روزانه 221 سقط جنین در ایران

0
96

شرق: در ایران به گفته مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ در هر ساعت 9 جنین، هر روز 221 جنین و هر سال حدود 90 هزار جنین در کشور به صورت قانونی و غیرقانونی سقط می‌شوند.

رییس انجمن ژنتیک پزشکی کشور می‌گوید: «مجوز قانونی سقط جنین‌های معلول قبل از چهارماهگی صادر می‌شود و اگر تا قبل از چهارماهگی بارداری تشخیص داده شود که جنین مشکل ژنتیکی یا معلولیت دارد، با رضایت مادر مجوز قانونی ختم حاملگی صادر می‌شود.»

سقط جنین در کشور با وجود پستی و بلندی‌های خود در ایران و سایر کشور‌های جهان به گفته امیر عباس غفاری در حالی انجام می‌شود که تقریبا دو درصد نوزادانی که متولد می‌شوند مشکل ژنتیکی مادرزادی دارند و در بسیاری از کشور‌های دنیا به یکی از مسایل مبتلا به نهاد‌های بهداشتی و درمانی تبدیل شده است.

او می‌گوید: البته این آمار در برخی موارد بسته به میزان ازدواج فامیلی تا پنج‌درصد نیز افزایش می‌یابد، زیرا شایع‌ترین علت بیماری‌های ژنتیک در تولد نوزادان ازدواج‌های فامیلی با افرادی مانند پسرخاله – دخترخاله، پسرعمو – دخترعمو، دخترعمه – پسردایی و دختردایی – پسرعمه است.

سقط جنین حذف یا بیرون آمدن یا آوردن جنین مرده یا زنده از رحم است که می‌تواند خواسته یا ناخواسته باشد. سقط جنین خواسته، به معنای پایان بخشیدن به بارداری به وسیله دارو یا عمل جراحی پیش از زمانی است که جنین بتواند زنده زاده شود. سقط جنین عمدی می‌تواند در حاملگی ناخواسته همراه با مصرف دارو یا دستکاری رحمی باشد. در چنین مواردی ممکن است بعد از سقط جنین بررسی پزشکی از جهت دفع کامل محتویات رحم ضروری باشد. همچنین سقط خودبه‌خودی یا ناخواسته به معنای مرگ جنین در شکم مادر و قبل از تولد است که علل سقط مختلف است از ناهنجاری جنین گرفته تا تروما، عفونت و بیماری مادر.

با این حال در ایران به گفته مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ در هر ساعت 9 جنین، هر روز 221 جنین و هر سال حدود 90 هزار جنین در کشور به صورت قانونی و غیرقانونی سقط می‌شوند.

او می‌گوید: به طور کلی هر سال 18 میلیون جنین در جهان سقط می‌شود و هر روز 50 هزار مورد سقط جنین غیرقانونی انجام می‌شود به طوری که سالانه 150 هزار زن به علت سقط جنین جان خود را از دست می‌دهند.

مطلق معتقد است: اگر برنامه‌های مدون تنظیم خانواده در کشور به خوبی اجرا شود از 25 درصد مرگ و میر مادران در هنگام بارداری و عوارض بعد از آن جلوگیری می‌شود.

در مقابل سقط جنین در کشور به شکلی است که بر اساس آمار‌های غیررسمی بسیاری از سقط‌های صورت‌گرفته به شکل غیرقانونی است؛ چرا که بر اساس قوانین موجود سازمان پزشکی قانونی تا قبل از سال 1385 مجوز سقط جنین‌های موارد خاص که شامل حدود 50 بیماری ژنتیکی می‌شد را می‌داد، اما در دو سال قبل تمام معلولیت‌های ژنتیکی که موجب عسر و حرج مادر بعد از تولد مادر شود به شرط درخواست و رضایت مادر تا قبل از چهارماهگی این مجوز داده می‌شود.

{{افزایش غیرقانونی سقط جنین در کشور}}

با این حال آمار‌های غیررسمی نشان می‌دهد 70درصد سقط جنین‌ها در ایران در محیط‌های غیربهداشتی و توسط افراد غیرمتخصص انجام می‌شود، به طوری‌که یک متخصص زنان و زایمان با هشدار نسبت به افزایش و عوارض سقط‌های غیرقانونی در کشور گفت: متاسفانه بارداری در میان گروه سنی 18 و 19 ساله کشور‌ افزایش یافته است.

دکتر ژانت مهجوری با ابراز تاسف نسبت به انجام سقط جنین توسط ماماهایی که شرایط انجام آن را رعایت نمی‌کنند، به «شرق» می‌گوید: اغلب دختران و زنانی با طیف سنی ۳۰ تا ۵۰ ساله به دلیل بارداری ناخواسته و از ترس آبرو اقدام به سقط جنین می‌کنند و این درحالی است که این عمل عوارضی همچون پارگی رحم، نازایی ثانویه، خونریزی طولانی و سقط ناقص را موجب می‌شود. مهجوری ادامه می‌دهد: اغلب افرادی که برای انجام سقط جنین مراجعه می‌کنند دختران و زنانی هستند که به دلیل فقر مالی و از روی ناچاری به عقد موقت تن داده‌اند.

این افراد به دلیل بارداری ناخواسته، فقر فرهنگی، عدم آگاهی از روش‌های جلوگیری از بارداری نوین و ترس از آبروی خود حاضر به انجام این کار می‌شوند. به گفته این متخصص زنان، سقط جنین در شرایط و امکانات غیربهداشتی و استریلیزه انجام می‌شود و در کنار انجام سقط‌های غیرقانونی توسط افراد ناشناس، داروها و آمپول‌های این عمل نیز در بازارهای سیاه همراه با عارضه به فروش می‌رسد که سقط ناقص را سبب می‌شود.

رییس انجمن ژنتیک پزشکی در ادامه راهکار جلوگیری از داشتن فرزندی با مشکلات مادرزادی را مشاوره ژنتیکی دانست و به فارس گفت: این روش نه تنها برای ازدواج‌های فامیلی حتی برای زوج‌هایی که با هم نسبت فامیلی ندارند، موثر است. البته این طور نیست که هر کس ازدواج فامیلی کرد فرزند معلول خواهد داشت و هر کس با غیرفامیل ازدواج ‌کند مشکلی ندارد. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: مشاوره قبل از بارداری، غربالگری مادران در سه ماهه اول بارداری و غربالگری نوزاد هنگام تولد و تشخیص به موقع بسیار مفید است.

به عنوان مثال اگر نوزاد مشکل متابولیک گوارش داشته باشد نباید از شیر مادر بخورد، چرا که با خوردن شیر مادر بیماری‌اش آغاز می‌شود بلکه باید با خوردن شیر مخصوص در‌مان شود. غفاری اضافه کرد: غربالگری در اوایل بارداری هم بسیار موثر است، چرا که اگر تشخیص داده شود جنین دارای مشکل ژنتیکی یا معلولیتی است – که بعدها مادر در نگهداری او دچار رنج می‌شود- طبق مصوبه دو سال اخیر مجلس شورای اسلامی و با رضایت مادر تا از قبل از چهارماهگی مجوز قانونی برای ختم حاملگی داده می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تفکر غلطی که در جامعه ما رایج است، این است که افراد فکر می‌کنند فقط در ازدواج با خانواده پدری مانند پسرعمو – دخترعمو مشکل ژنتیکی به وجود می‌آید در صورتی که نسبت خطر ازدواج فامیلی از هر دو سو به یک اندازه است. مگر در مواردی که یک بیماری در یک طرف شیوع داشته باشد که در آن صورت خطر آن هم بیشتر می‌شود.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.