سیاست از” این ستون به آن ستون فرج است” مجلس ایران و سرنوشت ماده 23 لایحه خانواده

0
77

سیاست از” این ستون به آن ستون فرج است” مجلس ایران و سرنوشت ماده 23 لایحه خانواده
مینا سعدادی سردبیری, ٧ امرداد ١٣٩٠
کمیسیون قضایی مجلس عجالتا این ماده را از دستور کار خود – و نه مجلس – حذف کرده وگفته است که در آینده نامعلومی در صحن مجلس مورد بحث قرار می گیرد. تا کنون به خاطر وجود مخالفت ها و اعتراضات وسیع در جامعه، مجلس با حذف و طرح مجدد این ماده، سیاست “از این ستون به آن ستون فرج است” را دنبال کرده است. طبیعتا زمانی که مجلس هشتم و یا مجلس نهم با ترکیب و آرایش سیاسی جدیدی به بررسی آن بپردازد، مجددا مفاد این ماده در شکل و شمایل های زن ستیزانه (تری) می تواند طرح شود.

شهرزاد نیوز: در بحبوحه اختلافات بین دولت و مجلس و در آستانه انتخابات مجلس نهم، روز سه شنبه 5 مرداد موضوع حذف ماده 23 لایحه خانواده در کمیسیون قضایی مجلس به شکل سربسته و کوتاه در رسانه رسمی مجلس ایران، خبرساز شد.

بسیاری رسانه ها بدون کمترین تلاشی با افزودن چند سطربه عنوان مقدمه و یا موخره، خبر اولیه را تکرار کردند، بدون آن که جنبه های مرئی و نامرئی آن را بشکافند. زیرا این اولین بار نیست که کمیسیون قضایی مجلس این ماده جنجال برانگیز را از دستور کار خود حذف می کند. پیشتر نیز چنین کرده بود و پیش ترنیز برخی رسانه ها به تکرار اخبار رسانه های دولتی پرداخته بودند. برخی در آن زمان و در چنین آشفته بازار خبری حتی صحبت از “پیروزی” کردند. اما باز، ماده 23 در شکل و شمایل دیگری پیشنهاد شد. و باز اعتراضات مخالفین و جنجال های درونی از سر گرفته شد.

از ابتدای امر هدف از پیشنهاد ماده 23 لایحه خانواده تسهیل چند همسری مردان بوده، اما وجود مخالفت وسیع در جامعه مانع از تصویب اینگونه مواد قانونی شده است. این مخالفت ها نه تنها در میان فعالین(سکولار) زنان، مددکاران، جامعه شناسان، وکلا و سایر کارشناسان ذیربط ، بلکه در میان فراکسیون ها و جناح های سیاسی درون حکومتی – به ویژه زنان وابسته به این جناح ها- نیز بحث برانگیزبوده است. زیرا این گروه از زنان به خاطر وابستگی و اعتقادات مذهبی خود بیش از فعالین غیردولتی (و سکولار) زنان ، شبح چند همسری را بالای سر خود می بینند. در جریان یکی از جلسات دیدار جمعی از فعالین زن با نمایندگان مجلس، یک زن نماینده گفته بود که “حداقل 60-50 تن از آقایان نماینده مجلس خود چند همسره” هستند. از همین رو طی سال های گذشته، زنان وابسته به گرایشات سیاسی درون حکومتی علیه این ماده فعال بوده و به رایزنی با رهبران مذهبی و سیاسی مشغول بودند تا مانع از تصویب این ماده شوند. در مجموع می توان گفت که آنچه تاکنون مانع تصویب این ماده شده، وجود مخالفت وسیع و قبح و سرزنش چند همسری در جامعه و تقویت روز افزون بافت و فرهنگ شهری در ایران از یک سو و بحران سیاسی و درگیری های درونی بین جناح ها و گرایشات حکومتی از سوی دیگر است.

کمیسیون قضایی مجلس عجالتا این ماده را از دستور کار خود – و نه مجلس – حذف کرده وگفته است که در آینده نامعلومی در صحن مجلس مورد بحث قرار می گیرد. تا کنون به خاطر وجود مخالفت ها و اعتراضات وسیع در جامعه، مجلس با حذف و طرح مجدد این ماده، سیاست “از این ستون به آن ستون فرج است” را دنبال کرده است. طبیعتا زمانی که مجلس هشتم و یا مجلس نهم با ترکیب و آرایش سیاسی جدیدی به بررسی آن بپردازد، مجددا مفاد این ماده در شکل و شمایل های زن ستیزانه (تری) می تواند طرح شود. اما فعلا و در هنگامه نزاع های درونی و در آستانه انتخاباتی که برخی از گرایشات آن را “سرنوشت ساز” خوانده اند، این موضوع عجالتا کنار گذاشته شده تا “آبها از آسیاب بیفتد”.

بدیهی است که یکی از اجزاء ا این سیاست، انتشار اخبار سر و دم بریده و گنگ و مبهم در رسانه های رسمی و دولتی و نیمه دولتی در مورد این مانورهای سیاسی با هدف گمراهی افکار عمومی است.

مینا سعدادی – هیلفرسوم/هلند

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.