معاون بهداشتی وزیربهداشت خبرداد: افزایش مرخصی پس از زایمان برای مادران در دست بررسی/ پیشنهاد وزارت بهداشت برای مرخصی دو هفته‌ای برای پدران، پس از زایمان مادر

0
61

{{ایسنا:}} معاون بهداشتی وزیر بهداشت از پیش‌بینی‌های انجام شده برای افزایش مرخصی زایمان مادران خبر داد و گفت: همچنین پیشنهاد ما آن است که هنگام زایمان مادران، مرخصی دو هفته‌ای برای پدران در نظر گرفته شود تا پدران بتوانند کمک حال مادران بوده و به ترویج تغذیه با شیرمادر کمک شوند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، دکتر علیرضا مصداقی‌نیا در همایش روز جهانی تغذیه با شیر مادر و تاکید بر لزوم آموزشهای قبل، حین و پس از بارداری به منظور ترویج تغذیه با شیرمادر گفت: اهمیت تغذیه با شیر مادر در دبیرستان‌ها باید عنوان و تقویت شود. آموزشها در این زمینه در دوران بارداری باید افزایش یابد. همچنین آموزش‌ها برای پرسنل بهداشتی درمانی و مراکز بیمارستان به منظور ترویج تغذیه با شیر مادر لازم است.

وی شاخص زایمان سزارین را در کشور رو به افزایش خواند و گفت: شیردهی توسط مادران بسیار مهم است و عدم توجه به آن، پاسخ فرهنگ سازی غلطی است که در این زمینه صورت گرفته است.

مصداقی نیا با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت برای ترویج تغذیه با شیرمادر گفت: از جمله این اقدامات می‌توان به راه‌اندازی بیمارستانهای دوستدار کودک اشاره کرد. حدود 530 بیمارستان دوستدار کودک در سطح کشور وجود دارد. ارزیابی تغذیه با شیرمادر در سه تا پنج روزگی، تقویت مراکز خاص مشاوره شیردهی و گسترش این مراکز نیز از دیگر اقداماتی بوده است که در زمینه ترویج تغذیه با شیرمادر صورت گرفته است.

وی به اقدامات آموزشی برای آموزش پرسنل مراکز بهداشتی درمانی، بازآموزی پزشکان عمومی، بازآموزی متخصصان اطفال، ماماها، پرستاران و پزشکان فعال در بخش خصوصی به منظور ترویج تغذیه با شیرمادر اشاره کرد و ادامه داد: در زمینه مرخصی پس از زایمان مادران اخیرا دفتر امور زنان ریاست جمهوری لایحه جدیدی را پیشنهاد داده بود که ما نیز پیشنهاد دادیم به منظور بررسیهای بیشتر از ارائه آن دست نگه دارند. به این ترتیب، ماههای مرخصی پس از زایمان به ویژه برای مادرانی که زایمان دوقلو و یا بیشتر دارند افزایش می‌یابد. همچنین پیشنهاد ما آن است که برای پدران نیز مرخصی دوهفته‌ای در نظر گرفته شود تا بتوانند کمک‌ حال مادران بوده و به ترویج تغذیه با شیرمادر کمک شود.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت همچنین تاکید کرد که لازم است از واردات بی‌رویه شیر مصنوعی جلوگیری شود. همه سازمانها و ارگانهای ذی‌ربط باید برای تغذیه کودکان با شیرمادران کمک کنند. سازمانهای زیادی در این زمینه دخیل هستند.

مصداقی نیا در ادامه به اقدامات وزارت بهداشت برای گسترش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع به سراسر کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به تاکیدات ریاست جمهوری مبنی بر لزوم پیگیری وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه در زمینه برنامه پزشک خانواده و همچنین با توجه به پیگیریهای کمیسیون بهداشت و درمان، برنامه پزشک خانواده و گسترش آن به سراسر کشور به شدت پیگیری می‌شود. امیدواریم با بسته پزشک خانواده و تیم سلامت بتوانیم از ترویج تغذیه با شیر مادر به عنوان یک برنامه اصلی بهره‌برداری کنیم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.