پدران از آبان ماه، مرخصی زایمان می روند

0
34

افزایش زمان مرخصی زایمان برای مادران و درنظر گرفتن مرخصی هاصی برای پدران، چندسالی هست که بحث می شود.

در سال ۱۳۸۵ به پیشنهاد وزارت بهداشت و با همکاری و پیگیری‌های مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، افزایش مدت مرخصی زایمان از ۴ ماه به ۶ ماه در هیئت دولت تصویب شد و پس از طی تشریفات قانونی، افزایش مدت مرخصی زایمان به ۶ ماه توسط مجلس هفتم در سال ۸۶ به تصویب رسید. در سال ۱۳۸۰ با عنوان قانون الحاق تبصره ۳ به ماده ۳ قانون ترویج تغذیه با شیر مادر تصویب شد، که مطابق این ماده، مرخصی زایمان برای وضع حمل‌های دوقلو، پنج ماه و برای زایمان‌های سه قلو و بیشتر، یک سال تعیین شد.

به تازگی وزارت بهداشت پیشنهادی را ارائه کرده است که در صورت تصویب نهایی پدران هنگام تولد فرزند از دو هفته مرخصی برخوردار شوند. و مرخصی زایمان زنان هم تا یک سال افزایش می یابد. در همین باره دکتر حامد برکاتی، رئیس اداره کودکان و ترویج تغذیه با شیر مادر وزارت بهداشت به خبرآنلاین می گوید که در آبان ماه تکلیف نهایی این طرح مشخص می شود و به مجلس ارسال می شود.

{{افزایش مرخصی زایمان مادران اکنون در چه مرحله ای است؟}}

مرکز امور زنان وخانواده نهاد ریاست جمهوری در حال تدوین لایحه تکمیل قوانین مرخصی زنان پس از زایمان است که وزارت بهداشت پیشنهاد مرخصی دو هفته ای پدران هنگام تولد فرزند را ارائه کرده است.مطابق این لایحه،مرخصی زنان پس از زایمان به ویژه زنانی که دو قلو یا چند قلو داشته باشند، افزایش می‌یابد. همچنین ما هم در وزارت بهداشت یک کار مطالعاتی برای طرح افزایش مرخصی زایمان زنان در میان کشورهای دنیا انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که آمریکا کمترین و استرالیا و کانادا بیشترین حمایت را از زنانی که بچه دار شده اند انجام می دهند.برای همین در حال حاضر کمیته شیر مادر در حال بررسی طرح یک سال مرخصی زایمان است که البته باید تبعات اقتصادی و سلامت روحی مادر و کودک را در نظر گرفت.

{{اما در مورد زنانی که دوقلو داشته باشند قانونی در سال 1380 هم قانونی تصویب شد، این قانون اجرا می شود؟}}

متاسفانه هم‌اکنون با توجه به اصلاح ماده ۳ قانون ترویج تغذیه با شیر مادر در سال ۱۳۸۶ به صورت افزایش مدت مرخصی زایمان از ۴ ماه به ۶ ماه، عملاً تبصره ۳ الحاقی به ماده ۳ این قانون در سال ۱۳۸۰، کارآیی خود را از جهت اعمال حمایت بیشتر در وضع حمل‌‌های دوقلو از دست داده است. از این رو مرکز امور زنان پیشنهاد اصلاح تبصره ۳ ماده ۳ قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و حمایت از مادران در دوران شیردهی را از طریق پیش‌بینی مدت مرخصی زایمان بیش از ۶ ماه برای مادران نوزادان دوقلو به هیئت دولت ارسال کرده است.

{{گویا قرار است پدران هم از مرخصی داشته باشند؟}}

در طرحی که در دست بررسی داریم برای پدران هم دو هفته مرخصی در نظر گرفتیم که یک هفته در آغاز و یک هفته هم در وسط این 6 ماه مرخصی برای پدران باشد اما هنوز در مرحله مطالعه و کار کارشناسی است.

{{هدف از ارائه این طرح چیست؟}}

هدف از ارائه این پیشنهاد آن است که پدر در مراقبت از نوزاد به همسر خود کمک کند و از این طریق،به نوعی از ورود شیر خشک به خانواده ها جلوگیری شود. شیر مادر از ارکان مهم رشد و تکاپوی کودک است که تمام نیازهای تغذیه ای او را برآورده می‌سازد.

{{چه زمانی نتیجه نهایی این طرح مشخص می شود؟}}

آبان ماه بررسی ما تمام می شود و به صورت طرح یا لایحه آن را به مجلس ارائه می دهیم.

{{ساعت مرخصی شیردهی هم تغییر می کند؟}}

خیر. اگر مرخصی زایمان یک سال شود ساعت شیر دهی افزایش نمی یابد.

{{برخی از مادران هم نسبت به از دست دادن شغلشان در این مدت نگران هستند؟}}

افزایش این مدت نباید به موقعیت شغلی زنان خدشه وارد کند، بلکه دولت باید تدبیری بیندیشد که ادارات یا شرکت‌های بخش خصوصی یا طرف قرارداد با دولت در طول دوران مرخصی این زنان، نیروی کار دایم استخدام نکنند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.