مادران سومالیایی شاهد مرگ کودکان گرسنه خود هستند

0
60

{{خبرگزاری بین المللی زنان}} : مرگ جان بیش‌از 11 میلیون نفررا در سومالی‌وکنیا تهدیدمی‌کند و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد توقف کمک‌رسانی به مناطق بحران‌زده شرق آفریقا را رسوایی بزرگ برای جامعه جهانی دانست.

به گزارش خبرگزاری وفا ، بدترین موج خشکسالی که در 60 سال گذشته بی‌سابقه بوده شرق آفریقا را فرا گرفته است و تلفات این خشکسالی در حال عبور از مرز یک میلیون نفر است.

فرس نوشت :سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده که فاجعه انسانی در شرق آفریقا و به طور ویژه در سومالی جان 11 میلیون نفر را با تهدید مواجه کرده است.

فائو سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد نیز اعلام کرده که گرسنگی مردم مناطق بحران‌زده را با خطر مرگ مواجه کرده است و این سازمان به خاطر پائین بودن کمک‌های مالی بین المللی از امدادرسانی ناتوان شده است.

فائو بحران غذایی در سومالی را رسوایی برای جامعه بین المللی دانسته است و از سوی دیگر تأکید کرده که به تلاش‌ها برای ادامه کمک‌رسانی ادامه می‌دهد.

شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی با اشاره به اینکه دوربین‌های تلویزیونی از به تصویر کشیدن فاجعه انسانی در سومالی ناتوان هستند، تصاویری از یک درمانگاه در سومالی پخش کرد که در آن هیچ‌گونه امکانات پزشکی برای نجات کودکان در حال مرگ وجود نداشت.

این شبکه تصریح کرد که از هر 10 کودک 3 نفر با خطر مرگ بر اثر سوءتغذیه مواجه هستند و این رسوایی است که جامعه بین المللی مسئول آن است.

الجزیره تأکید کرد که در موگادیشو پایتخت سومالی آب آشامیدنی وجود ندارد و علاوه بر آن جنگ داخلی جاده‌های منتهی به این شهر را بسته است.

این شبکه در ادامه با اشاره به اینکه پس از کودکان، زنان قربانیان اصلی این بحران هستند و مجبور هستند کیلومترها برای نجات فرزندانشان از گرسنگی و جنگ در بیابان‌ها راه بروند درحالی که کودکان ناتوان را با خود حمل می‌کنند.

الجزیره در این گزارش با اشاره به مشکلات زنان و مادران در سومالی ابراز داشت که این زنان از مهار شبح مرگ بر کودکان خود ناتوان هستند.

مجری این شبکه در ادامه افزود که بسیاری از زنان کودکان خود را براثر تشنگی و گرسنگی در مسیر اردوگاه‌های آوارگان از دست داده‌اند و این درحالی است که گروه شورشی در سومالی مانع از ورود گروه‌های امداد رسانی به داخل کشور می‌شوند.

همچنین اوضاع در کنیا نیز فاجعه‌بار است و وضع بهتری از سومالی ندارد، بیش از سه میلیون نفر در کنیا نیاز به دریافت و غذا و آب آشامیدنی دارند.

این درحالی است که در کنیا تنها یک میلیون و 700 هزار تن توانسته‌اند کمک‌های غذایی سازمان ملل را دریافت کنند و سازمان ملل خواستار 600 میلیون دلار برای کمک به قحطی زدگان در این کشور شده است.

الجزیره در پایان با مقایسه هزینه‌های بالای جنگ لیبی با هزینه کمک به گرسنگان در جایی دیگر از آفریقا خواستار نجات غیرنظامیان در سومالی و کنیا شد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.