قائم مقام مركز تحقيقات غدد و متابوليسم:

کمبود ویتامین ‘د’ در زنان باردار منجر به مسمومیت دوران بارداری می شود

0
169

{{ایرنا:}} قائم مقام مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کمبود ویتامین ‘د’ در زنان باردار می تواند منجر به مسمومیت دوران بارداری، عفونت، زایمان زودرس و تولد نوزاد با وزن کم شود.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی، ‘حسین دلشاد ‘ افزود:‌ ویتامین ‘د’، در تنظیم رشد و افتراق سلول های بدن از جمله سیستم دفاعی بدن نقش عمده ای دارد. بنابراین کمبود آن می تواند سبب ضعیف شدن سیستم دفاعی و بروز عفونت، سرطان، بیماری های خود ایمنی و واکنش های آلرژیک – حساسیتی- شود.
وی با تاکید براینکه مهمترین علل کمبود ویتامین د، محرومیت از نور آفتاب است، گفت: در جامعه مدرن امروزی، مهمترین علت کمبود ویتامین د چاقی است و با توجه به اینکه ویتامین د یک ویتامین محلول در چربی است در بافت های چربی بدن افراد چاق ذخیره شده و فعالیت فیزیولوژیکی از خود بروز نمی دهد.
قائم مقام مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کمبود ویتامین د در بیماریهای مزمن شیوع بیشتری دارد و 90 درصد بیماران مبتلا به ایدز و یا نارسایی مزمن کلیه دچار کمبود ویتامین یادشده هستند.
به گفته دلشاد، در افراد طبیعی مقدار 25 هیدروکسی ویتامین د خون، بیشتر از 30 نانوگرم در دسی لیتر است و کمبود ویتامین د در تمام گروه های سنی شایع است. هر چند روش اندازه گیری این ویتامین درحال حاضر برای کل جامعه توصیه نمی شود اما در کودکان و نوجوانان، زنان باردار و مادران شیرده و افراد چاق حتی بدون وجود علایمی از کمبود ویتامین د، اندازه گیری ویتامین د خون مفید است.
این مقام مسوول در مرکز تحقیقات غددو متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد:‌ در افرادی که دچار بیماری های گوارشی ایجاد کننده سو جذب بوده، بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه، افراد دچاردرد های مبهم ماهیچه ای استخوانی، ضعف ماهیچه ها و شکستگی خود به خود استخوان ها به خصوص در افراد مسن غلظت 25 هیدروکسی ویتامین د حتما باید اندازه گیری شود.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.