جنون جنسیت‌زدایی در یک مهد کودک سوئدی

0
88

{{رادیو زمانه}}: ماریکن اسمیت- مربیان زن و مرد در مهد کودک آگالیا (برابری) وقتی می‌خواهند کودکان را صدا کنند و یا وقتی از آن‌ها یاد می‌کنند، به جای به‌کاربردن کلماتی مانند «پسر‌ها» و «دختر‌ها» از واژه‌هایی مانند دوستان، افراد و مردم استفاده می‌کنند. افزون براین از به‌کار بردن ضمائر مونث و مذکر سوم شخص یعنی «او» که در زبان سوئدی هم (مثل انگلیسی) متفاوت‌اند، اجتناب می‌شود. دراین مهد کودک از کلمات دیگری که توسط گروه‌های فمینیست و همجنس‌گرایان به‌کار برده می‌شود یعنی«آن‌ها» و «آن» استفاده می‌شود.

کودکان خردسال در مهد کودک برابری درباره قصه سیندرلا و یا سفیدبرفی چیزی نمی‌شنوند که روزی شاهزاده‌ای آن‌ها را از زندگی پر از ناراحتی نجات خواهد داد. تقربیا تمام کتاب‌های قصه در این مهد کودک که در محله سودرمالم شهر استکهلم قرار دارد راجع به جفت‌های هم‌جنس‌گرا، خانواده‌هایی فاقد پدر و یا مادر و یا درباره فرزندخوانده‌ها نوشته شده است. این بخشی از سیاست جنسیتی و یا خنثی‌گری جنسیتی دراین نهاد تربیتی است. و برای اولین بار از طرف فدراسیون حمایت از حقوق هم‌جنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان و ترانس سکسوئل‌ها تایید شده است. لوتا راجالین، مدیراین مهد کودک در یک تماس تلفنی می‌گوید که ما نمی‌خواهیم که بچه‌ها را با محدودیت‌های جنسیتی تربیت کنیم. ما آن‌ها را به عنوان فرد مورد خطاب قرار می‌دهیم و نه به عنوان «دختر» و «پسر».

دراین مهد کودک ازچهل بچه نگهداری می‌شود. کودکان تشویق می‌شوند که با روش‌های جدید بازی کنند. به گفته مدیر این مرکز اگر همه بچه‌ها بخواهند مثلا نقش مادر را بازی کنند، اشکالی ندارد اما مربی به آن‌ها پیشنهاد می‌کند که بهتر است تنها سه نفر این نقش را به عهده بگیرند و نه بیشتر.

به عقیده راجالین، مهد کودک برابری، اکنون به‌شدت مورد استقبال قرار گرفته و لیست انتظار ثبت نام در آن هرروز طولانی‌تر می‌شود. یکی از دلایل این موضوع آگاهی بالای مردم سوئد در مورد مسئله جنسیت بوده که باعث طرح بحث‌های مهم اجتماعی در این زمینه شده است.

اما یک بلاگر سوئدی به نام تانیا برگکویست ۳۷ ساله از این شیوه کار با عنوان «جنون جنسیت زدایی» نام برده و می‌نویسد: «سیاست‌های مربوط به جنسیت فرم‌های عجیبی به خود گرفته، چگونه امکان دارد که شورای علمی سوئد ۸۰ هزار یورو به تحقیق در مورد ساز ترومپت به عنوان یکی از سمبل‌های جنسیت اختصاص داده باشد؟

تقربیا تمام کتاب‌های قصه در این مهد کودک که در محله سودرمالم شهر استکهلم قرار دارد راجع به جفت‌های هم‌جنس‌گرا، خانواده‌هایی فاقد پدر و یا مادر و یا درباره فرزندخوانده‌ها نوشته شده است

او درمصاحبه با یک مجله دانمارکی می‌گوید که نفوذ محققان دانش جنسیت در دنیای آکادمیک باعث شده که آن‌ها فهم عقل سالم را تحریف و همه چیز را به مشکل جنسیتی تقلیل می‌دهند.

تانیا از جمله از شش نفر مربیان مهد کودک برابری، نام می‌برد. یعنی دو مرد و چهار زن که آن‌ها هم از فارغ‌التحصیلان رشته مطالعات زنان هستند. در سوئد استخدام دانش آموختگان مطالعات جنسیتی در مدارس و مهد کودک‌ها رایج است، تا آن‌ها بتوانند نوع به‌کارگیری زبان و رفتارهایی که کلیشه‌های رایج جنسیتی را تقویت می‌کنند، شناسایی کنند.

با این همه این مهد کودک در سوئد هم یک پدیده استثنایی است و حتی کارکنان آن تهدید هم شده‌اند. مثلا یک‌بار بسته‌ای پستی با تعدادی عروسک برایشان فرستاده شد که برروی آن‌ها این جمله نوشته شده بود: «این‌ها دختر و پسر هستند.»

مدیر مهد کودک تاکید می‌کند که آن‌ها قصد ندارند دختر را تبدیل به پسر کنند و یا برعکس. بلکه ما تنها می‌خواهیم جنبه اجتماعی جنسیت را دگرگون کنیم. یعنی فرهنگی که در جامعه دختر‌ها و پسر‌ها را دردو بستر فرهنگی متفاوت جای می‌دهد. مسئله فقط ایجاد برابری میان انسان‌ها است.

ماریکن اسمیت
برگردان:
فروغ. ن. تمیمی

منبع: روزنامه فولکس کرانت،چاپ هلند، شنبه دوم جولای ۲۰۱۱

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.