکل گیری است متضمن عدالت جنسیتی خواهد بود؟ می‌دانیم که بسیار زود است، اما دست کم زنان در یمن از تقاضای این امر نمی‌ترسند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.